Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Uite ca sunt in Iuchei de mai bine de 1 an, timp in care am avut ocazia sa cunosc diversi conationali, sa vizitez diverse locuri.

Culmea opinia asupra acestei tari nu mi s-a schimbat.

 

 

Un alt lucru de apreciat in UK este ca sunt mandrii de tot ceea ce au facut, si un cacao dk au facut, e pretuit si bagat in muzeu, etichetat etc.

Noi in tara avem foarte multe chestii de valoare lasate de izbeliste, care ingrijite,renovate fiind sau restaurate ar umbrii multe " minuni " ale occidentului astuia atotpreacivilizat.

 

 

 

 

 

Sper ca noul an sa va aduca prosperitate ca sunteti deja englezoi sau romani sa fiti sanatosi si la punga grosi!

Uite ca sunt de peste 5 ani aici si nu-mi pare rau.

 

Meanwhile in Romania in 2015 s-au mai distrus doua situri arheologice de mare importanta, cateva autostrazi au crapat, a avut loc o tragedie nationala unde s-a vazut exact cum sta treaba cu sistemul sanitar romanesc iar monumentele lui Brancusi sunt in continuare lasate de izbeliste, ca sa nu mai zic ca nu s-a votat bugetul pentru achizitionarea "Cuminteniei Pamantului" pentru ca au unii grija sa-si voteze pensii speciale adica mai lasati-o dracu de cultura...

 

"V-am lasat saraci si prosti, v-am gasit si mai saraci si prosti" Constantin Brancusi

 

 

Toate cele bune in continuare si tie!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Engleza se invata fiindca e in top 3 dpdv al numarului de persoane din lume care o vorbesc . In plus de asta e limba oficiala a multor state , e utilizata foarte mult in business , in tot ce tine de online , etc , importanta ei de necontestat . Comparatia engleza vs romana nu are nici o treaba cu comparatia trai in UK vs trai in Romania .

Cum sa nu aiba legatura...Anglia chiar a fost buricul pamantului, a colozinat juma de glob,a trasat granite si inca este! Asta este si motivul pentru care s-a raspandit limba. Era o comparatie foarte buna ca sa vezi cat de "mica" e Ro pe langa UK, eh, imagineaza-ti ca e cam asa in multe domenii.

 

cred ca engleza se invata fiindca e vorbita de americani, nu de englezi

nu zic ca ar fi bine sau rau, doar o constatare

Fara Anglia, America nu era America iar americanii sunt doar jumatate din vorbitorii de engleza de pe glob...dar aia e alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu aiba legatura...Anglia chiar a fost buricul pamantului, a colozinat juma de glob,a trasat granite si inca este!

 

cam cat imperiul mongol

cam atata legatura are trecutul cu prezentul

 

daca vrei neaparat o discutie, imperiul britanic a fost unul colonial, ce se extindea prin revendicari, nu prin cuceriri

chiar la apogeul sau a doua limba ce se invata era franceza, nu engleza, si in vreme ce resursele din colonii le dadeau pe atunci o anumita putere economica, ea s-a prabusit aproape complet dupa caderea sistemului colonial, atunci cand si influenta, atat cat era ea, a cam disparut

 

cauzele sunt multiple, una din ele fiind cel mai probabil izolationismul, dar deja astea sunt speculatii

 

in ziua de azi regatul unit mai e o mare putere doar cu numele, la fel ca italia, spania si alte cateva

 

lucrurile astea nu au nici o legatura cu calitatea vietii de acolo, doar o paranteza fiindca cumva se credea ca trebuie sa fie buricul pamantului un loc ca sa poti trai bine acolo

ca un contraexemplu, tarile nordice sau elvetia au un nivel de trai foarte ridicat fara sa emita vreun fel de pretentii de dominatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrurile astea nu au nici o legatura cu calitatea vietii de acolo, doar o paranteza fiindca cumva se credea ca trebuie sa fie buricul pamantului un loc ca sa poti trai bine acolo

ca un contraexemplu, tarile nordice sau elvetia au un nivel de trai foarte ridicat fara sa emita vreun fel de pretentii de dominatie

 

Sunt de acord cu faptul ca tarile nordice si Elvetia sau alte tari poate au nivel de trai mai bun dar in ceea ce priveste joburile si industria automotive poate doar Germania e ca UK. Nici nemtii nu-s cunoscuti ca fiind cei mai calzi oameni dar inca n-a deschis nimeni un topic de tavalit in mocirla Germania pentru ca nemtii nu dau mana ca romanii sau ca nu mananca acelasi mancaruri si nu se comporta latineste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan, UK nu sta nici macar pe aproape fata de DE dpdv al industriei auto. Daca ne raportam la constructori si unitati vandute, Germanica bate la fund cam 99% din concurenta. In DE au aparut niste legende (e.x. Autounion) si multe marci premium cu mult inainte ca UK sa scoata capul pe piata. Dar nu asta era comparatia.

 

Daca o luam cu productia poate ajungem la concluzia ca India sau China bat la fund tot dar asta e alta poveste...in lumea asta exista si lucratori pe banda si cercetatori, tu cu care te lauzi aici?

 

Tu te referi la productia de masini eu vorbesc de tot ce tine de automotive si motorsports (include moto), adica research and development, racing etc...si aici nu ma poti constrazice ca nu tu mergi la conferinte ci eu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai insirat niste marci germane si nu numai, vrei sa insir si eu marci englezesti de top?
Si tu chiar ai pus pe lista marcilor nemtesti BENTLEY? Ca au fost eventual cumparati dupa nush' cati ani si acum sunt detinuti de nemti, asta se poate schimba oricand. Dar sa pui asta pe lista marcilor nemtesti...lol. si indienii (Mahindra) tocmai au cumparat Pininfarina, si ?
ia uite aici" Mercedes-Benz are currently involved in Formula One, running the Mercedes AMG Petronas Formula One Team, a Formula One racing team, based in Brackley,United Kingdom, using a German licence. Mercedes-Benz had competed in the pre-war European Championship winning three titles, and debuted in Formula One in1954, running a team for two years." Si cine le-a fost recent driver? Hamilton, care e englez.

O tragi cu leMans dar vezi ce au facut englezii la le mans, rezultate-s pe wiki.
Sau mai bine insiram nume de circuite, ca UK are zeci, deci zeci nu doua nu trei... Ca tot mi-am adus aminte de cele de drag, cu cate proiecte participa DE la recordurile de viteza la sol 2016? stii?

Pentru UK stiu vreo 3 majore:The Bloodhound Project, Triumph’s Rocket III Streamliner, The 52 Express (pe asta l-am si vazut live cand era in facere, mi-am facut si poze langa el) si unul mai modest: The Angelic Bulldog Project (vazut la engineering show din 2014 si nu stiu daca au planuri pt 2016 but anyway).

Ca sa ajungi sa zici ca UK nu se apropie de DE in ceea ce priveste ind. automotive si motorsports...e de porc....rau.


» Post actualizat in 23 Dec 2015 15:04

Informatia e peste tot, in statistici, etc.

Asa crezi tu, ori esti membru de asociatie (inginerilor, motorsports etc), ori esti in mediu universitar ori toate laolalta sau implicat direct in R&D...

Altfel ii dai cu articolele de pe net care nu acopera nici 10%....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de porc precum e sa zici ca UK miezul din dodoasca, gaura din covrig and so on. E irelevant ce imi zici, UK mai are cateva companii care produc automobile si unele cu un picior in groapa, pe cand cei din DE, de rau ce le merge, au inceput sa achizitioneze alte concerne.

 

Ieri m-am intalnit cu o prietena care locuieste de ceva ani in Manchester si mi-a zis ca nu ii venea sa creada ca va zice asta vrodata dar in Bucuresti e mai curat ca acolo, miezul civilizatiei n stuff. Ce legatura ca masina e pilotata de Lewis Hamilton...care e pe jumate britanic...avand in vedere culoarea pielii?

Tu nu stii nimic despre ceea ce se petrece in UK in automotive dar citesti pe net. OK...

Cu cat e un oras mai mare cu atat are discrepante si mai mari intre zone bune si zone rele dar tu bineinteles nu stiai asta. OK...

 

Bucuresti si Romania sunt miezul de croissant, perfect, ramaneti acolo! Problem solved!

» Post actualizat in 23 Dec 2015 15:31

Ce legatura ca masina e pilotata de Lewis Hamilton...care e pe jumate britanic...avand in vedere culoarea pielii?

Tu nici macar nu stii diferenta intre englez si britanic si etnie si nationalitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GoodKat, on 23 Dec 2015 - 16:46, said:

Probabil si Marko Bella e roman conform buletinului, sangele e altceva. Pe ultimile cred ca le stiu mai bine decat tine, iar faptul ca ai fost la niste show-uri sau ai vazut niste exponate nu te face automat cunoscator. Am lucrat cu englezi intr-un mediu foarte profi vro 2 ani iar o buna parte din ei sunt pe langa. Nu-ti zic ca pt. orice problema ii consultau pe romanii aia din Bucuresti, miezul din dodoasca. Faptul ca ai fost la conferinte te face cunoscator cum ma face pe mine arhitect o vizita la Sagrada Familia.

Sunt membra in doua asociatii de motorsports, Ice-man tot doua plus una de inginerie. Am o licenta valida, alta mi-a expirat in 2014... si incerc sa ajung la cat mai multe evenimente /show-uri si conferinte in domeniu, cred ca sunt mai cunoascatoare in ceea ce priveste automotive UK decat esti tu de exemplu

 

Cat despre englezi ca profesionisti --- nevermind, e de bine anyway

 

Tu chiar nu faci diferenta intre Marea Britanie, Regatul Unit si Anglia, nu? vezi ca e un clip pe net care explica foarte bine. Un indian nascut in UK e British dar nu e English, capisci?

 

zîmbesc, on 23 Dec 2015 - 19:00, said:

Linhai rulz.

Totuşi de ce îi vorbeşti lu' Ice Queen la masculin? :what:

Nu stiu ce zici, dar eu cu GoodKat ne cunoastem si suntem si FB friends :)) this is the internet si ne plictisim :)

» Post actualizat in 23 Dec 2015 19:24

UK explained:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uite ca sunt in Iuchei de mai bine de 1 an, timp in care am avut ocazia sa cunosc diversi conationali, sa vizitez diverse locuri.

Culmea opinia asupra acestei tari nu mi s-a schimbat.

 

Pai si normal, inca tot crud esti, un an nu e de ajuns sa te maturizezi. Pe de alta parte nici o suta de ani nu ar fi indeajuns sa-ti schimbi opinia atata timp cat conditiile au ramas aceleasi: acelasi oras, acelasi loc de munca, acelasi anturaj sau mai bine zis lipsa sa... dar nici asta nu ar fi o problema deoarece in analiza ta nu concluziile sunt gresite ci sistemele de referinta. Nu o sa ma lansez intr-o dizertatie pseudo-filozofica ci o sa mentionez ca, asa cum Bucurestiul NU e Romania, nici Londra NU e UK. Nu sustin decat ca exista englezi si engleJi... la fel de bine cum exista si romani si rromani, unul mai Jmecher decat altul. Hai la multi ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa ma inscriu si eu in aceasta dezbatere, si iata c-o fac.Sunt de o luna in Anglia. Pentru a spulbera orice indoiala, muncesc in Romania, sunt alb caucazian, nu sunt la furat, mi-am luat o pauza mai lunga de cateva luni, in care vreau sa iau o decizie. Cred ca in mare mi-am format-o. As putea locui aici, sau oriunde fara probleme, insa as prefera o clima calda pt ca imi place caldura si prefer sa merg pe asfalt uscat.Nu mai tin minte cum au fost enumerate diversele puncte, asa ca ordinea este aleatorie dar o sa incerc sa acopar cat mai multe dintre ele:1. Cladirile si arhitectura. Le ador, arata ca-n povesti, sunt bine gandite. Casa in care locuiesc la prietenii la care am venit este aparent mica din afara, dar consider camerele si curtea micuta din spate suficiente pt cineva care nu-si face un tel din a-si contempla casa 24/7, sau a fi gospodina inraita. Respect faptul ca se tine o oranduiala a arhitecturii cladirilor, nu ca la noi. Si nu doar in prezent, cititi scrieri de la 1800 in care sunt caracterizate diverse orase, inclusiv Bucuresti- adevarate inghesuiri pestrite de influenta orientala de la turci sau evreiasca. Intr-adevar, per total totul foarte inghesuit si fara pic de intimitate. Presupun ca din cauza ca totusi e o insula.2. Drumurile: groaznice dpdv al asfaltului. Dpdv al infrastructurii, da, ai multe optiuni de a ajunge din A in B si ce mai incolo si-ncoace, autostrazi in primul rand. Punct Anglia aici. Insa, semnalizarea mi se pare totusi lacunara, oarecum din scurt. Sincer, prima oara am fost socat ca autostrazile sunt iluminate noaptea (laser frate !!) insa... am realizat dupa 20 km aproximativ ca ma aflam pe o autostrada. Romanului din mine trait la campie si obisnuit cu Buc-Pitesti, mi s-a parut prea virajata, prea intesata de giratorii etc. Deci infrastructura au, insa (si aici, dati ploii ce este al ploii) asfalt prost si drumuri extraordinar de inguste. Ei considera drum de mers cu masina ceea ce noi consideram alee dintre blocuri. Aah! Ador chestia cu nisipul pus in compozitia asfaltului, care-i da culoare si probabil (nu sunt in domeniu) aderenta ridicata. - Tot la sectiunea asta as vrea sa pomenesc si de conducatori. Groaznici. Nu exista fluenta in trafic, se exagereaza cu prioritatea. Aici poate fi si datorita companiilor de asigurari care au bagat frica in ei si probabil ca la ei se pune problema de a fi platiti pt timpul petrecut in trafic pt a ajunge la serviciu, considerat timp de lucru. Wow !! din nou.Ei insa, retardati ca soferi. Calca borduri, n-au simtul aprecierii... Groaznici !!! Dar civilizati, insa revin... probabil ca nu au motive sa se grabeasca.3. Educatia. Da, chiar costa. Undeva in jur de £9000/anul de facultate daca nu ma insel. Universitatile din Anglia au traditie si sunt recunoscute pe plan mondial. INSA, asta nu inseamna ca eu, ca turist, in interactiunile mele cu gama aproape completa ( de la cel mai de jos englez pana la cel mai crème-de la-crème, mai putin aristocratul si oligarhul londonez, care are sofer personal) am simtit efectele acestui bun sistem de invatamant la cei sub varsta da 35 de ani. Cultura generala de-a dreptul limitata, te simti ca un Gulliver in tara pigmeilor dpdv al inteligentei. Chiar am avut tendinte de infatuare de genul " ba da-ma dracu, da' destept m-a facut mama". Zero istorie, nicio alta limba in afara de Engleza, zero cunostinte culturile altor tari etc.4. Acceptare a imigrantilor (care, desi nu stiu statistic oficial, tind sa cred ca sunt mai multi decat ei). Nu sunt discriminanti, accepta orice nationalitate cu o nepasare sora cu orbenia. O nepasare chiar periculoasa, dar asta este alt subiect, Angela Merkel, imigranti samd.Nu m-am simtit nicio clipa discriminat. Initial imi era foarte greu sa spun de unde vin, dar nu din rusine de tara mea, ci de rusine de ignoranta lor ca nu cunosc mare lucru despre ea, si de rusine de uscaturile din tara mea, venite inaintea mea, si intalnite pe poduri, sau prin magazine cu ochii-n patru si borsete. Am invatat totusi ca nu avem un renume prost. Marea majoritate a romanilor muncesc aici, si inteleg ca o fac bine si sunt apreciati.5. Civilizatia. Civilizatia lor se leaga si deriva din ultimele doua puncte de mai sus. Am vazut cum un pusti fuma marijuana in fata unui politist, iar ala il ignora. Pentru cine este nevoie: N.B.- fumul rezultat are un miros distinct, inconfundabil, care poate fi recunoscut de la o distanta apreciabila. Am vazut ca lumea fumeaza aici la greu si socant, inclusiv pensionari. Comportamentul mai ales al tinerilor, si mai ales in serile de weekend cand merg sa se distreze este sub conditie umana. Fete de 20 si foarte putin de ani, care se preling bete pe vitrinele vreunei mancatorii gen fish'n chips sau mac, p.isate pe ele de bete cum s-ar spune la mine la tara, baieti care urla si dau cu picioru-n pancartele cu "pork rolls" din fata vreunui fast-food. Iar in cluburi, nu se danseaza. Ziceam ca sunt la noi figuri, si sta lumea cu paharu-n mana. Da, intr-adevar, sunt si figuri, sau sta lumea cu paharu-n mana de saraca, ca nu si-l mai permite pe al doilea. Astia si-l permit si ajung si la al nshpelea. Un popor betivan ! Nimeni nu danseaza (dans efectiv, nu degringolada ).6. Sportul lor national este sa-si dea prioritate unii altora cand trebuie sa treaca printr-un spatiu relativ stramt, sa-si ceara scuze in acelasi timp cu o voce pitigaiata si gatuita de falsitate, si sa-si multumeasca printr-un zambet sterp si fals, ca fata vreunei impanate de la noi, gen asistenta tv. Un popor de oameni falsi, care prin efortul atat de redus pe care-l depuns sa-si ascunda acea falsitate, dau impresia ca de fapt nici nu-i intereseaza s-o ascunda. Dar ma rog, asa o fi la ei, in tara bunelor maniere. Totusi... la ei lumea nu te deranjeaza. Daca viziunea ca esti taran, tigan, indian, imigrant, si-o tine pt el, si totusi fals asa, iti zambeste si nu te deranjeaza. La ei la coada nu-ti sufla nimeni in ceafa si nu-ti amesteci parfumu' cu al altuia. Nu te simti sodomizat cand sta la coada la banca. Ti se lasa spatiu, toti asteapta respectuosi in orice imprejurare, indiferent ca e sau nu banda de delimitare a spatiului confidential.7. Profesionalismul. Intr-adevar... Cum zicea Bigfoot. O tendinta fantastica de a refuza sa gandeasca/considere macar sa faca ceea ce nu este platit sau pregatit sa faca. Aici nici nu stiu daca e de bine sau de rau. Concret. Baiatul monteaza alarme/senzori fum etc. La o scoala, sub zona din tavan in care trebuia montat nush ce, se afla o masa. Ca sa-si poata pune scara sa-si faca treaba, omul a apucat de masa s-o traga la o parte. A fost repede oprit si i s-a spus ca asteapta ...ceva gen administratorul, un nea mitica insarcinat cu mutatu mobilierului, care insa era pe teren. Asa ca i-au semnat in foaie ca montajul nu a putut fi efectuat din cauza lor, a fost platit pt timpul petrecut ca si cum l-ar fi efectuat, si programat sa vin a doua zi sa faca montajul, dupa ce nea mitica va fi mutat masa respectiva ( o masa simpla, cu 4 picioare... pelikan, na..).O fi bine, o fi rau... Sincer, nici una, nici alta. Asta e unul din lucrurile fixe care nu pot fi incadrate corect in A sau B, pt ca in viata sunt situatii ideale de alb si negru, insa uneori, e bine sa existe si gri. Prefer sa nu ma pronunt.8. Interactiunea umana in ceea ce priveste serviciile, gen ce zicea Bigfoot ca a sunat la politie. Da !!! Nicaieri, nu gasesti om cu care sa poti vorbi direct. La asigurari, vorbesti doar prin email sau la telefon, nu ai cu cine te scuipa efectiv. La supermarket... majoritatea caselor de marcat sunt cu auto-servire (sa nu se inteleaga ca ma laud- vorbesc engleza la fel ca pe romana, si romana ma laud ca vorbesc si scriu excelent. Dar nici sa nu se inteleaga ca sunt vreun idiot: unde folosesc termeni romanesti este din incapatanare, desi stiu neologismul potrivit. O sa ating acest subiect la final). Deci, nu gasesti un om in foarte multa carne (pt ca prea mult fish'n chips) si oase, care sa te scoata din minti ca nu-ti rezolva problema, sau care sa-ti zambeasca atunci cand totul a fost perfect si ai chef de politeturi. Ntz... Roboti, telefoane, emailuri etc.Sa sintetizez. Sunt reci, idioti, ignoranti la tot ce nu-i priveste si din pacate, considera ca nu-i priveste o multitudine de lucruri ( se acorda in gen si numar cu sub, deci "priveste", nu "privesc"!!cine ? O multitudine).Pentru un sange latin, mai ales nascut si crescut in inima olteniei, sunt frustrat ca nu gasesc rezonanta in ritmul in care bate inima mea, nici macar la o mare parte din negrii de aici, care ar trebui sa fie pe alta frecventa, insa... nu. Accentul este crunt. Da, pricep ce spun, desi nu mereu, nu problema asta o am. Insa sunt vorbitor iscusit de engleza, stiu ce spun: stalcesc. Este fantastic cum poporul asta isi vorbeste atat de urat limba (cea non-formala, de ep strada, cea vorbita la tv sau in mediul academic este frumoasa cu tot cu accent). Ei au dezvoltat limba, o gramada de popoare o vorbeste mai frumos ca si accentuare decat ei, ei au inventat fotbalul, brazilienii ii rup in bataie si arata si frumos, ei au inventat daca nu ma insel rugby-ul, neo-zeelandezii ii cocoseaza in general, si au devenit si emblema rugby-ului prin haka macar, daca nu prin excelenta.Se mananca prea mult, si prea prost. Nu exista bun gust vestimentar. Sa fim bine intelesi. In Londra se fac unele dintre cele mai elegante si scumpe costume haut-coûture. Eu tot ce zic aici zic de marea masa a p*ulimii, ca ea formeaza "impresia artistica" a turistului in orice tara, si grosul. Asa cocalari cum sunt, dar ai nostri n-or sa intre niciodata intr-o shawormerie inainte de club, sa puta a gateala. Eh, astia intra si inainte, dau o fuga si in timp ce sunt la club, sa bage un kebab, si la plecare, daca mai pot sa mearga. Cand ai chef sa arati unui englez unde ne situam fiecare individual, nu ca bagaj cultural al natiunii pe care o reprezentam, veti avea de fiecare data multumirea sa vedeti uimirea si aprecierea crescanda in ochii engleJului, pentru ceea ce tocmai a descoperit ca poti fi in realitate, romanul care ii stai in fata. Va ramane uimit ca stii (nu decat stie el fata de tara ta evident, ca nu stie nimic) despre tara lui si despre multe alte lucruri fata de el. Ce sa faci, balastul materiilor "inutile" tipic scolii rusesti si apoi frantuzesti care ne formara sistemul de invatamant.Mancarea este plastic. Credeam ca noi mancam cu E-uri. Acum inteleg de ce sunt asa extaziati de mancarea noastra.Per total, parerea mea este ca ei sunt un fel de noi, sau alta tara in era comunista. Da maselor posibilitatea de a munci de mici, da-le de toate (paine si circ), investeste in invatamant dar nu pt toata p*limea, ca tre'sa duduie si fabricile, e nevoie de multi "josé", iar sistemul ala de invatamant bun fa-l accesibil doar celor foarte inzestrati, ori bogati. Englezul de rand primeste tot din partea statului, insa cel mai important, statul ii suge tot ce inseamna el ca putere de munca, si isi recupereaza din bani (din bani, nu toti banii, ca la noi) prin taxe. Dar ii ofera totul pt acele taxe. La noi, ii da ce da galeria portarului cand degajeaza. Sunt recunoscute valorile. Insa daca ai alta impresie, cauta sa iti arati valoarea si punctele forte in ochii cui trebuie. Altfel, daca vei avea pretentii de la orice engleJ, vei pierde mult timp sa-i explici niste lucruri simple si vei fi socat de cat de batut in cap ti se va parea.Vreme oribil de instabila, dar mai calda considerabil ca la noi.Oamenii sunt execrabili, dar cumva, aia destepti, care trec prin scoala si ajung ingineri, politicieni etc reusesc cumva ca salariul lor minim sa fie undeva la 1450 euro echivalentul in lire, fata de 200 euro la noi. Inca sunt fascinat de cladiri si culoarea asfaltului. Si de cate motoare sunt pe strada in ianuarie !!!! Bine, ei vad ca merg in pantaloni scurti (vezi 10 minim la o plimbare de 30 de minute, sau in maneca scurta).Deci, ca experienta umana: suntem mult peste ei !!!! Ani lumina. Ca sistem, nici prin Hubble nu-i vedem din spate. Muuult in spate. Inca o data. Au infrastructura, insa asfalt prost si strazi ffff inguste, incluzand aici si Londra.

» Post actualizat in 07 Jan 2016 03:24

Promisesem ca fac o precizare referitor la folosirea termenilor englezesti. Vorbiti-va fratilor limba, care munciti sau sunteti stabiliti in Anglia si in orice alta tara. Si invatati-o si pe-a lor, dar asa cum se cuvine.Ce vreau sa spun prin asta ? Aud mereu la romani care stalcesc si cele 20-30 cuvinte in engleza pe care le cunosc, si alea stalcite, termeni englezesti in loc de corespondentii perfect valabili care sunt si in romana. Dati in penibil cei care nu sunteti vorbitori de engleza insa intr-o fraza in limba romana introduceti cuvinte gen: rotax (corect este road-tax, dar multi aud la alti romani pronuntia gresita si nu se obosesc nici sa judece logic de ce i-ar zice rotax taxei lor de drum, si de ce oare, chiar daca n-ai vazut scris, n-ar fi logic sa i se spuna road ca vine de la drum si tax ca e taxa), nino (National Insurence Number- N.I.No), proof of addreess, electric/gas bill, appointment etc. "Ai prufofadres ? Ai bil ? ". Nu, am Jack. E la fel de bun baiat ca si Bill pe care il ai tu ?Prin asta denotati doar ca aia sunt singurii termeni pe care ii stiti in engleza, si nu sunt deloc arogant cand spun ca se aplica perfect la cei care fac asta. Si nu ceea ce vor ei sa denote: adica, cum ar veni, ca sunt niste Florin Raducioiu carora le-a intrat in reflex lingvistic uzul termenilor englezesti de la atata amar de engleza de vorbesc ei.Cand imi vorbiti mie, romanului de Romania, vorbiti-mi in termeni romanesti, nu incercati sa ma uimiti (unde "eu" se considera reprezentantul unei multimi de tip "romanii, in general, ramasi in tara) ca eu, taranul, s-ar putea sa vorbesc folosind mare parte din vocabularul englez, iar tu Raducioiule puti, nu te jignesc, dar...eu mi-am schimbat camasa azi-dimineata, m-am...parfumat... sunt giovani becali, mafiotu', ma-ntelegi :) ?Serios, ma doare sufletul sa vad spiritul asta slugarnic al unor romani care incearca sa-si uimeasca ai lor co-nationali, facandu-se de fapt penibili in ochii oricui. Deci, ori vorbiti in engleza pe de-a-ntregul, ori romana !!! Si daca stati in Anglia, invatati limba !!! Thank you, your Honor, I therefor rest my case, no further questions. Am incheiat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As adauga pe langa ce a spus @ovay referitor la limba, ca limba engleza trebuie invatata incepand cu scoala din Romania. Nu poti sa spui ca ajungi in UK cu 5% limba engleza invatata in Romania, iar acolo te perfectionez in 3 luni, apoi te intorci in RO ca un bun vorbitor de limba engleza. Competente depline de comunicare le dobandesti prin listening, speaking, reading si writing, iar daca ai un loc de munca unde toate cele patru iti sunt testate zilnic, este foarte bine. Este o experienta benefica ca bagajul de cunostinte din tara sa-l dezvolti in UK, chiar este recomandat pentru toti profesorii de limba engleza din Romania participarea la cursuri de formare si experiente de invatare in UK. Acolo interactioneaza cu vorbitori nativi de limba engleza, asa cum spune si Jeremy Harmer “teacher and trainer in the field of English Language Teaching ”, ca este cel mai mare castig pentru o persoana care vrea sa invete mai mult fata de formarea standard dintr-o scoala/liceu/facultate. Ce spui tu referitor la insertia de cuvinte din limba engleza in romana si din limba romana in engleza vorbita in UK, se practica in ultima perioada "masiv" si in Romania, prin insertia de cuvinte din limba lui Shakespeare in limba romana. Da, este la moda, dar de cele mai multe ori pare un act de snobism cand 20% sunt cuvinte din limba engleza, pentru ca daca-i ceri sa pronunte propozitia/fraza in limba engleza nu stie, sau scoate „porumbei” dar, devine interesant intr-o discutie daca arunca cateva cuvinte. Da, sunt situatii cu termeni cheie care sunt luati ca asa cum sunt in limba engleza, traducerea poate induce erori sau ocupa mult spatiu, toti stim ce inseamna si luam termenul ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yo4hgx : Omul si-a zis parerea lui , nu detine adevarul absolut si poti sa nu fii de acord cu el , dar ai si sarit pe el desi e clar ca e mistyped .

 

In mod normal nu iau in cosideratie greselile gramaticale sau de ortografie ca nah, suntem oameni, mai ne grabim, mai scriem de pe mobil, mai bem si un sprit de sarbatori dar insa nu poti ca imediat dupa o apostrofare de genul "Si daca stati in Anglia, invatati limba !!!" sa trantesti un "mistype", adica o "greseala de tipar" ca sa nu fim acuzati de "sindromul Raducioiu"... zgarie pe retina.

 

Respectul dreptul fiecaruia la opinie si bineinteles sunt constient ca gradul de cultura si experientele personale ne influenteaza opiniile si mai ales ca in aceste cazuri subiectivismul nu poate fi evitat... dar ma deranjeaza superficialitatea. Desi in principiu a punctat excelent metehnele oamenilor si hibele sistemului din UK, mult mai bine decat "croissantul de pe Floreasca", nu mi se pare corect sa prezinti doar o fateta a monedei. Nici noua romanilor nu ne place cand vedem la televizor reportaje despre Romania in care se vorbeste exclusiv despre tigani, orfelinate, ghetouri fara canalizare si apa curenta, violatori, pedofili si criminali violenti. Sigur, acestea sunt realitati pe care nu le putem nega dar nu ne definesc exclusiv caracterul national. Zi de starea groaznica a orfelinatelor din Romania si conditiile groaznice pe care copiii le indura dar zi si de faptul ca o prima forma de "foster care" a fost aplicata in Romania in perioada interbelica. Arata tiganii cu cetatenie romana, asa cum sunt ei, nespalati, needucati, cersetori, hoti... dar zi si de oamenii normali, din tara sau din diaspora, care muncesc cinstit, de cele mai multe ori dublu ca volum sau valoare insa pe o fractiune din salariile din vest. Zi de lipsa canalizarilor si a apei curente din satele romanesti dar zi si ca in Romania exista cea mai mare populatie de ursi si cea mai mare suprafata de paduri virgine din toata Europa... ma rog, cat a mai ramas dupa austrieci. Intelegi ideea?

 

Nu vreau sa comentez si mai ales sa intru in amanunte insa multe dintre... sa le zicem, "nemultumirile" romanilor proaspat veniti in UK nu sunt altceva decat dovada lipsei noastre de civilizatie si orizonturi:

 

Gropi in asfalt? Pai mai oameni buni, in UK reteaua de drumuri si de autostrazi este de 5 ori mai mare decat in RO! Iar asfaltul in sine este mult, mult peste calitatea celui din RO care apropo, este asa de prost tocmai ca sa permita deturnarea fondurilor pentru drumuri... Ce comparam noi aici? Iar eu chiar nu stiu pe unde ati umblat voi prin Romania de sunteti atat de oripilati de calitatea asfaltului si a drumurilor in general din UK, ca au pana sa dea frigul si ploaia am facut peste 6000km cu motorul meu care, desi vechi, este "inca" sport... si nu mi s-a parut deloc "groaznic", ba dimpotriva.

 

Femeile beau prin cluburi pana se pisa pe ele sau cad bete turta? Asta e "gogoasa" care si pentru mine e prea fierbinte sa o inghit... dar asta pentru ca si eu provin din aceeasi cultura "machista", in care femeia nu e egala cu barbatul. Da, in Romania vezi doar barbati, mai tineri sau mai batrani, prin bodegi sau cluburi selecte care beau pana se pisa pe ei (daca au trecut de faza in care se iau la bataie), femeile intr-adevar sunt mai temperate cu alcoolul. Si? Care e diferenta? Sau mai bine zis de ce e "normal" ca barbatii sa poata sa se destrabaleze iar femeile nu? Sunt de acord ca in UK exista o problema cu alcoolul, dar la fel exista si in Franta, Spania... si nu in ultimul rand, chiar Romania. In viata mea am fost in multe tari unde am vizitat multe familii insa nicaieri in lumea asta nu am inalnit obiceiul de a ti se oferi alcool, "una mica" asa, ca sa marcam momentul in care ne-am cunoscut. Ma rog, exceptie facand tarile din blocul estic...

 

Invariabila superioritate romaneasca! Romanii sunt destepti si frumosi... ca sa ma exprim asa. Da, adevarat, datorita conditiilor vitrege de acasa romanii, si in general toti cei din statele ex-comuniste, au dezvoltata o abilitate deosebita de a se descurca in situatii dificile. Da, adevarat, e plin de ingineri sau meseriasi cu inalta calificare prin UK sau restul Europei, oameni care "dau clasa" ca sa zic asa "bastinasilor". Pai si asta e un lucru de fala? Voi nu vedeti ca dupa ce ni s-a furat trecutul acum ni se fura si viitorul? Ma rog, ca l-au furat ei sau l-am oferit noi pe tava este discutabil, insa un fapt real este ca Romania pregateste forta de munca calificata pe banda, pentru "export". Si aici o sa ofer un singur exemplu, din domeniul meu de activitate, pentru ca la asta ma pricep: in Romania exista doua scoli superioare de marina in Constanta, o academie si o universitate de stat si un colegiu national naval la Bucuresti care mai nou au deschis o sucursala si la Constanta. Plus un centru de pregatire si perfectionare, cursuri IMO, etc... Toate astea in conditiile in care Romania nu mai are nici o singura nava maritima cu pavilion romanesc! Pentru ce se investeste atat in miile astea de ofiteri si ingineri maritimi care ies pe portile scolilor in fiecare an ????...

 

Si o sa ma opresc aici pentru ca altfel as fi nevoit sa scriu un roman, mai ales ca am zis ca nu o sa comentez.... dar nu m-am putut abtine! Ce vreau eu sa spun este sa ridicati nasul din tarana si sa priviti un pic mai departe decat varful opincilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu iau in cosideratie greselile gramaticale sau de ortografie ca nah, suntem oameni, mai ne grabim, mai scriem de pe mobil...

Romgleza loveste din nou, dar pe aia cu "randabau" o stii? in loc de roundabout? Personal am dat de romani care ziceau rotax in loc de road tax(si pe forumul asta!) si consul in loc de council (primarie), pontz in loc de pounds, etc.

Aici e vorba de stalcirea limbii engleze ca in jocul relefonul fara fir..EXISTA! Si nu ma refer la accent ca in romania nu prea ai sanse sa inveti accentul dar nici chiar ca in exemplele de mai sus. Pe cealalta parte sunt romanii care vorbesc cu accent englezesc corect, depinde de multe chestia asta dar cel mai mult de cati ani esti in UK si daca-ti place engleza americana sau nu :)

 

Respectul dreptul fiecaruia la opinie si bineinteles sunt constient ca gradul de cultura si experientele personale ne influenteaza opiniile si mai ales ca in aceste cazuri subiectivismul nu poate fi evitat... dar ma deranjeaza superficialitatea. Desi in principiu a punctat excelent metehnele oamenilor si hibele sistemului din UK, mult mai bine decat "croissantul de pe Floreasca", nu mi se pare corect sa prezinti doar o fateta a monedei.

 

Nu vreau sa comentez si mai ales sa intru in amanunte insa multe dintre... sa le zicem, "nemultumirile" romanilor proaspat veniti in UK nu sunt altceva decat dovada lipsei noastre de civilizatie si orizonturi:

 

Gropi in asfalt? Pai mai oameni buni, in UK reteaua de drumuri si de autostrazi este de 5 ori mai mare decat in RO! Iar asfaltul in sine este mult, mult peste calitatea celui din RO care apropo, este asa de prost tocmai ca sa permita deturnarea fondurilor pentru drumuri... Ce comparam noi aici? Iar eu chiar nu stiu pe unde ati umblat voi prin Romania de sunteti atat de oripilati de calitatea asfaltului si a drumurilor in general din UK, ca au pana sa dea frigul si ploaia am facut peste 6000km cu motorul meu care, desi vechi, este "inca" sport... si nu mi s-a parut deloc "groaznic", ba dimpotriva.

Lasa ca omul intr-o luna a testat drumurile din UK si deja are o parere! cum ziceai si tu Londra e UK cum Bucuresti e Romania.

 

 

Femeile beau prin cluburi pana se pisa pe ele sau cad bete turta?

Asta e de pe net si se tot perpetueza dar nu e total neadevarat, sunt cazuri dar de acolo pana la a zice ca-s o natie de betivi e cale lunga.

Daca te uiti dupa studiile publicate ai sa vezi tarile care consuma cel mai mult alcool, Romania e dupa Moldova ..cam la nivel cu Polonia iar UK e mult mai jos in lista.

» Post actualizat in 07 Jan 2016 20:23

Femeile beau prin cluburi pana se pisa pe ele sau cad bete turta? Asta e "gogoasa" care si pentru mine e prea fierbinte sa o inghit... dar asta pentru ca si eu provin din aceeasi cultura "machista", in care femeia nu e egala cu barbatul. Da, in Romania vezi doar barbati, mai tineri sau mai batrani, prin bodegi sau cluburi selecte care beau pana se pisa pe ei (daca au trecut de faza in care se iau la bataie), femeile intr-adevar sunt mai temperate cu alcoolul. Si? Care e diferenta? Sau mai bine zis de ce e "normal" ca barbatii sa poata sa se destrabaleze iar femeile nu? Sunt de acord ca in UK exista o problema cu alcoolul, dar la fel exista si in Franta, Spania... si nu in ultimul rand, chiar Romania. In viata mea am fost in multe tari unde am vizitat multe familii insa nicaieri in lumea asta nu am inalnit obiceiul de a ti se oferi alcool, "una mica" asa, ca sa marcam momentul in care ne-am cunoscut. Ma rog, exceptie facand tarile din blocul estic...

Ai dreptate, e vorba de <slut shaming> aici, adica daca esti femeie si te imbeti esti automat usoara sau o terminata care se prelinge pe jos sau si-o cere, dar daca esti de sex masculin si te imbeti si vii de la club tarat de tovarasii tai sau in patru labe e ok, pentru ca esti barbat si nu poti fi "slut".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yo4hgx, sunt mai multe erori de tastare in textul meu pe care le-am observat inainte sa postez, dar tastez de pe telefon. Practic... se scrie "therefore" ca de fapt, in auz tot la fel s-ar citi si cum am scris eu gresit. Repet: mai am si alte erori in postare dar ar fi o munca sisifica aproape sa corectez o postare asa lunga pe un forum.Ice-Queen, sarut-mana, insa, cat de dragut si politicos m-ar fi invatat maica-mea sa ma comport cu o femeie, sa stii ca nu o sa-ti dau dreptate. Nu crede asa tare in statistici pentru ca sunt de multe ori generate de interese de cartita.Apoi, referitor la ce am scris. V-am dat toate datele sa intelegeti nivelul parerii mele si subiectivismul. Am scris de cat timp sunt aici, ca nu muncesc, si in plus, am atins si pro si contra. Insa, asa putin cat am stat pana acum pe meleaguri saxone, simtz si vaz monstruos, ca si Caragiale- tatal. Tot ce am scris reprezinta lucruri vazute/experimentate de mine, nu din auzite. @Ice-Queen, nu ai fost dreapta cand referitor la dezaprobarea fata de parerea mea ca au drumuri mai rele decat m-as fi asteptat, ai adus in discutie taman infrastructura de care mentionasem deja, si era la bune, nu la rele trecuta, comparativ cu lipsa infrastructurii din Romania.Ps: am reale probleme, ca iubitor de animale, in a ma juca pe strada cu cainii oamenilor. Pe masura ce ma apropii de cineva care are in lesa vreo potaie, in mod normal se vede ca zambesc si caut aprobare din priviri gen "se poate flocai jigodia ?" insa mi se taie cand aud acelasi "sorry" spus ceva gen "surrey". Banuiesc ca asta este reversul medaliei: legile stricte si foarte bine urmate de cetateni, respectiv aplicate de organele lor coercitive... lumea cred ca se teme prea mult de plangeri absurde. Partea buna e ca... mi se pare incredibil cat de bine-crescuti sunt cainii aici. N-am vazut unu' sa nu asculte, sau sa dea sa se repeada la vreun trecator. Extraordinar de educati. Ba si pisicile. Mi s-a intamplat sa trec prin fata unei case, iar pe alee sa vina catre mine o matza aristocrata, care a stat sa ma joc cu ea, apoi s-a indreptat tacticos catre usa, fara sa fi depasit "perimetrul", adica...sa calce pe trotuar desi nu exista gard. Nu stiu cum reusesc astia. Pana anul trecut cand aveam caine, imi rupeam mainile uneori sa-l tina in lesa cand il plimbam. Ai astora au sange albastru cred :)))Daca cineva stie, sa-mi spuna daca exista cumva vreun tipar sau chiar lege.

» Post actualizat in 07 Jan 2016 20:33

In plus, sa aduc un alt argument. Referitor la slut shaming. Tocmai din cauza consumului excesiv de alcool de catre femei s-a dat legea prin care risti ca in cazul intretinerii de raporturi sexuale cu o femeie aflata in stare foarte avansata de ebrietate vizibil, poti fi acuzat de viol daca tipa se razgandeste a doua zi ca de fapt regreta ceea ce a facut. Sa nu se creada ca sunt misogin. Sunt doar impartial: femeile aici imi pare ca au puuutin mai multe drepturi, sunt ceva mai egale decat barbatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yo4hgx, sunt mai multe erori de tastare in textul meu pe care le-am observat inainte sa postez, dar tastez de pe telefon. Practic... se scrie "therefore" ca de fapt, in auz tot la fel s-ar citi si cum am scris eu gresit. Repet: mai am si alte erori in postare dar ar fi o munca sisifica aproape sa corectez o postare asa lunga pe un forum. Ice-Queen, sarut-mana, insa, cat de dragut si politicos m-ar fi invatat maica-mea sa ma comport cu o femeie, sa stii ca nu o sa-ti dau dreptate. Nu crede asa tare in statistici pentru ca sunt de multe ori generate de interese de cartita. Apoi, referitor la ce am scris. V-am dat toate datele sa intelegeti nivelul parerii mele si subiectivismul. Am scris de cat timp sunt aici, ca nu muncesc, si in plus, am atins si pro si contra. Insa, asa putin cat am stat pana acum pe meleaguri saxone, simtz si vaz monstruos, ca si Caragiale- tatal. Tot ce am scris reprezinta lucruri vazute/experimentate de mine, nu din auzite. @Ice-Queen, nu ai fost dreapta cand referitor la dezaprobarea fata de parerea mea ca au drumuri mai rele decat m-as fi asteptat, ai adus in discutie taman infrastructura de care mentionasem deja, si era la bune, nu la rele trecuta, comparativ cu lipsa infrastructurii din Romania. Ps: am reale probleme, ca iubitor de animale, in a ma juca pe strada cu cainii oamenilor. Pe masura ce ma apropii de cineva care are in lesa vreo potaie, in mod normal se vede ca zambesc si caut aprobare din priviri gen "se poate flocai jigodia ?" insa mi se taie cand aud acelasi "sorry" spus ceva gen "surrey". Banuiesc ca asta este reversul medaliei: legile stricte si foarte bine urmate de cetateni, respectiv aplicate de organele lor coercitive... lumea cred ca se teme prea mult de plangeri absurde. Partea buna e ca... mi se pare incredibil cat de bine-crescuti sunt cainii aici. N-am vazut unu' sa nu asculte, sau sa dea sa se repeada la vreun trecator. Extraordinar de educati. Ba si pisicile. Mi s-a intamplat sa trec prin fata unei case, iar pe alee sa vina catre mine o matza aristocrata, care a stat sa ma joc cu ea, apoi s-a indreptat tacticos catre usa, fara sa fi depasit "perimetrul", adica...sa calce pe trotuar desi nu exista gard. Nu stiu cum reusesc astia. Pana anul trecut cand aveam caine, imi rupeam mainile uneori sa-l tina in lesa cand il plimbam. Ai astora au sange albastru cred :))) Daca cineva stie, sa-mi spuna daca exista cumva vreun tipar sau chiar lege.

» Post actualizat in 07 Jan 2016 20:33

In plus, sa aduc un alt argument. Referitor la slut shaming. Tocmai din cauza consumului excesiv de alcool de catre femei s-a dat legea prin care risti ca in cazul intretinerii de raporturi sexuale cu o femeie aflata in stare foarte avansata de ebrietate vizibil, poti fi acuzat de viol daca tipa se razgandeste a doua zi ca de fapt regreta ceea ce a facut. Sa nu se creada ca sunt misogin. Sunt doar impartial: femeile aici imi pare ca au puuutin mai multe drepturi, sunt ceva mai egale decat barbatii.

 

 

Vroiam sa te felicit pentru prima postare. Nu o mai citez si pe aia; cine vrea, o gaseste mai sus. O analiza cat se poate de obiectiva a situatiei din Anglia. Desi ai petrecut putin timp pe aici, ai vazut si ce e dupa usa. Cat stai mai mult, o sa observi si alte lucruri, care inca nu sunt evidente. O singura rugaminte: mai baga si tu niste paragrafe in text-wall-ul asta, ca tare greu se citeste asa.

 

Da, femeile sunt mai presus decat barbatii. Sportul national al femeilor: facerea de copii. Cat mai repede, Din adolescenta, preferabil. Trebuie doar sa gaseasca un barbat "voluntar". Si cand s-a saturat de el, divorteaza. Ia casa si niste bani, in rest o tine statul. Acuma deja are optiuni. Inca un barbat, si inca un copil - nu neaparat de aceeasi culoare. Sau poate baga fundul la ingrasat. Si tot asa. It's a wonderful world.

 

Cat despre caini: cei mai multi traiesc in apartament, impreuna cu proprietarii lor. Sunt caini de casa. Sunt obisnuiti sa fie in jurul oamenilor. Iar presupun ca nu iti permiti sa ai un caine care ataca pe cineva pe strada - procese, compensari, alea-alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 07 Jan 2016 20:33

In plus, sa aduc un alt argument. Referitor la slut shaming. Tocmai din cauza consumului excesiv de alcool de catre femei (si barbati)s-a dat legea prin care risti ca in cazul intretinerii de raporturi sexuale cu o femeie aflata in stare foarte avansata de ebrietate vizibil, poti fi acuzat de viol(ca si atunci cand ai profita de o fata cu handicap mental, indiferent de ce zice ea pe moment) daca tipa se razgandeste (isi revine) a doua zi ca de fapt regreta ceea ce a facut. Sa nu se creada ca sunt misogin. Sunt doar impartial: femeile aici imi pare ca au puuutin mai multe drepturi, sunt ceva mai egale decat barbatii.

pentru cei care nu discern nuante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, foarte plin de nuante videoclipul :I"Don't keep on pouring it down their throat if they passed out. No one wants to wake up with you pouring tea down to their throat." :))) Intr-adevar, pentru cei care nu discern nuante. Nu stiu de ce inca simt ca planeaza asupra mea impresia de a fi misogin.Multumesc @aship ! Apreciez !

» Post actualizat in 08 Jan 2016 02:07

"I don't want you to think like me. I just want you to think" - cred ca insumeaza perfect principiile de functionare a unui schimb de opinii. Deci, sa nu ne certam intre noi pentru cum sunt sau nu sunt englezii.PS: Sud-Est de Londra exista motociclisti ? Nu am motocicleta aici pe perioada cat voi sta, sau in orice caz nu deocamdata, dar macar de un ceai poate... mi-ar placea sa facem cunostinta, zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, femeile sunt mai presus decat barbatii. Sportul national al femeilor: facerea de copii. Cat mai repede, Din adolescenta, preferabil. Trebuie doar sa gaseasca un barbat "voluntar". Si cand s-a saturat de el, divorteaza. Ia casa si niste bani, in rest o tine statul. Acuma deja are optiuni. Inca un barbat, si inca un copil - nu neaparat de aceeasi culoare. Sau poate baga fundul la ingrasat. Si tot asa. It's a wonderful world.

Pai daca fac copii din adolescenta le fac cu alti adolescenti atunci cum sa le ia casa ca nici aia n-au casa la varsta lor, caz in care primesc subventii de la stat daca cer. Despre ce vorbim aici? E la moda concubinajul in tara asta, si?

De ce ar fi treaba altora decat stict a lor cu cine fac copii si de ce culoare? Nu te obliga nimeni sa le iei ca nevaste. E ca si cum ai zice ca ti-e ciuda ca ele/ei (familiile de chav-i) stau pe benefits :)))

Judeci clasa de jos a tarii dar daca o compari cu clasa de jos a Romaniei nu-s mari diferente...diferentele sunt ca Romania nu-si permite sa ii subventioneze cu cate 40 000 pe an/familie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...