Sari la conținut

busola de pus pe ghidon la enduro


Postări Recomandate

va salut, vreau sa imi iau si eu o busola pt a o pune pe ghidon, cred ca o sa imi fie practica in padure, stie cineva daca exista dedicate sau trebuie sa fac eu o improvizatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai smartphone cu magnetometru. Nu toate smartphone-urile au senzor de-asta. Dar oricum, magnetometrul e la fel de influentabil ca si o busola "clasica".

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai smartphone cu magnetometru. Nu toate smartphone-urile au senzor de-asta. Dar oricum, magnetometrul e la fel de influentabil ca si o busola "clasica".

CORECT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut, vreau sa imi iau si eu o busola pt a o pune pe ghidon, cred ca o sa imi fie practica in padure, stie cineva daca exista dedicate sau trebuie sa fac eu o improvizatie?

 

Exista, si nu e magnetica: ETrex de la Garmin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e BINGO, e maxim LINIE...

 

Nu exista busola "ne-magnetica". Chiar si cele electronice au in interior un senzor, numit magnetometru (exact ca si smartphonurile cu asa ceva). Acest senzor detecteaza directia liniilor de camp magnetic si afiseaza pe ecran directia sesizata N-S. In momentul in care avem obiecte din fier/otel, magneti permanenti sau camp magnetic in preajma, aceste obiecte afecteaza directia liniilor de camp magnetic, pacalind senzorul (exact cum aceiasi magneti pacalesc si o busola clasica).

 

Sistemul GPS permite receiverului sa isi calculeze pozitia geografica in functie de decalajul dintre semnalele primite de la satelitii GPS (prin triangulatie). Un receiver GPS nu va indica niciodata directiile cardinale, pentru ca nu a fost gandit sa faca asa ceva, si nu este tehnic posibil. Ce poate face, este sa calculeze diferenta de coordonate dintre momente succesive si sa estimeze astfel directia de deplasare. Dar daca stai pe loc sau ai viteza foarte mica, aceasta metoda nu functioneaza.

 

Etrex-ul de care zicea Andrei are in aceeasi carcasa pe langa receiverul GPS si un magnetometru (ca si unele telefoane, de altfel), posibil si un senzor baro, posibil si un senzor de temperatura, etc, in functie de model. Dar "busola" Etrex-ului e tot bazata pe magnetismul Pamantului, si la fel de influentabila de magneti sau obiecte din fier, si nu are legatura cu sistemul GPS, sateliti sau receiver GPS.

 

L.E. si cum se spune ca "seeing is believing", iata si un mic experiment:

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-a prins noaptea pe coclauri si am ratat orasul cu vreo 20 de KM mergand dupa ureche, mi-a montat o busola din plastic cumparata din Auchan.

 

post-67543-0-94342400-1472550260_thumb.png

 

Metalul din ghidon nu pare sa o influenteze. Ce conteaza este inclinarea cadranului, deoarece acul trebuie sa se miste liber.

 

post-67543-0-16807000-1472550265_thumb.png post-67543-0-39539500-1472550272_thumb.png post-67543-0-99311400-1472550278_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Garmin. Nu atat din punctul de vedere al busolei, care e fix pix (te poti ghida si dupa soare, ca tot nu stii exact pe unde esti).

Eu il folosesc asa: cand plec teleleu, marchez punctul de plecare. Daca pe traseu nu mai stiu pe unde ma aflu, ii dau optiunea sa ma duca catre punctul deja marcat. Si atunci imi spune ca e spre dreapta mea, de exemplu, la 1,2 Km.

 

Singura problema este, asa cum spunea un antevorbitor, ca nu prea isi face refresh daca stai pe loc. Trebue sa fii in miscare ca sa calculeze in functie de sateliti incotro te indrepti si sa stabileasca directia de urmat.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce sa-ti spuna harta daca mergi pe munti, la discovery? Nicio harta nu stie daca in fata ai o prapastie sau e o panta destul de lina ca sa o cobori cu motorul. Stii directia de urmat, o iei intr-acolo, si daca nu merge ocolesti prin dreapta, prin stanga, pe unde se poate.

Busola sau Garmin-ul este pur si simplu ca sa-ti dea directia, sa nu cauti cu disperare punctul de plecare si sa te prinda noaptea pe munte.

 

Si cu GPS-ul mai poti si sa il pui sa memoreze drumul. Daca te-ai ratacit, mergi inapoi pe propriile urme, pe track, fara sa te mai intrebi daca ai venit pe aici sau pe acolo.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce sa-ti spuna harta daca mergi pe munti, la discovery? Nicio harta nu stie daca in fata ai o prapastie sau e o panta destul de lina ca sa o cobori cu motorul. Stii directia de urmat, o iei intr-acolo, si daca nu merge ocolesti prin dreapta, prin stanga, pe unde se poate.

Harti topo 1:5000. Se pot achizitiona de la ANCPI si sunt destul de detaliate ca sa-ti dai seama de panta, plus ca ai marcate prapastiile.

BB are dreptate. Busola fara harta e inutila.

PS. De unde stii "directia de urmat" daca n-ai o harta la tine si nu stii unde esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta informatia cu ANCPI, imi poti da mai multe detalii?

Cat despre restul, in practica e alta situatia. Pleci dimineata in traseu insotit, cu cineva care cunoaste zona sau pe marcajele de la cine stie ce cursa. INsa se intampla ca ori sa fie distruse marcajele pe o portiune destul de mare, ori sa dai de vreo schimbare in teren (alunecari de pamant, rauri care au sapat mult sau pur si simplu vreo urcare relativ simpla pe uscat, dar imposibila pe umed. Si de-abia atunci folosesti GPS-ul, pentru ca te abati de la traseul cunoscut, faci discovery, o iei prin stanga sau prin dreapta sperand sa gasesti o bucla de acces. Atunci exista pericolul real de a te rataci, si stabilirea unui punct de intoarcere pe GPS, ca macar sa stii incotro trebuie sa te intorci in cazul in care ti se infunda drumul, e esentiala.

 

Deci folosesti GPS-ul foarte rar sau chiar deloc, si doar in situatii extreme. Eu unul o singura data in 6 ani am folsit GPS-ul cu succes ca sa ma intorc in prag de noapte la baza (fara el eram mancat, ca ne rataciseram, si toti ceilalti insistau sa o luam fix in partea opusa fata de unde imi arata mie GPS-ul). Mai mult l-am folosit ca sa imi marchez vreun traseu daca il faceam prima data cu cineva care cunostea zona, ca apoi sa pot sa il fac si singur. Sau imi inregistram track-ul de la vreo prieteneasca pentru a o putea face si dupa un an, cand benzile de marcaj nu prea mai existau.


» Post actualizat in 30 Aug 2016 15:03


PS. De unde stii "directia de urmat" daca n-ai o harta la tine si nu stii unde esti?

 

Cum am mai explicat, marchezi pe GPS punctul de plecare pe traseu si, in caz de te ratacesti, ii dai GPS-ului sa te duca la acel punct. Si el iti arata directia si distanta.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Găsești mai multe detalii aici:

 

http://www.ancpi.ro/pages/wiki.php?lang=ro&pnu=hartiSiPlanuri

 

Un plan topografic sc. 1:5000 costa 30 lei și se livrează fie ca foaie de hartă plotată la scară, fie ca fișier tif. Vezi catalogul de produse.

Pentru a selecta hărțile care îți trebuie poți descărca de la ultima secțiune de pe pagină caroiajul în coordonate Stereo 70.

Apoi completezi o cerere, în care menționezi nomenclatura foilor de hartă pe care vrei să le cumperi și urmezi pașii din secțiunea "achiziționare produse".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la ce foloseste o busola fara harta? Sau voi aveti harta memorata in cap?

pai eu am pe telefon o aplicatie gps care merge fara internet, si ma folosesc de ea, vad unde sunt si unde trebuie sa ajung, de ex stiu ca trebuie sa merg inspre est, bag telefonu inapoi in rucsac si cu ajutorul busolei tin estul. cam asta e ideea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e BINGO, e maxim LINIE...

 

Nu exista busola "ne-magnetica". Chiar si cele electronice au in interior un senzor, numit magnetometru (exact ca si smartphonurile cu asa ceva). Acest senzor detecteaza directia liniilor de camp magnetic si afiseaza pe ecran directia sesizata N-S. In momentul in care avem obiecte din fier/otel, magneti permanenti sau camp magnetic in preajma, aceste obiecte afecteaza directia liniilor de camp magnetic, pacalind senzorul (exact cum aceiasi magneti pacalesc si o busola clasica).

 

Sistemul GPS permite receiverului sa isi calculeze pozitia geografica in functie de decalajul dintre semnalele primite de la satelitii GPS (prin triangulatie). Un receiver GPS nu va indica niciodata directiile cardinale, pentru ca nu a fost gandit sa faca asa ceva, si nu este tehnic posibil. Ce poate face, este sa calculeze diferenta de coordonate dintre momente succesive si sa estimeze astfel directia de deplasare. Dar daca stai pe loc sau ai viteza foarte mica, aceasta metoda nu functioneaza.

 

Etrex-ul de care zicea Andrei are in aceeasi carcasa pe langa receiverul GPS si un magnetometru (ca si unele telefoane, de altfel), posibil si un senzor baro, posibil si un senzor de temperatura, etc, in functie de model. Dar "busola" Etrex-ului e tot bazata pe magnetismul Pamantului, si la fel de influentabila de magneti sau obiecte din fier, si nu are legatura cu sistemul GPS, sateliti sau receiver GPS.

 

L.E. si cum se spune ca "seeing is believing", iata si un mic experiment:

 

BINGO este pentru Etrex

 

Este mai mult decat o busola....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...