Sari la conținut

Accident motocicleta, Budeasa, Valea Marului


ChrisRR
 Share

Postări Recomandate

Pentru a fi motociclist trebuie sa ai motoccicleta, sa mergi pe ea macar o data pe an mai mult de o lungime de strada si evident sa ai categoria A pe permis.
La fel este si pentru camionagiu sau marinar. Cu diferenta ca nu trebuie sa detii utilajele respective in proprietate. Poti fi si angajat.
In ordine inversa daca ai pe permis trecuta categoria A, nu detii motocicleta si implicit nu te deplasezi niciodata cu acest tip de vehicul te numesti posesor de categoria A.
La fel daca nu detii categoria A dar detii o motocicleta te numesti posesor de motoccicleta.
Daca concurezi la curse de motociclism, evident ai un atestat de sportiv si licenta te numesti pilot de curse indiferent de specificul acelor competitii.
Cei care nu au permis si se dau pe circuit doar de distractie sau cei care se dau cu crosul prin padure nu stiu cum se numesc. Probabil intra la categoria posesori de motociclete.
------------------------------------------

Un lucru de clar din punctul meu de vedere. Un motociclist are nevoie de trei lucruri. Motocicleta, permis si pasiune. Daca ai pasiune vei avea mereu grija cum mergi cu motocicleta. In primul rand sa nu ramai fara permis ca inebunesti, sa nu iti rupi ceva si sa stai in ghips ca iar inebunesti si nu in ultimul rand sa nu strici mobra si sa astepti reparatia mult si bine.
Cam asta e definitia cea mai simpla pe care o pot da eu motociclistului. Pe larg un motociclist trebuie sa fie mult mai mult de atat dar putini inteleg asta.
Iar cei care nu inteleg ajung sa se infiga in capete de pod si sa omoare fete nevinovate. Da pasagerul era fata si o chema Valentina. Avea 22 de ani. Cel putin asa am citit in presa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru a fi motociclist trebuie sa ai motoccicleta, sa mergi pe ea macar o data pe an mai mult de o lungime de strada si evident sa ai categoria A pe permis.

La fel este si pentru camionagiu sau marinar. Cu diferenta ca nu trebuie sa detii utilajele respective in proprietate. Poti fi si angajat.

In ordine inversa daca ai pe permis trecuta categoria A, nu detii motocicleta si implicit nu te deplasezi niciodata cu acest tip de vehicul te numesti posesor de categoria A.

La fel daca nu detii categoria A dar detii o motocicleta te numesti posesor de motoccicleta.

Daca concurezi la curse de motociclism, evident ai un atestat de sportiv si licenta te numesti pilot de curse indiferent de specificul acelor competitii.

Cei care nu au permis si se dau pe circuit doar de distractie sau cei care se dau cu crosul prin padure nu stiu cum se numesc. Probabil intra la categoria posesori de motociclete.

------------------------------------------

Un lucru de clar din punctul meu de vedere. Un motociclist are nevoie de trei lucruri. Motocicleta, permis si pasiune. Daca ai pasiune vei avea mereu grija cum mergi cu motocicleta. In primul rand sa nu ramai fara permis ca inebunesti, sa nu iti rupi ceva si sa stai in ghips ca iar inebunesti si nu in ultimul rand sa nu strici mobra si sa astepti reparatia mult si bine.

Cam asta e definitia cea mai simpla pe care o pot da eu motociclistului. Pe larg un motociclist trebuie sa fie mult mai mult de atat dar putini inteleg asta.

Iar cei care nu inteleg ajung sa se infiga in capete de pod si sa omoare fete nevinovate. Da pasagerul era fata si o chema Valentina. Avea 22 de ani. Cel putin asa am citit in presa..

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a fi motociclist trebuie sa ai motoccicleta, sa mergi pe ea macar o data pe an mai mult de o lungime de strada si evident sa ai categoria A pe permis.

La fel este si pentru camionagiu sau marinar. Cu diferenta ca nu trebuie sa detii utilajele respective in proprietate. Poti fi si angajat.

In ordine inversa daca ai pe permis trecuta categoria A, nu detii motocicleta si implicit nu te deplasezi niciodata cu acest tip de vehicul te numesti posesor de categoria A.

La fel daca nu detii categoria A dar detii o motocicleta te numesti posesor de motoccicleta.

Daca concurezi la curse de motociclism, evident ai un atestat de sportiv si licenta te numesti pilot de curse indiferent de specificul acelor competitii.

Cei care nu au permis si se dau pe circuit doar de distractie sau cei care se dau cu crosul prin padure nu stiu cum se numesc. Probabil intra la categoria posesori de motociclete.

------------------------------------------

Un lucru de clar din punctul meu de vedere. Un motociclist are nevoie de trei lucruri. Motocicleta, permis si pasiune. Daca ai pasiune vei avea mereu grija cum mergi cu motocicleta. In primul rand sa nu ramai fara permis ca inebunesti, sa nu iti rupi ceva si sa stai in ghips ca iar inebunesti si nu in ultimul rand sa nu strici mobra si sa astepti reparatia mult si bine.

Cam asta e definitia cea mai simpla pe care o pot da eu motociclistului. Pe larg un motociclist trebuie sa fie mult mai mult de atat dar putini inteleg asta.

Iar cei care nu inteleg ajung sa se infiga in capete de pod si sa omoare fete nevinovate. Da pasagerul era fata si o chema Valentina. Avea 22 de ani. Cel putin asa am citit in presa..

 

De aia nu va intelegeti voi pe forumuri pentru ca fiecare aveti propriile definitii pentru unele cuvinte. Comunicarea se realizeaza astfel: Un emitator transmite un mesaj unui receptor. Pentru ca mesajul sa aiba acelasi inteles, se foloseste o codificare. In cazul de fata, folosim limba romana, care are ca suport DEX-ul.

 

Uite un exemplu: eu iti spun tie ca un motociclist a avut un accident.

Am vrut sa iti transmit ca o persoana care conducea o motociceta a avut parte un eveniment imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea)

Conform propriilor tare definitii tu ai inteles ca: Un om care detine o motocicleta, un permis categoria A si multa pasiune a avut un accident.

 

Multa filozofie pentru nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia nu va intelegeti voi pe forumuri pentru ca fiecare aveti propriile definitii pentru unele cuvinte...

...

 

Multa filozofie pentru nimic...

Adi,nu-i chiar nimic faptul ca a murit o persoana de 22 de ani!

Poate gresesc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi,nu-i chiar nimic faptul ca a murit o persoana de 22 de ani!

Poate gresesc eu.

La fel cum nu-i un nimic faptul ca persoana de 22 de ani a fost ucisa de un inconstient fara permis.

Comunicarea se poate face si altefel: Unu' fara permis a facut accident cu motocicleta omorand o fata de 22 de ani. Automant creierul meu va procesa informatia si va stabili ca un infractor amers fara pemis si a omorat un om.

Nu trebuie sa spui obligatoriu cuvantul motociclist cand expui un accident cu victima provocat de un infractor.

--------------------------------------

Nomal ca atunci cand am citit titlul toti ne-am gandit ca un motociclist a avut accident. Dupa ce am aflat ca individul nu avea permis cam toti i-am retras aceasta titulatura. Au mai fost doi trei care insista ca era motociclist. Evident ca e dreptul lor sa il numesca cum vor desi mie mi se pare ca o fac provocator. Dar pentru majoritatea celor de aici acel om nu este si nu a fost motociclist indiferent ce definitie da fiecare cuvantului si indiferent cum acest cuvant apare in DEX.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nomal ca atunci cand am citit titlul toti ne-am gandit ca un motociclist a avut accident. Dupa ce am aflat ca individul nu avea permis cam toti i-am retras aceasta titulatura. Au mai fost doi trei care insista ca era motociclist. Evident ca e dreptul lor sa il numesca cum vor desi mie mi se pare ca o fac provocator. Dar pentru majoritatea celor de aici acel om nu este si nu a fost motociclist indiferent ce definitie da fiecare cuvantului si indiferent cum acest cuvant apare in DEX.

 

nu mai tin minte cum se exprima jurnalistii cand un astfel de accident este provocat de/cu un autoturism...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin minte cum se exprima jurnalistii cand un astfel de accident este provocat de/cu un autoturism...

 

 

o persoana de sex masculin/feminin a urcat la volanul unui autovehicol fara a avea permis de conducere...

 

 

" cetateanul V.M a condus un autovehicol pe drumurile publice fara a avea permis de conducere, ( a urcat la volanul unui autovehocol faras a avea categoria care sa-i dea dreptul sa conduca acel tip pe drumurile publice)

 

 

 

cam asa se exprima jurnalistii

 

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este chiar NIMIC

In plm... mor in fiecare zii zeci de mii de oameni in toata lumea , ca de boala, ca de foame, ca de ghinion, si va doare-n pwla, dar pentru un teribilist nu mai aveti somn noaptea... :-L

Mno bine,da' nu te enerva,ca faci buba la creere!:lol:

 

io personal nu am, daca mai apare un martafoi de asta prin zona si face poc.... o sa fiu oprit de fiecare militian sa ma intrebe de acte si de alte alea.

Si?Care-i problema,nu ai actele in regula?

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bine, este necesara cite o bere pentru fiecare creer! :crack:


» Post actualizat in 21 Feb 2016 13:27


Mno bine,da' nu te enerva,ca faci buba la creere! :lol:


» Post actualizat in 21 Feb 2016 13:31


ON : In cazul acesta ..... as intreba 2 persoane mai in virsta ce parere au apropo de cel ce a tinut ghidonul - daca-i sau nu motociclist.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bine, este necesara cite o bere pentru fiecare creer! :crack:

...

Din pacate pentru unii si e multi,creerele se misca abia dupa 3-4 berici... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conducatorul motocicletei avea echipament?

Poseda categoria corespunzatoare?

 

Oare l-a fortat careva pe pasager sa se urce in sa fara echipament?

 

 

Mircea,acuma repet intrebarea:a obligat-o cineva sa se urce in spatele lui,fara echipament si el fara categoria corespunzatoare?Nu cred.

N-a facut saraca fata decat sa-si forteze soarta!

Si soarta a cedat!

 

cand iti place foarte mult ceva, o faci fara sa stai sa te gandesti la consecinte. cel care conducea avea obligatia sa nu o lase sa se urce, oricat de mare i'ar fi fost dorinta. dar ca de obicei, teribilismul ucide.

eu nu'mi las pasagerul sa urce fara geaca iar daca e si fara casca clar o sa ia metroul, masina, perpedesul.

consider ca e responsabilitatea soferului. acelasi lucru e valabil si pentru soferii de autoturisme din punctul meu de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand iti place foarte mult ceva, o faci fara sa stai sa te gandesti la consecinte. cel care conducea avea obligatia sa nu o lase sa se urce, oricat de mare i'ar fi fost dorinta. dar ca de obicei, teribilismul ucide.

eu nu'mi las pasagerul sa urce fara geaca iar daca e si fara casca clar o sa ia metroul, masina, perpedesul.

consider ca e SI responsabilitatea soferului. acelasi lucru e valabil si pentru soferii de autoturisme din punctul meu de vedere.

 

Corect,nu?

Eu nu duc pasager,nici n-am unde ca mobrele mele-s facute de mine doar pentru motociclist!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot asa am inteles si eu Taz

 

Pasagerul, Valentin Ileana, a decedat, nu avea echipament de protecție și nu a avut nicio șansă să supraviețuiască impactului. Georgian B., șoferul motocicletei a ajuns și el la spital.
Pasagerul, Valentin Ileana, din Budeasa, abia împlinise 22 de ani . Prietenii lui au postat o fotografie însoțită de mesaje dureroase.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea impuscatului se dadea un examen psihologic inainte de a te inscrie la examen cred ca si acum ar trebui. consider ca are o problema la mansarda cel care urca pe moto fara carnet si cel putin casca. pacat de pasager

Pe vremea impuscatului nu toti analfabetii aveau carnet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,nu?

Eu nu duc pasager,nici n-am unde ca mobrele mele-s facute de mine doar pentru motociclist!

nu are cum sa fie SI vina soferului. este NUMAI vina lui :) pentru ca un pasager nu va cunoaste niciodata pericolele reale la care se expune urcand pe o motocicleta fara casca/echipament. un motociclist in schimb (mai ales daca e motociclist de cel putin 6 luni) le stie, si le stie foarte bine. raman la parerea ca este strict vina motociclistului daca se urca un pasager fara casca/echipament pe motocicleta lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...