Sari la conținut

cat p.aci


bc_krist
 Share

Postări Recomandate

Poate fi sanctionat pe baza unei filmari in care nu se vede numarul de inmatriculare si care a fost facuta cu o camera neomologata?nu ca as fi contra, acel sofer chiar trebuie pedepsit, dar cred ca asta ar spune politia.putini sunt cei care au reflexele astea si ar putea fi protejati daca acesti soferi s-ar invata minte.

 

Bravo bc_krist!

Editat de giorgio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot citesc depsre camere omologate. Care sunt astea? Cine da aceasta omologare?

 

Ala cu duba nu stiu unde se uita dar cand te vede franeaza brusc. Bine ca mergeai incet, ca ala a franat oleaca si ca ai apucat sa schimbi directia si ca nu era altceva pe marginea drumului. Recunosc ca mie nu mi s-a intamplat pana acum sa imi taie unul calea asa, nu stiu ce as face sau daca as apuca sa fac ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din auzite, in lege ar scrie ca se accepta orcie proba video daca prin caracterul de urgenta al situatiei e justificata neutilizarea unei camere omologate.... sau ceva rahat de genul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biroul roman de metrologie legala nu elibereaza "omologari" pentru camerele video... de orice natura, am primit raspuns la o petitie in acest sens. Nici macar camerele de pe autospecialele politiei rutiere nu sunt omologate. Se omologheaza aparatul radar si se lipeste un sigiliu pe cutia echipamentului in care exista harddiskul cu inregistrarile video.

Problema e ca politia rutiera NU VREA sa le accepte ca proba pentru emiterea proceselor verbale de contraventie, interpretand defectuos articolul de lege.

(2) Constatarea contravenţiilor se poate face şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţiei.

Majoritatea camerelor video, dashcamurile si cele de supraveghere SUNT mijloace tehnice certificate, ele vin insotite de niste brosuri ca respecta X, Y, Z certificare ISO, CE, etc. Omologarea se face doar pentru aparatele de masura, care sunt supuse periodic si controlului metrologic.

 

Practica politiei in cazul accidentelor cu daune, victime unde declaratiile soferilor se bat cap in cap este sa accepte orice proba care sa stabileasca dinamica. Cand e un accident din ala urat, imediat cauta camere de supraveghere de la locala, de la magazine, de la banci... orice si le mediatizeaza. Sau daca accidentul e intens mediatizat cum a fost ala de la Petrom Miorita. In general oricand se comite o INFRACTIUNE sunt in limba dupa filmari, cand e vorba doar de CONTRAVENTII o baga pe "neomologata"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da... camerele cu care filmeaza jandarmeria manifestantii sunt omologate?
da filmarile de pe camerele din magazine care filmeaza fetele hotilor de ce se iau in considerare?

doar cand le convine lor. tipic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

da filmarile de pe camerele din magazine care filmeaza fetele hotilor de ce se iau in considerare?

Iar vorbesti fara sa stii. Camerele alea sunt de obicei montate de firme autorizate, cu licente de la politie si alte balarii. La fel si in benzinarii. Si la alea de schimb valutar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar vorbesti fara sa stii. Camerele alea sunt de obicei montate de firme autorizate, cu licente de la politie si alte balarii. La fel si in benzinarii. Si la alea de schimb valutar.

da, de obicei. insa nu intotdeauna.

ok, ma duc cu masina si camera sa mi-o monteze...

sau cu casca si lipesc ei suportul...

ce conteaza cine monteaza camera? nu am studio de film acasa sa ma apuc sa simulez cu trucaje si ecrane albastre, cgi si tot tacamul un accident sau o neacordare de prioritate.

ce fac ma apuc sa connstruiesc o autostrada ca pentru Matrix? nu merita...

daca filmerile lor se iau in considerare sa se ia si ale mele, daca ei ma pot filma si eu trebuie sa-i pot filma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbeam de camere mobile, acolo nu ma pricep, insa vezi ca zicea un coleg ceva mai sus si parea destul de plauzibil. In rest, ai o viziune ingusta si nu vrei sa iti depasesti conditia sub nici o forma, preferi sa ii dai inainte in loc sa te interesezi sau sa asculti pareri mai avizate. Totusi de ce conteaza cine monteaza mizeriile? Pt. ca fiind o firma avizata de pulitie (majoritatea sunt fosti securisti si de-ai casei), se presupune ca li se da acceptul si pt. echipamente, proceduri etc. De-asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biroul roman de metrologie legala nu elibereaza "omologari" pentru camerele video... de orice natura, am primit raspuns la o petitie in acest sens. Nici macar camerele de pe autospecialele politiei rutiere nu sunt omologate. Se omologheaza aparatul radar si se lipeste un sigiliu pe cutia echipamentului in care exista harddiskul cu inregistrarile video.

Problema e ca politia rutiera NU VREA sa le accepte ca proba pentru emiterea proceselor verbale de contraventie, interpretand defectuos articolul de lege.

(2) Constatarea contravenţiilor se poate face şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţiei.

Majoritatea camerelor video, dashcamurile si cele de supraveghere SUNT mijloace tehnice certificate, ele vin insotite de niste brosuri ca respecta X, Y, Z certificare ISO, CE, etc. Omologarea se face doar pentru aparatele de masura, care sunt supuse periodic si controlului metrologic.

 

Practica politiei in cazul accidentelor cu daune, victime unde declaratiile soferilor se bat cap in cap este sa accepte orice proba care sa stabileasca dinamica. Cand e un accident din ala urat, imediat cauta camere de supraveghere de la locala, de la magazine, de la banci... orice si le mediatizeaza. Sau daca accidentul e intens mediatizat cum a fost ala de la Petrom Miorita. In general oricand se comite o INFRACTIUNE sunt in limba dupa filmari, cand e vorba doar de CONTRAVENTII o baga pe "neomologata"

 

Un alt exemplu de reminiscente comuniste...

 

In UK firmele de asigurare iti fac o reducere consistenta la polita de asigurare daca porti "dash-camera" iar altele nici macar nu iti fac asigurare deloc in lipsa ei. In Rromania probabil legea este facuta stramb tocmai ca sa permita interpretari... depinde despre cine este vorba si cine "aplica" legea. Scarba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Rromania probabil legea este facuta stramb tocmai ca sa permita interpretari... depinde despre cine este vorba si cine "aplica" legea.

Asta dar si de ce sa nu recunoastem ca persoanele capabile sunt putine, indiferent de domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest, ai o viziune ingusta si nu vrei sa iti depasesti conditia sub nici o forma, preferi sa ii dai inainte in loc sa te interesezi sau sa asculti pareri mai avizate.

Nu am o viziune ingusta ci simpla.

Egalitate in drepturi si obligatii. Daca statu' are voie trebuie sa am voie si eu.

Altfel nu mai e demos kratos. Este guvernare de catre o clasa conducatoare cu drepturi mai mari si mai multe decat ale celor care sunt condusi.

Unii sunt mai egali ca altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ne facem cu locuri unde este de-a dreptul interzisă folosirea camerelor de bord?

În Germania e permisă utilizarea doar în scop recreativ, amintiri din concediu, nu pentru înregistrarea traficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@banzai - acreditarile firmelor care monteaza sisteme de supraveghere nu au legatura cu echipamentul in sine. Ai vazut tu pe cineva venind sa demonteze 10-15 camere la benzinarie sa le duca la control metrologic?

un alt exemplu de ce politia are o atitudine ipocrita... in cazul in care unul comite o contraventie grava, de natura sa puna in pericol siguranta in trafic a altor persoane, genul care merge pe contrasens cum a fost cazul cu motociclistul de prin zona Constanta ( a fost postat anul asta, scuze daca gresesc) te duci la ei si iti spun, nu e camera omologata, IN SCHIMB daca exista contact, 99% din politisti accepta sa o vada in cazul in care declaratiile conducatorilor auto sunt contradictorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Penetru: Jermanea e plina de speciali raniti la cuculetz daca le pui muile pe interneti. Da e OK, o sa dea lege acu sa puna camere pe toate strazile ca violuri si "dezechilibrati" mental le strica fenshuiu multiculti. Germania e ultima tara dupa care vrei sa te iei in domeniul legislatiei de privacy si crime prevention.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...