Sari la conținut

Merita sa o cumpar?


rzv84a
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mobra asta poate mult mai mult decât ceva drumuri neașteptate și un pic de pădure, din punctul ăsta de vedere nu tre' să-ți faci nici o grijă. Suspensiile sunt de top, rămâne de văzut cum vă veți împăca pe stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am avut un Tenere si am fost foarte multumit,in primul an nu am avut permis si l-am folosit ca softenduro in padure-pasuni... in al doilea sezon am luat permisul cat.A si pe asfalt am fost multumit mai ales de consum 3-4 l la suta.Este o motocicleta compacta,stabila,fiabila si foarte comfortabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi Kawa KLE 500. Este fix mai touring decat KLR .

am spus o la pct 7. :)

ms

» Post actualizat in 14 Jun 2015 21:11

Strom 650 sau Africana

strom e frumoasa dar eu vreau cu spitze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai trecut de faza aia, ai trecut de motociclism.

alegem cu inima si platim cu portofelul.

deci asptept pareri.

ms.

» Post actualizat in 14 Jun 2015 22:31

Nr de km este real. Mobra este bine intretinută.

Dacă iti place modelul, "go for it".

Nu ai spus pt ce vrei sa o folosesti, ca sa primesti sfaturi despre cât de bună este sau dacă merită.

cei care cunosc motorul sunt bineveniti sa-si exprime opinia, ca de altfel toti ceilalti useri care cunosc cat de cat fenomenul enduro street touring

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AT/ST/Tenere/TA/GS sau VStrom ( asta ultimul, daca chiar nu off = un forestier )

bun, deci sa inteleg ca am omis un ,,titan,, pe nume V-strom.

nu l-am ales fiindca am vzt ca are brate la roti, ma gandesc ca e mai rigid, evident, dupa capul meu de ne-mecanic, suspensiile sunt mai solicitate, cedeaza mai repede decat la unu cu roti cu spitze, mai flexibile.

dar probabil ca e gandit.

deocamdata nu emit judecati in ceea ce priveste Vstromul deoarece nu prea m-am documentat.

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Mobra nu imi inspira incredere pentru ca nu este tinuta in garaj si de aici am dubiile mele privind mentenanta.

2. Sunt sanse mari sa nu fie fabricata in 2007; dupa culoarea semicadrului se poate sa fie chiar 2005.


» Post actualizat in 15 Jun 2015 06:21

Este un model invechit, bazat pe mecanica depasita. Personal nu as da mai mult de 2000e pe asa ceva.

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Mobra nu imi inspira incredere pentru ca nu este tinuta in garaj si de aici am dubiile mele privind mentenanta.

2. Sunt sanse mari sa nu fie fabricata in 2007; dupa culoarea semicadrului se poate sa fie chiar 2005.

 

nici nu zice ca este fabricatie 2007 ci inmatriculare 2007... deci toate sansele sa fie <2006-7.

 

indraznesc sa spun ca pentru o motocicleta mai veche de 8 ani este putin cam scumpa - exista pe piata autohtona modele similare intre 3500 si 4500 EUR (nu comentez starea tehnica).

 

in rest depinde ce vrei sa faci cu ea.... daca nu te intereseaza prea mult offroad-ul poate merita mai mult un transalp sau vstrom....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanzatorul cred ca a pus pretul de pe mobile.ro. atat e si acolo cea mai ieftina din 2007

http://www.mobile.de/ro/categorie/motociclet%C4%83/vhc:motorbike,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,mke:13900,mld:640+adventure,frn:01-2007

 

Acu daca "se" merita sau nu, pana mea, nu te insoara forumul nu? Daca nu ai gasit nimic mai bun si mai ieftin care sa-ti acopere nevoia, atunci da, merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Mobra nu imi inspira incredere pentru ca nu este tinuta in garaj si de aici am dubiile mele privind mentenanta.

2. Sunt sanse mari sa nu fie fabricata in 2007; dupa culoarea semicadrului se poate sa fie chiar 2005.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 06:21

Este un model invechit, bazat pe mecanica depasita. Personal nu as da mai mult de 2000e pe asa ceva.

de acord.

sunt sceptic...

nici eu nu sunt convins ca merita banul avand in vedere anul fab,

parca incepand cu 2008, ktm 640 adventure a fost facut altfel, un model mai nou.

din cate am vbit cu beneficiarul la telefon, pretul ar fi undeva la 3800 minim.

ajutati-ma sa gasesc un model mai bun si mai nou.

referitor la mentenanta ei, omul mi-a zis a e inginer auto, deci vara o tine sub husa, iar iarna o mai tine la locul de munca, sau la tara si ca se pricepe sa o repare, sa schimbe la ea, etc

eu caut...

alte pareri?!

Editat de rzv84a
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai ales o motocicleta "pentru cunoscatori" ca sa zic asa :D

 

Ideea este ca daca nu esti un pasionat al modelului (cum eu nu sunt, de exemplu) pare scumpa. Vad situatia in felul urmator: ori dau maxim 2000 euro pe o mobra veche si merg cu ea cat pot (asumandu-mi problemele inerente, nervii cu mecanicii etc.), ori ma trag pe c_ur de 7000 si iau mobra noua. Nu vad de ce-as da 4000+ pe o mobra veche, care oricum o sa-ti toace extra timp si bani cu diverse chestii de reparat.

 

Stiu ca tipu' incearca de mult sa o vanda, am fost si eu acu' vreo 2 ani s-o vad. Nu pare sa mearga foarte mult cu ea, insa omul tine la pret.

 

Cred ca o sa-ti cam rupa curu pe asfalt :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu zice ca este fabricatie 2007 ci inmatriculare 2007... deci toate sansele sa fie <2006-7.

 

indraznesc sa spun ca pentru o motocicleta mai veche de 8 ani este putin cam scumpa - exista pe piata autohtona modele similare intre 3500 si 4500 EUR (nu comentez starea tehnica).

 

in rest depinde ce vrei sa faci cu ea.... daca nu te intereseaza prea mult offroad-ul poate merita mai mult un transalp sau vstrom....

de acord.

m-am uitat si pe moto.it si cam la fel sunt preturile la anul asta de fab.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 07:56

Ti-ai ales o motocicleta "pentru cunoscatori" ca sa zic asa :D

 

Ideea este ca daca nu esti un pasionat al modelului (cum eu nu sunt, de exemplu) pare scumpa. Vad situatia in felul urmator: ori dau maxim 2000 euro pe o mobra veche si merg cu ea cat pot (asumandu-mi problemele inerente, nervii cu mecanicii etc.), ori ma trag pe c_ur de 7000 si iau mobra noua. Nu vad de ce-as da 4000+ pe o mobra veche, care oricum o sa-ti toace extra timp si bani cu diverse chestii de reparat.

 

Stiu ca tipu' incearca de mult sa o vanda, am fost si eu acu' vreo 2 ani s-o vad. Nu pare sa mearga foarte mult cu ea, insa omul tine la pret.

 

Cred ca o sa-ti cam rupa curu pe asfalt :D

mi-a zis ca incearca de ceva ani sa o vanda, dar nu a reusit,

presupun ca acum 2 ani cerea mai mult pe ea si avea km mai putini.....nuh?!

dc o sa-mi rupa poponeata pe asfalt?:) ca are vibratii sau ca e nervoasa?

maine as vrea s ama duc sa o aud live, dar nu bat palma pana nu aud parerile celor de aici si pana nu trag o concluzie.

oricine e binevenit sa-si dea cu parerea.

acum cand vad ce mai scrieti si voi pe aici, cred ca nu o sa fiu eu acela care o cumpara.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 07:57

Vanzatorul cred ca a pus pretul de pe mobile.ro. atat e si acolo cea mai ieftina din 2007

http://www.mobile.de/ro/categorie/motociclet%C4%83/vhc:motorbike,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,mke:13900,mld:640+adventure,frn:01-2007

 

Acu daca "se" merita sau nu, pana mea, nu te insoara forumul nu? Daca nu ai gasit nimic mai bun si mai ieftin care sa-ti acopere nevoia, atunci da, merita.

in relatia mea cu viitoarea mobra, cred ca forumul o sa ma insoare, deci tin cont de gura lumii.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 07:59

de asta ce spuneti?

 

http://olx.ro/oferta/ktm-640-adventure-accesorii-11600km-aproape-nou-ID2TM5w.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alegem cu inima si platim cu portofelul.

deci asptept pareri.

ms.

» Post actualizat in 14 Jun 2015 22:31

cei care cunosc motorul sunt bineveniti sa-si exprime opinia, ca de altfel toti ceilalti useri care cunosc cat de cat fenomenul enduro street touring

 

 

Am fost la vre-o doua iesiri de endureala la care a venit si proprietarul mobrei precum si inculpata. Ceea ce imi aduc aminte este ca arata foarte bine ingrijita mobra, parea noua. Stiu ca nu o foloseste prea mult de aici si nr mic de km.

Cum spuneam, mobra e ok, doar sa fii convins ca asta vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt efort.

ktm.ul il stiu dar din cate am citit despre el, a fost revopsit, nu mai stiu unde am vzt anuntul in care scria ca a fost refacut total, motorul dat jos, cadrul revopsit, s.a.

incerc sa evit astfel de motoare cu toate cxa arata destul de bine, si nici poze calumea nu are omul....

tenere e interesant, bmw.ul la fel.

le stiam pe ambele, la anunturi ma refer.

inclin catre tenere mai degraba.

cu v stromul nu cred ca ma voi impaca deoarece arata foarte street.

transalpul nu il stiam, e best ofer, din cate observ, pret bun, depinde acum cum arata motorul, e din maramures, eu din ploiesti, tre sa trimita omul multe poze, un film ceva cu ea si ma hotarasc, oricum le pun si aici dupa ce la primesc si transform titlul topicului in ,,Ce merita sa cumpar?,, :)

cat despre f650 gs, nu cred ca ma impac, nu imi place ca are rulaj mare, chiar daca a fost intretinuta, sa zicem si pretul pe masura, aproape 5000. nu cred ca voi calari un bmw, cel putin nu anul acesta.

astept pareri.

topicul se transforma in ,,Ce merita sa cumpar,,

Editat de rzv84a
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu te supara dar sa-i dai alternativa la 640 ADV transalp si vstrom mi se pare dubios chiar si 650GS-ul bi e cam trasa de par.

X chalenge-ul e o mobra faina dar ca sa-l faca adventure are multa treaba.

 

Despre celalat KTM ii stiu si pe ala de pe vremea cand ii apartinea lui Alecu de la Heavy Duties si e foarte misto carena aia de rally raid dar intre cele 2 as alege-o pe cea propusa de initiatorul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la vre-o doua iesiri de endureala la care a venit si proprietarul mobrei precum si inculpata. Ceea ce imi aduc aminte este ca arata foarte bine ingrijita mobra, parea noua. Stiu ca nu o foloseste prea mult de aici si nr mic de km.

Cum spuneam, mobra e ok, doar sa fii convins ca asta vrei.

eu o vreau, insa colegii spun ca pretul este prea mare pt tehnologia din 2007, si tind sa le dau dreptate

» Post actualizat in 15 Jun 2015 08:59

Nu te supara dar sa-i dai alternativa la 640 ADV transalp si vstrom mi se pare dubios chiar si 650GS-ul bi e cam trasa de par.

X chalenge-ul e o mobra faina dar ca sa-l faca adventure are multa treaba.

 

Despre celalat KTM ii stiu si pe ala de pe vremea cand ii apartinea lui Alecu de la Heavy Duties si e foarte misto carena aia de rally raid dar intre cele 2 as alege-o pe cea propusa de initiatorul topicului.

ce are transalp?

» Post actualizat in 15 Jun 2015 09:03

cred ca o sa-l sun pe omul cu transalpul sa vad ce spune.

mi se pare interesanta oferta si pare un pret bun in comparatie cu ktm.ul 640 care e din 2007, deci mai vechi si e si tavalit putin..

voi ce spuneti?

pun link cu transalpul

 

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=605357&selpic=2&zoom=1#foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu o vreau, insa colegii spun ca pretul este prea mare pt tehnologia din 2007, si tind sa le dau dreptate

» Post actualizat in 15 Jun 2015 08:59

ce are transalp?

Pai mai bine iti spun ce n-are.

 

1 N-are roata de 21 pe fata.

2 N-are susupensii.

3 N-are vână.

 

Astea toate sunt prin comparatie directă cu 640.

 

De asemenea am aflat [de la niste posesori ] ca Honda este singura firma la care motoarele pe injectie consuma mai mult decat cele pe carburatie.

 

Referitor la tehnologie pot sa iti spun ca ceea ce ii lipseste este injectia, treapta a 6-a si ABS-ul

In anuntul ala nu se specifica nimic despre ABS deci n-are, din amintiri nu are nici treapta a 6-a iar injectia nu e chiar ce ar trebui sa fie.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 09:43

Am uitat sa adaug ca transalpul este foarte greu iar KTM-ul chiar exceleaza la capitolul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...