Sari la conținut

Alternativa Moto Guzzi Breva 750?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut,

Am un amic care are in jur de 2-2200 euro si vrea sa-si ia motor. Spunea ca a gasit Moto Guzzi Breva, ii place cum arata, dar nu stie nimic despre ele. I-am sugerat sa lase deoparte modelele exotice si sa sa reorienteze catre o japoneza, gen Suzuki Inazuma 750 sau Kawasaki Zephyr, modele naked care mi s-au parut a fi cam la fel cu modelul respectiv.

Cum nu ma pricep va intreb, ce alte recomandari din clasa naked old style sa-i fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Moto Guzzi Breva,

Daca e aia de la C-ta sa o ia fara sa stea pe ganduri. Km f putini si reali (vreo 7 mii daca imi aduc aminte), mobra luata de noua, proprietarul trecut de prima tinerete om serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu mi-a pomenit de Constanta, ci de zona Har-Cov. Oricum, eu l-am indrumat sa evite Moto Guzzi, este un brand exotic si rar, in cazul in care ai nevoie de piese te uiti lung, nu exista reprezentanta etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut Guzzi și m-am întors la Guzzi iar Breva mică e un motoraș interesant. Dar dacă se sperie de întreținere ar mai putea încerca vreun CB750 sau mai nou și mai aproape de Breva un NTV650 sau un Suzuki Vx800.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai noroc cu importatori poti incerca la Bandisca pentru piese de guzzi. tocmai au devenit ei distrubuitori.. asta pe langa magazinele online de afara si ebay unde gasesti destule piese.

 

cat despre modele alternative, zephyr, cb750, inazuma. mai retro de atat nu am vazut decat muscle bike-urile de peste 1000cc..

 

daca totusi ii place breva ar trebui sa o incerce.. e un v2 destul de special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inazuma 750 are un prieten, il stiu destul de bine si imi place mult modelul. E foarte joasa la sa, la 1.72 cat am eu ajung cu toata talpa jos . Proprietarul are aproape 1.90 si se simte bine pe ea, deocamdata nu simte nevoia sa o schimbe cu una mai inalta.

Motorul merge fain, are cuplu de jos si trage liniar. E ieftina la mentenanta fata de alte modele( racire doar cu ulei, nu ai nevoie de antigel, jocul la supape se regleaza fara sa fie nevoie de schimbarea pastilelor, alternator extern tip auto, incarcarea te lasa muuult mai rar)

Imi place si cb750 ca aspect desi nu am probat niciunul dar stiu ca-i un model foarte reusit.

Zephir de 750 nu am probat in schimb am probat modelul mai mic de 550 si mi-a placut foarte mult, frane si ciclistica superba pentru clasa sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi, consumabile gasesti pe toate drumurile, motoarele astea sunt destul de fiabile. cati km crezi ca va face cu ea de ajunge sa isi faca griji de piese (nu consumabile) ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am un amic care are in jur de 2-2200 euro si vrea sa-si ia motor. Spunea ca a gasit Moto Guzzi Breva, ii place cum arata, dar nu stie nimic despre ele. I-am sugerat sa lase deoparte modelele exotice si sa sa reorienteze catre o japoneza, gen Suzuki Inazuma 750 sau Kawasaki Zephyr, modele naked care mi s-au parut a fi cam la fel cu modelul respectiv.

Cum nu ma pricep va intreb, ce alte recomandari din clasa naked old style sa-i fac?

 

O yamaha BT1100 Bulldog? tot motorizare V2, cuplu , look clasic...

 

un Suzuki SV 1000N.... / 650 N

» Post actualizat in 14 Jun 2016 07:12

LE: am gasit asta pe OLX: http://olx.ro/oferta/schimb-vand-motocicleta-motoguzzi-ID67wFI.html#ba508512b4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a pomenit de Constanta, ci de zona Har-Cov. Oricum, eu l-am indrumat sa evite Moto Guzzi, este un brand exotic si rar, in cazul in care ai nevoie de piese te uiti lung, nu exista reprezentanta etc.

 

Referitor la Guzzi, chiar daca este exotic in Ro, gasesti mecanici atat la reprezentanta Aprilia in Bucuresti precum si alti cativa cunoscatori, mecanici particulari. Piesele nu-s o problema...la Breva 1/2 din piese (aproximativ) sunt impartite cu Aprilia iar restul de Guzzi le aduci usor prin canalele comunicate de alti useri mai devreme.

 

Revenind la alegere, foarte important este cred eu ce isi doreste amicul tau de la motocicleta (ciclistica, cum "sa traga" s.a.), eu spre exemplu sunt "indragostit" de cuplul de jos si sunetul motorului V2, motorul 4L nu imi transmite nimic, nu-i pentru mine.

Deasemeni, poate uraste sa tot mestereasca pe la lant si o transmisie cardanica este ceea ce cauta iar aici alegerea se restrange semnificativ.

 

Referitor la fiabilitatea modelului, modelul Breva, stiu ca sta bine, insa la SH deja intra mai multe aspecte in discutie.

Ca posesor de MG Breva (V 1100), recomand cu caldura insa trebuie sa recunosc ca nu stiu cum se comporta modelul de 750/850.

 

Succes!

Editat de cip789
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

MotoGuzzi sunt genul de motoare care ti le iei de la o varsta in sus, cand vrei sa faci un mechanical statement, cand puterea si viteza nu mai sunt o prioritate, etc, etc.

Insa...Breva 750 a avut un cunoscut, motor de imprumut. Cred ca XJ-ul si Monsterul de 600 ce il mai concureaza la categoria "cele mai anemice motociclete in clasa lor".

Bulldog-ul 1100 este un motor cu design fain si suna f bine cu evacuari aftermarket. Daca imi amintesc bine articolele din presa moto a vremii, a fost cea mai trantita motocicleta in ziua lansarii. Din cauza ciclisticii.

 

Daca omul vroia un V11 sau V11 LeMans, era altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGuzzi sunt genul de motoare care ti le iei de la o varsta in sus, cand vrei sa faci un mechanical statement, cand puterea si viteza nu mai sunt o prioritate, etc, etc.

Insa...Breva 750 a avut un cunoscut, motor de imprumut. Cred ca XJ-ul si Monsterul de 600 ce il mai concureaza la categoria "cele mai anemice motociclete in clasa lor".

Bulldog-ul 1100 este un motor cu design fain si suna f bine cu evacuari aftermarket. Daca imi amintesc bine articolele din presa moto a vremii, a fost cea mai trantita motocicleta in ziua lansarii. Din cauza ciclisticii.

 

Daca omul vroia un V11 sau V11 LeMans, era altceva.

 

 

Raoueoul ? :))

 

de unde va tot vin ideile astea preconcepute ca Guzzi e motor de chegi, etc...

 

mie mereu mi-au Guzzi, Monsterele, Sportseru etc, motoare catalogate ca fiind potrivite pt o 'varsta' anume...si nu inteleg de ce..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Recunosc ca am unele pareri, poate preconcepute, despre brandurile astea mai rare, dar daca voi spuneti ca nu are de ce sa-si faca griji atunci ii spun sa aleaga cu inima.

Mersi tuturor pentru sugestii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si pe mine ma batea gandul la un moment dat sa-mi iau o Breva de 750.. cred ca totusi ar fi un pic mica pt statura mea.. dar in rest ca idee de motor de oras e ok. Zephyr-ele sunt nice.. am avut unul de 550 si inca regret ca l-am vandut. Problema pt multi la Zephyr-e este vechimea.. sunt multi cu idei preconcepute despre varsta motoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIncer si mie imi plac motocicletele "standard" (street); cele UJM sunt cele mai ok. Inazuma arata f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UJM=Universal Japanese Motorcycle ;) din cate moto am avut cu exceptia IJ-ului si RF-ului toate au fost UJM mai mult sau mai putin :)

Moto Guzzi Nevada eu nu mi-as lua... e oricum un pic catre choppere.

Oricum.. bafta amicului orice si-ar lua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inazuma 750 am avut, foarte fiabila, singura problema este cu vantul de la 120km/h in sus disconfort total, in rest nu am avut ce sa ii reprosez, acceleratie foarte buna, pozitie buna pentru drumuri mai lungi iar pentru gropile noastre si pentru mers linistit este perfecta. Si este usor de intretinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...