Sari la conținut

Cat De ,,endurist" Sunteti ?


Ce gen de trasee preferati ?  

125 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

ENDURO - un cuvant cu marja mare de relativitate !

 

Hai sa vedem pe unde ne situam fiecare si asa poate se compune o imagine de ansamblu a ceea ce inseamna a fi ,, endurist"!

 

:bow:

 

Am sa incep eu ! Cred ca ma inscriu la soft enduro, dar sunt nevoit sa mai bag si pe sosea.

 

Imi plac traseele usoare, ceva in gen enduro rally, mai intru si in viroage.

Urasc noroiul ! Nu ma deranjeaza praful, tzarana, nisipul dar cand aud de noroi, inebunesc !

Am vazut ca altora le face placere, porcaiala!

 

In trei cuvinte, asta sunt eu .....

 

Urmatorul, va rog! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut, spun eu, cam prin toate etapele de enduro.

Am votat hard enduro pentru ca asta imi place sa cred ca fac.

Motocicleta pe care o am acum este pentru hard enduro chiar daca motorul este cam mare. Am in cap achizitionarea unei motociclete de 250 doi timpi dar ma mai gandesc putin. :bow:

 

Nu iti place noroiul pentru ca nu te tine motocicleta sau ca nu iti place pur si simplu.

Te intreb pentru ca si eu cand am avut Adventure-ul cam stringeam din fund sa nu pic fix in mijlocul noroiului.

Acum ma avant cu drag in noroi. Motocicleta asta usoara si puternica pe care o am, daca are cauciucuri de noroi, este un drac impielitzat. :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camp, dealuri, munte, praf, noroi daca este e binevenit, piertis putin si ajuns din pct A in B. Asta imi place. Soft Enduro imi place sa cred ca fac, cu iesiri din cand in cand si pe asfalt.

Dintre toate competitiile cel mai aprope de sufletul meu se afla RallyRaidul, care din pacate la noi in CM e = 0, la amatori. La anu vreau sa intru si eu la acerasta clasa, dar oare se mai baga lume???

Ramane de vazut cum o sa fie la anu :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am bagat la prima categ. merg mult prin oras. pentru ca-mi permite motocicleta, merg si pe trotuare dar nu asta e partea de enduro (initial imiluasem motor din categ enduro pt pozitia in sa). pentru ca-mi permit cauciucurile, nu ma crizez la gropi si valuri din asfalt. partea de enduro e f rara, probabil ca drumurile cu noroi, de pamint, pe munti si dealuri. am fost o singura data cu doi impatimiti ai enduroului cu state mai vechi, m-au dus pe malul Argesului, pe drumuri pline de urme adinci de masina si nu mi-a placut. am mai mers si pe un delusor neamenajat si acolo m-am enervat rau de tot pentru ca deja o dadusem spre catarare alpina cu motocicleta (nu erau drumuri si panta era deja prea mare) desi mai jos era un loc pe unde se putea merge bine si fara riscuri (era un gard pe linga care se circula cu piciorul si era aproape orizontal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu iti place noroiul pentru ca nu te tine motocicleta sau ca nu iti place pur si simplu.

Te intreb pentru ca si eu cand am avut Adventure-ul cam stringeam din fund sa nu pic fix in mijlocul noroiului.

 

 

Am avut pana de curand o Cagiva L6 de 125ccm cu care intram in locuri in care cu LC4 nu aveam tupeu, dar si cu asta si tot ma feream de noroi ....... nu-mi place ! Asta e ! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pana de curand o Cagiva L6 de 125ccm cu care intram in locuri in care cu LC4 nu aveam tupeu, dar si cu asta si tot ma feream de noroi ....... nu-mi place ! Asta e ! :bow:

Am votat ultima categorie, cu toate ca mi-ar placea sa mai bag plimbari pe munte.

Nici mie nu-mi place noroiul. La finishul unei competitii eram cel mai curatzel :bow: , daca se poate ocoli groapa cu noroi, de ce nu? :lol: , iar daca n-am incotro, asta e, ne porcaim. :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i diferenta dintre touring enduro / enduro touring / soft enduro ?? e cam frectie pe aceeasi tema. se vede ca a venit iarna...

daca te-ai concentra un pic , ti-ai da si singur raspunsul

io zic ca ar fi cam asa(parerea mea):

1. touring enduro= adicatelea faci turing pe asfalt cu motoreta care se cheama enduro de felul ei

2. enduro touring = o mai scapi si pe langa asfalt cateodata, un forestier, un drum de tzara, plimbari in general

3. soft enduro = e maximum pe care poti sa-l faci cu o vaka, un forestier mai abrupt, o poteca, etc

daca votezi punctu' 4 e clar ca celelalte optiuni ies din calcul, daca votezi 3, esti obligat sa le parcurgi si pe celelalte 2 pana la punctu' 3. :bow:

chiar ca ne plictisim :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i diferenta dintre touring enduro / enduro touring / soft enduro ?? e cam frectie pe aceeasi tema. se vede ca a venit iarna...

Se mai discutase la un moment dat diferenta acestori termeni. Daca nu ma insel parca chiar KTMEU a incerca to definitie, si eu unu sunt deacord cu ce a spus atunci.

TOURING ENDURO - asfalt si drumuri desfundate de nevoie. Motoare funduro (genul F 650) orientate catre drumuri lungi dar fara veleitati de enduro.

ENDURO TOURING - asfalt si drumuri desfundate de placere (adica se baga omu la un forestier ceva drum pietruti). Motoarea funduro (de genul NX650 sau DR650RSE) orientate catre drumuri lungi dara care fac fata si unei utilizari offroad mai slabute. Sunt in general enduro carenate care au protectie la vant pentru drumurile mai lunngi.

SOFT ENDURO - drumuri desfundate de mult aplacere, noroi, pietris, dealuri si tot tacamul, dar gradul de dificultate e mai redus. Aici poti intra cu motoare mai grele (de genu DR650 cum am eu) dar te chinui.

 

Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo cred ca fac "Soft"HardEnduro depinde cum e vremea sau cheful cum sta :bow:

Plac urcariile dificile mai ales in paduri, plac noroiul e misto cand poti sa dai ca nebunul si altii raman blocat.

Urasc crengile taiate si lasata la loc ... aluneca asa de tare...bruhaaaa.

 

post-10645-1166197006_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place hard enduro,locurile greu accesibile,parauri,noroi (adica tot ce tine de notiunea hard enduro,)unde omul isi incearca limitele,invata manevrarea motorului in situatii extreme, locuri ce imbunatatesc tehnica si conditia fizica(mai are grija si de burtica :bow: ), .Cum zice un prieten-The steel is forged in fire! :bow:

post-2960-1166200150_thumb.jpg

post-2960-1166200716_thumb.jpg

post-2960-1166200825_thumb.jpg

Editat de cbrxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea de enduro e f rara, probabil ca drumurile cu noroi, de pamint, pe munti si dealuri. am fost o singura data cu doi impatimiti ai enduroului cu state mai vechi, m-au dus pe malul Argesului, pe drumuri pline de urme adinci de masina si nu mi-a placut. am mai mers si pe un delusor neamenajat si acolo m-am enervat rau de tot pentru ca deja o dadusem spre catarare alpina cu motocicleta (nu erau drumuri si panta era deja prea mare) desi mai jos era un loc pe unde se putea merge bine si fara riscuri (era un gard pe linga care se circula cu piciorul si era aproape orizontal

 

Bai bre, tu ai venit la tura aia total nepregatit. Nu zic sa fi venit cu o motocicleta de 100 kg dar macar niste cauciucuri mai acatari. Normal c-ai fost tot timpul pe jos cand te-ai prezentat cu niste cauciucuri atat de tocite incat ziceai ca sunt slick-uri. Stiu ca tu ai crezut ca enduro inseamna sa te dai pe sosea cu motocicleta enduro......te-ai inselat.

Drumul de langa deal, cel pe care se putea merge fara riscuri era soseaua :bow: .....ai si spus la un moment dat: dar de ce am luat-o noi pe aici cand soseau era chiar acolo :bow:

Ce mi s-a parut de cacao a fost ca dupa ce ai cazut ca ...... ultima oara, ai inceput sa injuri si sa blestemi, sa te uiti la noi cu ura......de parca noi eram vinovati de nestiinta ta, si bomboana de pe tort a fost ca ai plecat ca un nesimtit fara sa zici nici macar bunaziua. Ti-am spus sa ne astepti, ca venim cu tine.....draci, nu mai vedeai nu mai auzeai :bow:

Mosule, ia-ti chopper, ala e de tine

 

ps - statele noastre nu sunt vechi, in schimb dorinta este mare.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facem de toate, cel mai dur traseu a fost la gheorgheni (din gheorgheni spre borsec si retur 12 ore, apoi din gheorghenii spre izvorul mureslui, vf arama cam 6 ore), o seara de neuitat unde ne-am ratacit cam 2 ore in padure la 20-30 km de iasi :bow:) era undeva pe la 22-23 noaptea bezna

post-669-1166252445_thumb.jpg

post-669-1166252463_thumb.jpg

post-669-1166252476_thumb.jpg

post-669-1166252489_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat RM-ul nici nu ma tineam bine pe el pe camp, dar in cel mai scurt timp , cu niste profesori meseriasi, cam dusi cu capul, am ajuns sa bag hard enduro :bow: .Desi initial stateam cu morcovul de nu ma mai vedeam de frunze :bow: , acum ma dau cu din ce in ce mai multa incredere.Evident ca si numarul cazaturilor a crescut, dar asta e farmecul. :bow: . Oricum am invatat sa stapanesc motorul in circa 2 luni, cat nu am invatat in 2 ani pe strada cu un supersport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procentual vad ca sint multi viteji pe aici! Io mai linistit. Poate cind imi schimb motorul... acum mi se rupe inima; nu pot sa merg cu gs-ul pe io stiu ce coclauri. Am mai mers pe citeva drumuri forestiere, poteci. Daca aveam un motor adecvat probabil ca m-ar fi tentat, chiar si hard enduro. Pina atunci, la fel ca in speologie: am invatat TSA,( echivalentul alpinismului in speologie), pentru ca sint pesteri in care altfel nu poti intra. Deci sint in categoria celor pt care enduro nu e un scop in sine, dar totusi e o placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procentual vad ca sint multi viteji pe aici! Io mai linistit. Poate cind imi schimb motorul... acum mi se rupe inima; nu pot sa merg cu gs-ul pe io stiu ce coclauri. Am mai mers pe citeva drumuri forestiere, poteci. Daca aveam un motor adecvat probabil ca m-ar fi tentat, chiar si hard enduro. Pina atunci, la fel ca in speologie: am invatat TSA,( echivalentul alpinismului in speologie), pentru ca sint pesteri in care altfel nu poti intra. Deci sint in categoria celor pt care enduro nu e un scop in sine, dar totusi e o placere

 

 

Nu erai tu ala care-i critica pe nesimtitii de enduristi care deranjeaza mama natura? Eu asa tin minte. In caz ca nu gresesc, ce cacao faci tu cu hard enduro? Te vei da pe strada?.....sau iti vei calca pe pricipii si vei ara padurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai discutase la un moment dat diferenta acestori termeni. Daca nu ma insel parca chiar KTMEU a incerca to definitie, si eu unu sunt deacord cu ce a spus atunci.

TOURING ENDURO - asfalt si drumuri desfundate de nevoie. Motoare funduro (genul F 650) orientate catre drumuri lungi dar fara veleitati de enduro.

ENDURO TOURING - asfalt si drumuri desfundate de placere (adica se baga omu la un forestier ceva drum pietruti). Motoarea funduro (de genul NX650 sau DR650RSE) orientate catre drumuri lungi dara care fac fata si unei utilizari offroad mai slabute. Sunt in general enduro carenate care au protectie la vant pentru drumurile mai lunngi.

SOFT ENDURO - drumuri desfundate de mult aplacere, noroi, pietris, dealuri si tot tacamul, dar gradul de dificultate e mai redus. Aici poti intra cu motoare mai grele (de genu DR650 cum am eu) dar te chinui.

 

Parerea mea

Dupa aceste descrieri ma mut de la touring - enduro la enduro - touring :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...