Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Mi-se pare absolut inadmisibil ca dupa ce este schimbat distributia sa se intample asa ceva.

 

Nu cred ca asta este ginion, cei de la alfa motors sunt niste incompetenti !!!

 

Oricum bafta

 

Serios ? Dar eu ca am fost la ei in service cu un mic zgomot la ambreiaj.. ?

 

Mi-au zis ca e rulmentul de presiune, ramasese sa mi-l aduca pe garantie !

 

Intre timp eu mi-am schimbat placile cu ferodo (consumabile), iar cand am sunat dupa rulment mi-a facut spume la telefon tatal lui Razvan, ca ce domne , ca si rulmentul e consumabil..

 

Si am zis pas la firma asta, dar cum aud de alfa motors spun povestea mea.. sa nu se mai tepuiasca si altii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in afara de suzi nu am avut motor mai nou ...dar pot spune ca : placute bune, furtune si radiala brembo ..franeaza mai mult decat imi trebuie

pe suzi am discuri de 300mm si voiam sa pun kitul de 320mm dar ar fi o mare prostie

franele ar deveni prea agresive ptr gustul meu , in plus efectul giroscopic ar creste destul

 

din motoarele cu care m'am dat:

spre exemplu: aprilia ...franeaza incredibil, alta planeta fata de japoneze

la fel MV Agusta ..probata in pista asa cum trebuie..practic a trebuit sa franez 30-40m mai tarziu decat cu sc'33'ul care avea furtune, wave si placute bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun de ceva rc8'ul ala?

Foarte usoara, ciclistica impecabila, suspensii beton (si la propriu si la figurat), frane overkill, motorul trage tare, tare, tare...dar nu pe gustul meu....nici un pic de rafinament.

Per ansamblu, o scula foarte misto, dar pentru cine gusta zgomotul, vibratiile si "sutul in popou" la deschiderea gazului tipice ktm-urilor. Distractiva pe pista, greu de exploatat in oras.

Acum sunt pe fuga, dar o sa mai dau detalii daca vreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte usoara, ciclistica impecabila, suspensii beton (si la propriu si la figurat), frane overkill, motorul trage tare, tare, tare...dar nu pe gustul meu....nici un pic de rafinament.

Per ansamblu, o scula foarte misto, dar pentru cine gusta zgomotul, vibratiile si "sutul in popou" la deschiderea gazului tipice ktm-urilor. Distractiva pe pista, greu de exploatat in oras.

Acum sunt pe fuga, dar o sa mai dau detalii daca vreti.

 

Exact asa. Prietenul meu are intre altele si un KTM 525EXC facut supermoto !!

A zis ca RC8 este mult mai aproape in comportare de EXC decat de R1 2005 !! Si aici sa gandit la manevrabilitate si greutate!!!

 

Franele chiar ca sunt super sensibile si musca de numa-numa, cat despre motor, trage agresiv de a zis ca l-au durut antebratele dupa 3 ore, pe strada, desi este obisnuit cu R1.

 

Am vazut niste teste facute de MCN, si pe strada si pe pista, si au zis ca PC8 bate Desmosedici fara doar si poate !! (asta ramane de vazut)

 

PS Nu stiu daca a vazut cineva ce am remarvat eu cu uimire. Fireblade 1000RR, modelul nou, are in fata TOKiKO si in spate NISSIN din fabrica !!!!!

 

Visit My Website

 

Visit My Website

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rc8 nu bate mai nimic ..

probele in pista spun adevarul...nu e capabila sa tina pasul cu modelele 2008 ..ca sa nu mai vorbim de un motoGP replica precum D16 cu 175 cai la roata :goodposting:

nu tre sa credeti toate "vrajelile astea" publicate de nujtu cine

 

uitati'va la 1000 WSTK ..abia daca se apropie la 2 secunde de restul lumii ..si aia nu mint

 

asta nu inseamna ca nu e o motocicleta grozava, mie chiar imi place f mult ..singura problema ar fi cutia de viteze cam dura si imprecisa

mai multi utilizatori italieni se plang de cutia de viteze ..se pare ca au ceva pb

Editat de mac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar sunt urmarit de ghinioane.

Motorul meu a inceput iar sa zdragane groaznic incepand cu 3000 de ture zici ca se sparge.Am ajuns la service si am stabilit cu Razvan de la alfa motors sa imi aduca in maxim 2 saptamani un 954 identic cu o suma mica diferenta.

Acum aveam ocazia sa trec la alta motocicleta...dar sunt inca indragostit de 954 si nu vreau altceva.

Inca 2 saptamani sunt conservar.

 

Alex, tu chiar ai pus botu cind ti-au promis marea cu sarea? Tu chiar nu citesti parerile tzepuitilor de catre Alfa? Ai sa ajungi sa-ti astupi urechile numai cind auzi de firma aia de tzepari.

 

Alex, tu chiar ai pus botu cind ti-au promis marea cu sarea? Tu chiar nu citesti parerile tzepuitilor de catre Alfa? Ai sa ajungi sa-ti astupi urechile numai cind auzi de firma aia de tzepari.

 

Weekendul asta Pannonia rulez. Sa vedem de ce-i in stare ragalia asta de 954.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex, tu chiar ai pus botu cind ti-au promis marea cu sarea? Tu chiar nu citesti parerile tzepuitilor de catre Alfa? Ai sa ajungi sa-ti astupi urechile numai cind auzi de firma aia de tzepari.

 

 

 

Weekendul asta Pannonia rulez. Sa vedem de ce-i in stare ragalia asta de 954.

Ramane de vazut....de obicei cu Razvan nu sunt probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sa nu ma intrebi de franele de pe xx. nici nu vreau sa spun ce parere am despre cbs....

In rest, barca mare, confortabila, civilizata, telescoape fata moi si tehnologie din evul mediu, (prea moi, vezi concurenta, busa si zx12). Cand faci 60 de ani si ti-ai tras o nevasta grasa cu chef de ture pe autostrada, sa-ti cumperi una. Givi face niste cutii misto pentru ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sa nu ma intrebi de franele de pe xx. nici nu vreau sa spun ce parere am despre cbs....

In rest, barca mare, confortabila, civilizata, telescoape fata moi si tehnologie din evul mediu, (prea moi, vezi concurenta, busa si zx12). Cand faci 60 de ani si ti-ai tras o nevasta grasa cu chef de ture pe autostrada, sa-ti cumperi una. Givi face niste cutii misto pentru ea.

 

 

tot respectul ptr raspunsul asta

 

la frane puternice ai nevoie de suspensii bune, cauciucuri calumea

 

problema cea mai mare la noi ramane asfaltul plin de praf care nu'mi inspira deloc incredere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sa nu ma intrebi de franele de pe xx. nici nu vreau sa spun ce parere am despre cbs....

In rest, barca mare, confortabila, civilizata, telescoape fata moi si tehnologie din evul mediu, (prea moi, vezi concurenta, busa si zx12). Cand faci 60 de ani si ti-ai tras o nevasta grasa cu chef de ture pe autostrada, sa-ti cumperi una. Givi face niste cutii misto pentru ea.

Eu am mers cu XX si nu mi se pare atat de jenant pe cat spui tu ca e CBS-ul. E chiar foarte tare sistemul ! Gandeste-te totusi ca este un sport-touring , derivat din 900 RR, evident cu alt alezaj, curse diferite, vreo 40 de Nm in plus si cativa caluti extra. Aprox. aceeasi distanta intre roti, aceeasi inclinatie a motorului etc. So, think about it :agree:

 

P.S.: Kata-san-ule, we all hate you ! :goodposting: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu XX si nu mi se pare atat de jenant pe cat spui tu ca e CBS-ul. E chiar foarte tare sistemul ! Gandeste-te totusi ca este un sport-touring , derivat din 900 RR, evident cu alt alezaj, curse diferite, vreo 40 de Nm in plus si cativa caluti extra. Aprox. aceeasi distanta intre roti, aceeasi inclinatie a motorului etc. So, think about it :)

 

P.S.: Kata-san-ule, we all hate you ! :kiss: :)

 

Naaaaa.....!!! nu e nevoie sa ma urati :goodposting: cand m-am dat jos de pe RC8, tot de 954 imi era dor :agree: . Nu mi-as da motoreta pe un RC8 nici intr-o suta de ani si cred ca si voi ati simti la fel.

Sunt de acord cu Dopeman. Frane ca 954 mai rar, chiar si la modelele din ziua de azi. Iar in combinatie cu placutele Nissin sinterizate si cu un DOT 5.1 in instalatie sunt imbatabile. Nici nu vreau sa stiu ce ar face cu placute si mai pricopsite. De exemplu, Brembo-urile de pe RC8 si chiar si cele de pe SuperDuke musca mai tare decat cele de pe 954, dar nu sunt atat de dozabile. Sunt cam on-off si te sperie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca laudati la motoreta aia una din putinele componente realizate de alt producator, ce-i drept dupa specificatiile Honda probabil. Si sunt convins ca oricine si-ar da motorul la schimb cu un rc8, daca cel actual are mai mult de 2 ani vechime. Si ca sa pun sare pe rana, ar face asta si cu un zx10 2008, daca e sanatos la cap, asa ca mai lasati-o moale cu Hondele voastre imbatabile si incredibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta mea preferata e zx10r din 2006-07. acum am o Honda, am avut si Kawasaki si sper sa am si Yamaha. Suzuki mai putin, nu prea imi place.

E normal ca fiecare sa-si laude mobra, sunt convins ca asa faci si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea isi lauda marfa, e firesc, dar ce vad pe rubrica asta, e de un fanatism care nu isi are rost fata de o realizare tehnica, destul de comuna, daca ne gandim la faptul ca e un bun de larg consum, nu o opera de arta. E ceva timp de cand citesc aberatiile de aici si desi de multe ori ma apuca rasul, nu pot sa nu ma minunez de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea isi lauda marfa, e firesc, dar ce vad pe rubrica asta, e de un fanatism care nu isi are rost fata de o realizare tehnica, destul de comuna, daca ne gandim la faptul ca e un bun de larg consum, nu o opera de arta. E ceva timp de cand citesc aberatiile de aici si desi de multe ori ma apuca rasul, nu pot sa nu ma minunez de fiecare data.

 

cam asa este :agree:

sincer nu mi se pare ca celelalte modele sunt slabe pe franare

cel putin la asta am niste frane atat de tari incat nu le pot folosi la potentialul lor, unde mai pun ca suzi e mai frumoasa ca honda ahahahahah :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea isi lauda marfa, e firesc, dar ce vad pe rubrica asta, e de un fanatism care nu isi are rost fata de o realizare tehnica, destul de comuna, daca ne gandim la faptul ca e un bun de larg consum, nu o opera de arta. E ceva timp de cand citesc aberatiile de aici si desi de multe ori ma apuca rasul, nu pot sa nu ma minunez de fiecare data.

Te-ai dat vreodata cu 954? Te-ai gandit ca poate intr-adevar este un model foarte reusit de il lautam toti care mergem pe asa ceva? Nu e fanatism, pur si simplu suntem incantati de faptul ca dupa ce am mers pe mai multe modele, am ajuns la unul care ni se pare ideal pentru nevoile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...