Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

ca om, in afara salariilor din unele domenii e greu sa gasesti atractiva in vreun fel insula aia,

 

cum spui tu.....

 

poze din locatii aflate unele la 15 minute de mine altele la 30... naspa rau sa te trezesti si sa iesi la o tura de 20 minute pe moto si sa vezi asa ceva, sunt mai faine betoanele, blocurile comuniste...

11811381_1104383312924473_40742931368099

11831663_1104383242924480_91868923751459

10255577_1077865618909576_7018717161924411800520_1104383212924483_18207806397280

» Post actualizat in 15 Jan 2016 16:40

Adica, tu te speli cu 250ml apa rece pe maini iar eu cu 250 ml apa calduta (125 ml cu 125 ml) si tot eu consum mai multa apa? :))) Because fuck logic,that's why.

Nu mai, nu te-ai prins, apa fiind rece sau oparita te speli mai repede, si gata! Si eu injur robinetii astia dar nu e motiv sa nu-ti placa UK, o chiuveta costa 20 lire, instalator esti ca te-a facut mama roman, te descurci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu fac economie la apa din ratiune, desi stau la curte, am hidrofor si put propriu. Era fain daca dadeam de petrol in loc de apa. Mie imi plac toate culturile, mai putin acei indivizi care se bat cu pumnu in pieptul dezvelit cum ca ei sunt miezu', gaura din covrig etc. Fiecare natie are si bune si rele, iar conditiile de dezvoltare ale unei natiuni difera de la caz la caz. In comunism eram printre putinele tari din LUME care aveau productie de diamante industriale si mai aveam si drept de stantare a aurului. Dar cum am spus, greu la deal cu b.oii mici.

In comunism nu se gasea lapte praf pentru nou nascuti, se murea de foame si mizerie, ce conta ca produceam diamante industriale. Aia cu stantatul aurului e veche de cand lumea la englezi...

Vad ca exista dispret pentru englezi si nu inteleg de ce. Situatia se schimba cand e vorba de scotieni sau irlandezi, foarte ciudat pentru ca acolo e saracie mai mare dar nimeni nu se plange de asta pe aici. Aveam o colega de liceu care zicea ca ii place limba engleza dar nu cum o vorbesc englezii ca pe aia nu-i suporta , cica sunt cu nasul pe sus, ea necalcand in UK in viata ei , incredibil....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact,in plus ar mai fi si opinia instalatorilor,intrebati de mine-

”sintem instruiti sa punem robinet cald/stinga si rece/dreapta pt orbi(ei stiu ca rob cald e pe stinga).

in plus,vechile case au teava de apa rece subdimensionata(sistemul vechi)si chiar daca sint restaurate/renovate,se pastreaza teava principala de apa rece,care nu are debit suficient si pt calda.

si inca ceva” sintem britanici,asa sintem noi mai incapatinati,ne schimbam mai greu””

 

ca solutie,au pus o valva termostat pe teava de apa calda,ca sa nu te arzi.

la casele noi,modelul de robineti depinde de proiectul dorit de firma/client.

in casa in care stau,in baia de sus am robinet mixt UE,in baia de serviciu am 2 robinete UK.

 

ps- spalatul in chiuveta e mai ne-igienic(ia spalati-va voi pe dinti dupa ce sa spalat jegosu pe maini...ca sa nu zic mai multe...)

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact,in plus ar mai fi si opinia instalatorilor,intrebati de mine-

”sintem instruiti sa punem robinet cald/stinga si rece/dreapta pt orbi(ei stiu ca rob cald e pe stinga).

in plus,vechile case au teava de apa rece subdimensionata(sistemul vechi)si chiar daca sint restaurate/renovate,se pastreaza teava principala de apa rece,care nu are debit suficient si pt calda.

si inca ceva” sintem britanici,asa sintem noi mai incapatinati,ne schimbam mai greu””

 

ca solutie,au pus o valva termostat pe teava de apa calda,ca sa nu te arzi.

la casele noi,modelul de robineti depinde de proiectul dorit de firma/client.

in casa in care stau,in baia de sus am robinet mixt UE,in baia de serviciu am 2 robinete UK.

 

ps- spalatul in chiuveta e mai ne-igienic(ia spalati-va voi pe dinti dupa ce sa spalat jegosu pe maini...ca sa nu zic mai multe...)

 

 

Teoretic sistemul asta a fost introdus in al 2-lea razboi mondial, ca si metoda de economisirea apei. Niciodata n-am inteles ce fel de economie faci, dar no. Asta intr-o tara unde ploua in continuu. Adica daca nici Anglia n-are apa ... atunci nu stiu cine are. Oricum, acest sistem ar fi trebuit sa dispara cu mult timp in urma, dar nu. Este inca aici. Era doar un exemplu al batut-in-cap-ismului englezesc.

 

Dupa ultimele cercetari, se pare ca s-au folosit tot fierul ala economisit ca sa faca motociclete si circuite. Sunt sigur ca d-aia ne dau flit cu industria lor motociclistica.

 

Pentru cei care sufera de robinetul englezesc, va dau un pont care l-am prins de la radio: bagi mana sub robinetul de apa rece, lasi sa curga niste apa in palma, si dupa aia treci sub robinetul de apa calda. Asa ai un pumn de apa calaie, cu care poti sa te speli. Eu ma spal cu apa rece, ca ma enerveaza toata prostia asta.

 

 

Ice-Queen, on 15 Jan 2016 - 16:37, said:

 

 

 

 

» Post actualizat in 15 Jan 2016 16:40

Nu mai, nu te-ai prins, apa fiind rece sau oparita te speli mai repede, si gata! Si eu injur robinetii astia dar nu e motiv sa nu-ti placa UK, o chiuveta costa 20 lire, instalator esti ca te-a facut mama roman, te descurci.

 

Ahaaa, deci e bine sa fii roman, chiar daca esti in buricul lui Dumnezeu, ha? Vezi ca nu esti atenta si incepi sa apreciezi romanii. O sa ajungi la manele si mici in no time. Dau eu mustarul, de la Crenvustila, ze riil sing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu stii nimic despre ceea ce se petrece in UK in automotive dar citesti pe net. OK...

Cu cat e un oras mai mare cu atat are discrepante si mai mari intre zone bune si zone rele dar tu bineinteles nu stiai asta. OK...

 

Bucuresti si Romania sunt miezul de croissant, perfect, ramaneti acolo! Problem solved!

Cata superioritate. A lucra in motorsport este extrem de vag……………. E ca atunci cand il intrebi pe unu:

Ce lucrezi? …………………Lucrez in constructii . OK poti fi muncitor la negru, muncitor necalificat, maistru, inginer, electrician, architect, administrator, portar, baiatu care spala geamurile cu schela, femeie de servici, sofer, bucatar pe santier daca este ceva de amploare, macaragiu.

Motorsport……………fotograf, ziarist, HR, inginer, manager de echipa, pilot, soferul echipei, bucatar, kinoterapeut, consultant de la o firma X care furnizeaza diverse pentru echipa ta………….Motorsport.

Aici nu iau apararea lui GOODKAT, ma refer doar la principiu.

Sa inteleg ca daca nu faci parte dintr-o asociatie de motorsport sau nu activezi in motorsport n-ai opinie si idee despre un subiect X in domeniul auto/motorsport………………mai ales ca daca mai vine si un fraier din asta din RO………….e praf. Poate activezi in domeniul ingineriei mecanice, poate lucrezi in automotive, poate faci un doctorat pe ceva anume ( chestie mega exotica pt englezi, de engleJi ……..nu discut), poate ai o inventie in domeniu pt ca te duce capul, poate ca esti mecanic si de Dacie si de BMW si toti cei care nu le rezolva la reprezentanta vin la tine pt ca tu esti ala care ii da de cap, fara sa ai tu pregatire superioara, dar ai experienta practica+fler/talent care rezolva ceea ce nu rezolva HANDBOOK-ul.

You never know.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 03:53

Romanii invata engleza in scoala sau englezii invata romana in scoala?

In rest, de acord cu tine.

Aici se ineaca engleJul la mal, adica cel putin 50% din populatia UK-ului. Nu e vina lor, e vina sistemului. Cum la noi degeaba faci scoala pe gratis pt ca iti da 500euro pe luna tanar fiind, asa e si la ei, joburi bine platite exista in domenii cheie, nu si oameni care sa lucreze acolo, de ce? Scoala costa tata. Daca ai 2 copii si ai deja 22de ani , cand naiba te mai duci tu la facultate…………..de unde bani de asta………..nu ai tu educatie/pregatire ………… de copii tai ………. ce sa mai zic…………. Faci rost de 100.000 de mii ca sa ii dai la scoli? Da casa ai? Macar o garsoniera?

Nu spun asta din statistici, spun asta din ce vad. In ziua de astazi informatia inseamna putere si puterea inseamna evident bani, mai ales intr-o tara capitalista. Pe scurt n-ai bani in UK sa faci o scoala è esti un ratat………………sau esti om chibzuit o lasi mai usor cu viciile sau vacantele in Hawai strangi banu si inveti o meserie sa fi tata muc si sfarc in ea……(cum e ala de face croissante pe Floreasca Rue du Pain )……….dar mai greu asta aici, durerea in pwl este evidenta peste tot, lipsa NU de stress ci de responsabilitati la modul timpul trece leafa merge……ignoranta….merge din volant tot….dam o scanteie 1 data de 2 ori pe zi si aia e boss. Working hard. Chestia asta am mai vazut-o cand am facut practica la Porsche in facultate, merge treaba oricum ca e Porsche, chestia asta cred ca se propaga in orice service mare gen de firma.

 

Sa nu stii alta limba decat cea nativa este un handicap modern, indifferent de natie sau de categoria sociala din care faci parte. Adica stie sa se descurce baitul de la spalatorie(indian,pakistanez,roman), in engleza, bai nu sa scrie o carte, dar sa poate comunica cu cei din jurul lui el neavand decat vointa si nu stie colegul meu X sau Y la job decat limba lui nativa engleza care a mai si facut o facultate englezeasca ( adica net superioara fata de facultatile de stat romanesti, pt multi creduli naivi )………hai ma da-o-n ***……….mai ales cand activezi intr-un domeniu international/global.

Aveam o problema cu cei la Honeywell din Thaon les Voges ( FR ), eram in sedinta cu echipa mea si cei din FR si francezii se descurcau mmmm decentish in engleza dar erau dificultati, colegii nu intelegeau perfect ce ziceau, ei nu ne intelegeau pe noi ( si pe buna dreptate, iti ia tata timp sa te obisnuiesti cu accentual british ) si atunci ca sa nu o mai lungesc aiurea sedinta am dat-o direct pe franceza cu Honeywell traducand in surdina englezilor, in 12minute am inchis o sedinta care era planuita sa tina 60minute.

BAAAIII TATA, sti ce pofta de vorba aveau francezii dupa aceea si cum se uitau toti colegii la mine inclusiv chief program supervisorul, exact cum ma uit eu la Seria 7 F01 LCI, asta referitor la amarastenii astia saraci de romani care sunt vai de #$% lor si vin si ei la munca in tari civilizate NU INVERS. Miez....englezesc.

Dupa cum am spus in topical initial ar trebui sa fim constienti ca in ziua de astazi Romania este o tara destul de exotica pt ca iti ofera sansa de a-ti largi orizonturile GRATIS, de la facultate la master la doctorat.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 04:12

In comunism nu se gasea lapte praf pentru nou nascuti, se murea de foame si mizerie, ce conta ca produceam diamante industriale. Aia cu stantatul aurului e veche de cand lumea la englezi...

Vad ca exista dispret pentru englezi si nu inteleg de ce. Situatia se schimba cand e vorba de scotieni sau irlandezi, foarte ciudat pentru ca acolo e saracie mai mare dar nimeni nu se plange de asta pe aici. Aveam o colega de liceu care zicea ca ii place limba engleza dar nu cum o vorbesc englezii ca pe aia nu-i suporta , cica sunt cu nasul pe sus, ea necalcand in UK in viata ei , incredibil....

Nu este vorba de dispret sau ura fata de englezi si engleJi, problema e ca pana sa aibe voie oricine sa intre in UK, pana in 2014 a fost mai greu, unii ziceau, moama miez de miez, civilizatie domnule nu ca la noi, n-ai domne ce sau cum sa compare, am mai auzit si alte opinii gen UK……mm mare branza sau UK nashpa, dar nestiind cum o fi in UK iti dai seama ca ne asteptam sa fie diferit gen la alt nivel +1 +2 , repet mai ales cand vine un roman si imi spune asta, bai UK vis tata, daca imi zicea un englez nu bagam mana in foc ca are dreptate.

Si uite ca ajungi in MIEZUL MIEZULUI unde cel mai roz si frumos teoretic si vezi :

1) Ca apartamentul in care stai este 60-70% dintr-un apartament in bloc communist.

2) Auzi live chiar HD orice de la vecini. Auzi si cand ii suna/vibreaza telefonul pe masa………… ce sa mai zic de masina de spalat a vecinului de deasupra, zici ca decoleaza elicopterul de pe bloc asa se aude + ca vibreaza podeaua de zici ca e cutremur, prima oara m-am speriat nu stiam de unde naiba se aude zgomotul ala si de ce vibreaza podeaua…..defapt vibra blocul. Stau la bloc de 2 etaje cu garaje auto la parter.

3) Apartamentele/casele pana in 1200 de lire pe luna nu sunt izolate deloc dpdv termic, pana si la tara se pastreaza caldura mai bine, iarasi de confortul unei cladiri vechi sau bloc communist……n-are rost sa discutam, este cu totul intr-o alta liga.

4) Ca nu exista ghena, in puii mei, trebuie sa tii gunoiul acasa in punga ca un nomad/civilizat evident, sa astepti ziua de miercuri cand vin gunoierii si ce sa vezi gunoiul nu se pune in vreun recipient special gen tomberon mare, nu, se lasa pe jos in pungi in fata casei, tiganie…… din zgarcenie/calicie sau saracie, ce naiba e asa greu sa puna primaria un tomberon MARE in spatele blocului, mai ales ca te costa council tax-ul 121de lire pe luna, dar asa e la civilizati, nu ca la romani bre………………..

5) Strazile sunt late FIX cat un autobuz sau o masina de gunoi, chestie valabila in orase si pe B roads drumuri secundare. Chestie de economie, calicie, lipsa de inspiratie. Mergi frumos pe autostrada cu benzi normale bine definite aerisite si dupa aceea te trezesti ca mergi pe ulita.

Pana si in POLITEHNICA drumul e mai lat decat drumurile secundare de-a lungul coastei din Dorset sau Cornwall………….n-are rost sa compar cu un drum judetean romanesc.

Ca sa fac o comparative justa pt cei care nu au fost inca prin UK pe drumuri secundare sau judetene, va puteti gandi la TRANSBUCEGI drumul de la Cabana Cuibul Dorului pana sus la Cabana Piatra Arsa.

6) A iesi la PUB nu inseamna neaparat a socializa ci inseamna hai sa vedem care se imbata primul, suntem barbati. La romani cand iesi la o bere/suc iesi pt ca vrei sa discuti in primul rand cu persoana X, nu sa te imbeti sa devii satelit.

7) Chestia cu 2 robinete la chiuveta…………asta se rezolva nu-I bai.

Pana acum am enumerat DOAR aspecte care tin de traiul si confortul zilnic, nimicuri theoretic pt noi obisnuiti fiind cu ce avem acasa…………nimicuri care aici sunt lipsuri, intr-o tara civilizata, net superioara domnule.

8) Daca te duci si tu ca omul la mare, ba e greu sa gasesti ceva amenajat asa frumos ca la noi sau ca la greci, totul este salbatic, in cel mai bun caz ai un camping…………..great………..e pacat pentru ca UK are unele bucati de coasta care sunt chiar frumoase cu apa limpede nu asa de albastra ca in Grecia dar in orice caz frumos, pacat ca plaja arata ca un teren viran, in cel mai bun caz mai vezi cate panza de la un cort…………… Ceva care sa iti faca placere atat din punctual de vedere al locatiei cat si din punctual de vedere al AMBIANTEI.

Am fost in St Yves (Cornwall) mi-au zis colegii ca e nice/posh, m-am dus cu o pofta si cu un entuziasm, ca sa vad un satuc mic de pescari total supraevaluat plin de casute mici revopsite, cu ceva surferi.

Inteleg ca a fost sat, defapt arata in continuare a sat de pescari, dar nu se poate compara de exemplu cu Saint Tropez care tot sat de pescari a fost initial dar acum arata frumos, gen se vede ca a evoluat, nu vezi asa multe “ ciori vopsite “ gen case mici si inghesuite luate la pensula. Ma rog asa e la ei traditia sau obiceiul, nu il contest, dar nu vad de ce ar fi ceva demn de urmat sau de invidiat.

9) Oamenii:

Unii ca acasa, alti gentleman, altii…………..mult sub nivelul marii. Chestia asta pe noi ca romani ne avantajeaza foarte tare.

 

Dupa ce auzi GOGOSI despre UK si traiesti tu pe pielea ta chestiile astea iti dai seama ca si daca castigi de 10ori mai mult decat ai putea castiga in RO, asta nu inseamna neaparat ca UK este mmmuuulltt superioara RO. Exista diferente evident dar in nici un caz nu ar trebui sa ne consideram noi ca romani sau Romania drept o tara inapoiata. In orice caz cand il auzi pe unu ca o arde SF la modul ca UK e crema tata iti dai seama ca are un univers destul de limitat, nu pentru ca nu a fost in alte tari straine ci pentru ca nu si-a vizitat tara.

Nu cred ca emigrat vreunul dintre noi pt ca le place sistemul din UK, toti am emigrat pt a strange bani rapid.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 04:23

cum spui tu.....

 

poze din locatii aflate unele la 15 minute de mine altele la 30... naspa rau sa te trezesti si sa iesi la o tura de 20 minute pe moto si sa vezi asa ceva, sunt mai faine betoanele, blocurile comuniste..

 

Mai dar tu din ce oras/zona a Romaniei esti? Ce are Romania? Ca nu traim in Sahara....................adica da in zona Bucurestiului e plictisitor dpdv al activitatilor outdoor, ca nu ai viraje nu ai munti nu poti sa faci enduro imediat ce iesi din casa, nu ai partia la 20de minute o ai la 2ore.

Dar oare cum o fi sa stai in BV sau SB si sa iesi direct la enduro sau pe serpentine.........De ce ai invidia sau de ce ti-ai dori sa te duci la tara in UK? Totusi Romania nu este in desert, iar la capitolul relief este peste UK.

 

Ar vrea englezul de rand sa beneficieze de confortul romanului de rand care sta in bloc comunist. Bine acum fiecare cum a fost obisnuit la bloc sau la casa, problema in UK e ca au cladirile mici si firave, facute la calicie economie asa, bine ca nu au cutremure.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 04:38

 

Mecanicul ala capitalist care pierde cheia de 10 nu baga surubelnita in cheia de 12 pentru ca sansele sunt foarte mari sa strice capul surubului si apoi sa munceasca mult mai mult ca sa-l desfaca... iar pentru el timpul e foarte pretios, munca chiar se plateste. Faptul ca romanii fac din rahat bici si mai si pocnesc cu el... eu nu il consider o calitate. Aceasta "capacitate" a aparut datorita saraciei si neajunsurilor si problema e ca nici cand nu mai e cazul "mecanicul roman" nu se poate dezbara de legat cu sarma si "reparat" cu ciocanul.

» Post actualizat in 15 Jan 2016 15:40

 

Aici AI si NU ai dreptate.

In PD product development genul asta de initiativa este binevenita, in mod normal se intampla vinerea toate belele.

Avem motoare la test, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, a face din rahat bici este absolut esential. Ziua de test costa intre 4000 si 7000 de lire in functie de mai multe variabile, cand tu ai de validat un test X pe un motor si ai o problema la instrumentatie, probleme de etansare de exemplu al anumitor termocuple, sensori etc, Baietii de la instrumentatie pleaca vinerea la 14:00 ................este deja ora 16:00 si avem o problema curge ceva sau pierde presiune pe undeva, demontam vedem ce e apoi gasim problema si ce facem?

Asteptam 2 zile sambata si duminica ceva de genul minim 8000de lire pierdute sau o adaptam cumva folosim la nevoie si diverse subansamble de pe alte motoare mai vechi, care sa NU DAUNEZE specificului testului efectuat. Mai bine risti sa strici sa zicem un intercooler racit pe lichid in valoare de 500de lire improvizand, decat sa pierzi 8000-10.000de lire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mecanicul ala capitalist care pierde cheia de 10 nu baga surubelnita in cheia de 12 pentru ca sansele sunt foarte mari sa strice capul surubului si apoi sa munceasca mult mai mult ca sa-l desfaca... iar pentru el timpul e foarte pretios,

 

 

Exact si nu e numai timpul ci si respectul pentru materialul clientului.

La noi toate geniile alea de mecanici nu-s in stare sa faca nimic... nu numai ca nu produc nimic local dar nu-s in stare sa repare nimic. La noi totul e improvizatie si taranism, legat cu sirma.

 

In comunism eram printre putinele tari din LUME care aveau productie de diamante industriale

 

 

Stii de ce? ca nu era rentabil.

Sa cumperi echipamentul era nus cite miliarde si diamantele facute erau prea ieftine ca sa justifice investitia pentru majoritatea. Daca era o investitie buna ar fi fost plina lumea. BTW, meritul e al alora care facea masinaria, nu al nostru.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 07:48

Ca sa nu mai vorbesc de robinetele lor. Pentru cine nu stie, apa rece si apa calda au robinet separat. Apa nu se amesteca. Ori rece ca gheata, ori fierbinte. Si la BBC 1 un destept zice ca e perfect normal, si ca el se spala asa de cand e copil si nu vede nici o problema. Culmea e ca in magazin se gasesc celelalte robinete, da' toti iau tot de alea vechi. Aici intervine probabil si faza aia ca un englez nu stie sa schimbe un robinet de capul lui ... ii trebuie un meserias, care e scump si greu de gasit. Dar totusi ... in 70 de ani de cand a fost razboiul, ei o tin tot asa.

 

In schimb la noi, cum a aparut robinetul cu maneta, s-au schimbat aproape peste tot. Dar, de fapt, noi acceptam orice vine din occident ca "mai bun" decat al nostru. Si de multe ori nu e. Dar asta e alta discutie.

 

E simplu. Intr-o casa veche (ca stil, nu ca visrta neaparat) pui robinete vechi, intr-o casa noua, cubista faci totul modern.

La nou culmea stilului si a bunului gust e usa de termopan si geamurile din plastic alb, fii serios... a, si "parchetul" din plastic sau placaj, gresia si fainta puse strimb. ca de copii... ma lasi? unitatea de stil e o treaba care scapa complet. De altfel traind o viata intre blocuri comuniste si "vile" oribile in cea mai mare parte ce gust ar putea sa se dezvolte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bigfoot

 

Parca ti-am mai spus bancu cu Ion si Claudia Shiffer, nu?

 

Naufragiaza un vas si scapa numai Ion si Claudia Schiffer.
Se indragostesc Ion si Claudia, au partide fierbinti in fiecare zi, dar de la o vreme Ion e abatut si fara chef.
Claudia il intreaba:
- Pai bine ma Ioane, nu te iubesc eu pe tine, nu ti-am indeplinit cele mai ascunse fantezii? Ce ai de esti trist? Uite, ca sa iti treaca, iti promit ca accept sa fac ORICE, orice fantezie mai ai tu si nu am facut noi inca.
- Esti sigura, Claudia? o intreaba Ion.
- Hai Ioane, spune ce vrei, eu te iubesc si o sa fac.
Ii pune atunci Ion o palarie in cap, ii minjeste niste mustati cu carbune pe fatza si ii spune: Ba Vasile, stii cu cine mi-o trag eu de 3 luni?

 

Am inteles de prima data, nu e nevoie sa tot repeti, ai doua masini printre care un BMW (luat de nou), esti inginer (nu orice mecanic "de banc"), vorbesti fluent mai multe limbi printre care si franceza, etc... ah, si servesti doar "croissante de pe Floreasca"!

 

Si nu ai cui sa te lauzi!

 

 

 

 

Persisti cu incapatanare in a prezenta niste concluzii generale ce se vor obiective bazate strict pe experienta ta personala, limitata si subiectiva. Nu mai mai obosesc, repet din nou, pentru ultima data, ca asa cum Bucurestiul nu este Romania nici Londra nu este UK. Iesi din bula aia in care traiesti ca intr-un cocon si o sa gasesti si case decente cu 3-4 dormitoare, independente, cu izolatie, garaj, curte generoasa... "dotate" cu cel putin 3 tipuri de tomberoane pentru segregarea gunoiului menajer, reciclabil, etc,... si totul la 5-700 lire pe luna! Ca sa nu mai pomenesc de diferenta calitatii oamenilor!

 

Personal nu-mi place UK. Nu-mi place vremea, nu-mi plac formele de relief, lipsa muntilor si padurilor ca acasa, nu-mi place ca se circula pe partea stanga, nu-mi place mancarea si... Dumnezeule, ceva care vad ca a scapat tuturor - nu-mi plac femeile de aici! Asa femei urate nu am mai intalnit in viata mea in nici o tara. Strambe, schiloade cu burta, chele, cu pielea transparenta si plina de pistrui, fara buze si de multe ori cu mustata si chiar barba mai deasa decat a mea...

 

Dar chiar si asa e mult mai bine decat in Romania, care din pacate e o tara TERMINATA! Dupa lovitura de stat din decembrie '89 (pentru ca asta a fost, nu revolutie) s-a distrus tot ce avea cat de cat potential, industria, agricultura... flota... totul a fost transformat intr-un mare morman de fiare vechi, gunoi reciclabil. Sistemul politic a fost acaparat de cateva clanuri mafiote care se perinda la conducere ciclic, impreuna cu anturajul aferent de baieti destepti, oamenii de afaceri de succes... parvenitii! Ultima data cand am verificat existau peste 4 pensionari in carca unui muncitor activ iar datoria externa a Romaniei depasea 100 miliarde Euro si era in crestere. Romania a fost transformata intr-o societate strict de consum, fara posibilitate si drept de a produce iar singurul motiv pentru care nu a fost (inca) "falimentata" ca in cazul Greciei, este ca ar mai fi ceva resurse naturale de furat, paduri, aur si alte minerale exotice...

 

Ce sa (mai) faci in Romania? Sistemul sanitar e la pamant! Cine a avut parinti batrani si bolnavi in intretinere stie la ce ma refer. Invatamantul e la pamant deasemenea! Da, pare paradoxala afirmatia, intr-o tara in care jumatate din populatie "are dreptul" dar mi-o insusesc si sustin. Profesorii de gimnaziu sunt mai nepregatiti ca niciodata, iar facultatile, institutele, universitatile, intr-un cuvant invatamantul superior a devenit o sursa grasa de venituri, o afacere si nimic mai mult. Masterate si doctorate pe banda... nimic altceva decat niste plagiaturi grosolane, copy-paste de pe internet. Mai nou toti puscariasii de catifea si-au descoperit talente literare profunde si scriu cate 2-3 carti pe luna! Birocratie, evaziune fiscala, coruptie generalizata, manele, telenovele... asta e Romania de azi. Nu zic ca nu mai exista si oameni de omenie dar ponderea este insignifianta, se pierd in "zgomotul de fond".

 

Departe de a fi perfect, in UK sistemul functioneaza. Aici nu ai cum sa "suntezi" sistemul, sa "sari" peste etape pentru ca pur si simplu nu ai cum si cui sa dai spaga. Sistemul este gandit in asa fel incat sa nu permita interactiunea inter-umana... care se stie ce genereaza. Un principiu inexplicabil si exasperant pentru romanul descurcaret, invatat ca la bariera se opresc doar (cuvant jignitor), dulaii o sar iar catelusii trec pe dedesubt.

 

Si in incheiere, o ultima remarca. Lasand la o parte nivelul salariilor, auzem la radio zilele trecute un raport precum ca toate retelele de cautare de locuri de munca din UK insumau un numar de oferte ce depasea 16 milioane! Oameni buni, asta inseamna aproape cat toata populatia Romaniei!

 

Vorba unui prieten, in Romania nu mai merita sa traiesti nici daca castigi la loterie...


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaa, deci e bine sa fii roman, chiar daca esti in buricul lui Dumnezeu, ha? Vezi ca nu esti atenta si incepi sa apreciezi romanii.

Unii nu stiu ce e aia ironie...

 

 

 

Cata superioritate. A lucra in motorsport este extrem de vag…

Asa vag o sa si ramana pe forum, detaliile de genul se pun pe linkedin nu pe forum...dar tu daca vrei poti sa-ti descarci aici si CV-ul.

 

» Post actualizat in 16 Jan 2016 03:53

Aici se ineaca engleJul la mal, adica cel putin 50% din populatia UK-ului. Nu e vina lor, e vina sistemului. Cum la noi degeaba faci scoala pe gratis pt ca iti da 500euro pe luna tanar fiind, asa e si la ei, joburi bine platite exista in domenii cheie, nu si oameni care sa lucreze acolo, de ce? Scoala costa tata. Daca ai 2 copii si ai deja 22de ani , cand naiba te mai duci tu la facultate…………..de unde bani de asta………..nu ai tu educatie/pregatire ………… de copii tai ………. ce sa mai zic…………. Faci rost de 100.000 de mii ca sa ii dai la scoli? Da casa ai? Macar o garsoniera?

Nu spun asta din statistici, spun asta din ce vad. In ziua de astazi informatia inseamna putere si puterea inseamna evident bani, mai ales intr-o tara capitalista. Pe scurt n-ai bani in UK sa faci o scoala è esti un ratat………………sau esti om chibzuit o lasi mai usor cu viciile sau vacantele in Hawai strangi banu si inveti o meserie sa fi tata muc si sfarc in ea……(cum e ala de face croissante pe Floreasca Rue du Pain )……….dar mai greu asta aici, durerea in pwl este evidenta peste tot, lipsa NU de stress ci de responsabilitati la modul timpul trece leafa merge……ignoranta….merge din volant tot….dam o scanteie 1 data de 2 ori pe zi si aia e boss. Working hard. Chestia asta am mai vazut-o cand am facut practica la Porsche in facultate, merge treaba oricum ca e Porsche, chestia asta cred ca se propaga in orice service mare gen de firma.

In Rromania se pica BAC-ul cu peste 50% si tu vorbesti de sistemul englezesc?

Facultatea e facultativa, nu esti obligat sa o faci, nu toti trebuie sa fie ingineri si doctori, e nevoie si de forta de munca, culmea cu NVQ levels (gen calificari post liceale) poti atinge salarii si de 5000 de lire pe luna. Nu e can in Rromania unde orice putoi de 24 de ani se apuca de doctorate. Aici astia au cam 40-50 de ani pe cand se apuca de doctorate, si se dau pe buna dreptate nu pe plagiarism ca in Rromania.

Te tot lauzi cu practica la Porsche, in afara de a fi secretara si comandat croissante ce altceva ai mai facut?

 

Sa nu stii alta limba decat cea nativa este un handicap modern, indifferent de natie sau de categoria sociala din care faci parte. Adica stie sa se descurce baitul de la spalatorie(indian,pakistanez,roman), in engleza, bai nu sa scrie o carte, dar sa poate comunica cu cei din jurul lui el neavand decat vointa si nu stie colegul meu X sau Y la job decat limba lui nativa engleza care a mai si facut o facultate englezeasca ( adica net superioara fata de facultatile de stat romanesti, pt multi creduli naivi )………hai ma da-o-n ***……….mai ales cand activezi intr-un domeniu international/global.

Aveam o problema cu cei la Honeywell din Thaon les Voges ( FR ), eram in sedinta cu echipa mea si cei din FR si francezii se descurcau mmmm decentish in engleza dar erau dificultati, colegii nu intelegeau perfect ce ziceau, ei nu ne intelegeau pe noi ( si pe buna dreptate, iti ia tata timp sa te obisnuiesti cu accentual british ) si atunci ca sa nu o mai lungesc aiurea sedinta am dat-o direct pe franceza cu Honeywell traducand in surdina englezilor, in 12minute am inchis o sedinta care era planuita sa tina 60minute.

BAAAIII TATA, sti ce pofta de vorba aveau francezii dupa aceea si cum se uitau toti colegii la mine inclusiv chief program supervisorul, exact cum ma uit eu la Seria 7 F01 LCI, asta referitor la amarastenii astia saraci de romani care sunt vai de #$% lor si vin si ei la munca in tari civilizate NU INVERS. Miez....englezesc.

Dupa cum am spus in topical initial ar trebui sa fim constienti ca in ziua de astazi Romania este o tara destul de exotica pt ca iti ofera sansa de a-ti largi orizonturile GRATIS, de la facultate la master la doctorat.

M-am lamurit cata franceza stii tu.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 04:12

Nu este vorba de dispret sau ura fata de englezi si engleJi, problema e ca pana sa aibe voie oricine sa intre in UK, pana in 2014 a fost mai greu, unii ziceau, moama miez de miez, civilizatie domnule nu ca la noi, n-ai domne ce sau cum sa compare, am mai auzit si alte opinii gen UK……mm mare branza sau UK nashpa, dar nestiind cum o fi in UK iti dai seama ca ne asteptam sa fie diferit gen la alt nivel +1 +2 , repet mai ales cand vine un roman si imi spune asta, bai UK vis tata, daca imi zicea un englez nu bagam mana in foc ca are dreptate.

Si uite ca ajungi in MIEZUL MIEZULUI unde cel mai roz si frumos teoretic si vezi :

1) Ca apartamentul in care stai este 60-70% dintr-un apartament in bloc communist.

Eu stau intr-o casa cu doua nivele si suprafata locuibila generoasa...

 

2) Auzi live chiar HD orice de la vecini. Auzi si cand ii suna/vibreaza telefonul pe masa………… ce sa mai zic de masina de spalat a vecinului de deasupra, zici ca decoleaza elicopterul de pe bloc asa se aude + ca vibreaza podeaua de zici ca e cutremur, prima oara m-am speriat nu stiam de unde naiba se aude zgomotul ala si de ce vibreaza podeaua…..defapt vibra blocul. Stau la bloc de 2 etaje cu garaje auto la parter.

De parca la bloc in Rromania nu auzi orice miscare de la vecini si de pe casa scarii, am locuit la bloc 25 de ani deci nu-mi spune mie ca nu e asa, se aude si cand traga apa vecinul.

 

3) Apartamentele/casele pana in 1200 de lire pe luna nu sunt izolate deloc dpdv termic, pana si la tara se pastreaza caldura mai bine, iarasi de confortul unei cladiri vechi sau bloc communist……n-are rost sa discutam, este cu totul intr-o alta liga.

Iarasi confunzi Londra cu restul UK-ului. Cu 1200 de lire mai in nord stai la casa cu 6 camere, garaj dublu si curte sau sunt apartamente de lux la jumatate de pret care au chiar si piscina comuna de lux.

 

4) Ca nu exista ghena, in puii mei, trebuie sa tii gunoiul acasa in punga ca un nomad/civilizat evident, sa astepti ziua de miercuri cand vin gunoierii si ce sa vezi gunoiul nu se pune in vreun recipient special gen tomberon mare, nu, se lasa pe jos in pungi in fata casei, tiganie…… din zgarcenie/calicie sau saracie, ce naiba e asa greu sa puna primaria un tomberon MARE in spatele blocului, mai ales ca te costa council tax-ul 121de lire pe luna, dar asa e la civilizati, nu ca la romani bre………………..

Vezi ca la ASDA iti poti cumpara un cos de gunoi cu capac rabatabil ca sa ti-l pui in bucatarie sa arunci resturile, nu e nevoie sa tii gunoiul in pungi.

 

5) Strazile sunt late FIX cat un autobuz sau o masina de gunoi, chestie valabila in orase si pe B roads drumuri secundare. Chestie de economie, calicie, lipsa de inspiratie. Mergi frumos pe autostrada cu benzi normale bine definite aerisite si dupa aceea te trezesti ca mergi pe ulita.

Tu esti constient ca majoritatea oraselor si strazilor sunt construite acum sute de ani cand nu existau masini?

 

Pana si in POLITEHNICA drumul e mai lat decat drumurile secundare de-a lungul coastei din Dorset sau Cornwall………….n-are rost sa compar cu un drum judetean romanesc.

Ca sa fac o comparative justa pt cei care nu au fost inca prin UK pe drumuri secundare sau judetene, va puteti gandi la TRANSBUCEGI drumul de la Cabana Cuibul Dorului pana sus la Cabana Piatra Arsa.

Nu stiu de unde le scoti pe astea si cum de poti compara Politehnica ?(betoane comuniste) cu Dorset si Cornwall care-s superbe.

 

6) A iesi la PUB nu inseamna neaparat a socializa ci inseamna hai sa vedem care se imbata primul, suntem barbati. La romani cand iesi la o bere/suc iesi pt ca vrei sa discuti in primul rand cu persoana X, nu sa te imbeti sa devii satelit.

In Rromania se iese la bar pentru a se imbata si apoi a bate oameni pe strada...

 

7) Chestia cu 2 robinete la chiuveta…………asta se rezolva nu-I bai.

Nu te contrazic aici.

Pana acum am enumerat DOAR aspecte care tin de traiul si confortul zilnic, nimicuri theoretic pt noi obisnuiti fiind cu ce avem acasa…………nimicuri care aici sunt lipsuri, intr-o tara civilizata, net superioara domnule.

 

8) Daca te duci si tu ca omul la mare, ba e greu sa gasesti ceva amenajat asa frumos ca la noi sau ca la greci, Adica super comercial cu sezlonguri, umbrelutze, pitzipoance si burtosi ...bleah. totul este salbatic, in cel mai bun caz ai un camping…………..great………..e pacat pentru ca UK are unele bucati de coasta care sunt chiar frumoase cu apa limpede nu asa de albastra ca in Grecia dar in orice caz frumos, pacat ca plaja arata ca un teren viran, in cel mai bun caz mai vezi cate panza de la un cort…………… Ceva care sa iti faca placere atat din punctual de vedere al locatiei cat si din punctual de vedere al AMBIANTEI.

Am fost in St Yves (Cornwall) mi-au zis colegii ca e nice/posh, m-am dus cu o pofta si cu un entuziasm, ca sa vad un satuc mic de pescari total supraevaluat plin de casute mici revopsite, cu ceva surferi. Du-te la Mamaia si parcheaza-ti Bembeul la Yaki sa te vada toata lumea, ca intr-un satuc de pescari nu-i pasa nimenui de tine.

Inteleg ca a fost sat, defapt arata in continuare a sat de pescari, dar nu se poate compara de exemplu cu Saint Tropez care tot sat de pescari a fost initial dar acum arata frumos, gen se vede ca a evoluat, nu vezi asa multe “ ciori vopsite “ gen case mici si inghesuite luate la pensula. Ma rog asa e la ei traditia sau obiceiul, nu il contest, dar nu vad de ce ar fi ceva demn de urmat sau de invidiat.

9) Oamenii:

Unii ca acasa, alti gentleman, altii…………..mult sub nivelul marii. Chestia asta pe noi ca romani ne avantajeaza foarte tare.

Or fi ei sub nivelul marii dar sunt clar peste cei ca tine.

 

Dupa ce auzi GOGOSI despre UK si traiesti tu pe pielea ta chestiile astea iti dai seama ca si daca castigi de 10ori mai mult decat ai putea castiga in RO, asta nu inseamna neaparat ca UK este mmmuuulltt superioara RO. Exista diferente evident dar in nici un caz nu ar trebui sa ne consideram noi ca romani sau Romania drept o tara inapoiata. In orice caz cand il auzi pe unu ca o arde SF la modul ca UK e crema tata iti dai seama ca are un univers destul de limitat, nu pentru ca nu a fost in alte tari straine ci pentru ca nu si-a vizitat tara.

Nu cred ca emigrat vreunul dintre noi pt ca le place sistemul din UK, toti am emigrat pt a strange bani rapid. Ma bucura afirmatia asta pentru ca stiu ca intr-un final veti pleca toti inapoi.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 04:23

 

Mai dar tu din ce oras/zona a Romaniei esti? Ce are Romania? Ca nu traim in Sahara....................adica da in zona Bucurestiului e plictisitor dpdv al activitatilor outdoor, ca nu ai viraje nu ai munti nu poti sa faci enduro imediat ce iesi din casa, nu ai partia la 20de minute o ai la 2ore. Am trait in buricul Constantei 21 de ani si pot sa-ti spun ca-n 15 minute ajungi in alt cartier de betoane si in 30 poate la iesirea din oras, alte betoane. Apoi am locuit cativa ani in Timisoara si in iesirile moto ca sa ajungi la niste drumuri faine trebuia sa pierdem in jur de o ora. Nici nu se compara cu ce drumuri si peisaje am acum langa mine, cand la o ora intru in parcul national.

Dar oare cum o fi sa stai in BV sau SB si sa iesi direct la enduro sau pe serpentine.........De ce ai invidia sau de ce ti-ai dori sa te duci la tara in UK? Totusi Romania nu este in desert, iar la capitolul relief este peste UK.

 

Ar vrea englezul de rand sa beneficieze de confortul romanului de rand care sta in bloc comunist. Bine acum fiecare cum a fost obisnuit la bloc sau la casa, problema in UK e ca au cladirile mici si firave, facute la calicie economie asa, bine ca nu au cutremure.

................jesus.....

» Post actualizat in 16 Jan 2016 15:52

Cat de complexat poti fi cand ajungi sa compari:

Bucuresti Politehnica:

vanzare_apartament_2_camere_politehnica_

 

 

 

 

cu Dorset:

1410474539170_wps_36_Sandbanks_Dorset_Br

sau Cornwall:

fishing-village.jpg

 

 

Saracii pescari, cred ca toti viseaza la aerul si betoanele Bucurestiului...

» Post actualizat in 16 Jan 2016 15:56

.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 15:57

p.s. am uitat sa pun cu rosu vreo doua raspunsuri, te prinzi tu ce si cum.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Bigfoot

 

Parca ti-am mai spus bancu cu Ion si Claudia Shiffer, nu?

 

Naufragiaza un vas si scapa numai Ion si Claudia Schiffer.

Se indragostesc Ion si Claudia, au partide fierbinti in fiecare zi, dar de la o vreme Ion e abatut si fara chef.

Claudia il intreaba:

- Pai bine ma Ioane, nu te iubesc eu pe tine, nu ti-am indeplinit cele mai ascunse fantezii? Ce ai de esti trist? Uite, ca sa iti treaca, iti promit ca accept sa fac ORICE, orice fantezie mai ai tu si nu am facut noi inca.

- Esti sigura, Claudia? o intreaba Ion.

- Hai Ioane, spune ce vrei, eu te iubesc si o sa fac.

Ii pune atunci Ion o palarie in cap, ii minjeste niste mustati cu carbune pe fatza si ii spune: Ba Vasile, stii cu cine mi-o trag eu de 3 luni?

 

Am inteles de prima data, nu e nevoie sa tot repeti, ai doua masini printre care un BMW (luat de nou), esti inginer (nu orice mecanic "de banc"), vorbesti fluent mai multe limbi printre care si franceza, etc... ah, si servesti doar "croissante de pe Floreasca"!

 

Si nu ai cui sa te lauzi!

 

 

 

 

Evident ca in unele chestii sunt subiective pentru ca am dat exemple din viata mea de zi cu zi, care nu prea se bat cap in cap cu mitul civilizatiei total superioara noua romanilor.

Eu nu ma laud. Ceea ce cititorul intelege cand eu argumentez cu ceva real din activitatea mea tine strict de calitatea lui, sau de starea lui spirituala. Din ceea ce scrii nu pari a fi vreun engleJ (adica nu pari a fi prost, translate pt cei care s-au engleJit ) dar iti place sa te joci cu vorbele sa le intorci, subtilitati mai mult sau mai putin fine.

In opinia mea eu ma laudam daca o ardeam in chestii vagi gen motorsport, automotive, cuvinte, link-uri cu Fernando al 7-lea dupa Guta care si-a facut motocicleta in backyard (de parca as fi facut-o eu ca prezentator al link-ului ) balacareala fara nimic concret, fata de cetatenii din RUmeNIA d-astia dUpE motociclism de si-au facut si ei un abonament ca au prins o oferta la RCS RDS sau DIGI si isi permit ei sa-si dea cu parerea, mai ales ca ‘’astia’’ nici macar nu au stat 1 luna sau 1 an domnule in UK, de lucrat in automotive sau motorsport ce sa mai zicem…….. Nose up-uri pe romaneste.

Eu am dat exemple clare la obiect din viata mea profesionala si personala din UK, am spus si bune si rele cat mai ales diferente, acum fiecare a fost atent si a retinut exact ceea ce il durea pe el, din chestii pe care eu le-am exemplificat nu balacarit.

Unul retine ca am BMW altu ca am 2 masini, altul ca in UK iti gasesti job in aproape orice domeniu tinandu-se cont de ceea ce sti sa faci nu tinand cont doar de CV-ul impresionant, altul a retinut ca sunt inginer, altul ca imi laud colegii romani si conationalii indifferent de jobul lor, altul ca ii consider lipsiti de orientare pe engleJi (nu englezi ), altul ca nu mi-a trebuit Oxford ca sa lucrez cot la cot cu unii colegi ce au absolvit facultati vechi de prestigiu englezesti, unii mai pofticiosi ca sa nu zic infometati, au inteles ca eu mananc doar croissante de Floreasca…. Macar la partea cu croissante am avut unu care si-a dat exemplul lui incercand sa para tatic, peste un mucos, mi-am dat si eu exemplul meu, bai dar omul a dat un exemplu personal, nu a balacarit.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 16:31

Unii nu stiu ce e aia ironie...

 

 

» Post actualizat in 16 Jan 2016 15:52

Cat de complexat poti fi cand ajungi sa compari:

Bucuresti Politehnica:

vanzare_apartament_2_camere_politehnica_

 

 

 

 

cu Dorset:

1410474539170_wps_36_Sandbanks_Dorset_Br

sau Cornwall:

fishing-village.jpg

Cat de NEATENT(sunt finut aici) sau chior sa fii sa nu citesti ca am comparat DRUMURILE latimea drumurilor E greu cu RUmeNA asta dupa 5 ani in UK.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 16:33

Evident ca in unele chestii sunt subiective pentru ca am dat exemple din viata mea de zi cu zi, care nu prea se bat cap in cap cu mitul civilizatiei total superioara noua romanilor.

Eu nu ma laud. Ceea ce cititorul intelege cand eu argumentez cu ceva real din activitatea mea tine strict de calitatea lui, sau de starea lui spirituala. Din ceea ce scrii nu pari a fi vreun engleJ (adica nu pari a fi prost, translate pt cei care s-au engleJit ) dar iti place sa te joci cu vorbele sa le intorci, subtilitati mai mult sau mai putin fine.

In opinia mea eu ma laudam daca o ardeam in chestii vagi gen motorsport, automotive, cuvinte, link-uri cu Fernando al 7-lea dupa Guta care si-a facut motocicleta in backyard (de parca as fi facut-o eu ca prezentator al link-ului ) balacareala fara nimic concret, fata de cetatenii din RUmeNIA d-astia dUpE motociclism de si-au facut si ei un abonament ca au prins o oferta la RCS RDS sau DIGI si isi permit ei sa-si dea cu parerea, mai ales ca ‘’astia’’ nici macar nu au stat 1 luna sau 1 an domnule in UK, de lucrat in automotive sau motorsport ce sa mai zicem…….. Nose up-uri pe romaneste.

Eu am dat exemple clare la obiect din viata mea profesionala si personala din UK, am spus si bune si rele cat mai ales diferente, acum fiecare a fost atent si a retinut exact ceea ce il durea pe el, din chestii pe care eu le-am exemplificat nu balacarit.

Unul retine ca am BMW altu ca am 2 masini, altul ca in UK iti gasesti job in aproape orice domeniu tinandu-se cont de ceea ce sti sa faci nu tinand cont doar de CV-ul impresionant, altul a retinut ca sunt inginer, altul ca imi laud colegii romani si conationalii indifferent de jobul lor, altul ca ii consider lipsiti de orientare pe engleJi (nu englezi ), altul ca nu mi-a trebuit Oxford ca sa lucrez cot la cot cu unii colegi ce au absolvit facultati vechi de prestigiu englezesti, unii mai pofticiosi ca sa nu zic infometati, au inteles ca eu mananc doar croissante de Floreasca…. Macar la partea cu croissante am avut unu care si-a dat exemplul lui incercand sa para tatic, peste un mucos, mi-am dat si eu exemplul meu, bai dar omul a dat un exemplu personal, nu a balacarit.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 16:31

Cat de NEATENT(sunt finut aici) sau chior sa fii sa nu citesti ca am comparat DRUMURILE latimea drumurilor din Dorset sau Cornwall ridicol de mica. E greu cu RUmeNA asta dupa 5 ani in UK.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 16:38

 

@Bigfoot

 

Parca ti-am mai spus bancu cu Ion si Claudia Shiffer, nu?

 

Naufragiaza un vas si scapa numai Ion si Claudia Schiffer.

Se indragostesc Ion si Claudia, au partide fierbinti in fiecare zi, dar de la o vreme Ion e abatut si fara chef.

Claudia il intreaba:

- Pai bine ma Ioane, nu te iubesc eu pe tine, nu ti-am indeplinit cele mai ascunse fantezii? Ce ai de esti trist? Uite, ca sa iti treaca, iti promit ca accept sa fac ORICE, orice fantezie mai ai tu si nu am facut noi inca.

- Esti sigura, Claudia? o intreaba Ion.

- Hai Ioane, spune ce vrei, eu te iubesc si o sa fac.

Ii pune atunci Ion o palarie in cap, ii minjeste niste mustati cu carbune pe fatza si ii spune: Ba Vasile, stii cu cine mi-o trag eu de 3 luni?

 

Am inteles de prima data, nu e nevoie sa tot repeti, ai doua masini printre care un BMW (luat de nou), esti inginer (nu orice mecanic "de banc"), vorbesti fluent mai multe limbi printre care si franceza, etc... ah, si servesti doar "croissante de pe Floreasca"!

 

Si nu ai cui sa te lauzi!

 

 

 

 

Persisti cu incapatanare in a prezenta niste concluzii generale ce se vor obiective bazate strict pe experienta ta personala, limitata si subiectiva. Nu mai mai obosesc, repet din nou, pentru ultima data, ca asa cum Bucurestiul nu este Romania nici Londra nu este UK. Iesi din bula aia in care traiesti ca intr-un cocon si o sa gasesti si case decente cu 3-4 dormitoare, independente, cu izolatie, garaj, curte generoasa... "dotate" cu cel putin 3 tipuri de tomberoane pentru segregarea gunoiului menajer, reciclabil, etc,... si totul la 5-700 lire pe luna! Ca sa nu mai pomenesc de diferenta calitatii oamenilor!

 

Personal nu-mi place UK. Nu-mi place vremea, nu-mi plac formele de relief, lipsa muntilor si padurilor ca acasa, nu-mi place ca se circula pe partea stanga, nu-mi place mancarea si... Dumnezeule, ceva care vad ca a scapat tuturor - nu-mi plac femeile de aici! Asa femei urate nu am mai intalnit in viata mea in nici o tara. Strambe, schiloade cu burta, chele, cu pielea transparenta si plina de pistrui, fara buze si de multe ori cu mustata si chiar barba mai deasa decat a mea...

 

Dar chiar si asa e mult mai bine decat in Romania, care din pacate e o tara TERMINATA! Dupa lovitura de stat din decembrie '89 (pentru ca asta a fost, nu revolutie) s-a distrus tot ce avea cat de cat potential, industria, agricultura... flota... totul a fost transformat intr-un mare morman de fiare vechi, gunoi reciclabil. Sistemul politic a fost acaparat de cateva clanuri mafiote care se perinda la conducere ciclic, impreuna cu anturajul aferent de baieti destepti, oamenii de afaceri de succes... parvenitii! Ultima data cand am verificat existau peste 4 pensionari in carca unui muncitor activ iar datoria externa a Romaniei depasea 100 miliarde Euro si era in crestere. Romania a fost transformata intr-o societate strict de consum, fara posibilitate si drept de a produce iar singurul motiv pentru care nu a fost (inca) "falimentata" ca in cazul Greciei, este ca ar mai fi ceva resurse naturale de furat, paduri, aur si alte minerale exotice...

 

Mai nou toti puscariasii de catifea si-au descoperit talente literare profunde si scriu cate 2-3 carti pe luna! Birocratie, evaziune fiscala, coruptie generalizata, manele, telenovele... asta e Romania de azi. Nu zic ca nu mai exista si oameni de omenie dar ponderea este insignifianta, se pierd in "zgomotul de fond".

 

Departe de a fi perfect, in UK sistemul functioneaza. Aici nu ai cum sa "suntezi" sistemul, sa "sari" peste etape pentru ca pur si simplu nu ai cum si cui sa dai spaga. Sistemul este gandit in asa fel incat sa nu permita interactiunea inter-umana... care se stie ce genereaza. Un principiu inexplicabil si exasperant pentru romanul descurcaret, invatat ca la bariera se opresc doar (cuvant jignitor), dulaii o sar iar catelusii trec pe dedesubt.

 

 

Aici nu prea pot sa te contrazic.

Pacat de situatie, asta e ciuda mea fata de RO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos,

Bigfoot, nu stiu daca ti-am multumit vreodata pentru topicul asta, dar iti spun de pe acum ca a generat niste prietenii cu alti useri ai acestui forum care s-au manifestat si in afara mediului virtual (adica ne-am intalnit la evenimente sau am iesit cu moto sau doar la o cafea) si tind sa cred ca unele vor tine mult timp daca vom fi in continuare bine sanatosi.

 

Tu personal nu stiu ce ai realizat cu topicul asta, sper doar ca poate o sa incepi sa vezi si partea plina a paharului pentru e pacat sa iti pierzi cei mai buni ani din viata intr-un loc care-ti cauzeaza atata mahnire in suflet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos,

Bigfoot, nu stiu daca ti-am multumit vreodata pentru topicul asta, dar iti spun de pe acum ca a generat niste prietenii cu alti useri ai acestui forum care s-au manifestat si in afara mediului virtual (adica ne-am intalnit la evenimente sau am iesit cu moto sau doar la o cafea) si tind sa cred ca unele vor tine mult timp daca vom fi in continuare bine sanatosi.

 

Tu personal nu stiu ce ai realizat cu topicul asta, sper doar ca poate o sa incepi sa vezi si partea plina a paharului pentru e pacat sa iti pierzi cei mai buni ani din viata intr-un loc care-ti cauzeaza atata mahnire in suflet.

2rien :ok: Uite si un happy end. Ma bucur ca v-am unit. Sa finiti sanatosi si la punga grosi.

 

Scopul topicului este de sparge putin gheata mitului civilizatiei superioare infocata fanatic de terte persoane atat de pe forum cat si din alte parti. Mitul ala mioritic ca tot ce e afara e mai bun ca acasa. Mdeah.

Mahnirea ce-a mai mare e sa nu fi sanatos si sa nu ai bani sau sa n-ai cu cine imparte banii, in nici un caz sa fii bine platit intr-un loc pe care sa zicem il tolerezi.

Eu nu am venit in UK pt a-mi face prieteni, prietenii se fac si se dovedesc in timp ma bucur evident de orice cunostiinta facuta aici. Eu si logodnica mea muncim aici adunam pound-ul pt a ne consolida viata din RO, nu pt a trai aici in UK pe termen lung, chiar daca la varsta noastra sub 30 de ani, o ducem foarte bine, in societatea englezeasca.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi n-am venit in UK special pentru a ne face prieteni, mai ales romani, dar cum se spune ...never say never.

 

Pai logic, e mai usor sa "te consolidezi" intr-o societe superieure de "infometati" (ca sa te citez pe tine) adica in Romania decat intr-o societate in care orice om normal (chiar si cu job de tamplar sau sudor )are o casa de cel putin juma' de milion de lire, masina de 25 000 in alee si isi face vacantele in Maldive, printre astia parca nu mai esti cu motz ;) ah, ba da, stai asa, ca tu stii limba franceza, am uitat detaliul asta.

 

À bientôt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cum tie ti se pare o gluma, asa-i ca nu-ti vine sa crezi ce nivel de trai au amaratii astia, unde ca tamplar scoti lejer 3000 lire si daca esti super bun mult peste? Stii cat scotea un tamplar in UK inainte de 2007? Daca-ti zic ca scotea peste 700 lire lucrand doar pe weekend ma crezi?

 

Adevarat, au scazut salariile de cand au aparut imigrantii din europa de est dar multi au casele lor si multi dintre ei mai detin si case prin Spania, Portugalia, Franta, unde merg iarna sa-si faca vacantele sau unde se retrag la pensie dupa ce-si lasa casa din UK copiilor lor.

 

Daca in Rromania o vacanta in Maldive costa o mana si un picior pentru amaratul de profesor cu salariu de 15 milioane, in UK nu e o tragedie sa arunce omul 2-3k de lire pe an doar pe vacante, e chiar ceva normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi n-am venit in UK special pentru a ne face prieteni, mai ales romani, dar cum se spune ...never say never.

 

Pai logic, e mai usor sa "te consolidezi" intr-o societe superieure de "infometati" (ca sa te citez pe tine) adica in Romania decat intr-o societate in care orice om normal (chiar si cu job de tamplar sau sudor )are o casa de cel putin juma' de milion de lire, masina de 25 000 in alee si isi face vacantele in Maldive, printre astia parca nu mai esti cu motz ;) ah, ba da, stai asa, ca tu stii limba franceza, am uitat detaliul asta.

 

À bientôt!

Zise madamme AISQUEEN de motz.

Chestia cu infometatii era pt aia care considera ca la Porsche in practica se cumpara croissant-uri.

Faptul ca ai o casa veche de 100mp cu grinzi de lemn de la 1800 care spre norocul tau se afla intr-o locatie buna care i-a marit artificial pretul de la 50.000de lire la 500.000 de lire e atlceva. Mai putin conteaza cat costa cosmelia, cat ce se afla inauntru ce conditii ai cat spatiu ai, suprafata vitrata ai etc. Daca era sa o ia de la 0 in 2015 pe aceleasi meleaguri tamplarul ala sau sudorul ala posesor de cosmelie in zona buna, nu ar fi reusit sa plateasca nici in 3 vieti o casa din aceea……(mai ales daca iti permiti sa visezi la vacante )…………….ca si in Romania………..acelasi system. Exemple d-astea sunt destule in Colchester de exemplu in Billericay sau Brentwood.

 

Isi face vacanta in Maldive Barbados sau Bali pt ca este IEFTIN. Te duci in Maldive ca pachet de vacanta cu 600de lire de persoana, un rahat 1x/an, mai ales daca tu ai cosmelie si nu platesti chirie sau nu ai rate la mandra ta cosmelie. Te costa noaptea de cazare la Mount St Michael sau in ST Yves macar 149de lire(in Cornwall) la care mai adaugi motorina+mancare. Daca stai si tu 6-7 in zile, in doi, ti-ai cheltuit banii de Maldive in doi…………..

Mocangeala all inclusive asta se cauta……BARGAIN…..pe engleJeste, probabil ca daca lucreaza unul dintre voi la o agentie de turism, poate confirma asta. Alt exemplu o colega englezoaica (cu Z ) femeie la 45 de ani s-a dus on vara lui 2015 in Egypt………..britanica in Egypt in 2015……in contextele socio-politice din 2015 era good offer, la fel si cu Maroc sau Tunisia.

Este exact ca la noi in RO din punct de vedere al puterii de cumparare, ai de ales intre Mamaia, Neptun, etc sau te duci in peninsula Cassandra sau Thassos direct pe aproximativ aceeasi bani.

 

Ca tot esti in UK poti merge sudul Frantei, Nice-Monaco-Saint Tropez, mai ales ca sunt la 2h distanta sunt curse Stansted-Nice. Dar e scump plus ca aia nu vorbesc limba ta, iar tu stii doar limba ta nativa ca engleJ nu si ca engleZ.

» Post actualizat in 17 Jan 2016 14:32

Interesant cum tie ti se pare o gluma, asa-i ca nu-ti vine sa crezi ce nivel de trai au amaratii astia, unde ca tamplar scoti lejer 3000 lire si daca esti super bun mult peste? Stii cat scotea un tamplar in UK inainte de 2007? Daca-ti zic ca scotea peste 700 lire lucrand doar pe weekend ma crezi?

 

Adevarat, au scazut salariile de cand au aparut imigrantii din europa de est dar multi au casele lor si multi dintre ei mai detin si case prin Spania, Portugalia, Franta, unde merg iarna sa-si faca vacantele sau unde se retrag la pensie dupa ce-si lasa casa din UK copiilor lor.

 

Poti fi tamplar in motorsport?

Ca inginer scoti 2700-3000oricum, daca esti bun scoti peste 3000 , daca lucrezi si in weekend sau faci extra hours poti sa scoti 4500, daca devii manager..........n-are rost sa mai discut de salariu, nu iti creste cu 1000 sau cu 1500de lire...

 

 

De Craciun la Xmas party,managera de la agentia care m-a recrutat se plangea ca engleJI sunati fac fitze ca nu au timp acum de interviu, ca e cam departe, da nu se poate next week?, iar atunci cand suna un roman, daca ii zice sa vina in UK la interviu face to face (uneori este cazul) a 2-a zi e acolo................pai pana mea...........imigranti sau ignoranti? hmmm.

Mai ne intreaba, aveti colegi de acasa care vor ceva pe NVH pe X pe Y

» Post actualizat in 17 Jan 2016 14:39

Zise madamme AISQUEEN de motz.

Chestia cu infometatii era pt aia care considera ca la Porsche in practica se cumpara croissant-uri.

Faptul ca ai o casa veche de 100mp cu grinzi de lemn de la 1800 care spre norocul tau se afla intr-o locatie buna care i-a marit artificial pretul de la 50.000de lire la 500.000 de lire e atlceva. Mai putin conteaza cat costa cosmelia, cat ce se afla inauntru ce conditii ai cat spatiu ai, suprafata vitrata ai etc. Daca era sa o ia de la 0 in 2015 pe aceleasi meleaguri tamplarul ala sau sudorul ala posesor de cosmelie in zona buna, nu ar fi reusit sa plateasca nici in 3 vieti o casa din aceea……(mai ales daca iti permiti sa visezi la vacante )…………….ca si in Romania………..acelasi system. Exemple d-astea sunt destule in Colchester de exemplu in Billericay sau Brentwood.

 

Isi face vacanta in Maldive Barbados sau Bali pt ca este IEFTIN. Te duci in Maldive ca pachet de vacanta cu 600de lire de persoana, un rahat 1x/an, mai ales daca tu ai cosmelie si nu platesti chirie sau nu ai rate la mandra ta cosmelie. Te costa noaptea de cazare la Mount St Michael sau in ST Yves macar 149de lire(in Cornwall) la care mai adaugi motorina+mancare. Daca stai si tu 6-7 in zile, in doi, ti-ai cheltuit banii de Maldive in doi…………..

Mocangeala all inclusive asta se cauta……BARGAIN…..pe engleJeste, probabil ca daca lucreaza unul dintre voi la o agentie de turism, poate confirma asta. Alt exemplu o colega englezoaica (cu Z ) femeie la 45 de ani s-a dus on vara lui 2015 in Egypt………..britanica in Egypt in 2015……in contextele socio-politice din 2015 era good offer, la fel si cu Maroc sau Tunisia.

Este exact ca la noi in RO din punct de vedere al puterii de cumparare, ai de ales intre Mamaia, Neptun, etc sau te duci in peninsula Cassandra sau Thassos direct pe aproximativ aceeasi bani.

 

Ca tot esti in UK poti merge sudul Frantei, Nice-Monaco-Saint Tropez, mai ales ca sunt la 2h distanta sunt curse Stansted-Nice. Dar e scump plus ca aia nu vorbesc limba ta, iar tu stii doar limba ta nativa ca engleJ nu si ca engleZ.

» Post actualizat in 17 Jan 2016 14:32

 

Poti fi tamplar in motorsport?

Ca inginer scoti 2700-3000oricum, daca esti bun scoti peste 3000 , daca lucrezi si in weekend sau faci extra hours poti sa scoti 4500, daca devii manager..........n-are rost sa mai discut de salariu, nu iti creste cu 1000 sau cu 1500de lire...

A place under the sun, se numeste emisiunea si arata cum unii englezi se duc in alte tari cautand proprietati cat mai ieftine gen la tara, pe cat posibil langa mare.

De Craciun la Xmas party,managera de la agentia care m-a recrutat se plangea ca engleJI sunati fac fitze ca nu au timp acum de interviu, ca e cam departe, da nu se poate next week?, iar atunci cand suna un roman, daca ii zice sa vina in UK la interviu face to face (uneori este cazul) a 2-a zi e acolo................pai pana mea...........imigranti sau ignoranti? hmmm.

Mai ne intreaba, aveti colegi de acasa care vor ceva pe NVH pe X pe Y

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti fi tamplar in motorsport? Poate, daca lucrezi pentru Morgan?

Ca inginer scoti 2700-3000oricum, daca esti bun scoti peste 3000 , daca lucrezi si in weekend sau faci extra hours poti sa scoti 4500, daca devii manager..........n-are rost sa mai discut de salariu, nu iti creste cu 1000 sau cu 1500de lire..Nu cu o atitudinea ca a ta..

 

Cunosc pe cineva sef de echipa la highway maintenance care face 1500 lire pe saptamana dupa ce plateste si taxele, si ala nu are facultate si mastere in Franta, again, o fi ajuns acolo avand alta atitudine in viata.

 

 

De Craciun la Xmas party,managera de la agentia care m-a recrutat se plangea ca engleJI sunati fac fitze ca nu au timp acum de interviu (pentru ca ei nu-s ahtiati dupa bani ca romanii) , ca e cam departe, da nu se poate next week?, iar atunci cand suna un roman, daca ii zice sa vina in UK la interviu face to face (uneori este cazul) a 2-a zi e acolo................pai pana mea...........imigranti sau ignoranti? hmmm.

Mai ne intreaba, aveti colegi de acasa care vor ceva pe NVH pe X pe Y

Numai romanilor li se pare ca 30 000 pe an e cine stie ce suma. Nu zic ca e rau pentru inceput, dar ala nu e salariu iesit din comun.

 

Spor la adunat bani si facut overtime. Enjoy the rest of your time in the UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi n-am venit in UK special pentru a ne face prieteni, mai ales romani, dar cum se spune ...never say never.

 

Pai logic, e mai usor sa "te consolidezi" intr-o societe superieure de "infometati" (ca sa te citez pe tine) adica in Romania decat intr-o societate in care orice om normal (chiar si cu job de tamplar sau sudor )are o casa de cel putin juma' de milion de lire, masina de 25 000 in alee si isi face vacantele in Maldive, printre astia parca nu mai esti cu motz ;) ah, ba da, stai asa, ca tu stii limba franceza, am uitat detaliul asta.

 

À bientôt!

Cred că exagerezi un puțin cu sudorul dar chiar și așa, casa aia a ajuns artificial la 0.5m pe spinarea fraierilor care au ajutat la umflarea bulei. Eu am găsit aici (Lyon) o casă la 210000 și tot mi se pare mult, sunt în negocieri la 160000 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua moda la engleji este sa mănânce sandviș cu chips, pun chips intre doua felii de pâine și gata... Asa e Bigfoot?

Asta era dintotdeauna, de cand am fost eu prin 2008 in UK :)

 

Cat despre ce ai zis tu acolo, ma mir, nu zic ca nu ai dreptate dar sunt mai mult ca sigur ca esti subiectiv, vorbesti din experientele tale personale si nu prea poti sa generalizezi asa.

Prosti, nesimtiti, needucati sunt peste tot.

Fiecare tara are uscaturile ei si problemele ei.

Tu daca ai ales sa te muti, te adaptezi, ignori, treci mai departe, te adaptezi iar si gata.

Daca ramaneai in Romania te-ar fi deranjat alte lucruri de care te izbeai zilnic si nu erau pe placul tau.

 

Cum spuneam, parerea mea este ca cei care avem putin creier pe care il folosim trebuie sa ignoram persoanele care nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu noi, sa ne amuzam de prostia lor si totul o sa fie bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta era dintotdeauna, de cand am fost eu prin 2008 in UK :)

 

Cat despre ce ai zis tu acolo, ma mir, nu zic ca nu ai dreptate dar sunt mai mult ca sigur ca esti subiectiv, vorbesti din experientele tale personale si nu prea poti sa generalizezi asa.

Prosti, nesimtiti, needucati sunt peste tot.

Fiecare tara are uscaturile ei si problemele ei.

Tu daca ai ales sa te muti, te adaptezi, ignori, treci mai departe, te adaptezi iar si gata.

Daca ramaneai in Romania te-ar fi deranjat alte lucruri de care te izbeai zilnic si nu erau pe placul tau.

 

Cum spuneam, parerea mea este ca cei care avem putin creier pe care il folosim trebuie sa ignoram persoanele care nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu noi, sa ne amuzam de prostia lor si totul o sa fie bine :)

 

Corect.Am mentionat si partile bune. Normal ca nu exista decat varianta adaptatarii sau ignorarii incovenientelor, noi nu am venit degeaba aici.

Si in RO sunt chestii de rahat de acord.....................mai ales daca esti tanar si vrei sa faci tu ceva pe plan profesional pe forte proprii...............................dar nu e UK-ul anului 2016, miezul miezului sau populatia din UK nu este superiora fata de " amarastenii astia de romani " cum arunca unii zvonuri de 2 bani.

» Post actualizat in 17 Jan 2016 17:50

Cred că exagerezi un puțin cu sudorul dar chiar și așa, casa aia a ajuns artificial la 0.5m pe spinarea fraierilor care au ajutat la umflarea bulei.

Evident.

Nu exagereaza, e "normal" sa vezi pe aici o cosmelie in centrul unui oras satelit/town de 400.000 - 500.000 de lire, mai ales in Billericay pt ca linie de metrou direct catre Londra.

In Bath iarasi daca te uiti la o casa normala nici mica nici mare, dar nu cosmelie, gen cum are un roman gospodar casa la tara cu tot cu gradina, te costa de la 850.000de lire in sus :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile la case / apartamente sunt la fel peste tot in lume tocmai pentru ca lumea este comoda.

In Viena sau in imprejurimi (maxim 20-30 km) preturile sunt uriase.

Daca cauti la 40-50 km de Viena preturile deja sunt la jumate pentru acelasi tip / spatiu / confort.

Sa nu vorbesc si mai departe :)

Asta este problema cand oamenii sunt "legati" de un singur job si nu doresc sa faca naveta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este problema cand oamenii sunt "legati" de un singur job si nu doresc sa faca naveta...

 

Mda ... numai ca nu sunt "legati", ci "au fost legati" ... de-un job, de-un mortgage ...

 

Si da ... au optiuni. Dar aceste optiuni sunt ca si la alegeri: o optiune proasta si alta si mai proasta. Adica ori isi pierde zilnic cateva ore in trafic pentru a ajunge la job, ori locuieste in buricul targului cu toate neajunsurile/avantajele acestui lucru.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no vedeți?de aia nu ne căutăm unii pe alții prin strainătățuri....sa ne adunam la o poveste,că ne muscăm de kur imediat...ofof


» Post actualizat in 18 Jan 2016 19:33

dar cred ca asta face parte din cultura/educația noastra,nu?să atacăm persoana,nu ideea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si logodnica mea muncim aici adunam pound-ul pt a ne consolida viata din RO, nu pt a trai aici in UK pe termen lung, chiar daca la varsta noastra sub 30 de ani, o ducem foarte bine, in societatea englezeasca.

 

Si cand va veti fi "consolidat viata din RO" ce veti face mai departe? Sa presupunem ca veti fi strans suficient cat sa va cumparati sau sa construiti de la zero o vila cu piscina (parca asta era standardul, nu?), cateva masini luxoase... si chiar eventual sa puneti pe roate o afacere de succes. Ce veti face insa cand vor aparea copiii? Sigur, datorita statutului dobandit va veti permite asigurari de sanatate particulare, scoli private si profesori particulari... etc. Dar cu ceilalti ce faceti, cu rudele, prietenii de familie si copiii lor, viitorii colegi si prieteni ai copiilor vostri... cei care nu au fost atat de norocosi sau, hai sa-i dam Cezarului ce-i apartine, atat de curajosi si ambitiosi ca voi sa-si rupa cei mai frumosi ani ai vietii pentru a se "consolida"? Degeaba iti construiesti un palat, daca esti inconjurat de maghernite si corturi tot in tiganie se cheama ca locuiesti. Bineinteles, metafora se poate extinde si la noile cartiere de bogatani parveniti unde parfumul de trandafiri acopera duhoarea fecalelor in care se afunda Romania din ce in ce mai mult in fiecare zi.

 

Atasez mai jos raspunsul unui roman din Scotia scrisorii de felicitare adresata de catre sentarul Viorel Badea tuturor romanilor din afara granitelor cu prilejul zile de 1 Decembrie, poate o sa intelegi mai bine ce incerc eu sa spun.

 

 

1 Decembrie.

Dragi români de pretutindeni,

Cu prilejul „Zilei românilor de pretutindeni” vă adresez vouă, românilor din lumea întreagă, calde felicitări, precum şi îndemnul de a păstra în suflet spiritul, cultura şi limba românească. Doresc să vă felicit şi să vă mulţumesc pentru contribuţia pe care o aduceţi la dezvoltarea comunităţilor şi a ţărilor în care vă aflaţi, precum şi pentru păstrarea şi afirmarea valorilor şi tradiţiilor româneşti.

Din Australia până în America de Nord, din Europa şi până în Asia, românii au ridicat pe podiumurile sportului de performanţă drapelul naţional al României, au dus la cele mai prestigioase universităţi frumosul grai românesc şi excelează în orice domeniu activează, făcând cinste ţării natale.

Trebuie să ne amintim că suntem români în fiecare zi dăruită nouă de Dumnezeu şi să păstrăm vii în inimile noastre cuvintele lui M. Sadoveanu: „Patriotismul nu înseamnă ura împotriva altor neamuri, ci datorie către neamul nostru; nu înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic.”

Doresc să vă felicit, de asemenea, şi cu ocazia „Zilei Naţionale a României”. Avem datoria de a păstra vie şi a cinsti amintirea celor ce au luptat pentru unitatea şi libertatea poporului, precum şi de a privi spre viitor cu optimismul, curajul şi încrederea cu care au făcut-o şi strămoşii noştri, de la cei căzuţi pe câmpul de luptă, până la cei care au pierit în inumanele închisori comuniste.

Cu aceste ocazii, transmit românilor de pretutindeni cele mai bune gânduri şi urări de sănătate, fericire şi succes.

Fie ca Dumnezeu să binecuvânteze România şi pe români, oriunde s-ar afla ei.

La Mulţi Ani România!

La Mulţi Ani români de pretutindeni!

Birou Senatorial Viorel Badea Senator Pentru romanii din Europa si Asia

Membru al Delegatiei Permanente a Parlamentului Romaniei la APCE

Presedinte al Comisiei pentru Romanii de Pretutindeni Tel/Fax: 0213101911 http://www.badeaviorel.ro/

 

RASPUNS

Dragă Domnule Senator Viorel Badea,

 

Sînt si eu unul dintre „românii de pretutindeni” care au primit scrisoarea dumneavoastră cu ocazia, nu stiam, „Zilei românilor de pretutindeni”. Vă multumesc pentru caldele urări si îndemnuri, chiar dacă, trebuie să mărturisesc, laudele dvs. sînt exagerate în ce mă priveste pe mine, unul din românii de pretutindeni cărora vă adresati. Nu am adus nici o „contributie” comunitătii care a binevoit să mă primească (în afară de cîteva taxe), nu am afirmat prin nimic „valorile românetti”, nu practic sport de performantă sub drapelul tării, iar singurul domeniu în care „excelez” deocamdată este livrarea de mîncare indiană la domiciliu, pentru că lucrez ca delivery driver la un restaurant dintr-un orăsel scotian.

Alta ar fi fost însă situatia dacă mi-ati fi scris, dvs. sau unul dintre numerosii dvs. colegi din Parlament, acum sase luni, cînd încă nu eram un român „de pretutindeni”, ci un român de la mine de-acasă, mai exact din Iasi. As fi putut să vă răspund că sînt cercetător stiintific la Universitatea Al. I. Cuza si că mă ocup de editarea Bibliei de la 1688, prima editie critică a celei mai vechi Biblii românesti (Stiati că sîntem ultimul neam din Europa care încă nu are prima sa Biblie într-o editie critică?). M-as fi mîndrit cu fetele mele, care practicau un sport de performantă sub drapelul tării, cum spuneti, si m-as fi lăudat că am dus si eu putin din „graiul tării” mele pe la Paris si Geneva, sau că mi-am petrecut sapte ani printre vechile manuscrise românesti, primind pentru munca mea o summa cum laude.

 

Dar nici dumneavostră nu mi-ati scris, nici eu nu v-am răspuns. Asa merg lucrurile, cum s-ar spune.

Dar de ce îmi scrieti tocmai acum, cînd mi-am luat lumea în cap, împreună cu ai mei, si ne-am alăturat si noi „românilor de pretutindeni”care îsi caută pe aiurea dreptatea pe care nu au găsit-o în tară?

 

Ca să îmi arătati că vă pasă?

 

Dacă vă pasă atît de mult de „valorile si traditiile românesti”, de ce nu mi-ati scris, dvs. sau colegii dvs., pe cînd eram în tară? De ce nu m-ati întrebat cum ne descurcăm cu nouă milioane pe lună, eu si colegele mele, tineri doctori în filologie si slujbasi ai culturii române pentru care suspinati acum? V-as fi rugat atunci, dacă stiam că vă interesează atît de mult istoria neamului, să faceti ceva pentru profesorul meu de istorie, care se stinge de boală pentru că din pensia sa nu-i ajung banii de medicamente. V-as fi chemat la Iasi să vedeti cum trăieste de pe o zi pe alta un antrenor de performantă, pentru care s-a cîntat imnul României la Berlin, si cum niste copii devotati se antrenează să devină campioni pe podelele roase si pline de cuie ale unei săli de sport care n-a prins încă o campanie electorală. V-as fi dus prin oras si v-as fi arătat Filarmonica ieseană, care de zece ani stă să se prăbusească sub schele, si Teatrul National, mutat într-un cub de carton. Si la urma urmei, dacă tot invocati acum cuvintele lui Sadoveanu si îndemnul „să devenim un popor vrednic”, v-as fi spus că de douăzeci de ani mă simt, în fiecare zi, mintit, furat si umilit în tara mea. Si că am obosit să devin „vrednic” printre smecheri, canalii politice si „băieti destepti”.

 

Dar, repet, nici dvs. nu m-ati întrebat, nici eu nu v-am răspuns. Si atunci, de ce m-ati găsit tocmai acum?

 

Domnule senator, e un cinism fără de margini să-i heretisiti pe emigrantii români cu ocazia unei asa-zise „zile a românilor de pretutindeni”. Nu poate fi o sărbătoare o zi a românilor „de pretutindeni”, există doar o singură zi a românilor si a României din care găstile politice care s-au succedat ne-au împins, pe mine si pe alte milioane de compatrioti, să ne luăm lumea în cap, să ne lăsăm în urmă limba, părintii si prietenii si să ne căutăm pe aiurea pîinea si dreptatea. Ce sărbătoare vedeti în asta? Nu e nici o sărbătoare pentru familiile despărtite, pentru fratii si prietenii lăsati în urmă, sau pentru acei „români de pretutindeni” ai căror copii s-au spînzurat în tară de dorul lor. Si, în general, nu există sărbători adevărate cînd te afli „pretutindeni”, ci doar acasă.

 

Iertati-mă, dar nu am nevoie să-mi amintiti dvs. de „valorile românesti”. Ocupati-vă de ele în tară, acolo unde „cultura si valorile românesti” sînt lăsate în paragină. Si v-as mai ruga ceva. Sînteti totusi un reprezentant al clasei politice românesti. Aveti decenta de a nu amesteca în gesturile dvs. electorale amintirea „celor ce au luptat pentru libertatea poporului”. În Franta, am cunoscut un om care si-a pierdut o mînă în masacrul de la Otopeni, în decembrie ’89. Lucrează acum ca magazioner la un depozit, din mila unor străini generosi. Vă asigur că omul acesta ar scuipa astăzi pe orice discurs politicianist în care sînt amintiti eroii din decembrie ’89. Altfel, o duce bine (în curînd, îl veti putea vedea si auzi într-un documentar tv despre Revolutie, apropo, nu-i asa, de cei care „fac cinste tării natale”).

La sfîrsit, as vrea să vă asigur că nu mi-e rusine că sînt român. Asa mi-am învătat si fetele, să nu le fie rusine să spună de unde vin. Singurele momente în care mi-e rusine că-s român sînt atunci cînd politicienii îmi vorbesc despre România. În gura lor, România pute ca o hazna infestată, din care mă bucur că mi-am salvat copiii. Ca o măsură de igienă, ar fi prea mult dacă v-as cere să păstraţi măcar distanta tăcerii?

 

Ioan-Florin Florescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no vedeți?de aia nu ne căutăm unii pe alții prin strainătățuri....sa ne adunam la o poveste,că ne muscăm de kur imediat...ofof

» Post actualizat in 18 Jan 2016 19:33

dar cred ca asta face parte din cultura/educația noastra,nu?să atacăm persoana,nu ideea...

 

Spuse-i tu, in timp ce ne ataci personal pe toti din topicul asta ... :D Zi repede o poveste, sa te iertam.

» Post actualizat in 18 Jan 2016 23:22

Si cand va veti fi "consolidat viata din RO" ce veti face mai departe? Sa presupunem ca veti fi strans suficient cat sa va cumparati sau sa construiti de la zero o vila cu piscina (parca asta era standardul, nu?), cateva masini luxoase... si chiar eventual sa puneti pe roate o afacere de succes. Ce veti face insa cand vor aparea copiii? Sigur, datorita statutului dobandit va veti permite asigurari de sanatate particulare, scoli private si profesori particulari... etc. Dar cu ceilalti ce faceti, cu rudele, prietenii de familie si copiii lor, viitorii colegi si prieteni ai copiilor vostri... cei care nu au fost atat de norocosi sau, hai sa-i dam Cezarului ce-i apartine, atat de curajosi si ambitiosi ca voi sa-si rupa cei mai frumosi ani ai vietii pentru a se "consolida"? Degeaba iti construiesti un palat, daca esti inconjurat de maghernite si corturi tot in tiganie se cheama ca locuiesti. Bineinteles, metafora se poate extinde si la noile cartiere de bogatani parveniti unde parfumul de trandafiri acopera duhoarea fecalelor in care se afunda Romania din ce in ce mai mult in fiecare zi.

 

Atasez mai jos raspunsul unui roman din Scotia scrisorii de felicitare adresata de catre sentarul Viorel Badea tuturor romanilor din afara granitelor cu prilejul zile de 1 Decembrie, poate o sa intelegi mai bine ce incerc eu sa spun.

 

1. Daca fiecare individ isi gaseste fericirea, asta inseamna ca toti suntem fericiti, nu?

 

2. Nu toti dintre noi vrem casa/piscina/masina. Unii vrem doar sa traim decent.

 

3. Daca vrei o lume in care vecinul sa fie la acelasi nivel ca tine, va trebui sa te muti si tu in strainatate. Sau preferi sa stai in maghernite? Stai linistit, aici nu iti permiti sa stai la un loc cu bogatanii. Au cartierele lor speciale, cu preturi astronomice. Intri doar ca servitor.

 

4. Foarte faina scrisoarea. Cam asa ceva i-as fi spus si eu politicianului respectiv. Mai putina cultura insa, si mai multa treaba. Agricultura, industria, siguranta. Stiu, cuvinte plictisitoare. Dar o biblie (fie ea si scrisa de Iisus himself) nu ma va tine acasa. Lasa-ma sa-mi construiesc si sa produc ce-mi trebuie, si asigura-te ca pot sa le pastrez. Doar atata vreau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...