Sari la conținut

Accident Calarasi- Politia se scuza.


Edward Marian Gavrilă
 Share

Postări Recomandate

Colegu, mi-e ca din nou esti in eroare. Daca il oprea in strada, era infractiune flagranta, era el pe motor, fara permis - DOSAR PENAL

 

Daca il lua de acasa, dupa, putea sa zica faptul ca a condus un prieten, cu permis. De unde fapte? De unde martori? Ala avea casca pe cap! Pe cine identifici?:))

 

E logic;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 577
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Idioti sunt aia care nu respecta legea. Ala nu a fost vanat, omorat, ci s-a omorat singur. Iar daca avea 50 la ora nu se facea terci, stai tu linistit. Vorbesti de totalitarism? Da-mi exemplu de trei tipuri de regim totalitar daca esti asa destept, fara sa cauti pe google. Repet si ma retrag din discutie : PROSTUL ALA NU AVEA DREPTUL DE A CIRCULA CU MOTOR PE DRUMURILE PUBLICE!!! De aici consecintele. A fost scos din circulatie perfect legal si asta ar trebui sa fie un aviz amatorilor. Esti smecher, te faci terci. Si nu iti plang decat alti retardati ca tine de mila. Orice asemanare cu cei de pe aici e pur si simplu intamplatoare.

 

Îmi pare rău că te-am insultat. Argumentele aduse de tine încalcă drepturi elementare ale viețuirii pașnice a unor ființe pe un meleag, au venit de sub o piatră unde n-a ajuns educația sau n-a prins. Mii de ani de evoluție a civilizației umane, istoria ei și concluziile celor care i-au supraviețuit, au trecut poate aproape, dar pe lângă tine. N-am găsit un eufemism și te-am făcut direct idiot, te rog să mă ierți că te-am insultat. Pot să te asigur și pe tine și pe prietenul tău că am oricând toată dispoziția de a asculta argumente raționale contrare opiniei mele.

 

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca dialogul divergent naste solutii si dezvolta noi concepte. Problema este controversata, o tabara vede pur fizic si strict rigid cadrul legal, efectul legii si rezultatul biruitor asupra raului. Ceilalti diseca problema si vad factorul uman in deplina desfasurare a puterii data de uniforma, uitand de consecintele actiunii, practic uitand ca de fapt au actionat fara nicio logica si sentiment un uman, curmand o viata sub acoperirea procedurii legale. Pana unde se poate duce LEGEA??

 

E asa greu sa realizezi ca traiul intr-o societate implica anumite reguli care trebuie respectate si ca nerespectarea lor are consecinte? In momentul in care nu respecti regulile respective, statul, prin ce instituite vrei tu, o sa te constranga. Nimeni nu intentioneaza sa te vatame in vreun fel in procesul asta de constrangere, dar se poate intampla ca si efect secundar. In momentul in care ai incalcat regulile, tacit, iti asumi riscul asta...

» Post actualizat in 07 Aug 2015 20:23

Inca odata ma repet. Se cunosteau. Stia unde sta, stia la ce vecin i-si lasa motorul, stia pe ce strazi o ia sa ajunga acasa....daca vroia sa-l prinda calare pe magar il prindea usor. Haide sa facem o delimitare intre boul care sa dus , nu ne mai intereseaza si actiunea politistului.Filmuletul este la liber. Se observa clar ca nici macar nu si-au aprins luminile cand au iesit in strada...doar girofarul ca deh ...suntem jmecheri, avem basca.

Pustiul a fost luat prin surprindere si evident lipsa de experienta si-a spus cuvantul.DAR NU ASTA NE INTERESEAZA AICI, CI ACTIUNEA ORGANULUI.

 

Dracu il prindea pe ala pana acasa :P Despre aprins lumini, sa stii ca aceleasi 5 secunde s-au scurs si pt militian si pt motociclist, nu voiai sa joace si o sarba in timpul asta?:)) Girofarul il facea mult mai vizibil decat farurile orientate perpendicular pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E asa greu sa realizezi ca traiul intr-o societate implica anumite reguli care trebuie respectate si ca nerespectarea lor are consecinte? In momentul in care nu respecti regulile respective, statul, prin ce instituite vrei tu, o sa te constranga. Nimeni nu intentioneaza sa te vatame in vreun fel in procesul asta de constrangere, dar se poate intampla ca si efect secundar. In momentul in care ai incalcat regulile, tacit, iti asumi riscul asta...

» Post actualizat in 07 Aug 2015 20:23

 

Dracu il prindea pe ala pana acasa :P Despre aprins lumini, sa stii ca aceleasi 5 secunde s-au scurs si pt militian si pt motociclist, nu voiai sa joace si o sarba in timpul asta? :)) Girofarul il facea mult mai vizibil decat farurile orientate perpendicular pe drum.

In cazul asta prietene, efectul SECUNDAR pe care-l emiti tu, a devenit VOIT/INTENTIONAT, efect legal, practic MOARTEA devine legiferata, super, si spui ca ai curaj sa circuli prin satul RASCAIETI cu motorul venind din Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e intentie, asta nu pricepi, fiind efect secundar, se produce DIN CULPA, adica nimeni nu il urmareste;))....dar se poate intampla, si tu cand nu respecti regulile alea de care vorbeam mai sus iti asumi asta. Exact cum iti asumi ca poate fi un cal in mijlocul drumului si ca poti sa mori, poate sa fie si o masina de politie(care apropo e mult mai vizibila decat calul)

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai intamplat asa ceva prin 2007-2008, nu s-au luat masuri nici atunci,nu se vor lua nici acum

De mentionat totusi ca riderul de atunci era mai intreg la minte ,echipament, colegii la fel...deci noncocalari ce o ard cu 100+ noaptea in sat si tot au patit-o

 

Mare atentie si la cotetul militienilor prin sate

Editat de dragos gsxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, mi-e ca din nou esti in eroare. Daca il oprea in strada, era infractiune flagranta, era el pe motor, fara permis - DOSAR PENAL

 

Daca il lua de acasa, dupa, putea sa zica faptul ca a condus un prieten, cu permis. De unde fapte? De unde martori? Ala avea casca pe cap! Pe cine identifici? :))

 

E logic;)

Continui sa polemizezi pe un subiect pe care evident nu il stananesti! Argumente de genul mi-a luat unul motocicleta, dar nu stiu cine e or merge la tine la scara blocului, nu intr-o ancheta serioasa! Argumente de genul avea aceleasi semnalmente, aceiasi imbracaminte, acelasi elemente de identificare, dar nu a fost el, la fel, merge la tine la scara blocului! Ti-am zis, e un subiect pe care nu il stapanesti, incearca sa il eviti!

 

E asa greu sa realizezi ca traiul intr-o societate implica anumite reguli care trebuie respectate si ca nerespectarea lor are consecinte? In momentul in care nu respecti regulile respective, statul, prin ce instituite vrei tu, o sa te constranga. Nimeni nu intentioneaza sa te vatame in vreun fel in procesul asta de constrangere, dar se poate intampla ca si efect secundar. In momentul in care ai incalcat regulile, tacit, iti asumi riscul asta...

 

Dracu il prindea pe ala pana acasa :P Despre aprins lumini, sa stii ca aceleasi 5 secunde s-au scurs si pt militian si pt motociclist, nu voiai sa joace si o sarba in timpul asta? :)) Girofarul il facea mult mai vizibil decat farurile orientate perpendicular pe drum.

La primul punct iti spun ca tocmai ca treiesti intr-o societate care implica anumite reguli, reguli care trebuie respectate de toata luema, inclusiv de politie, reguli care stabilesc clar care sutn masurile de operat a organelor care asigura ordinea publica cat si pedepsele celor care le incalca avand in vedere o serie de factori!

 

Ai dreptate, de ce sa functioneze politistul legal, important e sa faca dreptate! De ce sa caute dovezi? Sa faca dreptate! De ce sa mai avem tribunale cand toata luema stie ca e vinovat! Ce rost mai au anchetele, dovezile, tribunalul, judecatorul, respectarea legii, pedepsirea proportionala a infractiunii? Rezolva politistul asta simplu, curat, fara bataie de cap! De ce sa mai aprinda el farurile sau sa se pozitioneze legal pe drum!? El e politist, nu trebuie sa respecte legea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continui sa polemizezi pe un subiect pe care evident nu il stananesti! Argumente de genul mi-a luat unul motocicleta, dar nu stiu cine e or merge la tine la scara blocului, nu intr-o ancheta serioasa! Argumente de genul avea aceleasi semnalmente, aceiasi imbracaminte, acelasi elemente de identificare, dar nu a fost el, la fel, merge la tine la scara blocului! Ti-am zis, e un subiect pe care nu il stapanesti, incearca sa il eviti!

 

La primul punct iti spun ca tocmai ca treiesti intr-o societate care implica anumite reguli, reguli care trebuie respectate de toata luema, inclusiv de politie, reguli care stabilesc clar care sutn masurile de operat a organelor care asigura ordinea publica cat si pedepsele celor care le incalca avand in vedere o serie de factori!

 

Ai dreptate, de ce sa functioneze politistul legal, important e sa faca dreptate! De ce sa caute dovezi? Sa faca dreptate! De ce sa mai avem tribunale cand toata luema stie ca e vinovat! Ce rost mai au anchetele, dovezile, tribunalul, judecatorul, respectarea legii, pedepsirea proportionala a infractiunii? Rezolva politistul asta simplu, curat, fara bataie de cap! De ce sa mai aprinda el farurile sau sa se pozitioneze legal pe drum!? El e politist, nu trebuie sa respecte legea!

 

 

Colegu, tu nu stapanesti subiectul, DELOC. "I-am dat lui X motorul + echipamentul" sa dea o tura" Probeaza-i tu ca e altfel! ;)) Dosarele penale merg pe probe, nu pe vorbe. Ca stie militianul ca ai fost tu e zero, daca nu poate proba.

 

Politia a respectat regulile, spune-mi ce a incalcat;)

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata ma repet. Se cunosteau. Stia unde sta, stia la ce vecin i-si lasa motorul, stia pe ce strazi o ia sa ajunga acasa....daca vroia sa-l prinda calare pe magar il prindea usor. Haide sa facem o delimitare intre boul care sa dus , nu ne mai intereseaza si actiunea politistului.Filmuletul este la liber. Se observa clar ca nici macar nu si-au aprins luminile cand au iesit in strada...doar girofarul ca deh ...suntem jmecheri, avem basca.

Pustiul a fost luat prin surprindere si evident lipsa de experienta si-a spus cuvantul.DAR NU ASTA NE INTERESEAZA AICI, CI ACTIUNEA ORGANULUI.

Actiune, care aprobata tacit, si interpretata de orice meltean dupa cum il duce neuronul, ne poate afecta pe toti la un moment dat , pe drumurile si asa de kakat ale patriei.

Bine, pe internet te poti da fara permis si abonament, daca faci parte din alta categorie, te inteleg si nu mai argumentez asupra faptelor legale sau ilegale ce au loc pe drumuri publice.

Este greu sa intelegi: politie VS infractor = 1 - 0

Macar de aceasta data sa acceptam ca a invins "albastru"

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e intentie, asta nu pricepi, fiind efect secundar, se produce DIN CULPA, adica nimeni nu il urmareste;))....dar se poate intampla, si tu cand nu respecti regulile alea de care vorbeam mai sus iti asumi asta. Exact cum iti asumi ca poate fi un cal in mijlocul drumului si ca poti sa mori, poate sa fie si o masina de politie(care apropo e mult mai vizibila decat calul)

Am inteles de cand am vazut postarea si filmul. Problema este ca intelegem si judecam diferit, fiecare in functie de experientele traite, abilitati, competente, informatii dobandite, trairi, formare profesionala, varsta, etc. Fiecare vede dreptatea in felul sau, dar sa nu ma intelegi gresit ca te-as aseza pe un nivel inferior, niciodata :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dedant68:

Corect, fiecare cu opinia si argumentele lui

Oricum sunt surpins ca in 7 pagini s-a purtat o discutie relativ argumentata, de ambele parti, si fara prea multe jigniri. Lucru foarte rar, pe forumul asta:)

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, fiecare cu opinia si argumentele lui

Oricum sunt surpins ca in 7 pagini s-a purtat o discutie relativ argumentata, de ambele parti, si fara prea multe jigniri. Lucru foarte rar, pe forumul asta:)

Asa si trebuie, cazul asta ne pune putin la gandire..pe mine in sensul ca poate oricand si oriunde, o masina de politie poate sa-mi taie fata rapid, ca am 49 km/k sau 130 km/h, nu conteaza...aplica procedura de secerare motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest "oricand si oriunde" e exagerat. Mie nu mi s-a intamplat sa fiu oprit in felul asta, nici cu masina, nici cu motorul.

Cum sustinea un coleg mai devreme, comuna mica, toata lumea stie pe toata lumea, politistii ii atrag astuia atentia sa nu mearga fara permis, el le rade in nas, astia se ambitioneaza sa il opreasca sa ii faca dosar, povestea nu e compusa doar din episodul cu accidentul. Asta e doar momentul culminant.

Legal vorbind, totul s-a desfasurat corect. Moral si uman, e o discutie deschisa....

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, tu nu stapanesti subiectul, DELOC. "I-am dat lui X motorul + echipamentul" sa dea o tura" Probeaza-i tu ca e altfel! ;)) Dosarele penale merg pe probe, nu pe vorbe. Ca stie militianul ca ai fost tu e zero, daca nu poate proba.

 

Politia a respectat regulile, spune-mi ce a incalcat;)

Ti-am explicat deja cum se intampla, ti-am zis sa lasi mort subiectul ca habar nu ai despre ce vorbesti! Nu exista "i-am dat motorul lui x si s-a rezovlat problema". X vine la declaratii, x da declaratie exacta cu tot traseul luat, x si proprietarul sunt interogati concomitent fara posibilitatea de a-si corobora declaratiile, x trebuie sa se incadreze perfect in semnalmentele luate de politisti, sa detina de asemenea permis de conducere, altfel atat x cat si proprietarul intra la puscarie pentru marturie mincinoasa si favorizarea infractorului! Nu te mai crede tu in filme americane sau desene animate, ca nu se risca nimeni sa faca 5 ani de puscarie pentru un tantalau. Sau cati prieteni cu semnalmente identice, cu permis de conducere, in proximitate la ora aia, cu detalii exacte a celor intamplate si dispus sa riste pana la 10 ani de puscarie are baiatul asta!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, daca nu exista cabinet de psihologie si consiliere la sate. Psihologul are metode adecvate sa te duca pe drumul cel bun. De acord, si politistul ARE...

Povesti SF :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal vorbind, totul s-a desfasurat corect. Moral si uman, e o discutie deschisa....

NU mai propaga argumentul asta: absolut nimic din ce -sa intampalt acolo nu a fost legal, nici motociclistul nu a actionat legal, nici politistul nu a actionat legal, ba mai mult, atat actiunea politistului cat si calitatea de agent care trebuie sa impuna si respecte legea creaza fapte agravante asupra acestuia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o '' jmekerie'' sa poti fi membru doar daca ai permis...conduc lejer de ceva vreme...sa zicem 20 de ani ( legal ) . Fi dragut si lamureste-ma ce inseamna pentru tine ''sa argumentez'' ...poate nu avem aceiasi notiune ....cine stie

Poate dezbatem la o bere, ca niste oameni care conduc de 20 de ani, fapta comisa de cel ce a condus motocicleta.

Cu siguranta, ne dorim sa invete si altii ce inseamna sa conduci legal/ilegal.

Lumea e mica, pamantul e rotund.......;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal vorbind, totul s-a desfasurat corect. Moral si uman, e o discutie deschisa....

 

Legal vorbind, obligația ta și a colegilor tăi dependenți organizațional este să îi semnalizezi cu bastonul reflectorizant din dotare participantului la trafic că are obligația să oprească. Pentru tine și restul colegilor tăi care nu pot să supraviețuiască de capul lor în societate și au nevoie de alții să le spună ce să facă, există de multă vreme un set de reguli care trebuie respectat. Pentru asta, desigur sunteți plătiți, adesea mai mult decât meritați.

 

Legal vorbind, colegul tău criminal din Călărași s-a pișat pe lege și l-a băgat pe unul în comă cu mașina din dotare că așa a vrut mușchii lui.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jinx:

Colegu, vad ca insisti aiurea. Nu ascund la nimeni faptul ca lucrez in sistemul judiciar(nu, nu politist la rutiera:P), eu cantaresc probele aduse de organele politie. Explicatiile tale sunt 0 pt mine, traiesti intr-o lume utopica, si clar nu ai fost vreodata intr-o sala de judecata la un proces penal. In practica, se intampla 100% cum spun eu. Hai sa te lamuresc pt ultima data:

- Proprietarul zice ca i-a dat motorul lui X, cu echipament cu tot.

- Politia, nu il ia pe X de acasa cu japca la de acasa, il citeaza(in 2-3 5 zile) - ca nu e militie.

- X, care are permis de conducere, vine si spune "Eu am condus, mi-a dat motorul+ echipamentul, la ora x am vazut politia, mi-a facut semn sa opresc, nu am oprit de frica, i-am dus proprietarului motorul si echipamentul si am plecat acasa"

- Militia o suge in bascheti:)

 

Despre legalitate, din nou nu esti in masura sa te pronunti:)

 

Am incheiat subiectul, am realizat ca nu sunt la munca, sunt in timpul liber;))

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai propaga argumentul asta: absolut nimic din ce -sa intampalt acolo nu a fost legal, nici motociclistul nu a actionat legal, nici politistul nu a actionat legal, ba mai mult, atat actiunea politistului cat si calitatea de agent care trebuie sa impuna si respecte legea creaza fapte agravante asupra acestuia!

Probabil ca scoala de politie 1 an si jumatate este precara, se pune accent maxim pe lege/cadrul legal, rezolvarea dosarelor, identificari, solutionari, etc. Dezvoltarea pshicului este pe ultimul plan, reactia in situatii de criza, de impact psihologic, probabil ca reprezinta teme complicate pentru aceasta formare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jinx:

Colegu, vad ca insisti aiurea. Nu ascund la nimeni faptul ca lucrez in sistemul judiciar(nu, nu politist la rutiera:P), eu cantaresc probele aduse de organele politie. Explicatiile tale sunt 0 pt mine, traiesti intr-o lume utopica, si clar nu ai fost vreodata intr-o sala de judecata la un proces penal. In practica, se intampla 100% cum spun eu. Hai sa te lamuresc pt ultima data:

- Proprietarul zice ca i-a dat motorul lui X, cu echipament cu tot.

- Politia, nu il ia pe X de acasa cu japca la de acasa, il citeaza(in 2-3 5 zile) - ca nu e militie.

- X, care are permis de conducere, vine si spune "Eu am condus, mi-a dat motorul+ echipamentul, la ora x am vazut politia, mi-a facut semn sa opresc, nu am oprit de frica, i-am dus proprietarului motorul si echipamentul si am plecat acasa"

- Militia o suge in bascheti:)

 

Despre legalitate, din nou nu esti in masura sa te pronunti:)

 

Am incheiat subiectul, am realizat ca nu sunt la munca, sunt in timpul liber;))

Poate asa lucreaza colegii tai carora le e lene sau sunt prea redusi intelectual si pregatiti profesional sa faca o ancheta completa si minutioasa! In practica se intampla cum spui tu doar cand de lene sa faca o ancheta "legala" se reped cu masina in mijlocul strazii si rezolva problema pe loc! Asa e cand ai facut un liceu la seral si ai intrat in politie ca a dat taticu o spaga pe undeva!

Politia are atat metode de retinere a suspectilor cat si cadru legal sa cerceteze si sa identifice in mod exact cine a condus vehiculul respectiv! Daca exista politist care observa un individ care a comis o infractiune, il urmareste si nu il retine imediat ce acest lucru a devenit posibil, ci il citeaza dupa 3-4 zile cum spui tu inseamna ca e atat de bun pe cat asta care s-a repezit cu masina in mijlocul drumului, fapt pe care tu il consideri perfect legal, deci imi pot da seama destul de bine de pregatirea ta juridica!

 

Auzi tu, comite o infractiune si nu il retii pe loc cu propunere de arestare preventiva, ci il citezi dupa 3-4 zile, ca nu e militie! :)))

 

Stai linistit, ca am fost prezent atat in tribunale cat si in sediile de politie!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, cat va mai certati voi pe aici va spun ca nu sunt de acord cu cocalarul din principiu. Tot in principiu nu-i plac nici pe politisti, dar primul principiu e mai puternic asa ca primeaza in cazul asta.

 

Vreti sa stiti principiul meu?

 

Nu orice fraier coclit poate sa fie smecher. Altfel ce ne-am face? N-am mai avea loc pe strada de retarzi care isi dau aere.

Cine se crede smecher trebuie sa isi asume si consecintele. Oricand poate sa dea peste un smecher mai mare (in cazul acesta particular a se traduce - un idiot a dat peste alt idiot si mai mare). Si zic de politist ca a fost idiot pentru ca nici el nu a gandit ce face. Voi ziceti ca a avut intentii criminale. Eu zic ca a avut intentii sinucigase. Nu s-a gandit ca ala cu motocicleta putea sa intre in portiera in loc de roata fata si sa-l faca muci.

 

Poate ca unii va simtiti cu musca pe caciula. Poate ca si voi va visati mari smecheri, dar in sinea voastra va cacao pe voi de frica. Pai nah, cateodata smecheria se plateste. Daca nu sunteti in stare sa va asumati riscul asta atunci stati potoliti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind la tara fiti sigur ca politisti il cunosteau bine , stiau ca nu are permis sau acte , fiti sigur ca nu era prima data cand incercau sa-l opreasca si el le arata degetu isi tura motocicleta cand trecea pe langa ei sau mai rau se facea ca intra in ei . Dupa toate astea vecinii terorizati si speriati de nebun zi si noapte iau bombardat pe politisti cu plangeri si pe primar si mai sus la judeteana . sefii ai mari vazand ca astia de pe ulita nu fac nimic sal prinda decat semnul clasic trage pe dreapta de care bikerul nostru atunci se aprindea leau dat ordin sa-l prinda cu orice pret , si deaici .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ce ne facem cu un criminal in serie neidentificat daca atatea minti luminate au fost in stare sa produca doar solutia asta in cazul unui copil cu doi neuroni in cap!

 

Binenteles, tot ce ai scris mai sus e un simplu exercitiu de imaginatie al tau, nu bazat pe vreo relatare reala!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate asa lucreaza colegii tai carora le e lene sau sunt prea redusi intelectual si pregatiti profesional sa faca o ancheta completa si minutioasa! In practica se intampla cum spui tu doar cand de lene sa faca o ancheta "legala" se reped cu masina in mijlocul strazii si rezolva problema pe loc! Asa e cand ai facut un liceu la seral si ai intrat in politie ca a dat taticu o spaga pe undeva!

Politia are atat metode de retinere a suspectilor cat si cadru legal sa cerceteze si sa identifice in mod exact cine a condus vehiculul respectiv! Daca exista politist care observa un individ care a comis o infractiune, il urmareste si nu il retine imediat ce acest lucru a devenit posibil, ci il citeaza dupa 3-4 zile cum spui tu inseamna ca e atat de bun pe cat asta care s-a repezit cu masina in mijlocul drumului, fapt pe care tu il consideri perfect legal, deci imi pot da seama destul de bine de pregatirea ta juridica!

 

Auzi tu, comite o infractiune si nu il retii pe loc cu propunere de arestare preventiva, ci il citezi dupa 3-4 zile, ca nu e militie! :)))

 

Stai linistit, ca am fost prezent atat in tribunale cat si in sediile de politie!

 

Colegule, nu contest ca ai buletin, deci la politie ai fost. Posibil sa iti fi trebuit la un moment dat si un certificat de grefa de la instanta, dar in sali/birouri nu pari a fi intrat decat in trecere. Iti place sa argumentezi dupa ureche, fara sa ai cunostintele necesare.

 

Cateva precizari:

- in practica, nu se aplica nici macar retinere(24 de ore) pt conducere fara permis, cu atat mai putin arestare preventiva(Vorbim aici de cazul clasic, fara cazier stufos + beat mort + masina furata + lovit 5 pietoni pe trecere - si atunci sunt rare cazurile).

- despre metodele alea SF prin care militienii "stie ei si face" si instant omul e condamnat te anunt ca sunt exact asta: SF-uri. Asta daca nu cumva te referi la alte practici ilegale ale militiei vechi(batai, etc), caz in care ai dreptate, exista metode eficiente, prin care fara probe baga pe oricine la puscarie:)) - dar nu se mai practica sa stii, decat poate in statele uitate de lume.

Daca intamplator ai descoperit tu ceva nou in materie de probe, te invit sa imi explici, concret, pe speta de mai sus.

- Daca esti realmente interesat de subiect, te invit sa citesti ce e aia infractiune flagranta, si ce valoare probatorie are. Atunci, sper sa realizezi, ca fara sa il opreasca, garcea nu avea nimic.

- Despre pregatirea mea juridica, te asigur ca e temeinica si ca nu e cazul de liceu la seral& facultate la FR. De asemenea, ia in calcul ca eu am discutat strict speta, fara a face referire la capacitatea ta intelectuala, "oricat de limitata sau nelimitata o consider".

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...