Sari la conținut

Nevoie De Ajutor Pentru O Fata La Inceput De Drum...


Zouza
 Share

Postări Recomandate

Mi-am gasit o motocicleta, dupa multe cautari, si imi place super mult. E suficient de manevrabila si usoara pentru dimensiunile mele, banii imi ajung si totul parea Ok.

 

Am citit pe un forum ca proprietarul a avut accident cu ea si avea doua probleme:

 

- "Unde se poate indrepta un cadru si un rezervor?"

 

- "Bateria se descarca dupa 15minute de mers cu faza lunga, un bec de la faza scurta pare a fi defect."

 

 

 

Zilele astea am fost cu un mecanic sa o verifice , si el nu a gasit nici una din aceste bube. Eu am incredere in mecanic, dar ma gandesc ca poate acest proprietar a ascuns foarte bine "dedesubturile" motocicletei.

 

 

 

Ce ar trebui sa fac ? Sa o cumpar ? Motorul merge impecabil mecanicul si-a dat acordul si mi-a spus ca nu sunt defecte majore ( si nu , nu se cunosc intre ei)

 

Astept parerile voastre. Multumesc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu era vorba de aceeasi motocicleta

 

de obicei cadru stramb e buba mare

 

daca nu se vede inseamna ca a facut bine reparatia

 

daca faci baca cu ea s-ar putea sa rupi cadrul unde a fost indreptat (cu probabilitatea sa se loveasca aproape la fel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un model japonez , de 400, pretul in jur de 3 mii

daca e de 400, atunci e piata interna(japan) - piese parca se gasesc mai greu

eu stiu cum e cand i-ti place un motor, dar daca chiar esti incepatoare, poate gasesti in germania, italia ceva de 250 cmc ,care nu mai are nici vama,nici taxa de prima inmatriculare. (max 2000 euro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-i stramba, se simte la mers.treci prin apa si vezi daca urmele lasate sunt una peste alta.

asta o data.poate sa fie stramb si sa nu se vada, dar sa simta unul mai expert.

stiu o kawa el 250(chopper) in ct de vanzare.necoxata.parca tot la banii astia.la faza cu bateria inseamna

ca nu incarca suficient, sau un scurt ceva pe lunga, desi nu cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu Zouza e putin mai sportiva :crack:

 

vezi linkul : /index.php?showtopic=71584

 

Intr-adevar Aprilia RS 250....ar fi o afacere buna, mai ales fara taxe. Dar e putin cam naravasa pentru o fata, si incepatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul stramb iti cam compromite tot motorul.Chestia cu bateria...ori este bateria dusa ori ai un releu de incarcare dus(nu e mare chestie dar trebuie sa cauti un electrician care se pricepe) aceeasi problema a avut-o si fratimiu la masina si toti spuneau ca e din cauza releului de incarcare si de fapt era bateria vai de mama ei.Fi atenta cu RS 250 ca nu este deloc o pisicuta,nelimitata stiu ca are in jur de 80 de cai,si daca ii ofera cum ii ofera si RS125(brusc dupa 6000 de ture si destul de agresiv) nu iti recomand.Toate moto in 2 timpi de cilindreee mai maricica sunt notorii pentru agresivitate.Faci cum vrei da oricine iti va spune aceeasi chestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la banii astia gasesti un 400 BUN. cadrul stramb....mai bine lipsa.

 

de ce nu iei legatura cu

 

Luci - 0788-26-77-16

am vazut motoare aduse de le si sunt beton. omul e f serios si la 3000 iti aduce un 400 bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu este sa incerci un naked.sunt mult mai frumoase decat vitezele iar performanta este aceeasi.pentru tine ca incepatoare iti recomand un motor care sa nu fie pre turat pentru ca e posibil sa te urci pe toti peretii,e timp si pentru alea.daca ai nevoie de un mecanic(cel mai bun la ora asta) i-a legatura cu piticu_terorist sau mao_san. mai mult de atat nu am ce sa iti spun.oricum renunta la kawa aia,nu e pentru tine. :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu putin noroc maine voi posta poze cu noua mea motocicleta :cheers:

 

Problema e in felul urmator :

Eu am buletinul pe Constanta si proprietarul e din Bucuresti , motocicleta inmatriculata pe numele lui.

 

1. 330zile / an stau in Bucuresti.

Vreau sa inmatriculez motocicleta in CT cu numere de CT. Nu vreau sa imi schimb buletinul , ca deh stau cu chirie aici in Buc.

Pot circula cu ea in Bucuresti cu numere de Constanta?

 

2. Maine ma duc la Udriste cu un prieten. Proprietarul deja are Certificatul de Autenticitate de la RAR.

Stiu ca trebuie facut Contract V/C si o stampila de la Administratia Financiara a vanzatorului. El imi da talonul, asigurarea RCA, cartea de identitate , si mai ce ? Sau ce acte mai am nevoie de la el ?

 

3. Daca totul e in regula in Bucuresti, dau o fuga la Constanta si depun dosarul sa o inmatriculez pe numele meu. Deja am in minte cateva variante de numere preferiale.

Intrebare : Pot obtine numere d-alea rosii pana cand ies cele definitive ? Mi le da pe loc la Constanta ?

Ideal ar fi asa : depun cerere pentru nr preferentiale, iar pana ies cele definitive eu merg cu astea. Ma rog, impropriu spus "eu merg", voi fi pasagera.

 

Va multumesc pentru ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu putin noroc maine voi posta poze cu noua mea motocicleta :cheers:

 

Problema e in felul urmator :

Eu am buletinul pe Constanta si proprietarul e din Bucuresti , motocicleta inmatriculata pe numele lui.

 

1. 330zile / an stau in Bucuresti.

Vreau sa inmatriculez motocicleta in CT cu numere de CT. Nu vreau sa imi schimb buletinul , ca deh stau cu chirie aici in Buc.

Pot circula cu ea in Bucuresti cu numere de Constanta?

 

2. Maine ma duc la Udriste cu un prieten. Proprietarul deja are Certificatul de Autenticitate de la RAR.

Stiu ca trebuie facut Contract V/C si o stampila de la Administratia Financiara a vanzatorului. El imi da talonul, asigurarea RCA, cartea de identitate , si mai ce ? Sau ce acte mai am nevoie de la el ?

 

3. Daca totul e in regula in Bucuresti, dau o fuga la Constanta si depun dosarul sa o inmatriculez pe numele meu. Deja am in minte cateva variante de numere preferiale.

Intrebare : Pot obtine numere d-alea rosii pana cand ies cele definitive ? Mi le da pe loc la Constanta ?

Ideal ar fi asa : depun cerere pentru nr preferentiale, iar pana ies cele definitive eu merg cu astea. Ma rog, impropriu spus "eu merg", voi fi pasagera.

 

Va multumesc pentru ajutor !

Cu tine-as merge si fara numere. :lol: Editat de karpatenwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumpara motoare cu cadru stramb pt ca ai sa vezi ce surprize o sa ai pe la viteze mari cand nu o sa mai iei curba cu el ,daca are cadru stramb nu mai sant aliniate rotile , si nici nu o sa il mai poti vinde , ca nu o sa ti-l cumpere nimeni , ar mai fi o solutie sa ii cumperi cadru dar e ca scump . bafta si casca bine ochi inainte de a da bani pe el ca e viata ta in joc . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pot circula cu ea in Bucuresti cu numere de Constanta?

N-ai nici o problema.

 

2. Maine ma duc la Udriste cu un prieten. Proprietarul deja are Certificatul de Autenticitate de la RAR.

Stiu ca trebuie facut Contract V/C si o stampila de la Administratia Financiara a vanzatorului. El imi da talonul, asigurarea RCA, cartea de identitate , si mai ce ? Sau ce acte mai am nevoie de la el ?

 

iti da: talon, carte de identitate vehicul, 2 exemplare contract v-c, certificat autenticitate RAR, fisa de inmatriculare(pe asta e stampila de la adm financiara)

trebuie sa-ti faci singura RCA pe o luna

 

3. Intrebare : Pot obtine numere d-alea rosii pana cand ies cele definitive ? Mi le da pe loc la Constanta ?

Ideal ar fi asa : depun cerere pentru nr preferentiale, iar pana ies cele definitive eu merg cu astea. Ma rog, impropriu spus "eu merg", voi fi pasagera.

 

numerele rosii le poti obtine de la Bucuresti, se dau pe loc daca ai toate actele. la constanta bagi direct pt numere definitive

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautarile si probarile de diverse moto au luat sfarsit ieri, 10 ianuarie 2007. Nu zic ca nu mi-au placut, dar e si mai bine sa gasesti ceea ce-ti doresti.

 

De ieri sunt detinatoare unei Honditze VFR 400 cu toate actele in ordine(am scapat si de nebunia actelor). Am si inmatriculat-o in Constanta, dupa cum ziceam ca va trebui sa fac avand buletin de Constanta si maine sau cel tarziu saptamana viitoare ridic si numerele noi. :cheers:

 

Acum nu-mi ramane decat sa "devorez" noul cod rutier si sa ma apuc de invatat. Pana in primavara trebuie sa fiu As ... Nici chiar asa...mi-a scapat acum, emotia si entuziasmul...

 

In primavara imi voi lua si permisul :lol: Da, eu am luat-o in sensul invers.... Nu sunt fan "normalitate" neaparat. Motivatia e si mai mare asa.

 

 

Cunoscatorii mi-au spus ca motorul suna super bine si ca moto se tine super bine. Chiar e intretinuta super bine.

 

Am atasat si pozele .... Zouza 2 o cheama :D

 

Multumesc tuturor pentru informatii si ajutor. :) Sa ne vedem cu bine in trafic!

 

P.S. Voi primi ajutor sa dau carenele jos sa-i fac poze si la motor si la cadru si le voi atasa si pe acelea.

post-14190-1168523700_thumb.jpg

post-14190-1168523774_thumb.jpg

post-14190-1168523805_thumb.jpg

post-14190-1168523839_thumb.jpg

post-14190-1168523996_thumb.jpg

Editat de Zouza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine motocicleta(desi mie nu-mi plac sportivele :lol: ) se vede ca e ingrijita.

 

Nu sunt carcotas,dar cred ca ar cam trebuie schimbate cauciucurile,mai ales cel pe spate.Nu trebuie sa fie pe panza ca sa fie tocit.

 

Vezi ce faci la primavara la examen si sa ne vedem pe drum. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara a insemna neaparat ca e ceva in neregula, un lucru este evident: motocicleta din poze nu e foarte bine intretinuta ci... foare bine (re)vopsita.

 

Sa speram insa noua "spoiala" a fost aplicata doar pentru a'i mai ridica putin pretul si nu pentru a ascunde niscaiva hibe. Cum ramane cu povestea cu accidentul, cadrul "indreptat" (sper ca'i o gluma), farul care "consuma bateria ...??? Te refereai la acelasi motor?

 

VFR 400 si nici nu ai carnet? Pfui!!! Sper sa prind sa te vad pe strazile din Cta! Sunt sigur ca ti s'a spus deja de o mie de ori... iaca o fac si eu pentru a 1001'a oara: MARE GRIJA!

 

Altfel, felicitari pentru "spirit"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tardiv poate.........

nu e cam mult pt inceput?

multa bafta la examen

 

 

Tardiv nu cred, poate doar deplasat ... stii tu cat poate duce domnisoara ?!?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felicitari Zouza, ti se potriveste perfect! :lol:

Iesi pe strazi cat mai repede si demonstreaza'le fricosilor cum se merge cu motocicleta!

 

Fara a insemna neaparat ca e ceva in neregula, un lucru este evident: motocicleta din poze nu e foarte bine intretinuta ci... foare bine (re)vopsita.

 

Sa speram insa noua "spoiala" a fost aplicata doar pentru a'i mai ridica putin pretul si nu pentru a ascunde niscaiva hibe. Cum ramane cu povestea cu accidentul, cadrul "indreptat" (sper ca'i o gluma), farul care "consuma bateria ...??? Te refereai la acelasi motor?

 

VFR 400 si nici nu ai carnet? Pfui!!! Sper sa prind sa te vad pe strazile din Cta! Sunt sigur ca ti s'a spus deja de o mie de ori... iaca o fac si eu pentru a 1001'a oara: MARE GRIJA!

 

Altfel, felicitari pentru "spirit"!

 

 

Da'mi o adresa de mail, te rog, vreau sa'ti trimit o poza cu motocicleta mea sa'mi spui ce hibe are.

 

Arata bine motocicleta(desi mie nu-mi plac sportivele :) ) se vede ca e ingrijita.

 

Nu sunt carcotas,dar cred ca ar cam trebuie schimbate cauciucurile,mai ales cel pe spate.Nu trebuie sa fie pe panza ca sa fie tocit.

 

Vezi ce faci la primavara la examen si sa ne vedem pe drum. :cheers:

 

 

Cam cat de adanci ar trebui sa fie santurile de pe cauciuc ca sa nu il considerati dvs tocit? 10-15 cm ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...