Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

....

 

om de valoare

n-a ramas nimic in urma lui aici (dupa ani de studii asidue impreuna cu o intreaga echipa), n-o sa ramana nici acolo

dar cumva e vina oricui altcuiva decat a lui, sistemul si politicul sunt de vina ca el nu gasea finantare pentru editia critica a primei biblii romanesti, in nici un caz nu el

asa cum tot aialalti sunt de vina cand "campionii" aia care se antreneaza pe podele roase nu gasesc sponsori

 

suna cunoscut cumva

 

cand faci un lucru de care nu-i pasa nimanui decat tie nu se numeste munca, ci hobby, si nu esti platit

la fel si cand faci un lucru prost

daca vrei bani ori cauti pe cineva care sa aprecieze ce faci tu acolo, ori te apuci de ceva care e cautat/apreciat

 

daca nu reusesti sa te adaptezi cauti locuri unde gimnastica ritmica e la fel de apreciata ca fotbalul si studiile biblice sunt considerate prioritate nationala

sau pleci unde vezi cu ochii, te angajezi ca livrator de mancare indiana, zici ca esti in cea mai tare tara din lume (ca doar te-a scos din foame), arunci cu rahat in locul care te considera inutil, si tipi ca au pierdut o mare valoare (a livrarii de mancare indiana)

 

nici eu n-am inteles nimic, nu?

 

una e sa pleci undeva fiindca tie personal ti se pare mai bine, alta e sa-i faci prosti pe toti aia care nu au plecat

una e sa pleci pentru o oportunitate avantajoasa, alta e sa pleci de foame

 

si, pe jumatate in gluma, oricine poate pleca de aici, nu oricine poate trai aici

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nici eu n-am inteles nimic, nu?

 

Aproape! Pe langa bunastarea materiala, cultura si artele, precum si alte activitati "inutile" printre care chiar si religia, definesc gradul de civilizatie al unei natii. Dupa rationamentul tau poetii, scriitorii, pictorii, sculptorii, muzicienii (altii decat manelistii) si chiar si perfomerii din alte sporturi decat fotbalul nu sunt altceva decat niste excentrici care vor sa-si castige si existenta de pe urma "hobby-urilor" lor. Nu sunt un tip religios dar nu pot fi atat de limitat incat sa ignor opinia altora si mai ales aportul cultural pe care anumite lucrari si studii ale unor oameni cu un intelect ce-l depaseste cu mult pe al meu il aduc identitatii unei anumit popor sau civilizatie. Cu alte cuvinte, desi nu ma intereseaza subiectul, consider ca Tratatul de Istorie a Religiilor nu a fost o pierdere de timp si ma bucur ca Mircea Eliade nu a fost nevoit sa livreze mancare indiana la domiciliu in cine stie ce colt al lumii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ofticatule daca te duce capu faci bani si in ro si in alta parte. Lasa- ne cu scrisori de dragoste , neinteresant cel putin pt mine in loc sa vb despre altceva vb numai aiurei. Si putin imi pasa de parerea ta despre romanii plcati. Care a plecat sa-i fie de bine.

» Post actualizat in 19 Jan 2016 13:37

Am uitat sa iti mai spun ceva, tu ca persoana pt ce traesti pe pamantu asta, in opinia mea sa faci umbra degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ofticatule daca te duce capu faci bani si in ro si in alta parte. Lasa- ne cu scrisori de dragoste , neinteresant cel putin pt mine in loc sa vb despre altceva vb numai aiurei. Si putin imi pasa de parerea ta despre romanii plcati. Care a plecat sa-i fie de bine.

» Post actualizat in 19 Jan 2016 13:37

Am uitat sa iti mai spun ceva, tu ca persoana pt ce traesti pe pamantu asta, in opinia mea sa faci umbra degeaba

 

Bai MANELISTULE, de cand scopul vietii e sa faci bani?

 

 

Double-Facepalm-Meme-03.jpg

 

 

Bah, ar trebui sa te nasti de cateva ori doar ca sa ii ajungi la degetul mic a lui @yo4hgx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape! Pe langa bunastarea materiala, cultura si artele, precum si alte activitati "inutile" printre care chiar si religia, definesc gradul de civilizatie al unei natii. Dupa rationamentul tau poetii, scriitorii, pictorii, sculptorii, muzicienii (altii decat manelistii) si chiar si perfomerii din alte sporturi decat fotbalul nu sunt altceva decat niste excentrici care vor sa-si castige si existenta de pe urma "hobby-urilor" lor. Nu sunt un tip religios dar nu pot fi atat de limitat incat sa ignor opinia altora si mai ales aportul cultural pe care anumite lucrari si studii ale unor oameni cu un intelect ce-l depaseste cu mult pe al meu il aduc identitatii unei anumit popor sau civilizatie. Cu alte cuvinte, desi nu ma intereseaza subiectul, consider ca Tratatul de Istorie a Religiilor nu a fost o pierdere de timp si ma bucur ca Mircea Eliade nu a fost nevoit sa livreze mancare indiana la domiciliu in cine stie ce colt al lumii...

 

si daca intr-o tara nu gasesti mai mult de 2-3 oameni care sa aprecieze ceea ce faci tu, si niciunul dispus sa te finanteze, mai putem vorbi de vreun aport cultural sau stiintific al tau?

nu cred ca e cazul sa-l compari pe eliade cu cazul de fata, nu-mi amintesc sa fi dus el vreodata lipsa de sustinere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bai MANELISTULE, de cand scopul vietii e sa faci bani?

 

 

Double-Facepalm-Meme-03.jpg o fii zeu si eu nu stiu te pomenesti si manelist sa faci pe ...........

 

 

Bah, ar trebui sa te nasti de cateva ori doar ca sa ii ajungi la degetul mic a lui @yo4hgx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca intr-o tara nu gasesti mai mult de 2-3 oameni care sa aprecieze ceea ce faci tu, si niciunul dispus sa te finanteze, mai putem vorbi de vreun aport cultural sau stiintific al tau?

nu cred ca e cazul sa-l compari pe eliade cu cazul de fata, nu-mi amintesc sa fi dus el vreodata lipsa de sustinere

 

Valoarea extraordinară a lui van Gogh a fost recunoscută pentru prima dată abia la 11 ani de la moartea artistului când la Paris, pe 17 martie 1907, a fost inaugurată o expoziție cu 71 dintre lucrările acestuia.[89] Astăzi multe dintre operele sale, inclusiv numeroasele lui portrete, peisaje și picturi cu floarea-soarelui, se numără printre cele mai cunoscute și cele mai scumpe din lume. Fiind puțin apreciat în timpul vieții, faima sa a crescut în anii de după moarte. În toată viața, legendarul pictor nu a vândut decât o singură lucrare. În prezent, pânzele sale valorează zeci și sute de milioane de dolari. În 1987, la o casă de licitație, un tablou din seria Floarea soarelui s-a vândut cu 40 de milioane de dolari.

(https://ro.wikipedia.org/wiki/Vincent_Van_Gogh)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea extraordinară a lui van Gogh a fost recunoscută pentru prima dată abia la 11 ani de la moartea artistului când la Paris, pe 17 martie 1907, a fost inaugurată o expoziție cu 71 dintre lucrările acestuia.[89] Astăzi multe dintre operele sale, inclusiv numeroasele lui portrete, peisaje și picturi cu floarea-soarelui, se numără printre cele mai cunoscute și cele mai scumpe din lume. Fiind puțin apreciat în timpul vieții, faima sa a crescut în anii de după moarte. În toată viața, legendarul pictor nu a vândut decât o singură lucrare. În prezent, pânzele sale valorează zeci și sute de milioane de dolari. În 1987, la o casă de licitație, un tablou din seria Floarea soarelui s-a vândut cu 40 de milioane de dolari.

(https://ro.wikipedia.org/wiki/Vincent_Van_Gogh)

 

incerci sa ma sustii sau sa ma combati?

frati-su avea o galerie si i-a vandut multe din lucrari inca de la inceput, si spre sfarsitul vietii a inceput sa aiba expozitii in franta, belgia si olanda (cat era inca in viata)

nu poti sa zici de un om care s-a impuscat la 37 de ani ca de ce n-a fost recunoscut international destul de repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerci sa ma sustii sau sa ma combati?

 

Nici una, nici alta!

 

Incerc sa port un dialog civilizat in care partenerii isi respecta opiniile, fie si contradictorii insa fara lovituri sub centura. Crezi ca esti capabil de asa ceva? Si daca nu ai observa, aici subiectul principal de discutie este experienta si impresiile romanilor ce au intrat in contact cu societatea engleJeasca, in comparatie cu cea de acasa. Daca ai ceva de impartasit cu noi, eu unul as fi bucuros sa te ascult... dar fara clisee propagandistice sau golaneala de cartier. Nu de alta dar nici eu nu am crescut la pension si nici nu am avut guvernanta frantuzoaica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate pentru voi.

O intrebare la care mereu primesc raspunsuri interesante de fiecare data.

 

Cu ce v-ati ocupat in tara si pentru ce salariu ati fi ramas aici?

Cat ar fi "costat" pt voi sa va creati traiul din "afara"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JCDenton, on 19 Jan 2016 - 18:30, said:

Am si eu o curiozitate pentru voi.

O intrebare la care mereu primesc raspunsuri interesante de fiecare data.

 

Cu ce v-ati ocupat in tara si pentru ce salariu ati fi ramas aici?

Cat ar fi "costat" pt voi sa va creati traiul din "afara"?

Nu am plecat din tara din cauza salariului, am plecat din cauza coruptiei, mizeriei si lipsei drumurilor...

Cu ani in urma, am fost implicati intr-un accident, si vita a zis ca nu conteaza ca e vina ei, are avocati buni si daca nu acceptam oferta facuta de ea, ne vedem la tribunal si nu este sigur ca vom castiga noi. Politia a fost de partea ei la inceput. Plus ca a trebuit sa trag de ei ca sa faca poze serioase pentru expertiza, poze la motor, echipament si casti. La asta se aduna doctorii incompetenti, care nu au fost in stare sa se ocupe de pasager.

Cand am vazut ca in Romania poti sa mori cu dreptatea in mana, am decis sa plec.

 

Nu conteaza cati bani mi s-ar oferi in Romania, acolo nu m-as mai intoarce.

 

PS: asta nu intelege "crosant boy" nu toti sunt aici pentru bani. Unii sunt aici sa se bucure de drumuri decente, concerte (pana si in oraselele mici si medii ai sansa sa vezi Apocayptyca, Whitesnake...etc), pe o raza de 40 de minute am acces la 4 trackuri.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am plecat din tara din cauza salariului, am plecat din cauza coruptiei, mizeriei si lipsei drumurilor...

Cu ani in urma, am fost implicati intr-un accident, si vita a zis ca nu conteaza ca e vina ei, are avocati buni si daca nu acceptam oferta facuta de ea, ne vedem la tribunal si nu este sigur ca vom castiga noi. Politia a fost de partea ei la inceput. Plus ca a trebuit sa trag de ei ca sa faca poze serioase pentru expertiza, poze la motor, echipament si casti. La asta se aduna doctorii incompetenti, care nu au fost in stare sa se ocupe de pasager.

Cand am vazut ca in Romania poti sa mori cu dreptatea in mana, am decis sa plec.

 

Nu conteaza cati bani mi s-ar oferi in Romania, acolo nu m-as mai intoarce.

 

PS: asta nu intelege "crosant boy" nu toti sunt aici pentru bani. Unii sunt aici sa se bucure de drumuri decente, concerte (pana si in oraselele mici si medii ai sansa sa vezi Apocayptyca, Whitesnake...etc), pe o raza de 40 de minute am acces la 4 trackuri.

 

Ups. Pai in cazul asta, sa fii foarte atent sa nu ai accident cu motocicleta pe aici. Si tot asa atent sa fii ca cel care te calca sa nu fie femeie. Sau politician. Sau vreun lord. S-ar putea sa ai o surpriza.

 

http://www.getreading.co.uk/news/reading-berkshire-news/bracknell-woman-spared-jail-one-10684607

 

http://www.morebikes.co.uk/road-rage-woman-who-hit-biker-with-car-physically-attacked-him-and-then-drove-off-spared-jail/

 

http://www.nwemail.co.uk/News/Barrow/Cumbria-driver-spared-jail-after-crash-paralysed-friend-aa1c5194-3993-4b22-953a-5b6593f90610-ds

 

http://www.kentonline.co.uk/ashford/news/dangerous-driver-spared-jail---43046/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti mort nu mai conteaza puscaria sau despagubirile, nu pentru tine cel putin.

Daca ai vreun accident care nu e din vina ta asigurarile chiar platesc, nu-si bat joc de tine, iar doctorii nu-ti lasa oasele strambe.

Daca respectivul n-are asigurare si mai da si peste tine, se aduna capetele de acuzare si chiar face puscarie plus despagubiri.

Operatiile si tot ce necisita (placi/suruburi) sunt gratis din cate stiu eu, daca esti paranoic poti sa-ti faci asigurare privata in plus care ocopera pentru suma pentru care esti asigurat.

 

Daca citesti articolele postate de tine ai sa vezi motivele pentru care scapa unele persoane de puscarie, pentru ca au 3 copii acasa de exemplu si pentru ca e accident nu e cu intentie si iau cu suspendare. In Rromania nici atat nu iau.

Nu merge ca in Rromania unde daca ai pile la judecator sau tac-tu e judecator scapi, chiar nu merge asa oricat ai incerca tu insinuezi asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate pentru voi.

O intrebare la care mereu primesc raspunsuri interesante de fiecare data.

 

Cu ce v-ati ocupat in tara si pentru ce salariu ati fi ramas aici?

Cat ar fi "costat" pt voi sa va creati traiul din "afara"?

 

Foarte buna intrebare :10:

Este destul de greu sa raspunzi corect sau concret aici. Depinde de tine ca om ce iti doresti de la viata cred.....

Trebuie mentionat in primul rand ca:

1) Mancarea are acelasi pret ca si in RO ( cu mici diferente + - nimic SF )

2)Carburantul este la aproximativ acelasi pret diferenta 50-80de bani.........nu se simte.

3)Internetul este mai ieftin decat in tara si mult mai incet in varianta de baza comparabil cu ce gasesti in RO, dar si daca iti iei un pachet mai bun iarasi ajungi la aceeasi bani ca si in RO.

4)Energia electrica........cam la fel.

5)Apa costa dublu, Aici platesti apa curata 20de lire gen si apa menajera 22de lire gen. Aici este mai scump decat in RO..........dar nu iti rupe buzunarul.

6)Orice inseamna PIESA de schimb are aproximativ acelasi pret ca si in RO, uneori chiar mai ieftine de la acelasi brand. Extra in UK mai ai acces la diverse......companii no name care fac piesa X cu 30% mai ieftin decat oriunde. Gama este varianta de la calitate inalta la caitate slaba. Astia cauta mult bargain-uri, gheseft-uri gen.

7)Hainele au iarasi acelasi pret sau sunt chiar mai ieftine. DA mai ieftine(cu 10-20%), de la aceleasi brand-uri ca discutam de Gant sau Zara sau ce o mai fi. Daca ai nevoie de haine pt treaba/jogging/mesterit prin garaj si nu vrei sa cheltuiesti multi bani iti iei haine de la TESCO ASDA sau SAINSBURY la modul ca te costa ...20 de lire 30 un hanorac si niste pantaloni.

8)Iesitul in oras. Un film in MIEZUL MIEZULUI in Leicester Square la Odeon te costa intre 8 si 13lire de persoana parca, depinde de ziua din saptamana si ora de vizionare. La un restaurant bun te costa un fel de mancare maxim 20 de lire, o cafea vreo 4-5 lire......

Daca te duci gen pe la mall sa mananci sau la ceva asa mai comercial, diferentele de pret sunt in opinia mea inexistente sau nesemnificative

9)Abonamentul/Creditul de telefon este exact ca acasa dpdv al pretului cu 50-60 de lei pe luna te-ai scos.

10) Impozitul auto / road tax. Daca ai 3000cmc euro 5 cu 150g CO2/km scoti din buzunar 145de lire gen 900 de lei ( la fel ca un matiz de UK ).........................acasa in RO scoti 2250de lei.

Impozitul este calculat raportat la cat poluezi nu raportat la cat de mare este capacitatea cilindrica. Mentalitatea celui/celor care au facut legea asta la noi a fost destul de complexata asa, ai pai ai 3000, 4000, 6300 plateste boss.

11) Biletele de avion costa la fel de mult peste tot.

12) Electronicele costa la fel ca acasa.

 

Pana acum tot ce am prezentat inclusiv puntul 12 este similar cu ce avem noi acasa in RO.

 

Acum ce costa mai mult decat in RO:

1) Parcarea total nejustificata si aiurea, dar la salariile de aici se poate suporta pretul. Gen 20-30 de lire pe zi.

2)Impozitul pe casa council tax-ul este ABERANT total nejustificat. Iti arata acolo cum si cat se imparte la politie pompieri gunoieri etc........... dar nu e normal. Aici am impresia ca statul este cel mai mare HOT(nu sexy).

3)Manopera auto este cu 25-30% mai scumpa decat in RO. Daca te duci la reprezentanta dedicata............n-are rost sa discutam..............pana si englezilor li se pare NEJUSTIFICAT, nu trebuie sa fi neaparat roman sa iti dai seama de asta. Preturile astea sunt bune daca tu esti firma si poti justifica diverse dar pentru omul normal care nu are firma proprie este " hilarious " cum zic ei.

4)Asigurarile sunt mai scumpe decat in RO dar............iarasi nu le simti pt ca ai alt salariu. Sunt ridicate asigurarile. In principiu sunt facute sa tina cu cel care ISI PERMITE ceva nou sau full options, gen daca ai Hybrid, lane assist, automatic emergency braking, si alte rahaturi din astea platesti undeva la 400 de lire CASCO (comprehensive) si daca vrei third party adica RCA diferenta este mult prea mica 80 de lire, incat nu merita luata in consideratie. PRIMA ASIGURARE ca EXPAT te cam ustura dar nu te ingenunchiaza undeva la 1000-1200de lire pe an, in functie de sofer( varsta ).

Exemplu daca ai GS450H te costa 400si ceva de lire , daca ai Laguna 2.2 diesel te costa 800si ceva lire, cu cat este masina mai veche si mai " medievala pt ei" cu atat platesti mai mult.

5)Noaptea la hotel este iarasi exagerat de scumpa del a 80-100-150 de lire pe noapte. Daca esti prost si nu iti faci temele din timp pretul incepe de la 140-150 de lire pe noapte, intr-un loc de vacanta, nu la tara sau cine stie unde pe sosea.

 

 

Daca iei in calcul tot ce am mentionat mai sus, in contextul unei comparatii de trai Bucuresti - Londra & surroundings

 

 

Tu crezi ca s-ar mai intoarce cineva pentru sub 7000de lei pe luna intrati in cont, in conditiile in care nu iti pui problema chiriei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici una, nici alta!

 

Incerc sa port un dialog civilizat in care partenerii isi respecta opiniile, fie si contradictorii insa fara lovituri sub centura. Crezi ca esti capabil de asa ceva? Si daca nu ai observa, aici subiectul principal de discutie este experienta si impresiile romanilor ce au intrat in contact cu societatea engleJeasca, in comparatie cu cea de acasa. Daca ai ceva de impartasit cu noi, eu unul as fi bucuros sa te ascult... dar fara clisee propagandistice sau golaneala de cartier. Nu de alta dar nici eu nu am crescut la pension si nici nu am avut guvernanta frantuzoaica...

 

si ai fost jignit ca am mentionat familia lui van gogh

nu cred ca are sens sa continuam discutia, am inteles, ai trecut destul de rapid la amenintari voalate cum ca unde ai crescut tu ti-ar da cumva un avantaj (pe un forum, in completa anonimitate), e suficient, greseala mea ca am folosit argumente

 

Nu am plecat din tara din cauza salariului, am plecat din cauza coruptiei, mizeriei si lipsei drumurilor...

Cu ani in urma, am fost implicati intr-un accident, si vita a zis ca nu conteaza ca e vina ei, are avocati buni si daca nu acceptam oferta facuta de ea, ne vedem la tribunal si nu este sigur ca vom castiga noi. Politia a fost de partea ei la inceput. Plus ca a trebuit sa trag de ei ca sa faca poze serioase pentru expertiza, poze la motor, echipament si casti. La asta se aduna doctorii incompetenti, care nu au fost in stare sa se ocupe de pasager.

Cand am vazut ca in Romania poti sa mori cu dreptatea in mana, am decis sa plec.

 

Nu conteaza cati bani mi s-ar oferi in Romania, acolo nu m-as mai intoarce.

 

PS: asta nu intelege "crosant boy" nu toti sunt aici pentru bani. Unii sunt aici sa se bucure de drumuri decente, concerte (pana si in oraselele mici si medii ai sansa sa vezi Apocayptyca, Whitesnake...etc), pe o raza de 40 de minute am acces la 4 trackuri.

 

daca asta e singurul motiv, e greu sa convingi totusi pe cineva caruia nu i s-a intamplat asta, sau care a avut cu totul alte experiente

si daca se ajunge la expertize, motociclistii sunt dezavantajati peste tot in lume din pacate, e prea usor sa demonstrezi ca nu puteai vedea motociclistul ca sofer, e de ajuns o umbra, o reflexie, un copac, un pieton

 

sistemul medical public e un jeg aici, si va fi din ce in ce mai prost, sperantele sunt in cel privat

 

problema e ca sa zici la modul absolut ca o tara e mult mai buna ca alta inseamna sa-i faci prosti pe aia care aleg sa ramana in tara aia

o fi mai buna pentru tine si situatia ta, pentru altii nu se merita nici financiar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

problema e ca sa zici la modul absolut ca o tara e mult mai buna ca alta inseamna sa-i faci prosti pe aia care aleg sa ramana in tara aia

 

Nu stiu de unde ai ajuns la aceasta concluzie dar probabil nu ai viziune de ansamblu, cum e si cazul "amenintarilor voalate" in care nu ai fost in stare sa intelegi sau nu ai vrut sa observi ca nu iti erau adresate. E greu de ajuns la o concluzie cand partenerul de dialog priveste problema unilateral si contextual. Apropo, tu ai petrecut ceva timp in UK, fie si doar in vacanta?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde ai ajuns la aceasta concluzie dar probabil nu ai viziune de ansamblu, cum e si cazul "amenintarilor voalate" in care nu ai fost in stare sa intelegi sau nu ai vrut sa observi ca nu iti erau adresate. E greu de ajuns la o concluzie cand partenerul de dialog priveste problema unilateral si contextual. Apropo, tu ai petrecut ceva timp in UK, fie si doar in vacanta?...

 

da, in vacanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca asta e singurul motiv, e greu sa convingi totusi pe cineva caruia nu i s-a intamplat asta, sau care a avut cu totul alte experiente

si daca se ajunge la expertize, motociclistii sunt dezavantajati peste tot in lume din pacate, e prea usor sa demonstrezi ca nu puteai vedea motociclistul ca sofer, e de ajuns o umbra, o reflexie, un copac, un pieton

Nu vrem sa convingem pe nimeni, suntem de peste 5 ani in tara asta si chiar ne place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice-man cu accidentul iti dau dreptate, si mare grija ca si aici coruptia e in floare,si adica " in data de 10 octombrie un nene rupt de beat a intrat in spatele masinii mele vw lupo gti,masina dauna totala spatele infundat pana la usi, firma de asig de aici mi- a spus sa contactez firma mea, ok zic dar nu sunt eu de vina, masina era parcata si uote asa am inceput razboiu, pana sa incep scandaluri si altele am aflat ca omu vinovat aste mare om de afaceri abia dupa 30 de zile l-au judecat si suspendat permisul pt2 ani. Acum astept sa vad ce rezolv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit si eu acest topic si as vrea sa imi spun si eu parerea.sa stabilim de la inceput: Romania e mare. Noi din capitala si inca citeva orase suntem oarecum privilegiati avind o oferta mare de locuri de munca platite binisor,dar daca esti de la sat unde cel mai aproape loc de munca in afara de birt e la 40km sau dintr-un oras unde singurul loc unde ai fi putut sa muncesti afost uzina sau combinatul care s-a inchis atunci singura varianta este emigrarea . Unde sa te duci ? In bucuresti e destul de greu si pt cei care au deja parinti in bucuresti dar macar au un acoperis deasupra capului pina cind se pun pe picioarele lor sa isi cumpere o casa a lor in credit. Si atunci mergi in vest unde esti mai bine platit si te "aranjezi"mai repede. Dar pentru cei care sunt deja din orasemai "prospere" din romania emigrarea in vest nu mi se pare o optiune. Sa va spun si de ( cred eu). In capitala oricit de slab pregatit ca si scolarizare tot aduci acasa 1000lire (sot - sotie ) si aici ma refer ca tu sa lucrezi la spalatorie auto si ea sa spele scari.tot ce trebuie e sa vrei sa muncesti,sa oferi ceva societatii.singurii cu care sunt de acord sa emigreze din orase mari sunt medicii pentru ca intradevar sunt platiti foarte putin . Revenind la subiect postat anterior cum ca un coleg a avut un accident iar medicii de aici nu si-au facut datoria as vrea sa il intreb daca acelas accident s-ar fi intimplat in londra cine crezi ca ar fi intervenit? Iti spun eu niste medici de culoare slab pregatiti si ai fi fost bucuros daca ai fi nimerit pe mina unor romani,de fapt cum sunt de multumiti si englezii cind dau de un medic roman nu de un indian. Probema e alta ,iar tinerii nu au o viziune pe termen lung,ca oriunde te duci in lumea asta esti emigrant si vei fi tratat ca atare .sunt putine cazuri unde te integrezi la modul de a fi chemat acasa la ei sau mai stiu eu ce alte socializari si vei fi legat tot de comunitatea de romani de care ai plecat in prima faza.bineinteles ca sunt si exceptii ,ca sunt si oameni fericiti si integrati dar nu cred ca mai mult de 10% .si la noi in bucuresti daca stai in ferentari cartier locuit in general de roomi si nu iti place stilul lor de viata o sa te simti aiurea dar te muti. Ce parisul nu are suburbiile lui plin de cetateni de culare? Astanu inseama ca e un oras urit. Noi nu avem betivii nostrii asa ii au ei pe ai lor. Ca sa inchei eu ramin de parere ca nu emigrarea e solutia pentru cei din orasele care " merg" din romania.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 22:14

Unde se afla acum anglia nu se datoreaza englezilor ci emigrantilor care au facut munca grea pentru ei. Noua nu prea ne convine sa se umple tara de emigranti dar nici noi nu prea vrem samuncim ca ni se pare ca remuneratia nu e suficienta mereu facind comparatie cu anglia , germania etc si am vrea,sa avem salariile lor si cheltuielile noastre dar nu prea se poate.diferenta intre un roman la e in tara si unu din vest e ca la el in tara daca i se cere sa munceasca 8 ore cu pauza de 20 min i se pare foarte mult iar in west daca munceste 10 ore ,6 zile pe sapt nu zice nimic ca " asa e la ei" si zice dar macar fac bani nefacind calculul ca daca in ro ar fi muncit 2 ore pezi in plus si simbetele ar fi luat multi bani in plus

» Post actualizat in 20 Jan 2016 22:16

Sa nu fiu inteles gresit .sunt adeptul muncii de 8 ore cu 5 zile pe .nici un minut in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti mort nu mai conteaza puscaria sau despagubirile, nu pentru tine cel putin.

Un principiu care ar trebui să funcționeze mereu ( "câți bani, atâta pește" ) este călcat în picioare.

 

Daca ai vreun accident care nu e din vina ta asigurarile chiar platesc, nu-si bat joc de tine, iar doctorii nu-ti lasa oasele strambe.

Asigurările plătesc 650 euro / lună medicalul. Nu poți să trăiești cu așa ceva și lucrezi pe firma unui prieten. Doctorii îți greșesc operația de 3 ori. Mai nou un nerv e afectat și degetele mâinii stângi nu mai revin.

 

Daca respectivul n-are asigurare si mai da si peste tine, se aduna capetele de acuzare si chiar face puscarie plus despagubiri.

Da, dacă ești imigrant procurorul cere arestare și anularea permisului pt un accident fără o zi de spitalizare ( 2 mașini tamponate ).

Altfel ai dreptate, sigur toate cucoanele de mai sus aveau creșă acasă.

Operatiile si tot ce necisita (placi/suruburi) sunt gratis din cate stiu eu, daca esti paranoic poti sa-ti faci asigurare privata in plus care ocopera pentru suma pentru care esti asigurat.

Operațiile cu șuruburi și plăci au fost gratis, ziua de spitalizare a fost spre 1000 euro (total aprox 12000 eur )

 

Daca citesti articolele postate de tine ai sa vezi motivele pentru care scapa unele persoane de puscarie, pentru ca au 3 copii acasa de exemplu si pentru ca e accident nu e cu intentie si iau cu suspendare. In Rromania nici atat nu iau.

Nu merge ca in Rromania unde daca ai pile la judecator sau tac-tu e judecator scapi, chiar nu merge asa oricat ai incerca tu insinuezi asta.

Se scrie corect România

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...