Sari la conținut

Accident pe Bulevardul Magheru


Zumix
 Share

Postări Recomandate

Terminati mai oameni buni, ca nu e show la A1. :)

 

Vezi ca in toate intersectiile importante din Bucuresti au camere cei de la UTI.

 

Pe mine m-au ajutat. Doar organele pot cere info, dar ei au imagini si pot oferi informatii cheie.

 

Spune la politie ca soliciti imaginile din intersectie din acel moment, ca sa le solicite si ei.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua foc prietene , nu fac caterinca ci doar ma amuz de plasticitatea cuvantului si contextul in care l-ai folosit . Daca te deranjaza , uite nu mai RAD ( nu am i din a ) sorry.

Daca as fi dorit sa fiu caterincos nu as fi opinat indrumandu-te spre rutiera . Promit sa nu mai rad la ecest topic , dar de acum inainte voi raspunde la misto . In final se scrie abtii nu abti ! Inainte de a vedea scama din ......

Ba, eu cand vad ce tampenii scrii pe aici... ma apuca plansul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, eu cand vad ce tampenii scrii pe aici... ma apuca plansul...

 

Te oftici ? Ignora ce scriu si gata

Plansul face parul cret si ochii albastrii

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mos bear, decit sa dam noi cu "ignore" nu mai bine rezolvam altfel? cind il vezi pe nepotul (n-am zis c-o sa fie usor) acela al matale prin Bucuresti, fa-i un semn sa opreasca (nu te baga in fata lui c-o sa ceara si el inregistrarile de pe camere), cind o opri da o fuga pina la el si intreaba-l cu cit merge prin oras, nu-l crede din prima ca infloreste mult "povestea" (de aia il vezi greu), mai pune ceva km/h la ce-ti cinta el regulamentar..... uite asa ajungi la viteza modica. :crack:

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca aia ar fi viteza modica sa-mi aduca acasa calul de buna voie , sa nu ma duc eu dupa el ! :crack:

E cuminte baietu meu . Nu sare 100 ca n-are cu ce :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce au spus organele, faptul ca a plecat de la locul accidentului are o incadrare mult mai nasoala decat daca ar fi ramas si era sub influenta spritului.

 

Nu inteleg, organele alea n-au deschis ceva cercetari? ,ai zis ca ai martori, etc. din ce stiu eu chiar daca te versi ca boul pe strada iti deschid dosar.

» Post actualizat in 24 Jul 2015 17:27

E cuminte baietu meu . Nu sare 100 ca n-are cu ce :crack: :crack:

 

O suta de palica banuiesc, ca doar nu s-o trage din urs us. :crack: Gluma .... gluma, dar nu-i ok sa-ti rezolvi singur cazul .... da-o'n masa de treaba!

 

PS. Nu-i frumos mos urs sa-l lasi pe nepotu' prin oras cu trotinete electrice.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in toate intersectiile importante din Bucuresti au camere cei de la UTI.

 

pana la urma orice camera de pe traseul ala e utila. poate nu gasesti accidentui filmat dar macar sa recunosti masina si sa il identifici pe animal :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca un AMR este nenecesar si inutil pentru devasul motociclistilor ce sunt in pielea goala in fata tuturor situatiilor defavorabile lor cand nevinovati suporta abuzuri si consecinte dand din colt in colt si nestiind ce sa faca in cautarea dreptatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 de minute eram la o intersectie si-l vad pe un nene cum se apropie, in dorinta de a trece pe rosu. Avea geamul deschis, asa ca i-am zis : "Atentie, vezi ca ai semafor si este ROSU ! ". Raspunsul a fost dezarmant : "Asa, si ? ". Si..dus a fost pe rosu..

Stau si ma intreb, nu ar fi mai usor daca Nea' Oprica aka primaru', ar monta camere video performante pe toate arterele si in toate intersectiile ce apartin de Primaria Generala ? Oare nu ar fi mai usor ca un agent de politie rutiera sa urmareasca in timp real o zona extinsa, sa identifice eventualele contraventii si sa le sanctioneze ca atare ? M-am uitat intr-o zi la un echipaj de politie rutiera din zona Mosilor. Desi este interzis virajul la stanga (sens Obor-Mosilor Vechi, intersectie cu Dacia), foarte multi soferi nu tin cont de indicator. Din 5 masini, una singura a fost oprita, restul trecand nestingherite. Doar unul din 5 soferi a fost amendat. Cum era daca un singur agent, identifica 5 autoturisme si aplica 5 amenzi? Daca in cele 2-3 minute am observat 5 contraventii, ganditi-va ca zi de zi, sunt mii de soferi care comit aceeasi fapta. Si asta este o intersectie, dar in Bucuresti sunt zeci, sute de intersectii.

Pentru camerele de supraveghere, pana si asiguratorii RCA, ar trebui sa faca lobby. Sunt foarte multe situatii in care, exista pe buna dreptate suspiciune de frauda (nu tinem cont de suspiciunile idioate, facute din rea vointa), iar in acest mod, ar putea fi probate o serie de accidente fara rost de indoiala.

Intr-un stat in care toti boschetarii cu 4-5-6 clase si pana la cei mai odiosi manelisti spargatori de semninte, in maieu si slapi , primesc dreptul de a sustine un examen facil in vederea obtinerii permisului de conducere, consider ca este de datoria autoritatilor sa intreprinda toate demersurile tehnice si legale pentru a veghea la siguranta circulatiei.

**

Acum un an si o luna, am facut o sesizare catre BPR in care aratam faptul ca la intersectia a doua strazi, exista masini parcate pe colturile acesteia, iar din cauza vizibilitatii reduse, soferii sunt obligati sa avanseze pentru a se asigura pana aproape de axul drumului. Pericolul era unul real si numai norocul a facut sa nu se intample accidente grave, in rest tamponarile erau la ordinea zilei. BPR-ul a fost prompt, a monitorizat zona timp de o saptamana si a aplicat 28 de amenzi. De asemenea, la sugestia mea, BPR-ul a inaintat o adresa catre Administratia Strazilor pentru montarea de stalpi de protectie pentru a-i impiedica pe soferi sa parcheze. Din pacate, abia dupa 1 an, Administratia Strazilor s-a sinchisit sa efectueze montajul solicitat. Astazi, sute de soferi se bucura de o larga vizibilitate in zona respectiva, dar din pacate zeci de soferi nu au avut acest noroc si atat ei, cat si asiguratorii au fost prejudiciati.

On topic:

Ma bucur ca esti bine si ca n-ai patit ceva mai grav.

PS: nu uita ca exista Fondul de Protectie a Victimelor Strazii in caz de nevoie.

Cu Administratia strazilor am avut eu vineri o discutie... Au facut o magarie cat ei de mare, de rasul Lumii, al Universului...nu cred ca undeva pe globul asta le-a mai dat asa ceva prin cap, doar in RRomania lor se putea intampla asa ceva. Le-am dat doua zile sa remedieze, vreau sa vad daca au luat masuri spre binele lor si al nostru. Functionarele acelea se misca foarte greu la telefon... Mi-au raspuns vreo doua cucoane la telefon, la un moment dat au vrut sa mi-o dea pe sefa, dar au renuntat... sefa nu s-a bagat. Era doar ora 08,50 AM( poate le-am deranjat de la cafea !?) si ma pasau de la una la alta...Nici una nu stia despre ce e vorba... dar nici nu ma lasau sa le spun cea ce doream sa le spun...Imi tot spuneau sa fac o sesizare scrisa catre ei...Ce misto! Grea interactiune cu cetatenii, greoi mod de abordare al problemelor...Ma enerveaza extrem acest mod de lucru! Cat faceam eu sesizarea, pana o duceam daca nu renuntam, cat mai o lalaiau ei... In alt caz ( un capac lipsa pe strada ..etc) mureau oameni. dati telefon catre autoritati, prezentati-va, nu fiti timorati, ei sunt platiti din banii vostri. fiti civilizati vorbiti calm si frumos, cereti numele celui cu care vorbiti si notati-l ( astfel il faceti responsabil!) inregistrati convorbirea daca aveti posibilitatea, spuneti ca o faceti ca sa stie, responsabilizati-i! Daca nu se iau masuri (functie de situatie, dar sa nu fim absurzi) daca sunteti nemultumiti de prestatie...trimiteti catre sefii lor o reclamatie insotita de inregistrarea discutiei, eventual si de un numar de inregistrasre obtinut la telefon( in caz de vi se da asa ceva) si faceti tam tam si in mediul virtual. Simplu , doar sa vreti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

responsabilizati-i! Daca nu se iau masuri (functie de situatie, dar sa nu fim absurzi) daca sunteti nemultumiti de prestatie...trimiteti catre sefii lor o reclamatie insotita de inregistrarea discutiei, eventual si de un numar de inregistrasre obtinut la telefon( in caz de vi se da asa ceva) si faceti tam tam si in mediul virtual. Simplu , doar sa vreti !

Uite asta e soluţia, dacă am face aşa am avea rapid instituţii ca în Germania, trebuie să ne ţinem de capul lor şi să mediatizăm cazurile scandaloase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...