Sari la conținut

Cum zicea?Sa invatam din greseli?


The Mentalist
 Share

Postări Recomandate

Asta se intampla cand ai moto fara ABS si accidentul pare iminent. Te panichezi, blochezi rotile, intrii in derapaj si de aici...cazatura. Chestia cu "am culcat-o pe dreapta sau pe stanga" e o aroganta infantila. M-apuca rasul cand vad ce preturi cer unii pe niste moto fara ABS si din 2007...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai tu MAN ????????? si eu car cutiile alea in permanenta dupa mine chiar nu se presupune DE CE ?

Am fost lovit o data in trefic in BUC lateral stanga de o fatuca , daca nu era acea cutie [ DE 10 ORI MAI REZISTENTA CA O ARIPA DE MASINA ] care a botit fata golfului unde era lovitura ? cumva in piciorul meu sting ? DA EU LE PORT PT PROTECTIE SI PT MARIREA GABARITULUI care se pare impune respect in aceast trafic de nebuni , de cate ori ati vazut un logan ca se da la in jipan / suv . Din pacate asta este realitate in aceasta tara de rahat ,,, ESTI MARE ESTI RESPECTAT !

Victore, vezi tankbag-ul pe rezervor? Tu daca ai cutiile alea goale mai pui si tank-bag pe rezervor?

 

Tu le tii ca se mai imprastie astia, mai bagi o bucata de carena, apa pentru rideri, sculele pentru cei care nu au, fiecare cu maniile lui! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are dreptate intr-o privinta, e greu de gasit trafic mai haotic si soferi mai agresivi decat in rromania. Eu a trebuit sa-mi resetez complet creierii pentru a ma adapta la traficul din tarile cu traditie moto... si, desi pare o gluma, nu mi-a fost deloc usor. Inca imi musc limba cand zilnic sunt depasit in tromba de catre vreun scuter sorcova de sacosi de la supermarket, condus de o mamasita cu pantofi cu toc.

 

Parerea mea ca in cazul de fata accidentul a fost cauzat in principal de conditiile meteo si bruscarea franelor. Loganul este mai putin relevant, in locul lui putea fi un caine, o groapa mascata, etc. Cu parere de rau, colegul are probabil mai mult talent artistic decat de motociclist... si nu e in totalitate sincer. Ma refer strict la cazul fata. Afirmatia, citez "Frânez și culc motocicleta pe asfalt ca sa evit cât de mult accidentul." ar trebui tradusa in... "Ma panichez si franez prea tare pentru conditiile de aderenta, blochez franele si cad."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand ai moto fara ABS si accidentul pare iminent. Te panichezi, blochezi rotile, intrii in derapaj si de aici...cazatura. Chestia cu "am culcat-o pe dreapta sau pe stanga" e o aroganta infantila. M-apuca rasul cand vad ce preturi cer unii pe niste moto fara ABS si din 2007...

ce sa faci,nu tot poporul are bani de moto cu ABS ca tine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema motocicletelor e lipsa ABSului ci mentalitatea invechita...peste tot gasesti replica ' daca nu mai ai scapare culci mobra ', poate ca nu de ABS e nevoie ci de un foarte bun control al mintii pentru a evita reactiile de panica pe cat posibil, motociclete intretinute corespunzator si cunoasterea capacitatii fiecarui model de a frana...sunt tot felul de statistici complet retarde ce inunda internetul in legatura cu distanta de franare la viteze legale si cresterea distantei de franare direct proportionale cu viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa faci,nu tot poporul are bani de moto cu ABS ca tine.....

De ce te grabesti ca fata mare la maritat? Scrie undeva acolo ca am moto cu ABS , sau tu nu stii ce rol are ABS-ul pentru ca nu ai o moto cu asa ceva in dotare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca nu de ABS e nevoie ci de un foarte bun control al mintii pentru a evita reactiile de panica pe cat posibil

Exact, ideea e sa fii in controlul mental al situatiei, restul sint variabile.

Sint motociclisti care stapinesc perfect chestia asta, dar sint putini.

Restul ar trebui sa incerce mersul preventiv, pina ajung la acel nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff, acum mi-am dat seama ca am primit raspunsul la prima mea intrebare. Camerele video pe moto nu sunt bune la politie ca nu le iau in considerare dar sunt bune pentru cei de pe forum ... ca sa nu mai incercam sa ghicim exact ce s-a intamplat :) ... Acum, sa vedem cati dintre noi si-ar calca pe orgoliu destul de mult incat sa arate un filmulet prietenilor si sa zica " bahh .. da prost am fost la faza asta" :P

 

Mi se pare interesant cum Garcea ii poate gasi/amenda pe manelistii care isi fac filmulete mergand pe contra-sens si depasind coloana (a fost un caz pe Valea Prahovei acum cativa ani), dar nu poate fi considerata proba video in caz de accident. Presupun ca si camerele de pe masini se supun "directivei"... sau probabil trebuie sa-ti faci selfie cu minim un iPhone ca sa fii luat in seama...

 

Am luat si eu o tranta asemanatoare asta-vara, pe uscat. Aveam 30km/h, intram in sens giratoriu si un destept care era parcat fix in sens a vrut sa iasa si mi-a taiat calea, am blocat fata si m-am dus taras 2 metri, am ramas blocat intre portiera lui si motor. Deget luxat si vanatai pe genunchi, dureri de umar. Degetul si acum ma doare, dupa 10 luni. Echipament: Geaca de vara cu testoasa, manusi, blugi si bocanci de moto si casca, bineinteles.

 

De asemenea, cand eram cu conserva un tigan incepator cu o japita de masina m-a scos de pe drum (la fel, fara ABS), m-am suit pe bordura ratand un stalp de iluminat la cativa cm, avand in vedere ca mi-a pliat oglinda... I-am luat numarul si am facut plangere, raspunsul militiei: Daca nu l-ai lovit nu avem ce sa-i facem. Mi-au zis ca-l cheama la un interviu si incearca sa-l sperie, daca e prost si recunoaste foarte bine, daca nu... iarasi bine. Pagube: burduf planetara spart, amortizor indoit si contravaloarea geometriei.

 

Lege de (cuvant urat). Atitudinea unora dintre voi lasa de dorit... A facut, a dres. Hai sa radem tot de pagubit. Astept sa va vad intr-o situatie limita, si eu am evitat zeci de coliziuni inainte de incidentul de mai sus, cand te prinde si te-ai panicat, la revedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu rade nimeni de el ca a facut accident

problema e atitudinea de mare motociclist care a vazut lumea, dar care ascunde faptul ca nu stie sa execute corect o franare de urgenta cu clasica abureala "am culcat-o"

 

si apoi dacia care demareaza in tromba inainte sa ajunga el la ea

daca dacia aia a avut timp sa plece din fata unei motociclete care se taraste pe scarita si carene, motocicleta aia nu ar fi oprit pana in ea pe cauciucuri? in cel mai rau caz ar fi avut timp de o evitare

 

daca te panichezi cand iti iese unul in fata poate e cazul sa mergi mai incet sau mai atent, fiindca nu esti in stare sa franezi controlat de la viteza cu care mergi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, fiecare trage ce concluzii poate/doreste. Eu iti spun, daca iti vireaza unul in fata la 5 metri, fara ABS ai (cuvant urat) steagul, indiferent, mai ales daca esti un pic aplecat. Nu cunoastem distantele exacte si iar incepe vesnica discutie "ce dot a avut la anvelope, ce lichid de frana" si alte asemenea bazaconii. Plus ca nu stii ce e fabula si ce e adevarat din poveste aia.

 

Imi sustin punctul de vedere, cei care se bucura de patania omului, laudaros, nesimtit cum o fi el, nu sunt cu nimic mai buni ca respectivul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am pravalit de nenumarate ori pe asfalt (la viteze mici ce-i drept) din diverse motive pentru ca am blocat fata: nisip, gropi si ultima gogoasa: frunze ude. Nu-i nimic, se intampla.

 

Insa am patit-o bine de tot pe DN1. Un nene cu Audi mi-a iesit in fata in 5-6m (ca tot pomenea cineva mai sus), eu mergand in coloana cu 50 km/h in localitate (Comarnic), pentru ca i-a scapat pedala de pe frana, el avand cutie automata si masina fiind putin in vale.

 

Nu stiu ce mama franei sa ai sa franezi in distanta asta cu pasager, dar ce pot sa spun este ca cea mai mare prostie ar fi fost sa ma panichez, sa blochez fata si sa ne ducem sanie in lateralul masinii sau pe contrasens. Cred ca amandoi eram la urgenta sau mai rau. Asa am pus frana cat am "crezut" eu ca tine motorul si am lovit aripa din fata stanga a masinii, pasagera a zburat peste mine, peste motor, peste masina si pe asfalt iar eu am ramas pe agregat. Daune nu au fost decat motorul si o iritatie la mine pe piciorul stang.

 

Nu am tras decat o singura concluzie din patania asta: nu mai imi iau motor fara ABS chiar daca strang pentru el ani buni. Intotdeauna voi sta cu indoiala ca poate puteam sa strang mai tare de frana. 10km/h mai putin in momentul impactului conteaza mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am intles ce ai zis @mentalist, eu reactionasem repede, fara sa bag de seama detaliile inutile.

 

OFF

@Foxbat are poza aia cu vulpea si e in carantina ( funny :) ), o fi turbat :)

 

Eu ies pe strada luna ce vine, pana atuncea se ma incalzeste si se mai reobisnuiesc soferii cu acele doua roti care le fac viata grea in trafic

yes , I am

vezi semnatura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand ai moto fara ABS si accidentul pare iminent. Te panichezi, blochezi rotile, intrii in derapaj si de aici...cazatura. Chestia cu "am culcat-o pe dreapta sau pe stanga" e o aroganta infantila. M-apuca rasul cand vad ce preturi cer unii pe niste moto fara ABS si din 2007...

iti dau dreptate :) . mai ales ca si am mai culcat-o ...de nu stiam cum am ajuns pe jos :)))

cert este ca trebuia introdus de mult ABS-ul in standard si nu ca optiune. sa ai motoreta de 250kg+bagaje+2 pe ea...ajungi la 450kg lejer. mai controlează tu juma de tona doar din deget pe mazga sau conditii naspa de drum mai ales cand esti cu ochii cat cepele cand stii ca impactul e iminent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...