Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Arata fain dar cam "statuta". Ai si restul top case si genti?

Nu cred ca mai prinde Maria plimbare.

 

Nu e statuta, in poze era dupa 2 saptamani de ploaie. Cica la varadero ruginesc rapid discurile... arata mai bine in realitate, spalata. Nu e perfecta, nici n-am avut pretentia asta, dar e "corecta", ca sa zic asa. Adica stiu ce bube are (si sper sa nu mai fie altele ascunse).

Da, are si topcase + sidecase.

 

Maria cred ca se face fata de oras, nu?

 

Da, cam asa ceva :)) Mica, usoara si cu consum mic... fix ce nu e vacadero.

Cand termin de pus la punct vaca, daca am timp, chef si bani, incerc sa o bobberesc putin.

 

am inteles eu gresit, asa da , merge vaca asta batrana.

 

Pai nici nu aveam ce face cu un 125... am vrut una mai mare si am ajuns la concluzia ca de fapt un cruiser mare nu imi e deloc util in oras si nici in afara nu are calitati extraordinare. Plus preturile cam mari, plus ca nu m-a incantat ce am vazut... Am preferat sa iau un touring adevarat si gata. Sa pot face si eu o depasire fara sa-mi iau elan :)) Sa merg pe autostrada linistit la 130-140, fara sa sara pistoanele din motor... nah, chestii de "oameni mari" :))

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dezmembrat complet in vederea reconditionarii noul venit in familie Kawasaki KLX300R. Lista e lunga, de la renikasilat cilindrul, piston nou, ambielaj nou, toti rulmentii, discuri frana, etrierii reconditionati, furca reconditionata, cadrul si bascula sablate si vopsite electrostatic etc! O sa urmeze o vara lunga!

Pentru Suzuki-ul GSX600F urmeaza un intinzator distributie manual! Hai cu vara! :bike-037:

post-46044-0-04135100-1422445444_thumb.jpg

post-46044-0-75752400-1422445675_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am cumparat ghidon, lumini led pe spate, oglinzi pt capete de ghidon, butoane, releu, convertor 12V la 5V, cabluri, etc. I-am facut desenul de montaj pe hartie. Urmeaza cartea cu schema electrica, semnalizatoare pe ghidon, evtl inca o camera video si niste plasti-dip. O sa am de lucru la primavara. :D

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori, cand parcam pe teren moale, ne uitam lung dupa o piatra mai latareata, o sipca ceva ? Asa ca, luat o bucata de tabla de aluminiu mai groasa, taiat un hexagon de marime potivita (aprox. 10 cm intre laturi), indoit varfurile, dat niste gauri pe la mijloc si prins cu "soricei" de cricul lateral. Aceasta prindere nu este foarte fixa, numa' bine sa preia denivelarile terenului. Exista asa ceva pe la BMW, parca si pe Louis dar cand am vazut cat costa am zis ca mai bine merg cu piatra in buzunar. Rezultatele se vad in poze. Sigur se poate inbunatati solutia. astept contributii.

post-72648-0-47203600-1423077226_thumb.jpg

post-72648-0-55304600-1423077241_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori, cand parcam pe teren moale, ne uitam lung dupa o piatra mai latareata, o sipca ceva ?

si eu am asa ceva. mostenita de la fostul proprietar.

pun cricu oriunde, ma doare-n cot...

singurul mic dezavantaj este cand iei mobra de pe cric, trebuie inclinata un pic mai mult in partea celalta. nu e problema.

intruderu' a dat gaura in asfalt si era cat pe ce sa pice. a intrat cricul 4 - 5 centi...

» Post actualizat in 05 Feb 2015 10:19

post-49972-0-13904900-1423131437_thumb.jpg

asa arata talpica de la cric.

 

si acum 5 min..

post-49972-0-52216000-1423131465_thumb.jpg

schimbat maneta...

nu intelegeam de ce tot am joc in ea oricat reglam eu cablul...

pana am demontat-o ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, aia e mana de fost propietar habarnist..

ca sa fiu cinstit... sunt eu mai puternic decat inteligent...

am uns cablul ala de ambreaj de 2 ori de cand am motorul...

face bine la "bila" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la Guzzi am o maneta ca asta. Se vede clar jocul cand o misti. Si cand merge motorul la ralantiu balangana cu spor.

Azi am adus baterie si cheie de la Kawa la locul de munca, unde e si motorata. RCA vad ca mai am pana 15-02-15. Pana atunci trebuie sa zboara de aici spre un adapost.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta aia se poate recupera. Cu ajutorul unei freze (nu spiral) se majoreaza gaura si se preseaza usor o bucsa al carui diametru interior respecta grosimea surubului de prindere. Usor de zis mai greu de facut daca n-ai la dispozitie sculele aferente, freza, strung si nu in ultimul rand meseriasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta aia se poate recupera. Cu ajutorul unei freze (nu spiral) se majoreaza gaura si se preseaza usor o bucsa al carui diametru interior respecta grosimea surubului de prindere. Usor de zis mai greu de facut daca n-ai la dispozitie sculele aferente, freza, strung si nu in ultimul rand meseriasul.

maneta aia a facut aripi si a aterizat in gunoi...

este nou nouta sus, unsa si vedem la anu sau daca si cand s-o rupe...

maneta noua este 35 de ron. nu merita deranjul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am scos la plimbare fieru si anume kx250f.Ieri la GasGas ec 200 am ars rezonatorul,schimbat vata in finala,curatat powervalve,schimbat ulei cutie,schimbat bujie,terminat un rezervor de gaz. Pe viitor vreau sa vopsesc jantele negre,este vreo tehnica ca sa nu dau jos spitele?

» Post actualizat in 05 Feb 2015 16:15

Maneta aia se poate recupera. Cu ajutorul unei freze (nu spiral) se majoreaza gaura si se preseaza usor o bucsa al carui diametru interior respecta grosimea surubului de prindere. Usor de zis mai greu de facut daca n-ai la dispozitie sculele aferente, freza, strung si nu in ultimul rand meseriasul.

cel mai simplu se repara cu Durafix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revizie furca: schimbat simeriguri praf+simeringuri ulei+ ulei. Verificat rulmenti roata fata si gresat, schimbat simeringurile de praf.

post-74268-0-78698700-1423154526_thumb.jpg

post-74268-0-15156600-1423154535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 (sursa)

19 litri se specifica in manual, pare mare la prima vedere, dar la demontare se schimba parerea... Forma este de S , urmareste cadrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 (sursa)

M-am uitat, dar nu imi venea sa cred.

 

19 litri se specifica in manual, pare mare la prima vedere, dar la demontare se schimba parerea... Forma este de S , urmareste cadrul.

Pare...mult mai mare de 19 litri. Dar 19 intra si la zx9r si e mai mult decat de ajuns...

 

Ca sa nu zic ca postez degeaba, am montat niste crashpaduri la furca. Am dat seile cu niste solutie care le-a redat culoarea neagra. Si am dat carena dreapta jos ca sa retusez cu vopsea cu aceeasi nuanta. A...si m-am speriat de costul asigurarii. Si la scuter (125cc) si la moto(899cc), 6 luni = 188 ron :crack: Fara incidente/amenzi.Niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...