Sari la conținut

Simeringuri furca.


Postări Recomandate

Va salut! imi cer scuze daca am facut un topic nou dar nu stiu unde este un topic special pentru asta ( nu am gasit ) rog un moderator sa il mute acolo daca exista. multumesc

 

acum sa trecem la intrebare . vreau sa imi servisez furca fata la cbr-ica mea si am nevoie de semeringuri , ok am intrat pe site de unde iau eu piese , si am gasit 2 marci producatoare , ARI si ATHENA , ce sa aleg ? care credeti ca sunt mai ok ? din ce vad in poze ambele sunt simeringuri duble adica au arculet din acela in ambele parti . Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de Athena nu am fost multumit... poate sunt eu prost, nu stiu... dar primul mi-a plans dupa nici o luna, al 2lea dupa 2-3 luni. Acum am luat OEM, originale Yamaha, oi vedea cat de bune sunt.

Si nu, tuburile nu sunt strambe sau zgariate si nici joc nu au (preventiv am luat totusi si cuzineti noi, sa-i schimb).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta sa iti iei de la ALL BALLS!! sunt cele mai bune!! daca vrei pot sa iti aduc eu...da-mi un PM daca vrei!! Salut


» Post actualizat in 09 Mar 2015 10:21

Ari calitate mai buna ca athena.
Allbals,NOK sau OEM care sunt tot NOK..calitate superioara.

Exact!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ari calitate mai buna ca athena.

Allbals,NOK sau OEM care sunt tot NOK..calitate superioara.

Ok am inteles cred ca o sa merg pe Ari . Multumesc mult TNG si celorlalti.Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt multumit chiar si de simeringurile Athena, isi merita banii! Pe gsxf-ul meu le-am schimbat acum 2 ani si deja au 15.000 de km. Daca servisarea e facuta ca la carte, bagate cu presa, cuzinetii si jambele ok, nu vor fi probleme!

In ordinea urmatoare le vad eu calitativ:cele mai 'proaste' dar ieftine si isi merita banii Athena, apoi AllBalls, Ariette si NOK!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca le montezi cu surubelnita sau cu alta inventie de a ta poti sa pui orice.

nu le montez cu surubelnita stai linistit nu sunt la prima operatie de gen , cand le scot pe cele vechi nu le menajez le scot usor cu o surubelnita mai rezistenta , sub ele usor roata roata si ies alea nu ma mai intereseaza , pe cele noi le introduc cu cele vechi peste , asa am facut mereu si nu am avut probleme , singurea mea intrebare a fost despre cele 2 firme producatoare . multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce folosesti?

 

Athena, NOK, K-Tech si mai rar Ariette.

» Post actualizat in 09 Mar 2015 14:48

Din 60-70 de suspensii fata servisate pe sezon, in ultimii ani, uneori, s-au intors motociclete la care furca curgea dupa scurt timp. Folosisem AllBalls. Sa ne intelegem, este vorba despre despre cazuri putine dar clientul nu are nici o vina ca produsul e de slaba calitate. El plateste si se asteapta sa nu aiba probleme. Din pacate, si cel care presteaza serviciul are de suferit pentru ca multi clienti te considera vinovat daca intr-o saptamana curge ulei din jambe. oricat de atent ai lucra la o suspensie, daca simeringurile nu sunt de buna calitate, exista riscul sa curga.

Sincer, acum 5 ani cand am inceput sa le folosesc am zis ca sunt simeringuri de maxima incredere dar, din cauza unor rateuri mi-am schimbat parerea. Posibil ca, controlul productiei si al calitatii sa nu fie cel mai bun si pentru ca productia se face in China. Pe langa simeringurile de ulei am patit-o o data si cu simeringurile de praf chiar la motocicleta mea, care au venit pe o cota gresita si nu le-am putut monta. Nici azi nu mi le-au schimbat desi am o relatie buna cu importatorul :))

Surprize neplacute am patit si cu rulmenti de roti - o singura pereche - s-au deterorat la montaj lucru pe care nu l-am mai patit niciodata cu alti rulmenti - NTN, NSK, KOYO, SKF, TIMKEN, INA sau URB.

Singurele produse care sunt inca de incredere sunt rulmentii de jug si cuzinetii de furca.

» Post actualizat in 09 Mar 2015 15:03

Mai am una: George Negrea care concura in RoSBK, acum cativa ani, servisase furca inainte de etapa, si cand a ajuns la circuit, furca curgea. Practic motocicleta nu mersese un metru. Era gresita cota de presare a simeringului pe paharul de aluminiu.

Rulmentii de roti sunt KML - China. AllBalls doar ii ambaleaza.

Concluzia mea este ca, sunt loturi care trec de controlul de calitate desi nu ar trebui. Nu toate simeringurile sau rulmentii sunt de calitate slaba dar te poti trezi ca uneori nu ai noroc.

» Post actualizat in 09 Mar 2015 15:05

Prostia si mai mare mi s-a parut atunci cand am semnalat problemele de calitate mi-au spus sa le fac documentatie cu procedura de montaj si detalii tehnice.... pfff, m-a luat durerea de cap. Asa ca, mai bine, folosesc de la alt producator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringuri am comandat SKF dar din cauza neantelegeri cu vanzatoru a trebuit sa renunt la ei.. cand am dat comanda au zis ca is 63 de lei un set si cand am mers sa iau semeringurile imi spune ca de fapt doar unu e 63 de lei.. am renuntat le ei..

 

intrebarea mi-a este odata cu semeringurile de ulei e obligatoriu sa schimb si semeringurile de praf??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringuri am comandat SKF dar din cauza neantelegeri cu vanzatoru a trebuit sa renunt la ei.. cand am dat comanda au zis ca is 63 de lei un set si cand am mers sa iau semeringurile imi spune ca de fapt doar unu e 63 de lei.. am renuntat le ei..

 

intrebarea mi-a este odata cu semeringurile de ulei e obligatoriu sa schimb si semeringurile de praf??

Nu este obligatoriu daca sunt ok,nedeteriorati,crapati.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...