Sari la conținut

Accident Turda , motociclist sub influenta alcoolului


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Deci soferul de vina, dar motociclistul beat. :)

 

Chiar...cum se incadreaza asta? A cui este vina in final?

 

ala baut

 

Unul a fost prost ca nu a acordat prioritate, dar cel baut nu avea voie sa conduca si implicit nu ar fi avut loc incidentul.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....................pacat de motociclist si ranit grav si cu dosar penal pentru bautura la ghidon

si va suporta si reparatiile, RCA nu plateste in astfel de cazuri....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este culpa comuna, cum spunea si CRISTIAN 1 mai sus?

 

Salutare, NU. In cazul in care soferul implicat intr-un accident rutier este sub influenta alcoolului, acesta poarta toata vina evenimentului rutier. Pentru ca prin absenta lui, (nu s-ar fi urcat baut la volan / ghidon) evenimentul rutier ar fi putut fi evitat.

Offtopic, in opinia mea, se pune prea putin accent pe constientizarea riscurilor la care se expun participantii la trafic in stare de ebrietate (sau mai grav, aflati sub influenta alcoolului). Nu sunt un lup moralist dar consider ca exista prea putina responsabilitate, prea mult teribilism si prea putina stapanire de sine atunci cand punem la un loc roti (2 sau 4) motor si alcool.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, NU. In cazul in care soferul implicat intr-un accident rutier este sub influenta alcoolului, acesta poarta toata vina evenimentului rutier. Pentru ca prin absenta lui, (nu s-ar fi urcat baut la volan / ghidon) evenimentul rutier ar fi putut fi evitat.

Offtopic, in opinia mea, se pune prea putin accent pe constientizarea riscurilor la care se expun participantii la trafic in stare de ebrietate (sau mai grav, aflati sub influenta alcoolului). Nu sunt un lup moralist dar consider ca exista prea putina responsabilitate, prea mult teribilism si prea putina stapanire de sine atunci cand punem la un loc roti (2 sau 4) motor si alcool.

 

Cele bune.

Si atunci cum ramane cu soferul ce nu a acoordat prioritate?El n-are nicio vina?

A nu se confunda faptul ca,culpa mobristului e mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, NU. In cazul in care soferul implicat intr-un accident rutier este sub influenta alcoolului, acesta poarta toata vina evenimentului rutier. Pentru ca prin absenta lui, (nu s-ar fi urcat baut la volan / ghidon) evenimentul rutier ar fi putut fi evitat.

Haide man... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea tine explicatia...adica soferul care nu a acordat prioritate l a simtit pe ala ca era baut si de aia nu a cedat trecerea, nu? e culpa comuna, iar ala baut primeste suplimentar ce merita ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu ramane fara permis pentru neacordare de prioritate si provocarea unui accident cu pagube materiale / vatamari corporale iar celalalt ramane fara permis pentru conducerea sub influenta alcoolului.

 

Culpa comuna s-ar putea acorda daca se poate demonstra ca motociclistul ar fi putut evita accidentul daca nu era baut (si asta probabil pe civil cu expertiza din buzunarul propriu).

 

RCA-ul nu despagubeste.

 

parerea mea.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere daca ai "facut" accident in timp ce erai sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substanse psihotrope atunci "capul pe butuc" sau cu alte cuvinte permisul suspendat pentru cel putin 1 an de zile dupa care o evaluare psihologica.

Daca este sa fabulez as mai adauga si 10 lovituri cu vana de bou la talpi, asta ca bonus.

 

Iti asumi riscul sa conduci chiar daca stii ca nu o poti face in conditii de siguranta atunci trebuie sa iti asumi si rasplata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere daca ai "facut" accident in timp ce erai sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substanse psihotrope atunci "capul pe butuc" sau cu alte cuvinte permisul suspendat pentru cel putin 1 an de zile dupa care o evaluare psihologica.

Daca este sa fabulez as mai adauga si 10 lovituri cu vana de bou la talpi, asta ca bonus.

 

Iti asumi riscul sa conduci chiar daca stii ca nu o poti face in conditii de siguranta atunci trebuie sa iti asumi si rasplata.

 

...si 10 lovituri de bici.. de unde veniti cu traznaile astea ? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziaristii coorului.... cum pana mea este grav ranit si i-au masurat alcolemia in aerul expirat?

 

cine este grav ranit si poate sufla in fiola/etilotest?

Nu e chiar de mirare. Eu cand am luat o busitura eram tavalit pe jos si prima grija a lu ala a fost sa-mi bage fiola in bot, nu sa vada daca mai traiesc. Nici nu puteam sa suflu de durere dar a tras de mine pana i-am suflat in kktul ala si nici nu s-a sinchisit in rest. Apoi se tinea scai la spital sa-mi ia sange ptr analize. Noroc ca au fost oameni care au sarit sa ma ajute pana a venit salvarea ca muream cu ala stand cu etilotestul linga mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si 10 lovituri de bici.. de unde veniti cu traznaile astea ? :)))

Din puztul gandirii!

Iti garantez eu ca dupa ce iti ei 10 bucati de vana pe cocoasa de vei gandi defoarte multe ori inainte sa mai conduci baut.

 

Si acum imi aduc aminte ce palma mi-am luat de la profesoara de fizica in a doua ora din clasa a 5-a. Am avut fata rosie doua zile.

Si asta a fost acum douazeci si ceva de ani.

 

Din pacate cand nu ai material de calitate la mansarda singura metoda de a invata este cea mecanica, in speta aplicare unui lucru mecanic (vezi vana de bou) pe schinarea babuinului inguritator de bauturi bahice.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere daca ai "facut" accident in timp ce erai sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substanse psihotrope atunci "capul pe butuc" sau cu alte cuvinte permisul suspendat pentru cel putin 1 an de zile dupa care o evaluare psihologica.

Daca este sa fabulez as mai adauga si 10 lovituri cu vana de bou la talpi, asta ca bonus.

 

Iti asumi riscul sa conduci chiar daca stii ca nu o poti face in conditii de siguranta atunci trebuie sa iti asumi si rasplata.

 

Nu uita ca atunci cand imparti vanele de bou sa lasi cateva si pentru soferul autoturismului, ca si el merita cateva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita ca atunci cand imparti vanele de bou sa lasi cateva si pentru soferul autoturismului, ca si el merita cateva.

 

Putin discutabil pentru ca:

 

- daca riderul constientiza ca nu este bine sa calareasca baut si statea acasa atunci aceasta discutie nu avea loc

- daca riderul era "treaz" poate avea sanse sa evite impactul

 

Oricum ar fi riderul este vinovat din toate pozitiile in aces caz.

 

Neacordarea de prioritate este in sine o prostie si pentru asta conservarul nenorocit, mancator de bomboane agricole va ramane fara permis 30 de zile dupa care va trebui sa se chinuie si sa il dea pe alcoolic in judecata daca vrea bani pentru indreptarea mai sus mentionatei conserve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin discutabil pentru ca:

 

- daca riderul constientiza ca nu este bine sa calareasca baut si statea acasa atunci aceasta discutie nu avea loc

- daca riderul era "treaz" poate avea sanse sa evite impactul

 

Oricum ar fi riderul este vinovat din toate pozitiile in aces caz.

Putin discutabil pentru ca:

 

- daca soferul constientiza ca nu e bine sa sofeasca fiind un tembel si statea acasa aceasta discutie nu avea loc

- daca soferul era "treaz" poate avea sanse sa opreasca la cedeaza

 

Oricum ar fi soferul e vinovat cam din toate pozitiile in acest caz. Motociclistul... un tembel si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin discutabil pentru ca:

 

- daca soferul constientiza ca nu e bine sa sofeasca fiind un tembel si statea acasa aceasta discutie nu avea loc

- daca soferul era "treaz" poate avea sanse sa opreasca la cedeaza

 

Oricum ar fi soferul e vinovat cam din toate pozitiile in acest caz. Motociclistul... un tembel si el.

:crack: cineva trebuie sa fie avocatul diavolului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...