Sari la conținut

Accident Voluntari 31.10.2016


Răzvan Drăgoi
 Share

Postări Recomandate

Parca a intrat ninja in voi, babelor :)

 

Respectati legea, regulamentele, cutumele si asa mai departe dar... fiti oameni si respectati viata.

Pana una alta, tanarul Marius Apopei si-a luat placajul suprem pentru baieteala pe care si-a asumat-o.

Dumnezeu sa-l ierte!

 

P.S.

No offence, anyone!

no offence, dar ... Darwin awards. cu o foarte mica doza de "wrong place at the wrong time", ce-i drept. dar tot Darwin Awards.

P.S. All life is precious (suna mai ok in engleza). dar daca pt el insusi nu a fost, de ce l-as plange eu? Dumnezeu sa-l ierte ...si cam atat din partea mea pe tema parerilor de rau.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum s-a gasit sa iese ala cu masina tocmai in fata astuia fara permis si fara casca , parca a vrut Dumnezeu sa-i dea o lectie de invatat , dar cine so mai invete ca e tapan , probabil viitori viteji.

fugi repede si pupa niste moaste !

 

mie mi se pare halucinant cum cativa motociclisti tru au ajuns la concluzia ca soferul conservei nu s-a asigurat ...

 

nimeni nu se asigura de rachete sol sol, cand vezi un vehicul la 30-40 de m ....te bagi ! ca te astepti sa mearga cu 50-60 nu cu mach4

 

 

 

asa era si chioperistu ala tru de acum cativa ani de ii facea semne militianu disperat sa franeze si el se infige in conserva cu voiosie, ala a scapat doar cu o nominalizare la Darwin Awards.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a gasit sa iese ala cu masina tocmai in fata astuia fara permis si fara casca , parca a vrut Dumnezeu sa-i dea o lectie de invatat , dar cine so mai invete ca e tapan , probabil viitori viteji.

Deci Dumnezeu a gresit ca nu si-a calculat puterea "lectiei"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-au dat lacrimile .

Si eu am avut anul acesta o cumpana de moarte undeva intre Tecuci si Cosmesti , pe drum european , linie dreapta , vizibilitate buna , viteza sub 100 ...

Mi-a facut stanga cand ajunsem la usa din fata , unul cu WV Pasat cu o remorca de 3,5 t (era mascat de un TiR aflat imediat in spatele lui ). Nu s-a asiguirat si nu s-a facut vizibil mergand in stanga la nivelul axului . Era undeva in dreapta si a incercat sa faca o traversare .

 

In cazul acestui baiat teribilist pot spune chiar ca nu avea nici-o sansa sa scape la viteza pe care o avea si distanta scurta pana la impact . A gresit desigur , dar nu dati cu totii cu pietre ca intr-un raufacator notoriu . Consider vinovatul principal (cel putin moral si este parerea mea personala )pe acel nenorocit de sofer care totusi putea sa opreasca masina .

 

Trist .

Dumnezeu sa-l odihnească .

 

 

PS

Si eu , acum 35-40 de ani , aveam tot felul de comportamente deplasate si sunt convins ca fiecare dintre dumneavoastra aveti sa va reprosati cate ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu intrebarea din postul meu anterior ca nu ma lamuresc: despre ce se vorbeste pe acest topic? Tehnici de franare, anvelope, furci comprimate si alte chestiuni sau despre un amarat fara casca si permis moto care a pus frana cu capul in masina unui idiot care nu a acordat prioritate? Nu inteleg... ce e neclar?... nici macar RCA-ul nu o sa despagubeasca familia.

Lucrurile sunt foarte simple: motocicleta nu se piloteaza pe strada cum am citit anterior, se conduce, motocicleta se piloteaza pe circuit. Evident natura mersului pe doua roti presupune o anumita tehnica insa pe strada lucrurile stau complet diferit fata de circuit.

Cand o sa crestem noi mari, o sa mai citim despre cultura generala nu despre motociclism in particular, nu o sa ne mai cumparam cazane ca sa agatam pijdi si sa-i dam gaz race pe strada astfel de incidente se vor reduce. Vor ramane, din pacate, majoritare doar cele datorate exclusiv neatentiei noastre (si nu excesului de testosteron si adrenalina si lipsei de educatie) si a soferilor ca asa e in tenis si in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A murit pentru ca a gresit. Noi o intoarcem pe toate fetele sa vedem daca putem sa mai invatam cum sa nu murim. Cam atat. De aia cautam greseli, ca sa gasim justificari, nu sa luam doar destinul ca fiind implacabil. Ca atunci toti trebuie doar sa zicem un Doamneajuta cand ne urcam pe motor si sa asteptam sa vedem daca in ziua aia ruleta ruseasca ne alege pe noi sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca atunci toti trebuie doar sa zicem un Doamneajuta cand ne urcam pe motor si sa asteptam sa vedem daca in ziua aia ruleta ruseasca ne alege pe noi sau nu...

Cam asa e.

Ne protejam psihic, altfel am lua-o razna sau ... nu ne-am mai urca in veci pe motocicleta, ceea ce tot la nebuni ne-ar duce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleg si eu, considerati un motociclist mai bun ar fi putut evita masina aia in acea situatie fara sa se imprastie pe jos? Eu unul cred ca nu scapam netrantit sau fara contact cu mobra iesita in fata atata de din scurt.

 

 

Eu clar nu as fi evitat nimic la viteza aia asa din scurt, ma infigeam in masina 100%.

 

Consider in schimb ca un motociclist mai bun nu ar fi ajuns in situatia de sah-mat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleg si eu, considerati un motociclist mai bun ar fi putut evita masina aia in acea situatie fara sa se imprastie pe jos? Eu unul cred ca nu scapam netrantit sau fara contact cu mobra iesita in fata atata de din scurt.

Nu, consideram ca un motociclism mai bun si-ar fi luat intai permisu, apoi ar fi pus casca pe cap, dupa care, daca iesea cu mobra prin zona aia pe temperaturile alea, ar fi mers mai prudent stiind ca n-are cine stie ce aderenta, cine stie ce frane, cine stie ce suspensie si ca, in caz de doamne-fereste, are nevoie de mult spatiu ca sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa inteleg si eu, considerati un motociclist mai bun ar fi putut evita masina aia in acea situatie fara sa se imprastie pe jos? Eu unul cred ca nu scapam netrantit sau fara contact cu mobra iesita in fata atata de din scurt.

Un motociclist bun ar fi avut casca si echipament binenteles si permis si in plus cand imprumuti o mobra mergi frate prudent , nu o cunosti nu sti ce gume are , ce frane are , el a luat-o si blana , hai pe lumea cealalta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un post de televiziune la secțiunea știri filmarea postată îl arată pe motociclist venind spre mașină pe o roată.Cred că avea viteză în momentul impactului dar ce e mai rău în treaba asta e că nu avea permis de conducere și conducea fără cască de protecție.Îmi pare rău de el că era tânăr și avea toată viața înainte dar greșelile elementare făcute l-au trimis la moarte.Dumnezeu să-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleg si eu, considerati un motociclist mai bun ar fi putut evita masina aia in acea situatie fara sa se imprastie pe jos? Eu unul cred ca nu scapam netrantit sau fara contact cu mobra iesita in fata atata de din scurt.

un motociclist nu ar fi ajuns in situatia aia !

 

ai 80 pe stradutza, vezi ca scoate unu capu pe la 50 m , inchizi acceleratia , incepi franarea , cand ajungi in dreptul intersectiei ai 30-40, ala e trecut de intersectie , totul fara sa rupi franele si fara sa mergi incet

 

 

si btw.. motociclsi tru .. cand blochezi fatza din prima nu se mai incarca nici o suspenise, ca d'aia se blocheaza roata ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleg si eu, considerati un motociclist mai bun ar fi putut evita masina aia in acea situatie fara sa se imprastie pe jos? Eu unul cred ca nu scapam netrantit sau fara contact cu mobra iesita in fata atata de din scurt.

Te inseli. Cred ca sunt pe aici mega membrii care cu o mana ar fi evitat masina, cu ajutorul tastelor cu sageti, cu o mana ar fi tras un flit in ceafa soferului, cu o mana ar fi postat live situatia precum si 10 comentarii pe alte topicuri. Am uitat sa precizez de cealalta mana cu care ar fi franat spatele, evident urmate de o cazatura, o ridicare si semnul victoriei. :clap: .

 

No offence, anyone!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu te uiti la alt film? Aveti filmul exact, fara loc de speculatii si tot ii puneti in carca un mers pe o roata si o racheta sol-sol (extras din comm voastre).

 

E un accident banal cu ceva invataturi pentru altii, dar de aici pana la a face trolling din tragedia omului...pentru voi e doar un mic pas.

Sa lamurim: Nimic nu-i scuza mersul fara casca, permis si echipament, insa pentru asta a platit mai mult decat oricare a scris aici. a platit cu VIATA. Si-a platit greseala. La ce-l mai rastigniti din nou?

Sa revenim la dinamica...am incercat sa nu ma implic in discutiile voastre, dar s-a ajuns departe. Ba chiar unii speculeaza ca evitau fara probleme....

Omul locuia in zona, daca nu ma insel chiar pe strada in cauza sau oricum, undeva f aproape. Nu vreau sa speculez eu exact, dar motorul ala nu era al lui, posibil ca la vizita propietarului, a incercat sa-l conduca putin...ceva spontan, Fiind echipat casual. (din pacate) E drept, nu-l scuza, dar nu mai pozati in catolici, ca ptr 150m pe o strada, toti faceati la fel. Nu cred ca mergeati voi sa va echipati 20 minute ca sa intoarceti motorul in capatul strazii.

Cunosc zona, iar la vizionare filmarii, nu mi s-a parut o viteza peste limita, ci una apropiata de limita. Temperatura ambientala la locul evenimentului era de 15 grade. Nu cred ca era cazul de aderenta zero din partea asfaltului, ci mai degraba din partea anvelopei neincalzite.

Bun, ca si sitenza din ce am vazut in video, se pare ca anvelopele reci, suspensia rece (uleiul) si necunoasterea motocicletei...si-au spus cuvantul.

Nu a dat el cu ea pe jos, ci a blocat roata. Lucru care numai formuistilor nu li se intampla, ei sunt experti. ei au miliaone de km cu spatele si din fata tastaturii au iesit din mii de probleme.

 

Eu stiu ca supar multa lume, dar nu e uman sa fim asa reci fata de un om care a murit. Am incredere ca reprezentam o cumunitate moto si o facem pozitiv.

La un post de televiziune la secțiunea știri filmarea postată îl arată pe motociclist venind spre mașină pe o roată.Cred că avea viteză în momentul impactului dar ce e mai rău în treaba asta e că nu avea permis de conducere și conducea fără cască de protecție.Îmi pare rău de el că era tânăr și avea toată viața înainte dar greșelile elementare făcute l-au trimis la moarte.Dumnezeu să-l ierte!

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca supar multa lume, dar nu e uman sa fim asa reci fata de un om care a murit.

Nici sa fii asa ignorant cand e vorba de unele chestii nu prea te ajuta.

 

Am incredere ca reprezentam o cumunitate moto si o facem pozitiv.

Te minti singur in continuare... sa nu fii dezamagit si tu ca nenea ala de a iesit cu 'amicii' motociclisti la beuta si dupa a intrat in depresie, ca aia nu erau prea normali(dupa spusele lui). Iti gasesti cativa prieteni care vad fenomenul moto la fel ca tine si mai iesi la o tura impreuna. Asta e comunitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu te uiti la alt film? Aveti filmul exact, fara loc de speculatii si tot ii puneti in carca un mers pe o roata si o racheta sol-sol (extras din comm voastre).

 

E un accident banal cu ceva invataturi pentru altii, dar de aici pana la a face trolling din tragedia omului...pentru voi e doar un mic pas.

Sa lamurim: Nimic nu-i scuza mersul fara casca, permis si echipament, insa pentru asta a platit mai mult decat oricare a scris aici. a platit cu VIATA. Si-a platit greseala. La ce-l mai rastigniti din nou?

Sa revenim la dinamica...am incercat sa nu ma implic in discutiile voastre, dar s-a ajuns departe. Ba chiar unii speculeaza ca evitau fara probleme....

Omul locuia in zona, daca nu ma insel chiar pe strada in cauza sau oricum, undeva f aproape. Nu vreau sa speculez eu exact, dar motorul ala nu era al lui, posibil ca la vizita propietarului, a incercat sa-l conduca putin...ceva spontan, Fiind echipat casual. (din pacate) E drept, nu-l scuza, dar nu mai pozati in catolici, ca ptr 150m pe o strada, toti faceati la fel. Nu cred ca mergeati voi sa va echipati 20 minute ca sa intoarceti motorul in capatul strazii.

Cunosc zona, iar la vizionare filmarii, nu mi s-a parut o viteza peste limita, ci una apropiata de limita. Temperatura ambientala la locul evenimentului era de 15 grade. Nu cred ca era cazul de aderenta zero din partea asfaltului, ci mai degraba din partea anvelopei neincalzite.

Bun, ca si sitenza din ce am vazut in video, se pare ca anvelopele reci, suspensia rece (uleiul) si necunoasterea motocicletei...si-au spus cuvantul.

Nu a dat el cu ea pe jos, ci a blocat roata. Lucru care numai formuistilor nu li se intampla, ei sunt experti. ei au miliaone de km cu spatele si din fata tastaturii au iesit din mii de probleme.

 

Eu stiu ca supar multa lume, dar nu e uman sa fim asa reci fata de un om care a murit. Am incredere ca reprezentam o cumunitate moto si o facem pozitiv.

1) Nu il rastigneste nimeni. Analizam ce s-a intamplat si poate de aici rezultatul va fi ca unii gandesc de doua ori inainte sa faca greselile pe care le-a facut omul asta.

2) poate ca nu ma duc sa iau casca pentru o tura de 200m pe o mobra de imprumut. dar cer casca tovarasului care a venit pe ea. iar eu voi avea doar prieteni care poarta casca, ca sa nu stau sa ii plang pe forum cand franeaza cu capul gol in portiera conservei.

3) nu mai pune la suflet toti expertii carora le cresteau aripi si zburau cu mobra peste obstacol. la fel, nu mai pune la suflet ca a scris unul ca a vazut pe un film cum venea mobra pe o roata. puii mei, cate filme sunt cu accidentul asta? in filmul pe care il stim toti, e pe o roata mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ca si sitenza din ce am vazut in video, se pare ca anvelopele reci, suspensia rece (uleiul) si necunoasterea motocicletei...si-au spus cuvantul.

Nu a dat el cu ea pe jos, ci a blocat roata. Lucru care numai formuistilor nu li se intampla, ei sunt experti. ei au miliaone de km cu spatele si din fata tastaturii au iesit din mii de probleme.

 

Eu stiu ca supar multa lume, dar nu e uman sa fim asa reci fata de un om care a murit. Am incredere ca reprezentam o cumunitate moto si o facem pozitiv.

Pai nu asta am spus si noi?!

 

Despre echipament... io merg in maieu si chiloti vara, dar nu fara casca. Dovleacul e cel mai sensibil "organ" si printre putinele care iti pot da shut down direct. Asa ca io-mi iau casca si daca ma duc cu mobra mea 500 m prin curte pe la munca sa-mi iau o cola de la poarta.

 

Cat despre comunitate...s-a terminat acu' ani buni.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Si cum facem? Asteptam sa ne schimbe cineva? sau schimbarea incepe cu noi? De ce atata URA in fata tastaturii si pe strada ne salutam? Care e latura reala a motoclistului? Cand e in fata tastaturii sau cand saluta pe strada?

Cat despre comunitate...s-a terminat acu' ani buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si cum facem? Asteptam sa ne schimbe cineva? sau schimbarea incepe cu noi? De ce atata URA in fata tastaturii si pe strada ne salutam? Care e latura reala a motoclistului? Cand e in fata tastaturii sau cand saluta pe strada?

Daa',cu legheleul ce ai?Sau pe macadam nu se saluta lumea?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cu cine sa trollezi?

Nu,incercam sa destind un pic aerul pe topic,ca prea s-o incruntat treaba.

Nu obisnuiesc sa trollez,poate sa glumesc,eventual.Crede-ma.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a scris unul ca a vazut pe un film cum venea mobra pe o roata. puii mei, cate filme sunt cu accidentul asta? in filmul pe care il stim toti, e pe o roata mobra?

Da, pe aia din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si cum facem? Asteptam sa ne schimbe cineva? sau schimbarea incepe cu noi? De ce atata URA in fata tastaturii si pe strada ne salutam? Care e latura reala a motoclistului? Cand e in fata tastaturii sau cand saluta pe strada?

Pai io nu salut calaretii de motociclete sau scutere fara casca.

Si nu e vorba de nicio ura, cel mult de dispret.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...