Sari la conținut

Cheie Dinamometrica (Intrebare reglat lanțul pentru un cb 500)


Postări Recomandate

Vizitator Zenklawa Garage

Imi plac "contatarile" astea, imi si imaginez, vine un mecanic, se uita imprejur asa la mobra, apasa frana si se lasa un pic in furca, mai da o rata imprejur .. se uita la cauciucuri, la lant, la placute apoi se intoarce zambitor: 65 de lei!

Bai, daca desfaceati motorul in doua sa masurati ovalitatea cilindrului inteleg sa luati banii pe manopera.. dar asa, ce naiba inseamna aceasta "constatare" ?

Ati masurat ph-ul uleiului, ati densitatea antigelului, jocu la supape? Daca faceati asta cat il taxati, 650 de lei?

Salut,

 

Constatarea apare in urmatoarele situatii:

- clientul reclama o defectiune la motocicleta fara sa o poata localiza exact, adica este o problema in genul "mi se pare ca/aud un huruit/ceva nu merge bine la ";

- se doreste o verificare "din roata in roata" a motocicletei care sa evidentieze starea de uzura prezenta;

Noi in timpul asta intocmim o fisa de constatare in care trecem concluziile noastre, timpul de manopera pentru fiecare operatiune in parte, oferta cu piesele de schimb si consumabilele.

 

O constatare de regula este o ora, dar sunt si cazuri in care putem cere mai mult, in functie de complexitatea defectului.

Pentru acest lucru un mecanic este alocat acestei operatiuni, iar pe langa mecanic, colega noastra de la ofertare mai are de cautat piese, sunat distribuitorii, trimis e-mailuri , adica munca specifica de birou.

 

Ca sa putem platii salariile celor doi oameni, constatarea costa.

Ora de manopera este 85 ron, estimarea manoperei o facem cu softul Autodata pentru motociclete (cu licenta).

 

PS: avem densimetru pentru antigel, avem si lere de masurat jocul la supape, daca desfacem motorul ca sa masuram ovalitatea cilindrilor putem chiar depasii acea suma (650 ron).

Editat de Zenklawa Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, vreau sa va mulțumesc la roti pentru informații si suport. Este adevărat ca am primit de la Zenklawa pe email o lista cu ce operatini ce urmează a fi efectuate la motocicleta. Eu am spus ca nu am nimic cu baietii de acolo si ca nu intentionez sa iasă cearta din aceasta cauza. In schimb vreau sa ii mulțumesc din suflet lui Zidu pentru răbdarea si intelegerea de care a dat dovada. A venit si mi-a explicat pas cu pas ce trebuie sa fac si de ce, care sunt urmările etc. Foarte dragut si un adevărat motociclist care a fost dispus pe timpul sau liber sa mă ghideze si sa mă ajute sa îmi cunosc motocicleta cat mai bine.

 

Încă odată mulțumesc tuturor.

 

Ps: Când voi avea nevoie de mentenanță care ma depaseste la motocicleta voi apela la voi( Zenklawa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un adevar, neplacut, e faptul ca incepatorii sunt painea unei categorii de "mecanici".

Necunoscatori, naivi, increzatori, ei sunt targetul perfect pentru niste oameni fara scrupule, care profita de buna lor credinta.

Cred ca majoritatea am trecut prin asta si doar experienta, informatia si timpul reuseste sa discearna adevaratii meseriasi de jepcari.

Fara referire la cazul din topic, nu sunt din zona si nu cunosc persoanele implicate, dar am fost si eu tepuit masiv la inceputuri si mi a cam ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Noi in timpul asta intocmim o fisa de constatare in care trecem concluziile noastre, timpul de manopera pentru fiecare operatiune in parte, oferta cu piesele de schimb si consumabilele.

 

O constatare de regula este o ora, dar sunt si cazuri in care putem cere mai mult, in functie de complexitatea defectului.

Pentru acest lucru un mecanic este alocat acestei operatiuni, iar pe langa mecanic, colega noastra de la ofertare mai are de cautat piese, sunat distribuitorii, trimis e-mailuri , adica munca specifica de birou.

 

Ca sa putem platii salariile celor doi oameni, constatarea costa.

Ora de manopera este 85 ron, estimarea manoperei o facem cu softul Autodata pentru motociclete (cu licenta).

 

PS: avem densimetru pentru antigel, avem si lere de masurat jocul la supape, daca desfacem motorul ca sa masuram ovalitatea cilindrilor putem chiar depasii acea suma (650 ron).

 

Mie mi se pare ca faceti un pas inutil, partea cu ofertarea.. si partea colegei care cauta, da telefoane, etc..

Daca omul a dorit doar o constatare si nu a oferit vreun indiciu ca vrea sa faca ceva mentenanta/reparatii la voi, de ce atata chinuiala? Pe care apoi o aruncati on ochi gen munca depusa..

 

Daca eu vin la voi cu motoreta si zic ca mi se pare ca se aude un huruit cand merg voi va apucati sa-mi faceti o estimare la tot ce trebe remediat la motoreta "din roata in roata" si apoi ma taxati cu 65 de lei?

Probabil colega o sa caute pe net si codul de culoare al vopselei si o sa-mi sugerati cat costa sa vopsesc rezervorul pt ca am niste zgarieturi pe el, o oferta la 432432432432 de cauciucuri pe spate si pe fata...

Si toate astea pentru ca eu nu am cerut nimic, am zis ca doar aud o zdranganeala si tot ce vreau eu este sa-mi zica cineva de la ce vine zdranganeala si nu o oferat sau mai stiu eu ce mailuri.

La cererea mea ma astept sa vina un mecanic si sa vada de unde zdrangane, daca ii trebuie 5 min sa-si dea seama o sa-l platesc la cat costa 5 min din ora aia de manopera, daca ii trebuie 1 ora ca sa-si dea seama il platesc 1 ora, daca ii trebuie 2 zile, il platesc 2 zile.

Daca dupa ce afla de la ce vine zdranganeala imi exprim dorinta ca vreau sa repar zdranganeala la voi, atunci o pui pe fatuca aia sa caute pe net si sa dea telefoane si sa afle cat costa piesele necesare remedierii zdranganelii si apoi pe baza a ce a gasit ea imi faceti o oferta pe care o accept sau nu. Nu?

Sau ma puneti apoi sa platesc si timpul fetei care a cautat piesele pe net? Mie nu mi s-ar parea normal sa o platesc, salariile angajatilor le acoperi din adaosul practicat si din manopera incasata, nu din jecmanirea clientilor cu plata unor servicii pe care nu le-au cerut.

 

 

--------------------

 

In cazul de fata ce era de facut - ii faceati constatarea omului si in functie de cat dura il taxati la ora, mie mi se pare incredibil ca o evaluare de rutina, ca de obicei cam asta vor toti clientii si cei cu motorete noi,poate sa dureze o ora..

de obicei oamenii isi cumpara o motoreta second had si apoi se duc la un service sa vada daca e ceva de facut la ea. Pt un mecanic experimentat sa vada daca ii trebuie ulei, placute, cauciucuri, lant, dureaza cel mult 10 min.

 

Deci, corect ar fi fost sa-l taxati 10min pt constatare si apoi sa-i ziceti ca ii trebe intins lantul, si incaz ca zicea DA, vrea lant intins, i-l intindeati si-l taxati alte 10 min sau cat dura intinderea lantului.

 

65 de lei pt NIMIC si apoi sa zici ca intinderea lantului a fost bonusul la acel NIMIC care a costat 65 de lei, mi se pare teapa pe fata, nu stiu cum sa zic.

 

Si daca ai angajat o fatuca care cauta pe net si da telefoane, nu scoate banii pt salariul ei din prostia altora care fac constatari, ca nu e frumos.

Daca nu aveai bani sa-i dai salariu trebuia sa nu o angajezi si sa cauti tu pe net.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi in sfarsit un service care face lucrurile ca lumea, se pare, si unii oameni, care nu demult tipau ce serviceuri de cacao avem in tara, tot nu sunt multumiti! Romanisme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am dus la un service,fiindca aveam o problema la un dr 650,nu intra bine in viteze.Dup ce mi-a desfacut motorul mi-a spus ca am axul pe care vine oala de ambreiaj stramb,si ma costa 500 de ron sa il desfaca si sa il indrepte,dar la indreptare raman urme si din fericire are el un motor de dr 650 identic cu al meu dar fara chiuloasa pe care vrea 1000 de lei si are axul bun si pune doar chiuloasa de pe al meu,am zis ok,dupa o zi m-a sunat sa zica ca e ok,nici macar nu a dat motorul jos de pe cadru,si nici vorba de schimbat axul.a schimbat doar bucsa sau oala de ambreiaj.si mi-a luat 1500 de ron.motorul intra frumos in viteze dar asta este si ca sa fiu prost mi-a mai dat o mica teapa,dar asta este,asa aflu cat costa demnitatea unui om.eu am gasit 3 mwcanici dintre unul cel mai ok,toti mecanicii au bubele lor dar nu incerca sa ma furi.am fost alta data intr-un service in care mi-au achimbat arcurile de ambreiajintradevar erau sub limita de servicer)cand problema motocicletei era de la aprindere,dar aici nu mi-am luat teapa am platit o lucrare facuta ok chiar daca problema era din alta parte

» Post actualizat in 20 Jul 2015 21:12

A si la dr cea mai valoroasa parte e chiuloasa care face cat tot motorul,deci el si -a luat pe un motor de dr din 92 aproximativ 400 de euro,afacere bunazizic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Mie mi se pare ca faceti un pas inutil, partea cu ofertarea.. si partea colegei care cauta, da telefoane, etc..

Daca omul a dorit doar o constatare si nu a oferit vreun indiciu ca vrea sa faca ceva mentenanta/reparatii la voi, de ce atata chinuiala? Pe care apoi o aruncati on ochi gen munca depusa..

 

Daca eu vin la voi cu motoreta si zic ca mi se pare ca se aude un huruit cand merg voi va apucati sa-mi faceti o estimare la tot ce trebe remediat la motoreta "din roata in roata" si apoi ma taxati cu 65 de lei?

Probabil colega o sa caute pe net si codul de culoare al vopselei si o sa-mi sugerati cat costa sa vopsesc rezervorul pt ca am niste zgarieturi pe el, o oferta la 432432432432 de cauciucuri pe spate si pe fata...

Si toate astea pentru ca eu nu am cerut nimic, am zis ca doar aud o zdranganeala si tot ce vreau eu este sa-mi zica cineva de la ce vine zdranganeala si nu o oferat sau mai stiu eu ce mailuri.

La cererea mea ma astept sa vina un mecanic si sa vada de unde zdrangane, daca ii trebuie 5 min sa-si dea seama o sa-l platesc la cat costa 5 min din ora aia de manopera, daca ii trebuie 1 ora ca sa-si dea seama il platesc 1 ora, daca ii trebuie 2 zile, il platesc 2 zile.

Daca dupa ce afla de la ce vine zdranganeala imi exprim dorinta ca vreau sa repar zdranganeala la voi, atunci o pui pe fatuca aia sa caute pe net si sa dea telefoane si sa afle cat costa piesele necesare remedierii zdranganelii si apoi pe baza a ce a gasit ea imi faceti o oferta pe care o accept sau nu. Nu?

Sau ma puneti apoi sa platesc si timpul fetei care a cautat piesele pe net? Mie nu mi s-ar parea normal sa o platesc, salariile angajatilor le acoperi din adaosul practicat si din manopera incasata, nu din jecmanirea clientilor cu plata unor servicii pe care nu le-au cerut.

 

 

--------------------

 

In cazul de fata ce era de facut - ii faceati constatarea omului si in functie de cat dura il taxati la ora, mie mi se pare incredibil ca o evaluare de rutina, ca de obicei cam asta vor toti clientii si cei cu motorete noi,poate sa dureze o ora..

de obicei oamenii isi cumpara o motoreta second had si apoi se duc la un service sa vada daca e ceva de facut la ea. Pt un mecanic experimentat sa vada daca ii trebuie ulei, placute, cauciucuri, lant, dureaza cel mult 10 min.

 

Deci, corect ar fi fost sa-l taxati 10min pt constatare si apoi sa-i ziceti ca ii trebe intins lantul, si incaz ca zicea DA, vrea lant intins, i-l intindeati si-l taxati alte 10 min sau cat dura intinderea lantului.

 

65 de lei pt NIMIC si apoi sa zici ca intinderea lantului a fost bonusul la acel NIMIC care a costat 65 de lei, mi se pare teapa pe fata, nu stiu cum sa zic.

 

Si daca ai angajat o fatuca care cauta pe net si da telefoane, nu scoate banii pt salariul ei din prostia altora care fac constatari, ca nu e frumos.

Daca nu aveai bani sa-i dai salariu trebuia sa nu o angajezi si sa cauti tu pe net.

Modul de lucru a fost stabilit dupa experienta capatata in cei 2 ani.

 

Taxarea la minut este imposibila, credem ca ai glumit sau pur si simplu habar nu ai cum se lucreaza intr-un service.

 

Clientul a fost informat de la bun inceput cat costa constatarea, nu a fost nicio surpriza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prost cel care cere ci cel care da,e o vorba veche. Odata ce mi se spune de la inceput pretul, am posibilitatea sa accept sau nu. Sint de acord sa platesc, asta e, sint nepriceput. Categoria incepatorilor jumuliti la service-uri este cvasiprezenta, mai ales la auto. Se desteapta unul, apar alti doi incepatori . Balta e mare si are multi pesti. Multi baieti destepti si-au dat seama de asta si prospera cu categoria incepatorilor, mai ales in Bucuresti, 3 mil de oameni, mii de motociclisti.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul de lucru a fost stabilit dupa experienta capatata in cei 2 ani.

 

Da excat, v-au trebuit 2 ani sa va dati seama ca daca taxati cinstit nu iese nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi in cazul asta omul a plecat multumit de acolo. Cu buzunarul gol, dar multumit si cu o mobra perfect functionala.

Spre deosebire de topicul celalalt, cu placutele de frana, nu i-a montat nimeni lantul pe langa foaie de exemplu... :)

 

PS: ati fi surprinsi cati oameni sunt comozi sau chiar nu vor sa se murdareasca pe maini si sunt de acord sa plateasca 50lei pt un curatat de lant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Da excat, v-au trebuit 2 ani sa va dati seama ca daca taxati cinstit nu iese nimic.

 

Atata timp cat clientul stie din start cat costa, chiar nu ne dam seama unde e necinstea.

Problema e ca lumea vrea sa fie taxata ca in Romania si serviciile sa fie ca si in Vest. Asta nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat clientul stie din start cat costa, chiar nu ne dam seama unde e necinstea.

Problema e ca lumea vrea sa fie taxata ca in Romania si serviciile sa fie ca si in Vest. Asta nu se poate.

 

Deci sa inteleg ca tu oferi servicii ca in vest si taxezi ca atare ca in vest. Da' tu salarii la angajati le dai ca in Vest?

 

Problema e ca in vest nu-ti ia nimeni 15e pe "constatare" in schimb iti iau 20-30 pe ora de manopera.

"Serviciile ca in vest" nu au nici o legatura cu ce faci tu, pentru ca in vest nu-ti ia nimeni banii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ce chestie criticati preturile practicate de un service? Care din ce citesc, mai e si corect pe deasupra. Cand vor monta si ei placutele pe aceiasi parte a discului, atunci sa-i criticati si sa-i ocoliti, dar pana atunci eu le-as oferi putin credit.

De aia sunt motocicletele din Romania in "stare exceptionala".

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

pai si pana la urma ce a cerut? constatare completa sau intins de lant? Voi ce ati spus ca va costa 65ron? constatare sau intins ?

Credem ca la intrebarea asta trebuie sa raspunda initiatorul topicului.

» Post actualizat in 22 Jul 2015 23:40

 

Deci sa inteleg ca tu oferi servicii ca in vest si taxezi ca atare ca in vest. Da' tu salarii la angajati le dai ca in Vest?

 

Problema e ca in vest nu-ti ia nimeni 15e pe "constatare" in schimb iti iau 20-30 pe ora de manopera.

"Serviciile ca in vest" nu au nici o legatura cu ce faci tu, pentru ca in vest nu-ti ia nimeni banii degeaba.

Noi incercam sa oferim calitate ca in vest, iar preturile practicate sunt in concordanta cu acest lucru.

Momentan nu avem un sistem de managementul calitatii implementat, singurii care pot oferii un feedback sunt clientii nostri.

Editat de Zenklawa Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, îmi pare rău pentru tot tărăboiul care a iesit. Nu asta a fost intentia mea. Deci eu am mers la Zenklawa fără programare ( daca are importanță acest lucru) pentru a intinde lantul. Acesta avea joc foarte mare si era foarte murdar, daca impingeam o za in sus rămânea asa. Mi-a spus ca sunt aglomerati ( aveau un client care isi vindea motocicleta plus încă câteva in lucru ) si ca nu are cum sa îmi factureze un întins de lant. Mi-a propus verificarea lantului si o inspectie generală cu ce urmează să fac motoretei. Deci am stiut din start cat am sa plătesc. Baieti sunt ok si nu vreau sa le stric imaginea. Eu am deschis acest topic ca sa mă ajute cineva cu o cheie dinamometrica ca sa îmi fac singur reglajul. Zidu a fost dragut si mi-a arătat cum sa fac această operatiune si pentru asta ii mulțumesc mult.

In concluzie daca am de efectuat reparații la motocicleta merg in continuare la zenklawa dar nu pot sa plătesc la 2000km un reglaj de lant. Îmi place sa îmi fac întreținerea singur. Sper ca am lămurit pe toată lumea. Îmi cer scuze pentru eventualele greseli dar răspund după telefon. Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Mi-a spus ca sunt aglomerati ( aveau un client care isi vindea motocicleta plus încă câteva in lucru ) si ca nu are cum sa îmi factureze un întins de lant. Mi-a propus verificarea lantului si o inspectie generală cu ce urmează să fac motoretei...

 

Nu comentez pretul insa... erau atat de aglomerati incat nu aveau timp nici macar 5 minute cat ar fi durat un intins de lant. In schimb s-a putut o inspectie generala, ce a inclus si verificarea si intinderea lantului. Are sens!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, nu au in sistemul modern de tarifare setat ca in vest o operatiune asa de simpla ca un intins de lant si au tarifat si ei cu ce au putut, i-au facut un favor.

Bine ca nu l-au taxat cu tariful pentru schimbatul lantului de distributie, da era mai usor de gasit pe calculator, eu zic ca este de apreciat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Golaneala, vorba lui yo4hgx..nu aveau timp , dadeau ochii peste cap din lipsa de timp dar te-au ars cu o ora aiurea.

S-au bucurat la cei 65 de lei.

--puteau spune lejer-las ca o rezolvam in 5 minute dar nu acum, mai pe seara, la ora x-GRATIS-si isi castigau un client,

 

Tarife de vest, teapa de est.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...