Sari la conținut

Postări Recomandate

Azi am reusit sa fac o prostie la schimbatul uleiului!

Cand am pus noul filtru de ulei la loc si am vrut sa strang prima piesa , cea care fixeaza filtrul, unul din sufuburi (cel lung care este cumva in mijloc) din motive necunoscute a res filetul in interiorul motorului! Se strange insa nu la max asa cum ar trebui!

 

Sper sa nu curga si sa nu am probleme! In cazul contrar, ce credeti, merge sa fac un nou filet interior mai mare!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceea ce ti s-antamplat tie acolo, cred ca la un anumit moment dat va fi experimentat, daca nu a fost inca, de orice posesor de 650 cu aplecare spre cheie.Ca fapt divers,eu la primul schimb de ulei dupa achizitie am constatat ca pe langa faprul ca surubul era majorat, buza/marginea in care era dat filetul era plesnita si sudata chimic (o mare vrajeala).

Am rezolvat-o abia iarna asta cand fiind cu motorul desfacut am putut duce carterul la sudat la Cristian Ionescu (mare om, mare caracter!!!) dupa care a fost data gaura si filet la diametrul initial.

Acum revenind la problema ta, poti sa refiletezi cu un tarod de 8 si sa infigi un un surub M8, problema e ca o sa slabesti peretii marginii in care e dat filetul si la urmatoarea problema de genul nu mai scapi decat cu sudura in argon, recomandat e ca de cate ori strangi surubul acela sa folosesti dinamometrica la valoarea indicata de producator (10Nm)

Problema surubului respectiv e destul de delicata, e unul dintre suruburile care tine presat filtrul de ulei, daca nu e egal presat risti sa nu etanseze perfect si sa nu ai presiune in rampa.

 

PS. Daca majorezi gaura din careter va trebui sa majorezi si gaura din carcasa filtrului de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, cred ca asta am sa fac. Am o idee cu acea solutie care se apilca pe surub si il fixeaza etans cand se usuca! O sa incerc sa fac asta!

Azi cand am mers la salon am observat ca se pierde putin ulei ins animik grav, fara sa afecteze nivelul. Partea cu presiunea este delicata, am sa iau masuri sa rezolv cat mai curand posibil.

Incerc intai cu acea solutie iar apoi cu alt filet.

Multumesc de info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zice si fast_joe, am patit si eu chestia asta. se pierde foarte putin, da-i enervant, ca se prelinge si ajunge pe evacuare si nu arata prea bine, tre sa umblu mereu cu carpa dupa mine... am pus alt o-ring, cu substanta de-aia de temperatura ridicata dedesubt, sa-l tina mai afara, si tot curge... da parca n-as face gaura mai mare si sa-l refiletez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit sa fac o prostie la schimbatul uleiului!

Cand am pus noul filtru de ulei la loc si am vrut sa strang prima piesa , cea care fixeaza filtrul, unul din sufuburi (cel lung care este cumva in mijloc) din motive necunoscute a res filetul in interiorul motorului! Se strange insa nu la max asa cum ar trebui!

 

Sper sa nu curga si sa nu am probleme! In cazul contrar, ce credeti, merge sa fac un nou filet interior mai mare!?

 

Asa am patit si eu cu al meu, cand l-am luat. Incepuse sa curga din pacate Eu am cautat un surub de aceeasi grosime si filet dar mai lung cu vreo doi centimetri. Se gasesc pe toate drumurile. Gaurile sunt mai lungi decat suruburile deci ar trebui sa iti stranga fara probleme. La mine a mers si nu a mai curs nici macar o picatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu cu al meu, cand l-am luat. Incepuse sa curga din pacate Eu am cautat un surub de aceeasi grosime si filet dar mai lung cu vreo doi centimetri. Se gasesc pe toate drumurile. Gaurile sunt mai lungi decat suruburile deci ar trebui sa iti stranga fara probleme. La mine a mers si nu a mai curs nici macar o picatura.

 

Am am observat si eu asta. Filetul se mai lungeste putin in bloc. Am sa caut un asa surub si sper sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, ma puneti pe ganduri.

cum ati reusit sa rupeti suruburile alea? ati strans prea tare, ati schimbat prea des filtrul si s-a uzat surubul, nu l-ati schimbat deloc si s-a intepenit?

 

zilele urmatoare vreau sa ii schimb si eu uleiul si filtrele. Sper sa nu ma trezesc ca raman fara filete ca n-am nevoie de alta bataie de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit sa fac o prostie la schimbatul uleiului!

Cand am pus noul filtru de ulei la loc si am vrut sa strang prima piesa , cea care fixeaza filtrul, unul din sufuburi (cel lung care este cumva in mijloc) din motive necunoscute a res filetul in interiorul motorului! Se strange insa nu la max asa cum ar trebui!

 

Sper sa nu curga si sa nu am probleme! In cazul contrar, ce credeti, merge sa fac un nou filet interior mai mare!?

Ahoi...parerea mea e sa incerci prima data cu LOCTITE 243 pt filete normale si daca observi ca si asa iti curge cel mai bine e sa-i bagi o insertie daca se poate.

De retinut!!!! ....Folositi suruburi doar din inox si cu acelasi pas.

Bafta

Editat de share_khan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am rupt si eu cateva suruburi :

 

- orice surub, il strang doar cu momentul recomandat in cartea tehnica.

 

- daca simt ca surubul opune o rezistanta nefireasca, inainte de a ajunge la capat, corectez filetele la surub (filiera) si gaura filetata (tarod).

 

Asa nu ai cum sa dai gres, doar daca filetele sunt deja distruse.

 

Imi amintesc ca, mai demult, am corectat si filetul bujiei in chiulasa, cu un tarod ... :eek: ..... am pus multa vaselina pe tarod, iar spanul sa impregnat in vaselina de pe tarod, fara sa cada in cilindru, SPER ...:)

 

Marcel

Editat de marcelm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine am sa incerc cu solutia recomandata! Sper sa tina. Daca nu reusesc varianta nr 2 e sa caut un surub mai lung la Brico.

Daca primele 2 pica, nu imi ramane decat sa dau un alt filet!

 

In opinia mea nu cred ca am gresit cu nimik

De iesit a iesit far aprobleme insa la infiletare au fost nereguli cred odata ce am patit-o. Ce pot sa spun, surubul a intrat f ok, nu am simtit nicio rezistenta in imbus! Doar in mom in care am vrut sa il strang (fara sa fortez) am vazut ca nu se intampla nimik si merge in gol!

Editat de spitfiredragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine am sa incerc cu solutia recomandata! Sper sa tina. Daca nu reusesc varianta nr 2 e sa caut un surub mai lung la Brico.

Daca primele 2 pica, nu imi ramane decat sa dau un alt filet!

 

In opinia mea nu cred ca am gresit cu nimik

De iesit a iesit far aprobleme insa la infiletare au fost nereguli cred odata ce am patit-o. Ce pot sa spun, surubul a intrat f ok, nu am simtit nicio rezistenta in imbus! Doar in mom in care am vrut sa il strang (fara sa fortez) am vazut ca nu se intampla nimik si merge in gol!

 

Poate fusese " atins" de vechiul proprietar ... prea a cedat asa usor. E posibil?

Sper sa se rezolve repede si usor. Nu de alta dar primavara bate la usa si e pacat sa somezi.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Acum m-am apucat sa ma joc si eu un pic cu jucaria mea:

1.post-25613-0-21100000-1366051543_thumb.jpg

2.post-25613-0-99576100-1366051555_thumb.jpg

3.post-25613-0-61241000-1366051568_thumb.jpg

 

Sper ca pana la sf.lunii am sa va uimesc cu rezultatul final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Acum m-am apucat sa ma joc si eu un pic cu jucaria mea:

1.attachicon.gif13040002.jpg

2.attachicon.gif13040010.jpg

3.attachicon.gif13040011.jpg

 

Sper ca pana la sf.lunii am sa va uimesc cu rezultatul final.

Ce de-ti mai place sa te joci cu ea .... :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Acum m-am apucat sa ma joc si eu un pic cu jucaria mea:

1.attachicon.gif13040002.jpg

2.attachicon.gif13040010.jpg

3.attachicon.gif13040011.jpg

 

Sper ca pana la sf.lunii am sa va uimesc cu rezultatul final.

 

Tu vorbesti serios?

Arata intr-un mare fel.

 

Acum ce faci cu rezervorul? Vopsesti aripile cele noi ca sa semene la culoare cu el sau revopsesti rezervorul?

 

btw, facusem mai demult un site pentru incepatori. Ramasese cam in paragina. Iarna asta, pentru ca a fost asa de lunga, m-am apucat si l-am modernizat.

 

Ideea initiala a fost urmatoarea (si este valabila si azi) - In scolile moto de la noi nu se invata mare lucru. Din pacate multi isi iau carnetul si nu inteleg ce e aia o motocicleta. Multe accidente ar fi putut fi evitate daca riderii ar avut mai multe cunostinte legate de moto decat opturile si jaloanele din poligon.

Daca aveti prieteni incepatori dati-le sa citeasca. Nu am pretentia ca ce am scris eu acolo o sa-i faca supermotociclisti, dar e un inceput.

 

Deasemenea, m-as bucura sa contribuie si altii si sa impartaseasca din experienta lor.

Am facut o rubrica - motocicleta mea. Deocamdata nu am pus nimic, dar sigur o sa ii "fur" niste poze lui IceLord cand isi termina modificarile la motocicleta.

La trasee, destinatii, popasuri ar putea sa ma ajute toata lumea. Puteti sa spuneti pe unde ati fost si ce ati vazut. O sa mai pun si eu trasee si destinatii.

 

site-ul e: www.moto1.ro

 

sper sa va placa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma-si juca mai mult cu ea, dar totul e limitat de buget @Phoenix78

 

Totul urmeaza sa fie revopsit de un prieten de al meu (aripi, rezervor si casca moto), desigur ideile imi apartin.

 

Mi ciuda cu cablurile de la ape, sunt prea mult ca sa le ascund in ghidon :( .

 

Iar in proiect mai intra coburi de piele laterale usor detasabile si un sisybar unic. (dar asta in limita bugetului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Acum m-am apucat sa ma joc si eu un pic cu jucaria mea:

1.attachicon.gif13040002.jpg

2.attachicon.gif13040010.jpg

3.attachicon.gif13040011.jpg

 

Sper ca pana la sf.lunii am sa va uimesc cu rezultatul final.

Fain Low Rider :)

 

Alea sunt cumva aripi de shadow 750 classic?

 

Maine am sa incerc cu solutia recomandata! Sper sa tina. Daca nu reusesc varianta nr 2 e sa caut un surub mai lung la Brico.

Daca primele 2 pica, nu imi ramane decat sa dau un alt filet!

 

In opinia mea nu cred ca am gresit cu nimik

De iesit a iesit far aprobleme insa la infiletare au fost nereguli cred odata ce am patit-o. Ce pot sa spun, surubul a intrat f ok, nu am simtit nicio rezistenta in imbus! Doar in mom in care am vrut sa il strang (fara sa fortez) am vazut ca nu se intampla nimik si merge in gol!

 

Eu am vb cu un mecanic inainte de surub si mi-a zis ca nu recomanda lock tite din cauza temperaturilor foarte mari din motor....

 

Eu as merge pe a doua varianta in locul tau. e si mai curata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...