Sari la conținut

Dilema ,ajutor !


Paul Gelepu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neaparat anunta-i pe parinti si stabileste cu ei cursul optim de actiune. Totul trebuie sa ramana la stadiul de intelegere amiabila cu o suma decenta ca despagubire. Ai tai sau unu` mai priceput din sat ar trebuii sa estimeze natura si valoarea pagubelor. Acum sa nu te trezesti ca platesti pentru ce nu ai stricat adica sisteme ale masinii care erau deja avariate in momentul impactului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta cu ceva daca-ti trimit eu de la Bucuresti un semn de circulatie din ala smeeeeecher rau de tot.. un romb galben cu contur alb. Il pui pe drumul pe care veneai tu si ii faci poze :) Stii cum te scoti? Valoare! Si ca sa fii mafiot adevarat, pe tarlaua lui pui un triunghi din ala alb, cu contur rosu si cu varful in jos... da' mai ascuns in floarea soarelui asa.. Ii zici ca nu le-a observat si ca el e de vina. Tu ii ceri acum 1500 E sa-ti repari motoreta. Asa se face la noi la Capitala cand nu-ti convin circumstantele accidentului, pana dai cu subsemnatul la politie se ocupa baietii sa mute trecerea, sa palmeze un semn de circulatie, sa scoate becurile dintr-un semafor... din astea.

 

 

Lasand gluma la o parte, la ce accidente naspa s-a intamplat pe aici, e bine ca mai apare cate unul din asta de ne mai descreteste fruntile si in loc de RIP dam cu LOL.

 

Anunta-ti totusi parintii, cu siguranta ei vor negocia mai bine ca tine.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa aibe asigurare...

daca are... hmmm, te intelegi cu el da 1500 pare mult...

daca nu are... sa se duca pa ploitie linistit. e drum comunal... ia 1000 de ron + i se confisca talonul pe care-l ia dupa de la rar... la cum o fi daciana putin probabil ca-l mai ia vreodata.

e mai usor in cazul asta sa te intelegi cu el...

 

oricum dupa cum a mai zis cineva, e accident nedeclarat ramane si el 30 de zile fara permis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa aibe asigurare...

daca are... hmmm, te intelegi cu el da 1500 pare mult...

daca nu are... sa se duca pa ploitie linistit. e drum comunal... ia 1000 de ron + i se confisca talonul pe care-l ia dupa de la rar... la cum o fi daciana putin probabil ca-l mai ia vreodata.

e mai usor in cazul asta sa te intelegi cu el...

 

oricum dupa cum a mai zis cineva, e accident nedeclarat ramane si el 30 de zile fara permis...

 

Oricum, nu e cea mai buna abordare sa-l suni si sa-l intrebi daca are RCA, asa ca poti verifica dupa numarul de inmatriculare si data aici:

 

http://www.asfromania.ro/consumatori/baza-de-date-cedam/interogare-polite-rca

 

Oricum, tinand cont ca totusi I-AI LOVIT MASINA, chiar daca nu are RCA si nu a declarat accidentul ar fi frumos sa i-o repari. Nu sa ii dai 1500ron, dar sa i-o repari si sa-i dai o bere pentru neplaceri :)

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles! Absolut nimanui de pe planeta asta in afara de tine nu-i pasa de motorul tau.

 

Da, normal ca putem empatiza, dar ai toata viata inainte sa-ti iei alte motoare si sa te plimbi. Acum trebuie sa rezolvi problema cu omul :)

 

Daca i-ai indoit putin aripa si janta iar motorul tau e tandari inseamna ca tot socul a fost preluat de roata din fata, deci de suspensie/articulatie/caseta de directie. Deci e destul de posibil sa-i fi stricat mai mult decat janta si aripa...

 

Vestea buna e ca o caseta de directie la 1310 costa 250 ron noua, deci slabe sanse sa treci cu toata reparatia de 500 ron.

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca initial a oprit si apoi a innaintat 1 metru fix cand veneai tu mie imi miroase a escrocherie. Probabil ca stie care este starea ta si incearca sa te jecmaneasca. Daca este un astfel de om zic sa nu-i dai 1 leu peste cat face reparatia masinii ...

 

P.S. aveti grija ca si prin orase mari se practica treaba asta ... iti face semn sa treci si cand esti in dreptul lui te pocneste ca cica nu i-ai dat prioritate ... sare cu gura pe tine si daca esti mai slab de inger dai cu banu' ... daca accepti sa chemi politia se face nevazut ....

P.S.2 .. 15 milioane?!? ... poate pentru valoarea sentimentala ... am vandut un Cielo acum cateva saptamani, in stare buna .. cu 9 milioane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu intelegi ce zic eu? Eu lucrez in cadastru si de aici stiu cum e cu drumurile astea dintre tarlale. E DRUM PUBLIC! Nu asculta pe toata lumea care isi da cu parerea si crede-ma ca nu ma bag in discutie daca nu stiu despre ce e vorba.

Atunci se schimba datele problemei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.2 .. 15 milioane?!? ... poate pentru valoarea sentimentala ... am vandut un Cielo acum cateva saptamani, in stare buna .. cu 9 milioane!

Si nu ti-e dor de el? Nu mai vrei unu'? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu ? Suna-l , vorbeste cu parintii tai si stati fata in fata de vorba si gasiti o cale fara militie , fara alte complicatii . Daca afli cumva ca nici el nu este inregula cu Dacia , iti va fi mai usor sa negociezi o suma finala . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu era marlan si nu iti cerea 15 milioane, iti recomandam sa-l despagubesti, dar e marlan, ofera-i totusi vreo 200 de lei si spune-i ca o sa-i dai restul peste ceva timp, toata lumea o sa uite incidentul si marlanul o sa ramana cu 200 de lei.

 

Si totusi, parintii tai nu ti-au vazut motocicleta lovita? Nu ti-au pus intrebari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu era marlan si nu iti cerea 15 milioane, iti recomandam sa-l despagubesti, dar e marlan, ofera-i totusi vreo 200 de lei si spune-i ca o sa-i dai restul peste ceva timp, toata lumea o sa uite incidentul si marlanul o sa ramana cu 200 de lei.

 

Si totusi, parintii tai nu ti-au vazut motocicleta lovita? Nu ti-au pus intrebari?

Daca ar citi forumul azi era cu Pegasul pe camp . . . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, si-a pus cineva intrebarea ce cauta el fara permis pe drumul public? Inconstienta totala, semnele de circulatie le stii macar?

O mica intrebare ,ai sau ai avut vreun scuter macar ? Sincer ,fara sa ma intelegi gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam de curiozitate ,ca pari genu ala de "biker" care nici scuter nu are si vorbeste mai mult decat motociclistii de 30 de ani .
Fac si eu ca jinxy ,tu nu ai fost copil sau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...