Sari la conținut

Atentie la Taximetristi !


bogdansam
 Share

Postări Recomandate

 

Si maxim 20% motociclisti... sa fim seriosi. Sunt 2 categorii de soferi care conduc foarte agresiv. Corect?

nu, nici pe departe, sa fim seriosi...eu cred ca isi pierd licenta (taximetristii) daca semnalizeaza. taximetristii nu conduc numai agresiv, in marea lor majoritate (nu toti, dar cei mai multi ) sunt si f nesimtiti, nu dau prioritate, parcheaza da'mp..lea prin intersectii, pleaca si se opresc cand au chef ( comanda ) etc...nu se poate trasa o paralela intre motoare si taxiuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt absolut revoltat de modul în care îi vedeţi şi trataţi pe taximetrişti!

Sunt un mare admirator al acestor şoferi adevăraţi, având în familie nenumăraţi şoferi de taximetre. La fel cum unii sunt pasionaţi de areomodele, alţii de locomotive, alţii de vapoare sau tiruri, la fel sunt şi eu un împătimit colecţionar şi devorator de materiale aparţinând domeniului taximetrelor.

Care sa fie problema dacă unii dintre ei nu au văzut la un moment dat un detaliu din trafic, nu vi s-a intâmplat şi vouă? Lor li se întâmplă poate odată la sute de mii de kilometri prin oraş (unii milioane! ), vouă la câteva sute...

Sunt oameni muncitori, cu mult bun simţ, care lucrează din răsputeri să-şi întreţină familia, iar asupra cărora puneţi o presiune foarte mare atât voi cât şi autorităţiile prin modul in care îi trataţi.

 

Taximetristii cu bun simt sunt ca politicienii onesti, exista dar sunt atat de putini incat nu conteaza.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 20:30

Imi pare rau nu te am vazut ! La raspunsul asta, in legislatie sa existe: amenda si bataie !

 

Nu, daca declara ca nu te-a vazut suspendarea permisului pe viata pt ca inseamna ca nu vede bine.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 20:31

Iar cei care spun ca femeile-s tute la volan, cunosc soferite care dau clasa multor barbati asazisi adevarati-soferi.

 

Eu am patru soferite in firme, proaste ca noaptea, nu sunt in stare nici sa parcheze. In schimb sunt foarte mandre de prostia lor.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, nici pe departe, sa fim seriosi...eu cred ca isi pierd licenta (taximetristii) daca semnalizeaza. taximetristii nu conduc numai agresiv, in marea lor majoritate (nu toti, dar cei mai multi ) sunt si f nesimtiti, nu dau prioritate, parcheaza da'mp..lea prin intersectii, pleaca si se opresc cand au chef ( comanda ) etc...nu se poate trasa o paralela intre motoare si taxiuri.

taximetristi sunt si nesimtiti,si agresivi in trafic, si agresivi cu clienti, si agresivi cu participanti la trafic, si escroci, si cum mai vreti voi.... te rog sa-mi spui dak regasesti in descrierea mea si 80% dintre motociclisti. ( eu am toate "calitatile" mai sus mentionate si in calitate de taximetrist si de motociclist. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot s-a deschis acest topic, eu propun sa facem o LISTA NEAGRA. In cazul in care ai avut parte de "experiente" neplacute cu taximetristii, indiferent de natura lor: te-ai suit in vreun taxi si respectivul ti-a vorbit sau te-a tratat necorespunzator, ti-a taiat fata, te-a injurat in trafic sau pur si simplu nu ti-a placut de fata lui posteaza aici numarul de inmatriculare, numele lui daca ai fost in masina cu el si ai reusit sa citesti pe legitimatie, sau orice alt semnalment.

Ideea mea a venit in urma unei experiente deloc placute cu un taximetrist, din pacate nu mai gasesc biletelul cu nr si numele lui, pt ca tare as fii vrut sa-i fac putina reclama. Tipul dupa ce ca era spurcat la gura mai si mirosea a alcool. I-am spus asta si a zis ca vezi domne a avut niste sticle de tuica in portbagaj si una dintre ele s-a varsat. Stand in dreapta lui nu prea am muscat gogoasa si la vreo 400-500 de metri l-am rugat sa ma lase sa cobor.

 

In concluzie, daca initiatorul topicului este de acord, propun ca fiecare sa vina sa posteze aici nemultumirile lor insotite de un nr de inmatriculare, un nume, o companie....orice ar ajuta la identificarea taximetristului pt a putea fii evitat pe viitor.

 

Multumesc frumos! Asfalt uscat!

Editat de SLYther™
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vina sunt politistii in primul rand, daca si-ar face treaba corect, in doua luni nu ar mai ramane nici 30% din taximetristi in oras.

daca eram politist la rutiera , nu mai ramanea nici picior de taximetrist in oras.

 

@SLYther - buna idee cu lista neagra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este 90% sunt ordinari.de 2 ori numai cu masina am avut in ultima luna cu ei pt parcare.chipurile k am parcat si el nu putea sa iasa,dar aveam 2 m pina in el ,nu putea sa traga un sfert de tura sa iasa,abia ast sa mai comenteze ceva k eram plin de ura mama era bolnava in masina zic daca un sunet mai scoate intru peste el ,desi erau in statie mai multi.sincer spun bine k a tacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristi sunt si nesimtiti,si agresivi in trafic, si agresivi cu clienti, si agresivi cu participanti la trafic, si escroci, si cum mai vreti voi.... te rog sa-mi spui dak regasesti in descrierea mea si 80% dintre motociclisti. ( eu am toate "calitatile" mai sus mentionate si in calitate de taximetrist si de motociclist. ;)

tu esti unul...ca nu esti la fel si te mai si dai cu motorul nu inseamna ca marea majoritate nu sunt cum am zis. nu vorbim aici de "persoane", vorbim de "taximetristi" in general. trebuie sa fii chior sau batut in cap sa nu remarci ce fac prin oras taxiurile. cand esti cu masina, nu e asa grav, dar cu motorul, e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristii sunt dreacu... noi ingerii soselelor.

 

Daca stau si ma uit cati % din motociclisti fac prostii Mari in trafic si cati % din taximetristi, motociclistii spargatori de seminte depasesc cu muuuult taximetristii. Pe langa asta, ãi cu masini de diverse firme sau cu dube conduc Mult mai naspa decat taximetristii. Mie sincer de cele mai multe ori imi fac loc cu mobra, iar cu masina chiar a evitat unul accidentul pe care era sa-l provoc chiar eu din prostia proprie.

 

Ca tot veni vorba de crengile copacului uscat, sa nu mai vorbesc de baicãrii nesimtiti care o ard pe strasse in redline la 2 noaptea cu akrapoavica + multe altele... si nu's 2-3 prietenas, tine-te bine..

 

...asa ca mai taceti si mai inghititi. Si lasati-o mai moale ca regulile nu sunt facute doar pt masini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem abstractie de moto. Oricum, pe doua roti in oras sunt mult prea concentrat si nu inregistrez toate tampeniile pe care le fac taximetristii in jurul meu .. dacat atunci cand ma afecteaza direct. Oricum, imi asum responsabilitatea pentru aroganta suprema de a ma urca pe motocicleta in "jungla" care este Bucuresti. (chiar mi s-a atras atentia o data ca nu trebuie sa am pretentii ca ceilalti sa respecte regulile de circulatie cand eu sunt pe motocicleta :) )

 

In schimb, cu masina e alta treaba ... aici sunt mai relaxat si imi permit sa arunc cu ochiul la ce se intampla in jur si trebuie sa recunosc ca de multe ori ma infioara ce vad ... intoarceri pe dubla continua, depasirea coloanei pe a doua linie da tramvai sau chiar pe contrasens, oprire cand "li se scoala" lor, trecut pe rosu intr-o veselie, neacordare de prioritate, blocat de strada/intersectie/trecere de pietoni si multe altele. Politia inchide ochii pentru ca .. "deh, e si ei oameni si are puradei acasa de hranit!" ... eu personal n-am vazut taximetrist tras pe dreapta pana acum, nici cand o comitea in fata echipajului. Ca procent, cei mai multi care o comit, dupa parerea mea, sunt de la "Taxi Pelicanul". Nu stiu cine Dumnezeu faca angajarile acolo dar am oroare de aceasta firma ...

Editat de Dan.Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca si noi daca am merge cu 50/h in oras permanent... nu ne-ar mai afecta atat de tare intoarcerea lor pe continua

 

Si daca plecam de la premiza ca romanica e un fel de indie nedeclarata... nu ne-am mai minuna de taximetristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca eu sunt singurul care pleaca mai tare de la semafor doar ca sa nu fie "incoltit" de toti tampitii?!? ... sa pleci in ritm cu traficul e un fel de ruleta ruseasca cu 5 gloante :P ...

... doar ca eu pe la 60 ma linistesc si ma uit in oglinzi sa vad daca ma ajunge cireada ... daca nu, sunt in siguranta pana la urmatoarea intersesctie ...

 

 

adevaru e ca ce frumoasa e o plecare de la semafor intr-un timp cat mai scurt... sa zicem doar, cat de repede putem ajunge la urmatorul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, ce dracu'... ati ajuns sa comparati taximetristii cu motociclistii? In conditiile in care 90% dintre taximetristi fac taximetrie pt ca de altceva nu sunt in stare? Despre ce vorbim?! Multi cocalari, analfabeti, tigani, drogati si betivi? Prosti si nesimtiti pe deasupra.

Ei n-au habar de linie continua, oprire interzisa, treceri de pietoni si multe alte reguli de circulatie, plus cele de bun simt... sfideaza politia, se cearta, se milogesc, ca vai, le iau painea de la gura... si daca te urci la ei in masina, zici ca ei iti fac un favor tie, nu ca ii platesti. Asta in cazul in care nu te refuza ca nu le convine cursa...

Se urca pe tine cu tupeu si dupa aia tot ei injura si scuipa. Daca nu-i lasi sa se bage, esti bulangiu... si daca indraznesti sa claxonezi, iti trag o frana in fata. Noroc ca loganurile nu stau stralucit la frane...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Servus! Eu cred ca greseli , inconstienta si nesimtire sunt pacate de care sau facut vinovati toate categoriile de soferi din totdeauna altfel am fi avut partea de contraventii din legislatie aplicabila numai uneia din categorii. Iar cei care sunt asa vehementi inpotriva femeilor la volan , sunt tare curios ce parere au despre femeile pe doua roti .Inca nu am vazut un topic pe tema asta, poate ar trebui sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le admir si le sustin!!! Si vreau sa vad cat mai multe femei pe doua roti.

 

Insa este o foarte mare diferenta intre femeile pe doua roti, pasionate de condus evident, caci altfel nu au ce cauta riscandu-si viata, si cele care s-au trezit cu o oglinda mare pe 4 roti, facuta cadou de taticu sau prietenu sau de amandoi la un loc... Aceasta este cea mai periculoasa categorie, caci nu le intereseaza, nu constientizeaza repercursiunile lor asupra celorlallti participanti la trafic... si doar se trezesc puse in fata evenimentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi astia care considerati ca motociclistii circula aiurea si nu respecta regulile, bateti campii sau probabil va referiti la voi! De mult nu am mai vazut "live" motociclisti care sa calce pe bec(in oras cel putin si am vazut multe vitezane la 50km/h), iar pe cei pe care ii "vad", sunt la rubrica accidente.....in plus daca e sa raportam numarul de moto vs. nr de taximetre = nici nu existam. E normal sa mai fie si uscaciuni, insa teximetristii sunt prin definitie niste NESIMTITI si AROGANTI, in marea lor majoritate. Indiferent daca pe moto sau cu masina, acord atentie maxima taxiurilor oprite aiurea, sau care merg relativ incet fata de celelalte vehicule....urmeaza o manevra caracteristica! as putea spune ca sunt deja previzibili. :)

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho... ce vorbesti straine :P Inseamna ca nu stii din ce rasa aparte te tragi

 

Te invit la victoriei oricand(seara) sa vezi scuipatorii de seminte, te invit la rond la 23august sa'i vezi cum o ard in limitator la 2 noaptea.. si nu stiu cum se face ca doar eu dau de ei, nu? n-am vazut un vitezist sa stea in spatele meu vreodata prin oras la mers 60-70.. sunt atatia carora le flutura tricoul de le vezi cooru' cand trec pe langa tine..

 

@geo_zga - stai linistit ca si 50% din motociclisti si-au luat mobra doar ca "nu erau in stare" sa-si ia masina ;)... iar alti 30% si-au luat sa dea bine la mizde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te invit la victoriei oricand(seara) sa vezi scuipatorii de seminte, te invit la rond la 23august sa'i vezi cum o ard in limitator la 2 noaptea.. si nu stiu cum se face ca doar eu dau de ei, nu? n-am vazut un vitezist sa stea in spatele meu vreodata prin oras la mers 60-70.. sunt atatia carora le flutura tricoul de le vezi cooru' cand trec pe langa tine..

 

@geo_zga - stai linistit ca si 50% din motociclisti si-au luat mobra doar ca "nu erau in stare" sa-si ia masina ;)... iar alti 30% si-au luat sa dea bine la mizde

 

Conteaza foarte mult ora si zona. Da, ce-i drept, nu vad prea multi arzand-o "reising" la 8 dimineata/ 6 seara cand plec/vin de la munca dar seara tarziu, dupa 10, o ard baietii numai in limitare pe bvd. mari. Atunci se presupune ca esti mai in siguranta dar daca e sa se intample, masina iti intoarce in fata la orice ora.

 

.. iar cifrele cred ca mai corecte sunt asa: 50% pentru mizde/terasa ... 30% pentru ca "nu erau in stare" sa-si ia masina (cu performante asemamnatoare cu motocicleta) ... restul pentru placerea de a merge pe doua roti sau deplasare mai usora in aglomeratie

 

Oricum, populatia/autoritatile vad doar doua clase de "infractori" care se cearta pe unde apuca, pe forumuri, pe strada, in parcari, la tv ... decat sa faca cineva ceva se aud doar pungile de popcorn cum se desfac (deh, un reisar mai face un wheelie pe kiseleff, un taximetrist mai violeaza o studenta ... tot in aceeasi oala sfarsim)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acord atentie maxima taxiurilor oprite aiurea, sau care merg relativ incet fata de celelalte vehicule....urmeaza o manevra caracteristica! as putea spune ca sunt deja previzibili. :)

Exact, sint previzibili.

Si femeile neconstiente de faptul ca stau calare pe 2 tone de fier sint previzibile.

Si cocalarii inghesuiti cite 4 in vreun ursulet sau o pisica sau alta piesa din gradina zoologica BMW sint prevzibili.

Daca asta-i peisajul, motociclistul trebuie sa mearga in consecinta pentru a nu avea belele.

Altfel, 250kg contra 1500kg nu fac treaba buna.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, sint previzibili.

Si femeile neconstiente de faptul ca stau calare pe 2 tone de fier sint previzibile.

Si cocalarii inghesuiti cite 4 in vreun ursulet sau o pisica sau alta piesa din gradina zoologica BMW sint prevzibili.

Daca asta-i peisajul, motociclistul trebuie sa mearga in consecinta pentru a nu avea belele.

Altfel, 250kg contra 1500kg nu fac treaba buna.

Parerea mea.

 

susbscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi astia care considerati ca motociclistii circula aiurea si nu respecta regulile, bateti campii sau probabil va referiti la voi! De mult nu am mai vazut "live" motociclisti care sa calce pe bec(in oras cel putin si am vazut multe vitezane la 50km/h), iar pe cei pe care ii "vad", sunt la rubrica accidente.....in plus daca e sa raportam numarul de moto vs. nr de taximetre = nici nu existam. E normal sa mai fie si uscaciuni, insa teximetristii sunt prin definitie niste NESIMTITI si AROGANTI, in marea lor majoritate. Indiferent daca pe moto sau cu masina, acord atentie maxima taxiurilor oprite aiurea, sau care merg relativ incet fata de celelalte vehicule....urmeaza o manevra caracteristica! as putea spune ca sunt deja previzibili. :)

Eu cred ca tu folosesti tastatura pe post de asfalt!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...