Sari la conținut

Pot sa circul pe drum public cu un enduro/cross neinmatriculabil?


Postări Recomandate

salut. eu stau prin centrul bucurestiului si ma tot gandesc daca sa-mi iau mai intai un dual sport si apoi un dirt bike de 2T sau invers. As tinde catre dirt bike prima oara, ca am avut un aprilia rx 50 si mi-a placut muuuuult sa ma dau pe dealuri cu ea (cand stateam la tara). aia era inmatriculabila. Astea neinmatriculabile au drept de circulatie pe drum public? Pot sa fac ceva ca sa fiu in regula (eliminand posibilitatea inmatricularii, ca nu vreau sa stau sa-i pun faruri, semnalizari etc., ca nu merita banii)?

 

A doua intrebare: nu cred ca merita sa merg atata drum cu cross-u pana undeva la marginea bucurestiului si inapoi, nu? ca astea si-asa necesita schimbarea kitului de motor dupa ~100h de utilizare, din ce-am citit pana acum. numai drumul dus-intors ar fi de vreo 50km.... cred ca imi raspund singur la a doua intrebare :)) Dar cred ca ar mai fi o solutie.. poate gasesc tovarasi pentru soft/hard enduro care stau pe la periferie si s-o las la ei... si asa, chiar daca plimbarea de unul singur tot e fun, cand mai ai pe cineva cu tine e de 10x mai fan. A se vedea

:D Editat de Lucian Lazar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa fac ceva ca sa fiu in regula (eliminand posibilitatea inmatricularii, ca nu vreau sa stau sa-i pun faruri, semnalizari etc., ca nu merita banii)?

:)) fratioare, daca nu e inmatriculata nu e voie sa mergi pe drumurile publice singura solutie ar fii sa-ti iei o remorcuta. Sa mergi cu ea neinmatriculata, e ft riscant iar politia prin Buc au si ei motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' pe drumul public uiti sa-ti tii echilibrul? Am incredere in tine ca poti merge.foarte bine si pe drumul public.

Intrebarea este: ai voie? NU, mergi cu ea pe remorca pana unde vrei sa te dai in afara oricarui drumului public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti, dar numai ziua, ca atunci nu iti trebuie far, nici sa semnalizezi nu este obligatoriu ziua, doar pe timpul noptii.

Spor!

Editat de iulian-isaia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rand scoateți rahatul asta de login cu Facebook apoi ștergeți în draci topic urile astea de doi bani.

:agree:

Nu IQ, 1-2 intrebari de legislatie. : ))

Se poate rezolva, la inregistrare bagati baraj un test de IQ : P .

Mama s-a umplut forumul de cretini, si cand le dau suspend sar de poponeata ca de ce le-am dat si ca fac abuz.

de acord cu legislatie + iq. dar pe langa asta, ar trebui pus si un test pentru "coeficient de prietenie",

mai ales pentru sectiunea enduro, ca vad ca aici e cea mai mare nevoie. mie motociclistii mereu mi-au inspirat un sentiment de prietenie,

mai ales cand am vorbit cu ei fata in fata. se pare ca realitatea e mai complexa de atat.

Rog un moderator sa stearga/inchida topicul, pentru ca mi s-a raspuns la intrebare

Bafta la kilometri!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

de acord cu legislatie + iq. dar pe langa asta, ar trebui pus si un test pentru "coeficient de prietenie",

mai ales pentru sectiunea enduro, ca vad ca aici e cea mai mare nevoie. mie motociclistii mereu mi-au inspirat un sentiment de prietenie,

mai ales cand am vorbit cu ei fata in fata. se pare ca realitatea e mai complexa de atat.

Rog un moderator sa stearga/inchida topicul, pentru ca mi s-a raspuns la intrebare

Bafta la kilometri!! :)

 

Opreste-te din scris ca e din ce in ce mai penibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, cel putin unde locuiesc eu, se poate (cel putin practic). Daca detii permisul categoriei corespunzatoare si o "chitanta/factura" cum ca e mobra ta, pe aci se trece cu vederea.

Am fost de fata cand a oprit 2 enduristi, si le-au spus ca sunt in trecere (dintr-o zona forestiera in alta). Si ghici ce? Au primit doar un:

"Sa aveti grija!".

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, cel putin unde locuiesc eu, se poate (cel putin practic). Daca detii permisul categoriei corespunzatoare si o "chitanta/factura" cum ca e mobra ta, pe aci se trece cu vederea.

Am fost de fata cand a oprit 2 enduristi, si le-au spus ca sunt in trecere (dintr-o zona forestiera in alta). Si ghici ce? Au primit doar un:

"Sa aveti grija!".

Eh, cu siguranta ca astea-s exceptii. era dragut daca aveai nevoie doar de permis si sa nu circuli noaptea (din moment ce n-ai lumini).

Am vazut ca "RIDE & LIVE TODAY" a dat un reply mai sus cu "se poate, dar numai ziua", dar banuiesc ca a fost sardonic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. eu stau prin centrul bucurestiului

 

Astea neinmatriculabile au drept de circulatie pe drum public? Pot sa fac ceva ca sa fiu in regula (eliminand posibilitatea inmatricularii, ca nu vreau sa stau sa-i pun faruri, semnalizari etc., ca nu merita banii)?

 

 

Sfatul meu, ca sa eviti toate problemele astea si sa nu mai ai atata bataie de cap: Cumpara-ti orice motoreta, si muta-te(cu tot cu motoreta) in creierii multilor. In felul asta nu o sa mai fie nevoie sa "faci ceva" ca sa fii in "regula" pentru ca o sa ai muntele langa tine. Stii vorba aia: "Sa faci bine, ca sa nu faci rau!". Si stai linistit, semnalizarile, la fel ca si oglinzile sunt pentru fraierii aia care merg prea incet. Daca mergi repede, nu te mai depaseste nimeni, deci nu mai ai nevoie de ele ... si asa nu merita banii.

 

P.S. Care e specialitatea casei tale? Ciupercutele olandeze? Iti place de Mari sau de Has?

 

 

E la mintea cocosului.. logic ca nu poti.

De curiozitate, ai permis/atestat ceva?

 

Nu iti e clar? Omu' n-are nevoie de permis sau atestat. Are nevoie de ceva dezintoxicare si de o camera cu pereti capitonati. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e destul de trist ca o intrebare banala si fireasca in esenta ei poate sa fie primita cu atat sarcasm si batjocura...

mai ales pe un forum ce trebuie sa fie constructiv, informativ etc.

pe mine nu ma afecteaza, dar altii, pusi in locul meu, chiar ar putea crede ca toata lumea de aici e asa si n-ar mai intra niciodata. trist.

Am permis si tot ce trebuie, fizic si psihic, va asigur. Toate cunostintele din lume - astea nu le am, si asta nu ma face mai c4etin.

Nu, nu este logic ca nu ai voie cu motociclete neinmatriculabile pe drum public.

Cunostintele nu deriva din logica, de obicei, ci se dobandesc odata cu timpul.

Poate exista o lege care spune ca ai sau ca nu ai voie - pe care eu n-o stiam si poate ca de aia am scris topicul asta.

Sper ca am facut un bine cu postarea asta. Daca nu, nu mai incerc.

Have fun

Editat de Lucian Lazar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.............

Am permis si tot ce trebuie, fizic si psihic, va asigur. Toate cunostintele din lume - astea nu le am, si asta nu ma face mai c4etin.

Nu, nu este logic ca nu ai voie cu motociclete neinmatriculabile pe drum public.

Cunostintele nu deriva din logica, de obicei, ci se dobandesc odata cu timpul.

Poate exista o lege care spune ca ai sau ca nu ai voie - pe care eu n-o stiam si poate ca de aia am scris topicul asta.

..............

 

legea in baza careia ai fost examinat pentru dobandirea permisului scrie ca fapta de a conduce pe drumurile publice un autovehicul neinmatriculat constituie infractiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...