Sari la conținut

Accident Voluntari 31.10.2016


Răzvan Drăgoi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Esti sigur ca nu te uiti la alt film? Aveti filmul exact, fara loc de speculatii si tot ii puneti in carca un mers pe o roata si o racheta sol-sol (extras din comm voastre).

 

E un accident banal cu ceva invataturi pentru altii, dar de aici pana la a face trolling din tragedia omului...pentru voi e doar un mic pas.

Sa lamurim: Nimic nu-i scuza mersul fara casca, permis si echipament, insa pentru asta a platit mai mult decat oricare a scris aici. a platit cu VIATA. Si-a platit greseala. La ce-l mai rastigniti din nou?

Sa revenim la dinamica...am incercat sa nu ma implic in discutiile voastre, dar s-a ajuns departe. Ba chiar unii speculeaza ca evitau fara probleme....

Omul locuia in zona, daca nu ma insel chiar pe strada in cauza sau oricum, undeva f aproape. Nu vreau sa speculez eu exact, dar motorul ala nu era al lui, posibil ca la vizita propietarului, a incercat sa-l conduca putin...ceva spontan, Fiind echipat casual. (din pacate) E drept, nu-l scuza, dar nu mai pozati in catolici, ca ptr 150m pe o strada, toti faceati la fel. Nu cred ca mergeati voi sa va echipati 20 minute ca sa intoarceti motorul in capatul strazii.

Cunosc zona, iar la vizionare filmarii, nu mi s-a parut o viteza peste limita, ci una apropiata de limita. Temperatura ambientala la locul evenimentului era de 15 grade. Nu cred ca era cazul de aderenta zero din partea asfaltului, ci mai degraba din partea anvelopei neincalzite.

Bun, ca si sitenza din ce am vazut in video, se pare ca anvelopele reci, suspensia rece (uleiul) si necunoasterea motocicletei...si-au spus cuvantul.

Nu a dat el cu ea pe jos, ci a blocat roata. Lucru care numai formuistilor nu li se intampla, ei sunt experti. ei au miliaone de km cu spatele si din fata tastaturii au iesit din mii de probleme.

 

Eu stiu ca supar multa lume, dar nu e uman sa fim asa reci fata de un om care a murit. Am incredere ca reprezentam o cumunitate moto si o facem pozitiv.

bine gandit si la obiect.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia de scutere nu rsspund la salut...

Aia ori se fastacesc ori nu stiu de slalutat ca ei nu-s de pe aicea....

 

Se compenseaza, mai salut eu din masina. se uita lumea ciudat la mine...dar eu fac cu mana in continuare.

Si eu am patit... Lumea se uita ca la urs intradevar, nu raspunde nimeni, inafara de unul singur, o singura data, era olandez, dpa numar si vesta deaia odioasa galbena, chiar m-am uitat expres sa vad ca nu mi-a venit sa cred ca a raspuns cineva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe înregistrarea video se vede la min 1 că venea pe 1 roată,dacă nu am văzut eu bine sau dacă am deranjat specialiștii de tastatură îmi cer scuze.Am permis de conducere din 1982 ,am motociletă și merg destul de mult,în comparație cu alții...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CNA-ul nu poate fi sesizat pt enormitatile expuse de cretinii astia?

vreo idee in ce zi a aparut materialul la teve?

pai vezi ca repeta enormitatile spuse de ciorile alea 2 .. amicii cocalarului

 

n-ai vrea sa faca un jurnalist cativa ani de tehnica de pilotaj pana e in stare sa-ti explice dinamica accidentului moto?

 

pana de curand aveam si pe aici "piloti" d'astia de "culcau" motocicletele, pana s-au pus "motociclistii de tastatura" pe ei sa termine cu aberatiile.

 

ia sa facem un poll la incepatori sa vezi cati sunt de parere ca trebuie sa "culci" motocicleta in loc sa franezi cu rotile pe asfalt....

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una-alta, am facut eu o sesizare online. ma indoiesc ca va fi de ajutor asa, singura si stinghera. poate daca se mai pun cativa sa faca....

P.S. am presupus ca data e 31 oct, ca scrie in material "motociclist decedat astazi", ora se vede pe material (19:16). ambele sunt campuri obligatorii in formularul de sesizare.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bă!!! Nu vă aruncați ca proștii de pe motoare, că nu e ok, nu asta e soluția!!!"

stiu ca poate o sa se inteleaga aiurea, si mai ales ca mesajul de mai sus este extrem de serios si de corect, dar

am crapat de ras cand am citit!

:10:

 

 

nu CNA-ul este solutia ci ceva "scrisoare" catre protv sa scoata sau sa modifice clipul ala sa nu inteleaga incepatorii ca trebuie sa sara de pe motor la cinestie ce viteza... :rusinica:

 

ca idee si noi suntem suciti...

odata a fost la teleu un reportaj care nu "blama" riderul si comunitatea in ultimul hal si nici atunci nu suntem multumiti! glumesc,

sfaturile de genul sa si le tina si sa le aplice cei care le predica pe pielea lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nene....asta mi-aduce aminte de colectiv....cautand vinovati in fiecare parte. Schimbarea incepe cu voi.

Acum un an :

"Acasa am 10 prize si 200 de chestii care se baga in ele. Am prelungitoare bagate in alte prelungitoare. Sub chiuveta din bucatarie am o priza in care intra plita, masina de spalat si frigiderul. In baie am un bec.

De dimineata m-a trezit un vecin cu bormasina. Oare ce mai au de facut prin casa? Poate isi sparge si el spre balcon, ca restul de pe scara. Eu m-am multumit sa scot doar debaralele alea inutile de pe hol, ca toata lumea din bloc. Am inteles ca ala de la 3 si-a facut chiar open space si arata misto. Treaba lor, fiecare cu apartamentul lui. Cobor cu un lift care are urmatoare revizie obligatorie in 2012.

Noroc ca a scos cineva stalpisorii de pe trotuar, altfel cine stie unde parcam. Ma mai injura astia care si-au facut magazine si cabinete in balcoanele de la parter pe pantelimon, ca cica n-au loc de mine. Dar eu unde sa parchez? Dincolo iar au sapat astia de la apa si au lasat asa.

Merg spre munca pe un bulevard mare si un drum national in paralel cu alte masini. Intai in coloana, apoi, unde se elibereaza, toti cu 99 la ora pentru ca limita e 50. O portiune de drum e inchisa, dar am vazut la altii ca merge. Nu mai trebuie sa ocolesc azi. De la atatea gropi, troncane roata din dreapta tot mai tare. Nu stiu de la ce, mi-e frica sa merg sa aflu, sa nu fie vreun rulment, cine stie?. O sa merg la Liviu, mecanicul... service cine isi permite? Si piesele la masinile nemtesti second sunt prea scumpe. Apropo, ieri a trebuit sa dau alti 50 de lei sa trec ITP-ul. Am rezolvat-o si cu cauciucurile, m-au ajuns 200 toate la SH si au fulg d-ala pe ele.

La birou a trebuit sa semnez din nou la secretariat, ca in fiecare trimestru, ca cica am fost instruiti pentru PSI. Sunt niste caiete care am inteles ca ni se cer la protectia muncii sau ceva de genul. Avem fiecare cate unul. In 10 ani nu l-am deschis o data.

Cineva zicea ca de la medicamentele astea n-am voie sa conduc. Nu e ca si cum as fi stat sa citesc prospectul. Nu e ca si cum ar fi alcool sa ma prinda la fiola. Nu e ca si cum as putea sa circul cu ratb-ul.

Seara ies in centru, e vineri. Taxiul are numar de ilfov, dar cica au gasit ei o chestie de au voie in bucuresti. Soferul stie scheme, se baga pe contrasens si o taie dreapta pe rosu dupa ala din fata cu numere de bulgaria. Tare tipul! In taxi nu-mi pun niciodata centura.

Ma lasa la bariera la selari, intre 250 de masini parcate pe „oprirea interzisa” si echipaje care le ignora complet. Mai sus, baietii cu parcarea fac semne nestingheriti. Merg pe langa cladiri cu bulina, trec pe sub balcoane cu tencuiala cazuta si gasesc clubul.

Intru, adica cobor. Pe urma dau de alta scara. Astept sa urce cineva, ca nu incapem doi, si pe urma mai cobor un nivel. Atmosfera e foarte tare, clubul e arhiplin. Mi-a luat o vesnicie sa imi fac loc pana la bar. Cer un absint, baietii iau un metru de tequila. Tipii de la masa de langa arunca servetele in tavan. Ma uit pe jos, e un covor de servetele, ma enerveaza ca se lipesc mereu pe talpa. Vine si bautura. Barmanul face niste super-scheme cu sticle flambate. Atmosfera e senzationala. Am zis ca ma las, dar vad ca toata lumea din jur fumeaza. Imi aprind si eu o tigara.

***

Jos palaria pentru cine nu se regaseste in cele de mai sus! Pe ceilalti insa as vrea sa-i vad schimband ceva la ei, inainte sau dupa ce-si satisfac pofta de a-i vedea spanzurati/arsi pe cei pe care ii vom stabili vinovati. Sunt cu siguranta vinovati si vor plati pentru asta, dar noi oare n-avem chiar nicio vina?

Intotdeauna ne uitam la altii, sa fiu al naibii daca-mi amintesc cand am vazut pe vreunul din noi ultima data asumandu-si ceva. Povestea imaginata mai sus poate fi completata cu multe alte gesturi care au ajuns sa ni se para firesti. Unele ne pun pe noi insine in pericol, altele si membri ai familiei, altele si necunoscuti. Dar atitudinea asta ucide oameni nevinovati.

Dumnezeu sa-i ierte pe cei care vineri au platit nevinovati pentru ignoranta noastra iresponsabila! Pe ei ii rog sa ma ierte pe mine."

INCEARCA CU TINE SI DUPA CU ALTII!"

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la filmare cu atentie , inainte sa apara masina in cadru se vede lumina farurilor printre frunzele pomului . De cand a intrat pe traiectoria motociclistului si pana la impact , trec cateva secunde . Cu putina paranoia poate altul ar fi fost finalul . Din pacate , s-a mai stins un baiat . Pacat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona, iar la vizionare filmarii, nu mi s-a parut o viteza peste limita, ci una apropiata de limita. Temperatura ambientala la locul evenimentului era de 15 grade. Nu cred ca era cazul de aderenta zero din partea asfaltului, ci mai degraba din partea anvelopei neincalzite.

Bun, ca si sitenza din ce am vazut in video, se pare ca anvelopele reci, suspensia rece (uleiul) si necunoasterea motocicletei...si-au spus cuvantul.

 

 

vai... shit.

lasati motoarele pe vreme dinasta...

caucioacele sunt tari, asfaltul rece, aderenta pauza..

Ati uita forta Coriolis, exploziile solare, El NIno, efectul de sera si mai stiu eu ce bazaconii...

 

La viteza pe care o avea si la cat de tarziu a sesizat el pericolul, cunostintele a zece Rossi nu l-ar mai fi scapat. Ca poate n-ar fi murit...posibil, de moarte insa cred ca l-ar fi scapat si purtarea echipamentului, dar sa evite accidentul...ar fi fost imposibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati uita forta Coriolis, exploziile solare, El NIno, efectul de sera si mai stiu eu ce bazaconii...

???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mah...de mici...educatie rutiera in plm...cum se face intr-o tara civilizata.

Pai daca el saracu era un INFRACTOR, mergea pe moto fara permis de n-avea greata, il mai durea undeva de educatia rutiera...ha...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stau bine si imi aduc aminte cate accidente au fost in ultimi 15 ani,si poate multi dintre voi poate stiti,si sunt multe Quaz si mada pe splai, RaducU,Ionut dn 1 . stiti dinamica accidentului:nu imprejurari:nu,si atunci ce atatea comenturi fara rost.Cocalar necocalar,cu permis sau ! fara a gresit,a platit cu pretul suprem Viata . Hai sa nu mai criticam,a avut viteza ok nu a avut casca ok a culcat motoru ok nu a avut permis ok,vina o poarta pacat ca pe langa tragedia asta sufera si altii.si in ultimu rand va spun ca au murit alti rideri exprimentati, si nu pot sa il uit pe huhurezu!rip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
On 10/31/2016 at 1:32 PM, SiD said:

Apopei Marius este numele... RiP ! :(

Unchiul meu....7 Ani fara El,nu pot sa cred🙏🙏😭

On 10/31/2016 at 7:19 PM, The Mentalist said:

Cocalarul nu avea nici casca, nici permis.

Frate,am descoperit site ul asta,DACA vrei sa sti El era unchiul meu,avea casca,avea permis,avea echipament...Nu Mai vorbit prost DACA nu stii..

 

On 11/1/2016 at 5:08 PM, iulia_boris said:

Motorul nu era al lui ci fusese imprumutat..Deci n.a 'cunoscut' troaca si n a reusit s.o stapaneasca..

Frate nu..Era Al Lui.Era unchiul meu..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 12.02.2023 la 22:59, Moraru Alexandru Marian a spus:

Unchiul meu....7 Ani fara El,nu pot sa cred🙏🙏😭

Frate,am descoperit site ul asta,DACA vrei sa sti El era unchiul meu,avea casca,avea permis,avea echipament...Nu Mai vorbit prost DACA nu stii..

 

Frate nu..Era Al Lui.Era unchiul meu..

 

Au trecut niste ani si viedo-ul nu mai este valabil, stiu doar ca nu vorbesc prost fara nicio baza. Daca la momentul respectiv si din reportajele de la TV si de pe FB s-a desprins ideea ca nu avea casca, nu avea permis, nu era motoreta lui, noi asa am comentat. Daca ce zici tu e adevarat ar trebui sa ii dati in judecata pe respectivii...cei care au sustinut lucrurile astea.

 

In rest, Dumnezeu sa-l odihneasca ca a platit mult prea scump aceasta pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.02.2023 la 12:41, Djebelu' a spus:

Fratiuc, pune mana pe o carte de gramatica, nu pe pagina cu decese/comemorari din ziar.

Cum scrie domnul, am in mic dubiu legat de afirmatiile lui, Mai ales,, frateee,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...