Sari la conținut

14-10 Lovit din spate - dar tot motociclistul e de vina


CozonacRutier
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ Crazvi eu cred ca te ajuta pt ca:


- e obligata sa vina politia, o sa ai PV de la ei, faptasul poate sa isi schimbe declaratia oricit vrea


- iti iei banii mai repede de la asigurator, nu se mai tergiverseaza atita


- uneori scoti un pericol public de pe strazi macar o luna


- Concluzia: FARA AMIABILA ! AMIABILA E O MARE PORCARIE, FOLOSESTE DOAR POLITIEI (DAR LASA PE STRAZI SOFERI CU GRAVE CARENTE IN PRIVINTA CUNOSTINTELOR PRIVIND CODUL RUTIER) REDUCAND NUMARUL CAZURILOR CE VIN LA SECTIILE DE POLITIE SI AJUTA FIRMELE DE ASIGURARI SA NU DESPAGUBEASCA CORECT PE CEL PAGUBIT.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Socrul meu a avut un accident minor (un tip l-a lovit din spate si i-a indoit bara; reparatii: inlocuit bara aia exterioara de plastic sau ce naiba este plus cea de otel de pe dedesubt) si a facut amiabila (tipul a recunoscut ca l-a lovit).

Ei bine, nenorocitii de la Astra refuza plata pe motiv ca 'nu poate fi demonstrata culpa', in conditiile in care tipul a recunoscut ca l-a lovit ! De mai bine de 6 saptamani se plimba amandoi pe la Astra ca sa ii convinga pe aia sa ii plateasca daunele; tipul e dispus sa ii platesca reparatiile la pret de service (nu la pret de evaluare daune la reprezentanta), ceea ce e OK (socrul meu isi repara masina si [ii] costa mult mai putin, pe ambii) si sa ii dea in judecata pe cei de la Astra pentru ca nu isi indeplinesc obligatiile contractuale.

Am ajuns la concluzia ca

1. Never amiabila

2. CASCO la o companie care accepta reparatia prin CASCO cu decont prin RCA-ul vinovatului. N-au decat sa isi dea in cap ei intre ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

- iti iei banii mai repede de la asigurator, nu se mai tergiverseaza atita

Nu, nu, NU si nu de inca vreo cinci sute de ori. Faptul ca ai pv de la politie nu inseamna ca o sa pirmesti banii mai repede ci doar ca ei nu te pot incadra la culpa comuna sau alte prostii. Cu pvul in mana stai cat vrea penisul lor. Vrei exemple? E plin netul, gasesti si singur. Ti-am dat si eu mai sus exemplul meu cu Astra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- CozonacRutier eu doar ata am spus :- Concluzia: FARA AMIABILA ! AMIABILA E O MARE PORCARIE, FOLOSESTE DOAR POLITIEI (DAR LASA PE STRAZI SOFERI CU GRAVE CARENTE IN PRIVINTA CUNOSTINTELOR PRIVIND CODUL RUTIER) REDUCAND NUMARUL CAZURILOR CE VIN LA SECTIILE DE POLITIE SI AJUTA FIRMELE DE ASIGURARI SA NU DESPAGUBEASCA CORECT PE CEL PAGUBIT.

Restul nu imi apartine!
Ca tergiverseaza ei... e o alta chestie, dar e mai sanatos sa ai un PV si omul sa primeasca o amenda si sa stea pe bara cu permisul suspendat daca e cazul, poate data viitoare beleste ochii mai bine. E necesar sa mananci, sa bei apa, sa te incalzesti, dar nu e necesar sa conduci un autovehicul daca nu ai competente...in cazul accidentelor mele am scos trei astfel de indivizi din trafic o perioada, perioada in care si eu si voi am fost mai in siguranta pe strazi. Trebuie sa le intre bine in cap, lovesti un motociclist si esti de vina, ajungi la politie, fara amiabila !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pin la urma, la ce sint bune camerele ??? in afara ca ii prinzi pe altii in momente proaste ( prieteni presupun ) incerci sa postezi filmuletul unde nu este cazul iar acolo unde ai postat in topicul golaneala de o zi cind te iau baietii la misto incerci sa dai tot felul de explicatii. Fara suparare nu am nimic cu tine personal, insa cind ii faci pe altii de cacaoo nu incerca sa speli putina.

tu esti motociclist????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei exemple? E plin netul, gasesti si singur. Ti-am dat si eu mai sus exemplul meu cu Astra.

Confirm și eu problema cu Astra.

În urmă cu un an de zile, m-au amânat, mințit cât au putut. Le-am făcut plângere la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor.

 

Cand m-am saturat, m-am dus și am înregistrat notificarea că urmează să îi dau în judecată, în aceeași zi mi-au fost virate despăgubirile.

 

Notificarea am redactat-o pe baza celei postate de un motociclist aici, la el era vorba de Carpatica.

 

Multumesc acelui membru al forumului pentru inspiratie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ Crazvi eu cred ca te ajuta pt ca:

- e obligata sa vina politia, o sa ai PV de la ei, faptasul poate sa isi schimbe declaratia oricit vrea

- iti iei banii mai repede de la asigurator, nu se mai tergiverseaza atita

- uneori scoti un pericol public de pe strazi macar o luna

- Concluzia: FARA AMIABILA ! AMIABILA E O MARE PORCARIE, FOLOSESTE DOAR POLITIEI (DAR LASA PE STRAZI SOFERI CU GRAVE CARENTE IN PRIVINTA CUNOSTINTELOR PRIVIND CODUL RUTIER) REDUCAND NUMARUL CAZURILOR CE VIN LA SECTIILE DE POLITIE SI AJUTA FIRMELE DE ASIGURARI SA NU DESPAGUBEASCA CORECT PE CEL PAGUBIT.

Eu am facut poc, mers la politia facut PV, tot au tras timp 90 de zile cei de la rca pentru ca pot.

Ambulanta nu am deranjat pentru ca nu aveam nimic, ma gandeam ca au lucruri mai bune de facut decat sa alearga dupa un motociclist cu o zgriatura la orgoliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambulanta nu am deranjat pentru ca nu aveam nimic, ma gandeam ca au lucruri mai bune de facut decat sa alearga dupa un motociclist cu o zgriatura la orgoliu.

da tu ai bun simt si gandesti mai departe decat sa faci un rau gratuit.

 

ma intreb cat mai dureaza pana te invenineaza si pe tine traitul in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ! Ghiolbani invatati sa intoarca tractorul la capul brazdei fara sa clipeasca, fac acelasi lucru si la volanul masinilor, in capitala,argumentandu-si eroic tembelismul din dotare nativa cu declaratii cretine ca propriile lor fiinte.(vezi Kiselef din OT si B Vacarescu din GL, cat despre idiotul din film ma intreb cati ca el or mai fi) Incredibil !

Editat de Dan Olaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat dovada de mult prea multa omenie din punctul meu de vedere. Cu atat mai mult cu cat el practic a aruncat vina pe tine. Astora trebuie sa le acorzi o "lectie", unii invata din propria durere, ca din durerea ta n-a inteles mare lucru. Maine o sa procedeze fix la fel. Sunt convins insa ca sansele sa dea peste un om la fel de intelegator ca tine sunt extrem de mici, drept urmare s-ar putea sa fie nevoit sa isi monteze proteza dentara inainte de vreme.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da tu ai bun simt si gandesti mai departe decat sa faci un rau gratuit.

 

In conditii normale ai dreptate, dar cind il vezi cum vorbeste, la politie, parca m-ar apuca ceva "dureri" cit sa fac un drum la spital. Sa vezi cum revenea mitocanul la ginduri din ce in ce mai bune.

 

Am avut un accident similar, doar ca a fost vorba de masini, si dupa acesta chiar ma durea un pic coloana cu toate ca aveam tetiera (nu stiu daca am mai vorbit de el pe aici). Daca nu avea ala in masina femeia cu un copil in brate, dupa primul rind dictat pe litere la declaratia pe care trebuia s-o scrie .... fugeam la spital. Nici acum nu stiu daca am procedat bine lasind un analfabet pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai rau gratuit i-a facut si ala. Crezi ca ii trebuia si intentie cand l-a lovit? Fugiti cu ideile ca amiabila e ok, ca nu e asa. M-a lovit unu cand eram cu masina si am reparat de 3 ori haionul, de 2 ori pe banii mei. Daca nu ma lovea, avea si acum vopseaua originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"M-a lovit unu cand eram cu masina si am reparat de 3 ori haionul, de 2 ori pe banii mei. Daca nu ma lovea, avea si acum vopseaua originala."

 

Si acest lucru este adevarat, dar parca altfel pica cind omul isi cere scuze, este preocupat real de sanatea ta si chiar ii pare rau de tarasenie, ca este om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...