Sari la conținut

Naked - de care?


jinxy
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Ma bate de ceva vreme gandul sa-mi iau un naked. As dori pareri din partea posesorilor.

 

Criterii de selectie:

An: 2008+

Minim 600cc

Minim 60CP

Pret maxim 3500E (ideal 3000E)

 

Kawa: Imi place ER6N. Am vazut ca are un twin in 2 cilindri, la prima vedere neimpresionant ca putere. Cum se comporta? Pro/cons?

 

Yamaha: De la Yamaha am vazut FZ6N si XJ6 - parca ambele sunt 4 cilindri in-line, ambele cu motor luat de pe R6, doar ca FZ scoate mai multi cai. Care e diferenta intre ele?

 

Honda: Hornetul nu prea ma pasioneaza...nu ma atrage ca design

 

Suzuki: habar n-am ce modele au, am vazut GSR600...

 

Ducati: clar nu Monster!

 

BMW: ???

 

 

Astept pareri!

 

Merci anticipat,

Alex

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Criterii de selectie:

An: 2008+

Minim 600cc

Minim 60CP

Pret maxim 3500E (ideal 3000E)

 

Kawa: Imi place ER6N. Am vazut ca are un twin in 2 cilindri, la prima vedere neimpresionant ca putere. Cum se comporta? Pro/cons?

 

Tot de la Kawasaki, nu iti place Z750?

Nu stiu daca la 3500 cumperi model 2008, dar arata foarte bine, putere are destula.

 

La 3500 euro parca era un user care vindea o Aprilia Shiver 750 Model 2011 la vreo 20 si ceva de mii de km. Asta e linkul :

/index.php?/topic/731141-aprilia-shiver-2011-oferta-3480e-cu-tobe-roadsitalia-3300e-tobe-stock/?hl=%2Baprilia+%2Bshiver

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Z750 mi se pare superb, dar nu cred ca ma incadrez in buget!

 

Multumesc pentru link, nu stiu in schimb ce sa zic de Aprilia, nu stiu cum stau cu fiabilitatea, cu piese, cu mecanici etc. Nu stiu mare lucru despre brand. Pretul pare bun, in schimb.

 

La cum arata piata din RO ma gandeam sa-mi iau ceva din afara...

 

 

@mianmar - multumesc, dar as dori ceva naked, fara mini-carena respectiva in fata (din motive estetice)

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum arata piata din RO ma gandeam sa-mi iau ceva din afara...

 

Da, sunt putine motociclete pe piata. Si eu caut naked de 600, dar numai Hornet si nici astea nu sunt prea multe momentan.

 

Daca optezi pentru o motocicleta adusa din alta tara, ia in calcul ca poate o iei mai ieftin decat la noi, dar nu uita ca o sa te coste cateva sute de euro transportul din tara respectiva pana in Romania si apoi inmatricularea(Rar, traduceri, si alte taxe).

Din cate am auzit, la pretul de achizitie al motocicletei mai adaugi cam 500 de euro.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Perfect! :) Merci mult!

» Post actualizat in 23 Feb 2016 14:03

Daca optezi pentru o motocicleta adusa din alta tara, ia in calcul ca poate o iei mai ieftin decat la noi, dar nu uita ca o sa te coste cateva sute de euro transportul din tara respectiva pana in Romania si apoi inmatricularea(Rar, traduceri, si alte taxe).

Din cate am auzit, la pretul de achizitie al motocicletei mai adaugi cam 500 de euro.

 

Da, am luat in calcul costul suplimentar pentru inmatriculare. In schimb, o intrebare oarecum "pe langa": daca o cumperi din afara, poti veni pe ea? Sau e musai nevoie sa o aduci pe platforma? Ma gandesc ca ar fi o buna ocazie de road-trip...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am luat in calcul costul suplimentar pentru inmatriculare. In schimb, o intrebare oarecum "pe langa": daca o cumperi din afara, poti veni pe ea? Sau e musai nevoie sa o aduci pe platforma? Ma gandesc ca ar fi o buna ocazie de road-trip...

 

Nu esti obligat sa o aduci pe platforma, sigur poti sa o aduci conducand-o.

Intereseaza-te care e procedura de inmatriculare moto aduse din alta tara, din cate stiu eu nu e simplu si te pune sa umbli destul de mult.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o aduci pe roti din Germania sau Italia trebuie sa iti faci rost de numar de inmatriculare temporar (care va trebui returnat) plus asigurarea aferenta. Batai de cap inutile, parerea mea.

Ca sa o aduci pe platforma te costa ~ 400 euro.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia cred ca gasesti ceva cu ABS si in stare foarte buna. Un ER-6n e sub €3,000 cu ABS, spre exemplu.

 

Nu te zgarci la bani, ia o motocicleta care sa fie in stare buna technic si cu toate schimbate in 2015. Altfel e posibil sa bagi bani in ea mai incolo si nu e distractiv.

 

Iar, referitor la ce-ti place tie si ce nu, gandeste-te ca nu te mariti cu motocicleta. Mai incolo oricum ai sa o dai.

 

Ia una care sa fie OK, faci experienta, si dupa iti alegi ce vrei tu in cunostiinta de cauza. Acum, mai ales daca nu ai mers cu nici una cateva mii de KM, nici nu stii de fapt ce vrei de la motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia cred ca gasesti ceva cu ABS si in stare foarte buna. Un ER-6n e sub €3,000 cu ABS, spre exemplu.

 

Nu te zgarci la bani, ia o motocicleta care sa fie in stare buna technic si cu toate schimbate in 2015. Altfel e posibil sa bagi bani in ea mai incolo si nu e distractiv.

 

Iar, referitor la ce-ti place tie si ce nu, gandeste-te ca nu te mariti cu motocicleta. Mai incolo oricum ai sa o dai.

 

Ia una care sa fie OK, faci experienta, si dupa iti alegi ce vrei tu in cunostiinta de cauza. Acum, mai ales daca nu ai mers cu nici una cateva mii de KM, nici nu stii de fapt ce vrei de la motocicleta.

 

Multumesc, dar motocicleta am mai avut...un gsxr. Nu mai vreau SS si as vrea sa incerc un naked, atata tot. Da, stiu ca pentru unii poate parea un "regres"...

 

Cer pareri pentru ca nu ma pricep la clasa asta si la modelele mai noi.

 

Normal ca prefer sa iau una cu ABS daca gasesc.

» Post actualizat in 23 Feb 2016 14:29

Daca o aduci pe roti din Germania sau Italia trebuie sa iti faci rost de numar de inmatriculare temporar (care va trebui returnat) plus asigurarea aferenta. Batai de cap inutile, parerea mea.

Ca sa o aduci pe platforma te costa ~ 400 euro.

 

Pai mi se pare super pret la 400 euro, ca numai benzina dus-intors ar face cam atat... Banuiesc ca in banii astia ii spui cuiva ce-ti doresti iar omul se duce, ia mai multe pe platforma si o aduce si "pe a ta", nu?

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grozav. Estimarea pentru ER-6n cu ABS e cat se poate de realista, din punctul de vedere al pretului. Se gasesc, dar is cam rare.

Un prieten a gasit doar cateva cu ABS -- din toate la vanzare pe Olx -- in vara, cu un buget similar, deci slabe sanse cu Kawasaki.

 

Hornet cu ABS am vazut mai multe, am si eu una pana la urma, si sunt sanse sa gasesti sub €3,500 ceva bun.

 

Cel putin intre astea doua e o diferenta marisoara. Kawa-ul are mai mult cuplu jos, Hornetul e cu motor de 600RR si trage bine la turatii mari. Kawa-ul vibreaza mult sub acceleratie, si se simte bine chestia asta, pe cand la Hornet vibratiile sunt mai putine si mai greu sesizabile.

Suspensiile de pe Kawa mi se par moi pentru greutatea mea, la un Hornet cu furca reglabila evident sunt mult mai OK (nu stiu cum e cu furca pre-2009 insa).

Consumul e cam tot pe acolo din ce imi dau eu seama, insa Hornetul are un rezervor cu vreo 4 litri mai mare ceea ce ajuta la drum lung.

 

Ca si senzatie prefer Hornetul pentru ca se simte mult mai bine intre picioare; o mare parte din asta e furca, fara indoiala. Insa e o diferenta de pret substantiala intre ele.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o aduci pe roti din Germania sau Italia trebuie sa iti faci rost de numar de inmatriculare temporar (care va trebui returnat) plus asigurarea aferenta. Batai de cap inutile, parerea mea.

Ca sa o aduci pe platforma te costa ~ 400 euro.

Daca te referi la a-l returna in Germania (eu asa inteleg din ceea ce ai scris) nu este cazul. Numarul provizoriu este valabil pe perioada pe care ai facut asigurarea. Eu l-am luat valabil pe 1 luna si a costat vreo 120 € + 15 € tabla. Si am venit cu ea pe roti si astfel am facut o vacanta scurta de 10 zile prin Alpii Bavarezi :).

Daca spui ca pentru a o aduce pe platforma costa cam 400 € ai o diferenta de circa 250 € pentru vacanta pe 2 roti. Adica benzina pentru vreo 3000 Km (depinde ce dihanie iei).

In Romania faci RAR-ul si costa cam 450 LEI ITP-ul si CIV. Mai ai de alergat cu o porcarie de hartie pe la finante (cred ca ceva legat ca nu trebuie platesti TVA, nu mai stiu, poate gresesc) care nu costa mare lucru dar pierzi timp. Si te mai costa tradusul actelor cred ca a fost in jur de 150 LEI.

La Politie cand o inmatriculezi se preda numarul provizoriu impreuna cu actele originale. Atita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mi se pare super pret la 400 euro, ca numai benzina dus-intors ar face cam atat... Banuiesc ca in banii astia ii spui cuiva ce-ti doresti iar omul se duce, ia mai multe pe platforma si o aduce si "pe a ta", nu?

 

Daca vrei sa apelezi la varianta asta, cerand cuiva sa ti-oaduca de-afara, atunci vorbeste cu fratii Biris si intreaba-i de costuri ca sa stii la ce sa te astepti. Ei sunt apreciati pe forum, dar e posibil sa iti ceara mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la a-l returna in Germania (eu asa inteleg din ceea ce ai scris) nu este cazul. Numarul provizoriu este valabil pe perioada pe care ai facut asigurarea. Eu l-am luat valabil pe 1 luna si a costat vreo 120 € + 15 € tabla. Si am venit cu ea pe roti si astfel am facut o vacanta scurta de 10 zile prin Alpii Bavarezi :).

Daca spui ca pentru a o aduce pe platforma costa cam 400 € ai o diferenta de circa 250 € pentru vacanta pe 2 roti. Adica benzina pentru vreo 3000 Km (depinde ce dihanie iei).

In Romania faci RAR-ul si costa cam 450 LEI ITP-ul si CIV. Mai ai de alergat cu o porcarie de hartie pe la finante (cred ca ceva legat ca nu trebuie platesti TVA, nu mai stiu, poate gresesc) care nu costa mare lucru dar pierzi timp. Si te mai costa tradusul actelor cred ca a fost in jur de 150 LEI.

La Politie cand o inmatriculezi se preda numarul provizoriu impreuna cu actele originale. Atita.

Asta daca ai 10 zile pentru vancanta...eu nu am mai avut un concediu de 2 saptamani de 9 ani de zile asa ca am preferat sa platesc banii si sa se duca cineva sa o vada si sa o aduca in tara.

Autentificare/ITP si CIV m-a costat la RAR in Bucuresti ~ 400 lei.

Trebuie sa treci si pe la ANAF ca sa obtii o hartie conform careia nu trebuie platit TVA in Ro...asta cu conditia ca moto sa nu aiba mai putin de 6 luni sau 6000km

 

Daca vrei sa apelezi la varianta asta, cerand cuiva sa ti-oaduca de-afara, atunci vorbeste cu fratii Biris si intreaba-i de costuri ca sa stii la ce sa te astepti. Ei sunt apreciati pe forum, dar e posibil sa iti ceara mai mult.

Pentru Italia ii recomand pe fratii Biris.

Pentru Germania il recomand Stefan de la Japan Motors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt putine motociclete pe piata. Si eu caut naked de 600, dar numai Hornet si nici astea nu sunt prea multe momentan.

Really? Sunt GSR-uri de 600 la vanzare acum de iti faci colectie, toate la preturi de nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

La 3500 euro parca era un user care vindea o Aprilia Shiver 750 Model 2011 la vreo 20 si ceva de mii de km. Asta e linkul :

/index.php?/topic/731141-aprilia-shiver-2011-oferta-3480e-cu-tobe-roadsitalia-3300e-tobe-stock/?hl=%2Baprilia+%2Bshiver

Recomand si mobra,si modelul si pe Dragos!

 

....

 

Shiver all the way.

Cel putin,pe mine m-a impresionat superplacut pentru un naked.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Really? Sunt GSR-uri de 600 la vanzare acum de iti faci colectie, toate la preturi de nimic

 

Tocmai m-am uitat pe OLX si pe bikeshop si sunt cateva. In Bucuresti imi arata 4 anunturi pe OLX.

Nu stiu cate sunt in restul tarii, dar eu m-am uitat dupa cele din Bucuresti.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...