Sari la conținut

Grup Adventure touring / offroad Bucuresti


robertd

Postări Recomandate

 

Super fain! Daca ai chef sa mai iei un incepator din Bucuresti pe creasta Baiului, da-mi de veste.

O sa scriu aici.

Eu merg by default cu remorca si masina cand vine vb de moto.

Tinand cont de asta recomand din experienta (am avut doua Pegaso-uri utilizate ca enduro) ca sa nu stai cu emotii anvelope cramponate, chiar daca mergi doar cu 1-a pe drum forestier. Nu aluneca nu patineaza aproale deloc, unde o pui acolo ramane.

Colegul meu si-a are deja un set de crampoane pt F650GS pe care le va incalta la urmatoarea iesire.

 

@Krong, o sa dau veste cand iesim pe Baiului.

» Post actualizat in 02 Sep 2018 21:04

Pana una alta imi iau niste trepied-uri mici pt camere.

Cand mergem pe Baiului promit ca iau si drona.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfoot, ce parere ai de Mitas E-08/C24?

 

Le-am gasit pe stoc la Chemtraders, sunt la 500 RON.

 

E ok profilul (in general as prefera 70on/30off), sau sa caut ceva mai caramelizat pentru iesiri de genul asta? Acum am Anakee 3.

 

s-l300.jpg


» Post actualizat in 03 Sep 2018 07:45

Am mai gasit Mitas E-09 Dakar "cu dunga galbena" (trebuie sa caut ce inseamna asta) pe anvelopemoto.eu, cu profil mai caramelizat, la 530 ron, pe stoc in Bucuresti.

Par mai tentante.

Neum%C3%A1tico-Mitas-E-09-110-80-18-58P-


» Post actualizat in 03 Sep 2018 07:45

Ce poza mare :)) scuze, nu mai pot s-o editez.


» Post actualizat in 03 Sep 2018 08:00

Ar mai fi ca optiune si Mitas E07.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Din experienta pe Pegaso650 grea de 180kg, clar ai nevoie de ceva cramponat. Exact Mitas E09 am avut si am fost multumit.

In opinia mea nu exista solutie de mijloc.

Ori iti iei anvelope de sosea 100% si stii o treaba ca pe sosea esti ok, ori iti iei crampoane si pe sosea mergi legal si atent iar pe off-road mergi fara stress.

 

Cat timp mergi pe pamant batatorit si uscat ai aderenta si cu slick-uri.

Problema e atunci cand franezi sau urci o panta pe lateralul unui sleau, acolo vei derapa si scapa 180kg pe jos, pentru ca nu ai crampoane pe lateral, ai practic o anvelopa standard curbata de sosea, decoltata ca sa para de off road. Se incarca mult roatile la o frana decenta iar daca te-a prins pe iarba sa zicem fara crampoane pac ai scapat-o.

Daca ai prins traseul off dupa o ploaie de vara cu avelope mixte iarasi iti iei adio, de mocirla nu mai zic ca nu iesi din ea, abia iesi daca ai crampoane, dar anvelope mixte..... Marketing din punctul meu de vedere anvelopele mixte.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere.

Eu am ramas fidel Mitas C02 este pentru mine o alegere buna. Mi-am luat unul si pt KX450F. Cu Mitas C02 pe iarba uda cu Pegaso-ul greu daca accelerai brusc cu 1-a nu derapa, se ridica pe 1 roata, foarte buna aderenta in offroad.

 

Dungile alea daca tin bine minte inseamna rosu=dur, galben=medium, verde=soft. Dar nu bag mana in foc aici, daca gresesc sa ma corecteze cineva, cu scuzele de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Ptr. sambata(mai frig) propun Buc-Mihai Bravu pe asfalt si apoi spre S prin paduri si campuri! Ceva mai la S e o zona f frumoasa cu terase succesive de pana la 2 m fiecare! Ne gasim la ora 9:30 (ca sa plecam la 10) la OMV 1 Decembrie(prima benzinarie pe dreapta cand intri in 1 Decembrie)? Ptr. duminica, surpriza, va spun maine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta ar fi: Google Maps, o cafea in Brasov (se anunta 18 grade acolo), cu posibilitate de iesire prin off daca gasim ceva interesant, mi-ar placea sa ajung un pic la o zapada pe undeva.

Legat de ora de plecare, ar fi un 7, 7 jum cel tarziu. Dar eu mai am tendinta sa ma trezesc la 4 din entuziasm si sa plec la 5:30 cand se lumineaza :D.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...