Sari la conținut

Telescop Indoit


crettz
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea! Am mers azi sa vad un Gilera DNA 50cc, insa spre dezamagirea mea are unul din telescoapele furcii o tenta indoit...se poate remedia cumva? Daca da, unde? si un pret estimativ nimic mai mult, adica la ce ar trebui sa ma astept...O alta hiba ar fi acea mica crapatura de care nu sunt sigur daca prezinta un pericol.

 

 

 

Multumesc anticipat! beer.gif

 

 

 

 

post-13602-1168115978_thumb.jpg

 

 

P.S. stiu ca am mai postat si la coltul scuteristilor da acolo "lumea" e cam pasiva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tenta indoit e foarte putin spus, este extrem de mult indoit! cum se s-a ales cu chestia aia? te-ai uitat daca nu cumva e si janta indoita? ai putea sa te duci la un service din ala care indreapta furci.

in legatura cu crapatura aia nu stiu ce sa zic, vezi si tu daca e ceva grav sau nu, daca se poate suda...

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La janta nu m-am uitat, nici nu mi-a trecut prin minte, actualul propietar mi-a spus toata povestea...a cazut ce altceva putea sa pateasca acum problema e ca scuterul se afla la BC si eu sunt la BZ, iar aici cel putin nu am auzit de un asemenea atelier de indreptat furci :crack: . Ceva prin Bucuresti, are cineva vreo idee?

 

P.S. am vazut chiar aici la noi una si mai rau cu ambele telescoape si a mers toata vara cu ea asa...ma rog, mai putin important asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu crapatura nu-i problema.se sudeaza in argon.banuiesc ca-i aluminiu.orice ar fi, se

sudeaza.eu mi-am sudat tot o prindere rupta la cutia de la masina.cu telescopul e mai

delicat.se poate incerca sa-l indrepti la o presa hidraulica, dar masurat si verificat de 10 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea...dc gresesc sa ma contrazica cel care stie mai bine:

dc s-a indoit ,intr-o partea materialu s-a intins iar in cealalta parte s-a strans....iar tu cand vei incerca sa il indrepti s-ar putea ca in partea in care s-a strans sa iti crape nichelu......si dc ti-a crapat nichelu la telescop poti sa faci ceva in el...si din cate se vede in poza e stramb cam tare si riscul este mai mare.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine mai cauti.... telescopu` ala e f mult indoit si cum mai spunea cineva e o piesa care nu se reconditioneaza..... iar crapatura aia.... se sudeaza dar.... nu stiu cine poate garanta pt siguranta ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se indreapta, stai linistit.. orice meserias ti-l poate face.. fara sa crape nichelul...

 

 

 

daca era sa crape, crapa si cand se indoia... cu mare grija, incet-incet se indreapta... chiar daca se uzeaza materialul in zona, se va vedea in timp daca rezista sau nu...

 

 

 

e bine totusi sa cauti unul bun... nu se compara si nu cred ca e greu de gasit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se indreapta, stai linistit.. orice meserias ti-l poate face.. fara sa crape nichelul...

 

 

 

daca era sa crape, crapa si cand se indoia... cu mare grija, incet-incet se indreapta... chiar daca se uzeaza materialul in zona, se va vedea in timp daca rezista sau nu...

 

 

 

e bine totusi sa cauti unul bun... nu se compara si nu cred ca e greu de gasit..

asa spui tu care nu ai mai facut asa ceva niciodata si nici nu te pricepi cum s-ar face....e mare diferenta intre teorie si practica.....

iti trimit si eu un telescop...il indrepti??dar sa iasa cum trebuie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa spui tu care nu ai mai facut asa ceva niciodata si nici nu te pricepi cum s-ar face....e mare diferenta intre teorie si practica.....

iti trimit si eu un telescop...il indrepti??dar sa iasa cum trebuie.....

Bai fratele meu, inainte de a cumpara ceva ce nici macar nu stii daca gasesti, nu e normal sa incerci sa repari? daca nu iese nimic, cumperi altul...

nu stiu sa indrept telescoape si nici nu am cu ce, si nici nu ma intereseaza, stiu doar ca se poate indrepta si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tija aia e dintr-un otel foarte dur, care daca e indoit de multe ori (odata pe strada, o data la reparatie) se ecruiseaza si devine si mai fragil. Adica la o a doua lovitura se poate rupe de tot.

Teoretic se poate indrepta pe o presa hidraulica (ca cele de rulmenti, sau pentru indreptat arbori), dar eu nu as merge pe strada cu motorul avand o astfel de reparatie.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratele meu, inainte de a cumpara ceva ce nici macar nu stii daca gasesti, nu e normal sa incerci sa repari? daca nu iese nimic, cumperi altul...

nu stiu sa indrept telescoape si nici nu am cu ce, si nici nu ma intereseaza, stiu doar ca se poate indrepta si atat.

carpeala........asta iti place cel mai mult.....fiecare cu cei place mai mult :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e destul de tare indoit, dar daca nu are cuta se poate indrepta la loc. recomand o presa hidraulica, shi sa itzi faci doua dispozitive intre care sa prinzi tija telescopului- pe care bineintzeles o demontezi- nishte bucatzi de lemn dur cu profil in U. doua bucatzi de pasla ar fi bine sa pui intre lemn shi tija.

a, shi cred ca te referi la crapatura din carena farului nu la vreo crapatura in telecop :cheers: aia e ushor de facut la loc, nu itzi fa griji, dar tzine cont ca te va costa ceva bani reparatzia + vopsitul piesei

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti cumva sa il indrepti zimi shi mie ca si io am problema asta...numai la mine is indoite serios...:cheers:)

 

Nu stiu daca va ajuta, dar eu am indreptat amandoua telescoapele si pot sa spun ca acum nici nu se cunosc ca au fost indoite in Craiova la fabrica de avioane. Am stat mult dupa ele, meserias bun dar cam neserios, dar au iesit foarte bine.

Totusi recomandabil este sa le cumperi noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca a fost indoit "curat" adica fara cute si "valuri" se poate indrepta cu putina tehnica si un meserias, presa hidraulica plus centrare pe strung, am vazut asta pe telescoapele unui suzuki gs, pe de alta parte la telescoapele unui cbr 1000f n-am avut ce sa le facem ca aveau cute si se vedea clar linia de crapare transversal pe telescop.Oricum astea-s solutii extreme pe care nu le recomand deoarece poate deveni periculos pt viata celui care conduce astfel de scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...