Sari la conținut

Tura in Thasos low budget


viorel_dumitru
 Share

Postări Recomandate

In ultima saptamana din iunie vreau sa plec pentru 9 zile in Thasos. Cazare numai la cort. Traseul ar fi cam asa:

20 iunie plecarea din Campulung. Oprire la camping Veliko Tarnovo, pus cort dormit. Daca mai ramane ceva timpo vizitam orasul (sunt 325 km, sa vad in cat timp ii fac).

21 iunie Veliko Tarnovo -Thasos (camping Pefkari) 440 km.

21 iunie - 27 iunie - plaja, vizitat Thasos, etc (6 zile).

27 iunie 28 iunie - Thasos - Veliko Tarnovo (tot in camping);

28 iunie -29 iunie Veliko Tarnovo - Campulung.

 

Preturi:

In Veliko Tranovo :

http://www.campingvelikotarnovo.com/en/prices/

3,5 euro pe persoana;

3 euro cort;

3 euro motocicleta;

3 euro electricitate;

Total 12,5 euro adica 25 euro doua nopti;

 

In Camping Pefkari:

http://www.camping-pefkari.gr/prices

4 euro pe persoana;

5 euro cort;

2 euro motocicleta;

4 euro electricitate

Total 15 euro pe zi x 6 nopti=90 euro;

 

Benzina. Acum fiecare cat ii consuma mobra. A mea merge cu 3 la suta (avantaj motor mic). Sa zic rotund 1800 km. Asta inseamna 18*3 = 54 litri benzina.In Bulgaria cica e 1,2 euro benzina si in grecia 1,6 http://www.travelnotes.ro/informatii/preturi-carburanti-azi-pret-benizna-motorina-diesel-si-lpg-in-europa-actualizat-la-zi/

Deci punem pretul maxim 1,6 x 54 = 86,4 euro euro.

 

Ferry:

http://www.thassos-ferries.gr/english.html

persoana 3,5 euro;

mobra 4 euro (ha, aici am avantaj mobra pana in 250 cmc e mai ieftina)

Deci inca 15 euro;

 

Pana acum: 25+90+86.4+15=216,4 euro.

 

Mancare: eu sper sa ma descurc cu 200 de euro. Nu stiu cat mai sunt taxele de drum ... dar estimez ca ma voi descurca cu 450 euro.

Traseul de aproape 800 km e prea lung pentru mine, de aceea l-am spart in doua. Link: https://www.google.ro/maps/dir/C%C3%A2mpulung/Veliko+T%C4%83rnovo,+Bulgaria/Camping+Pefkari,+Thasos,+Grecia/@42.942026,25.26408,7z/data=!4m11!4m10!1m2!1m1!1s0x40b329b90719bcb7:0xd4d45c5e5ba46dad!1m2!1m1!1s0x40a9214b3d9491dd:0x400a01269bf5dc0!1m2!1m1!1s0x14aee61e7d5e1c7d:0x15ec46a9a39bbdb3!3e0

 

Viteza va fi mica, 80 maxim 100 km/h (deci cei ca Ianachim nu pot merge cu noi).

Se mai baga careva?

Editat de viorel_dumitru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tura se mai poate reduce financiar. Eu am ales sa am si electricitate in cort, dar cine nu doreste mai economiseste 30 de euro.

Apropo, pentru cei care ati fost in Grecia si Bulgaria, ce taxe sunt (pentru motocicleta)? De asigurare nu cred ca am nevoie (am asigurare la Euroins iar pe spatele ei - pe cartea verde - scrie ca e valabila in Grecia si Bulgaria).

Editat de viorel_dumitru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da :) e pe la jumatate intre kavala si komotini. 1.70eu parca am platit noi. Poti sa o iei pe Xanthi din Komotini (ori in jos, ori in sus) si nu platesti, ai bonus niste sosele bune dar inguste si niste sate pitoresti, exact din filmele vechi cu grecotei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu inteleg ideea de a pleca in concediu si calculele astea la centima!!..

Oricum trebuie sa iti iei bani in plus la tine, te poate opri radarul in Bulgaria (putin probabil la motoare, dar nu este exclus), poti avea probleme pe drum de natura mecanica, Doamne fereste!

Ti s-a mai spus, nu se plateste vignieta sau taxa de pod la motociclete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,se platesc unele autostrazi dar nu sunt autostrazi de platit pana in Thassos,nici vignete la motoare.

inseamna ca aia de pe autostrada 2, spre Kavala era statie de taxare pentru lichid de spalat parbizul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ideea de a pleca in concediu si calculele astea la centima!!..

Oricum trebuie sa iti iei bani in plus la tine, te poate opri radarul in Bulgaria (putin probabil la motoare, dar nu este exclus), poti avea probleme pe drum de natura mecanica, Doamne fereste!

Ti s-a mai spus, nu se plateste vignieta sau taxa de pod la motociclete..

Tocmai asta e ideea sa faci calculul la centima si apoi sa iti iei ceva peste. Daca nu calculezi totul la centima, de unde stii cat sa iti iei la tine? Eu personal plec cu 500 de euro, ca sa am in caz de ceva probleme.

» Post actualizat in 01 Jun 2015 11:44

inseamna ca aia de pe autostrada 2, spre Kavala era statie de taxare pentru lichid de spalat parbizul :P

O sa incerc sa evit autostrada. Nu ma prea avantajeaza la 100 km/h!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Nici taxa de pod, nici vinieta la bulgari, doar pe autostrada la greci ai din cand in cand statie de taxare si costa 1.7 euro pentru moto. Probabil o sa ai o singura statie de taxare. In cel mai rau caz vei avea doua... maxim 3.4 euro.

Cel mai bine este sa ai ceva maruntis la tine si cardul. Eventual vreo 50 - 100 euro cash de backup.

Nu cred ca are rost sa schimbi din lei in euro in tara. Bagi cardul la bulgari si scoti leva pentru mancare, cazare sau platesti direct cu cardul benzina. La fel la greci.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In campingul de la Veliko a stat cineva? E cat de cat safe?


» Post actualizat in 01 Jun 2015 14:54

Si inca o intrebare: in Thasos se plateste ceva de plaja? Adica plaja e gratuita, sau trebuie inchiriat sezlong ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In campingul de la Veliko a stat cineva? E cat de cat safe?

» Post actualizat in 01 Jun 2015 14:54

Si inca o intrebare: in Thasos se plateste ceva de plaja? Adica plaja e gratuita, sau trebuie inchiriat sezlong ceva?

depinde de plaja, sunt locuri unde sezlongul e moca dar trebuie sa cumperi de la bar o bere doua , sunt locuri unde dai 1-3 euro pe sezlong+umbrela ,, daca ai umbrela ta si prosop/rogojina nu te intreaba nimeni nimic ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele locuri chiar nu renteaza cu cortul... 15E la cort vs sub 20E la pereti?


» Post actualizat in 01 Jun 2015 19:41

da', ma rog, daca lo budget e obiectivu', poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal mi se pare o prostie sa mergi low budget in concediu.

 

1. Concediul e perioada din an cand iei o pauza de la sclavie si facut avere pentru altii. Ar trebui sa te rasfeti, nu sa mananci conserve in sant si sa dormi pe jos

2. Grecia are o grămadă de delicii culinare, e aiurea sa ratezi asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal mi se pare o prostie sa mergi low budget in concediu.

 

fiecare cu gargarita lui. Si eu sunt de aceeasi parere. Insa pt. unii conteaza mai mult drumul. Pt. altii o poza, pt. altii o panorama, pt. altii...stiu ei ce :) Eu de exemplu cat am fost la greci, cred ca in fiecare zi am incercat la o masa cate o pizza. La bulgari la fel. Am incercat si altele, dar pizza mi-a ramas in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu gargarita lui. Si eu sunt de aceeasi parere. Insa pt. unii conteaza mai mult drumul. Pt. altii o poza, pt. altii o panorama, pt. altii...stiu ei ce :) Eu de exemplu cat am fost la greci, cred ca in fiecare zi am incercat la o masa cate o pizza. La bulgari la fel. Am incercat si altele, dar pizza mi-a ramas in cap.

cum sa mananci PIZZA la greci .....

asa e ca si cum as intra intr un bordel si mi as lua o la laba!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...