Sari la conținut

Testez, cumpar si transport moto din Ungaria-Austria-Germania catre Ro


Postări Recomandate

eu am mai impins campere pe pajiste putin inclinata dupa o ploaie sanatoasa de iunie - iulie....

sau pe zapada de 1 mai....

ca patitul care sufla in iaurt

PS. cred ca acei cam 1000 de iepuroi in plus (care e diferenta la o duba 4x4) isi merita banii pt linistea unui weekend sau concediu...

my 2c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va fii 4x4pentru ca e scump vs cat de des voi avea nevoie de el. 

va vii un camper care poate fii folosit din cand in cand sa care o motoreta bolnava.

din cauza asta singurele chestii fixe permanent va fii zona de baie. patul, si poate bucataria vor fi demontabile. va depinde de dimensiunea dubei pe care o voi alege ce ramane fix sau nu.

 

va fii in camper usor, nu va fii o conversie pur sange pt offcamping indelungat, avand in vedere ca asta va fii primul proiect de genul la care ma inham voi incerca sa il fac cat mai simplist ca sa serveasca scopului si sa-mi fac mana :D

 

panoul despartitor va ramane pe pozitie astfel incat sa nu necesite omologare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

panoul despartitor va ramane pe pozitie astfel incat sa nu necesite omologare 

Ca o paranteză, Sprinter 316 nu are panou despărțitor, deși duba e lungă cât o zi de post negru.

Dar se poate face o măgărie, tai spațiu de trecere (dacă prinzi cu așa ceva), iar în loc de bancheta aia fixă și cretină, pui un scaun auto confortabil. Idei sunt muuuuulte, întâi să te vezi cu hardughia în curte, apoi mai vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

Ca o paranteză, Sprinter 316 nu are panou despărțitor, deși duba e lungă cât o zi de post negru.

Dar se poate face o măgărie, tai spațiu de trecere (dacă prinzi cu așa ceva), iar în loc de bancheta aia fixă și cretină, pui un scaun auto confortabil. Idei sunt muuuuulte, întâi să te vezi cu hardughia în curte, apoi mai vezi.

Are panou, dacă e LKW. 

Cel pe care l-ai văzut tu, probabil era în România și era "mânărit" în stil romanesc. 

Doar cele de persoane nu au panou. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Motologistic a spus:

Are panou, dacă e LKW. 

Cel pe care l-ai văzut tu, probabil era în România și era "mânărit" în stil romanesc. 

Doar cele de persoane nu au panou. 

Iar de persoane nu vreau pt ca sunt prea multe suprafete vitrate.

 

mai exista o solutie cele cu 2 banchete dar ma complic inutil. familia noastra e formata din 2 persoane si un catel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Motologistic a spus:

Are panou, dacă e LKW. 

Cel pe care l-ai văzut tu, probabil era în România și era "mânărit" în stil romanesc. 

Doar cele de persoane nu au panou. 

Era de marfă, probabil "rezolvată", model de prin 2000 și un pic, motor de 2700, in linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, apriliacluj a spus:

 

PS. cred ca acei cam 1000 de iepuroi in plus (care e diferenta la o duba 4x4) isi merita banii pt linistea unui weekend sau concediu...

my 2c

Cred ca ai vrut să zici 10.000 (zece mii) diferența. 😊

Un Sprinter normal, sa zicem 316 Cdi, din 2007, e cam 5000 euro... Unul 4x4 ma îndoiesc ca găsești sub 15.000...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Motologistic a spus:

Cred ca ai vrut să zici 10.000 (zece mii) diferența. 😊

Un Sprinter normal, sa zicem 316 Cdi, din 2007, e cam 5000 euro... Unul 4x4 ma îndoiesc ca găsești sub 15.000...

 

dap, exact si in plus alea 4x4 sunt in format scurt, nu XXL. la vanzare nu am vazut si lung si 4x4. probabil exista, dar nu-mi bat capul ca nu am nevoie de 4x4..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

-*Salut Marcel... am sa fiu scurt. Am 5000 de euro, vreau motor, dar nu am mana stângă. Ma poți ajuta să-mi găsesc un motor? *

-*Desigur ca da... 🤔🤦‍♂️*

 

No, joac-o p'asta.  🏍️🏍️🏍️

 

Voi, ce ați face? Ce i-ați recomanda/cumpăra? 

Mulțumesc 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Motologistic said:

-*Salut Marcel... am sa fiu scurt. Am 5000 de euro, vreau motor, dar nu am mana stângă. Ma poți ajuta să-mi găsesc un motor? *

-*Desigur ca da... 🤔🤦‍♂️*

 

No, joac-o p'asta.  🏍️🏍️🏍️

 

Voi, ce ați face? Ce i-ați recomanda/cumpăra? 

Mulțumesc 🍻

 

NC750 cu DCT... cu mentiunea ca nu stiu din punct de vedere al legislatiei daca e ok. stiu ca e prevazut ca motociclistul sa aiba intotdeauna ambele maini pe ghidon... nu stiu daca sunt exceptii de la aceasta regula pentru persoanele cu handicap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian Radu said:

 

NC750 cu DCT... cu mentiunea ca nu stiu din punct de vedere al legislatiei daca e ok. stiu ca e prevazut ca motociclistul sa aiba intotdeauna ambele maini pe ghidon... nu stiu daca sunt exceptii de la aceasta regula pentru persoanele cu handicap.

Nu cumva prevederea e ca ambele ROTI sa fie pe asfalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, Mihai Daniliuc said:

Nu cumva prevederea e ca ambele ROTI sa fie pe asfalt?

 

Cred ca formularea este ceva de genul “lăsarea liberă în timpul conducerii a volanului, ghidonului sau a manetei de comanda a vehiculului” care evident lasa loc de interpretari... ambele maini sau doar una... anyway... E posibil sa ma insel (desi teoretic trebuie sa stim legislatia ca pe sfantul gral ca doar asa am primit permisul de conducere) si nici nu o sa caut acum prin legi si articole 😆 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Motologistic a spus:

-*Salut Marcel... am sa fiu scurt. Am 5000 de euro, vreau motor, dar nu am mana stângă. Ma poți ajuta să-mi găsesc un motor? *

-*Desigur ca da... 🤔🤦‍♂️*

 

No, joac-o p'asta.  🏍️🏍️🏍️

 

Voi, ce ați face? Ce i-ați recomanda/cumpăra? 

Mulțumesc 🍻

 

o honda cu DTC sau un maxi scooter.

 

am mai vazut un astfel de caz care nu mai avea de la cot mana, si avea o proteza cu care se agata de o prindere speciala montata pe ghidon, astfel incat ambele maini erau pe ghidon.

 

oricum e nevoie de adaptarea comenzilor pentru semnal si flashuri la mana dreapta

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, Lucian Radu said:

 

Cred ca formularea este ceva de genul “lăsarea liberă în timpul conducerii a volanului, ghidonului sau a manetei de comanda a vehiculului” care evident lasa loc de interpretari... ambele maini sau doar una... anyway... E posibil sa ma insel (desi teoretic trebuie sa stim legislatia ca pe sfantul gral ca doar asa am primit permisul de conducere) si nici nu o sa caut acum prin legi si articole 😆 .

Lasarea libera cred ca se refera sa nu ai nici o mana pe ghidon/ volan/ etc. Nu cred ca a fost cineva sanctionat vreodata ca merge cu o mana pe ghidon. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Săracul neamț!.. 

Ce căra ăla după el? Să nu îmi zici că sunt vechi, si vrea să le abandoneze pe bani de nimic prin România ori Balcani.. 

IMG_20210707_175204.jpg.8eb94c2cd75ca484fd8fa8d202619b61.jpg

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...