Sari la conținut

camera marsarier in loc de oglinzi ?


Postări Recomandate

Salutare, ma tot uit de ceva vreme la filmulete de genul asta si sincer imi surade idea, in faza in care eu la masina am oglinzi cat casa ma deranjeaza foarte rau ca nu stiu ce se intampla exact in spatele meu, si chiar distrage atentia uneori de la drum. Stiti pe cineva care a facut asa ceva sau cineva poate monta asa ceva, sau chiar o parere, ma intereseaza partea de durabilitate daca ar tine o camera in firea ei la vibratiile motorului si ale intemperiilor

 

 

Offtopic : Cum inserez codul sa apara direct video ca ma dispera caut de juma de ora


» Post actualizat in 30 Mar 2016 20:03

Ma bate gandu la o camera 180 grade de genul asta, chiar ar fi buna ma gandesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-arata rau, da' gandeste-te ca ar trebui sa iei cu tine displayul de fiecare data cand parchezi mobra... si cred ca si camera ar fi "tentanta" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

180 de grade înseamnă să nu mai distingi detalii, te păcăleşte pentru că îţi arată totul foarte departe.

Monitorul are luminozitate constantă, prea slabă ziua şi prea puternică noaptea.

20€ tot kitul pe aliexpress, monitorul nu e waterproof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se par prea mici oglinzile, si nu reusesc sa le potrivesc deloc sa imi placa. Un kit bun pe amazon costa 130$ cu waterproof camera, iar display-ul il poti pune intr-un phone case pentru telefon nici aia nu ar fi asa mare problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa ii pun de jur imprejur ca am vazut ca sunt pachete si cu 360 de grade view.


» Post actualizat in 30 Mar 2016 21:18

Hai mai zice-ti ceva de asta


» Post actualizat in 30 Mar 2016 21:27

Costa doar $1,500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....in faza in care eu la masina am oglinzi cat casa ma deranjeaza foarte rau ca nu stiu ce se intampla exact in spatele meu, si chiar distrage atentia uneori de la drum. ....

Eu nu am inteles daca tu vrei sa montezi camera pe o masina sau pe mobra :eek: Pe mobra mi se pare absolut inutil. Pentru varianta auto eu am montata o astfel de camera in partea de sus a numarului si este utila atunci cand vreau sa ma apropii de ceva (bordura, bara de masina) la mai putin de 1 m, sa zicem. Cand ating 1 m incepe sa dea bipuri si pe masura ce micsorez distanta bipurile devin mai dese pana cand, la 40cm, se transforma in sunet continuu. Am si 4 senzori in acelasi kit. De acolo vin semnalele acustice. Camera are un display discret de 4,5'' pe care l-am montat in parasolar. Cand ies din masina ridic parasolarul si gata, am mascat monitorul. Pentru monitorizare trafic am camere dvr si pe fata si pe luneta si inregistrez tot timpul cat sunt in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O camera de genul nu iti reda imaginea in timp real. Are un delay de pana la 2 secunde.

Skully e altceva. Nu are camera de pe aliexpress

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O camera de genul nu iti reda imaginea in timp real. Are un delay de pana la 2 secunde.

Skully e altceva. Nu are camera de pe aliexpress

 

Are un delay de pana la 2 secunde. Nu am inteles la ce te referi...

 

Skully e altceva. Nu are camera de pe aliexpress. Dar costa si 1500 USD, cam cat o mobra de inceput :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incer sa iti explic...cu toate ca inca dorm. scoate telefonul. pune pe filmat. si treci cu mana prin fata camerei. vezi dupa cat timp trece si mana pe ecranul telefonului. la telefon o sa treaca dupa 0,2sec sau mai mult. la camera de pe bordul masii mele ( ceva luat de pe ebay cu vreo 25$) vad cum trece masina pe langa mine din sens opus, iar pe ecranul camerei trece dupa mai bine de 1 secunda.

nu cred ca te poti baza pe o astfel de camera in loc de oglinzi ( e o parere personala)sau cel putin nu pe una cumparata cu 30$ de pe ebay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste ! Dar cine a zis sa te bazezi pe camera ca pe oglinda? Camera are rolul de a imortaliza un eveniment oarecare pe care sa-l redai ulterior ca proba, ca distractie sau ca ce vrei tu. Eu vorbeam de rear camera montata pe bara spate, pe post de asistent la parcare, care are reactie in timp real. Daca nu uit, voi face cateva poze cu camera mea de parcare.

Cat priveste dashcam-urile sunt de tot felul, mai ieftine si mai prastie sau mai scumpe si mai bune (sau prastie, daca ai ghinion). Eu am dat pe ale mele 120USD pentru fata si vreo 90 USD pentru spate. Sunt f multumit de amandoua. Pe cea de marsarier (asistent la parcare) nu mai stiu cat am dat. Am montat-o cu multi ani in urma (vreo 7) si merge perfect, de asemenea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste ! Dar cine a zis sa te bazezi pe camera ca pe oglinda? Camera are rolul de a imortaliza un eveniment oarecare pe care sa-l redai ulterior ca proba, ca distractie sau ca ce vrei tu. Eu vorbeam de rear camera montata pe bara spate, pe post de asistent la parcare, care are reactie in timp real. Daca nu uit, voi face cateva poze cu camera mea de parcare.

Cat priveste dashcam-urile sunt de tot felul, mai ieftine si mai prastie sau mai scumpe si mai bune (sau prastie, daca ai ghinion). Eu am dat pe ale mele 120USD pentru fata si vreo 90 USD pentru spate. Sunt f multumit de amandoua. Pe cea de marsarier (asistent la parcare) nu mai stiu cat am dat. Am montat-o cu multi ani in urma (vreo 7) si merge perfect, de asemenea.

titlul zice Camera marsarier in loc de oglinzi. in linkul de pe youtube e o camera de marsarier montata pe o motocicleta. tind sa cred ca intentia initiatorului acestui topic este sa monteze o camera pe post de oglinzi. daca nu am inteles eu bine atunci... greseala mea

Editat de RRS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate cunosc eu la nivel elementar limba franceza marsarier vine de la "marche arrière", adica mersul cu spatele. In ipoteza in care initiatorul vrea sa mearga pe drumurile publice cu motocicleta cu spatele nu am nimic impotriva titlului postului. :crack: Altfel... intelegem fiecare ce vrem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Omul a spus simplu si se intelege dupa orice logica, vrea o camera in genul celor cum se monteaza pe spate pentru mers inapoi pe care sa o foloseasca in locul oglinzilor.

Nu mi se pare deloc un device bun de pus pe motor, iti distrage atentia si esti tentat sa stai mai mult cu ochii in ea decat in fata.

Reglezi bine sau cumperi alte oglinzi mai mari si ai rezolvat treaba. Eu m-am obisnuit si la moto si la auto ca la fiecare depasire sau schimbare de directie sa intorc scurt capul, sa arunc si o privire, treaba asta m-a scutit de multe neplaceri, atunci cand cineva se afla in punctul mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a spus simplu si se intelege dupa orice logica...

 

Iertata-mi fie lipsa de logica, dar eu nu am inteles deloc asa... Chiar credeam ca vrea sa puna camera de marsarier pentru dat cu spatele, ceea ce parea cel putin bizar. Cat priveste treaba cu camera in loc de oglinzi mi s-a parut atat de ciudat incat nici nu am luat-o in considerare ca optiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer pana acum Skully ramane printre cele mai bune optiuni, si sincer la cat am dat pe telefon cand l-am cumparat nu e cu mult sub pretul lui Skully. Cred ca daca am putina rabdare risc sa prin si o reducere la ei. Daca o comand direct la noi mai e 400$ TVA + shipping, deci vro $2000 daca nu $2200 ca la ce cutie are din ce am vazut in review-uri iti e frica. Idea era simpla, sa poti sa vezi mai bine in spate, acum vad ca fiecare a inteles ce a vrut :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idea era simpla, sa poti sa vezi mai bine in spate, acum vad ca fiecare a inteles ce a vrut

ai scris camera de marsarier in loc de oglinzi. adica am inteles ca dai jos oglinzile si pui camera.

daca scriai camera de marsarier pt un plus de vizibilitate, atunci poate ca intelegeam.

 

oricum... cred ca nu te ajuta nici in varianta a 2-a. vibratiile motocicletei in mers o sa faca foarte neclara imaginea de pe monitor+daca e soare nu se vede

repet...este o parere personala. spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIncer, nici eu nu am inteles prea bine pe ce utilaj s-ar monta camera aia, dar na ...

 

Oglinzile nu le poti da jos de tot, ca e cerinta legala.

 

Cit despre vedere in spate, daca tot pari dispus sa dai 2000$ pe chestia aia nu crezi ca ai obtine acelasi lucru (sau mai bun) cu asta: http://www.reevu.com la doar 250 lire engleze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...