Sari la conținut

Accident ambasada chinei


Ribo
 Share

Postări Recomandate

Sanatate si recuperare cat mai rapida, colega!

Eu imi aduc aminte si culoarea tapiteriei Kangoo-ului pe care l-am penetrat prin luneta (lovind tangential si rama ei metalica), nu s-a taiat filmul deloc. Deh, capu' mare ca port L la casca, o sta creierul lejer inauntru :P Sau soc mai mic, poate pura intamplare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si recuperare cat mai rapida, colega!

Eu imi aduc aminte si culoarea tapiteriei Kangoo-ului pe care l-am penetrat prin luneta (lovind tangential si rama ei metalica), nu s-a taiat filmul deloc. Deh, capu' mare ca port L la casca, o sta creierul lejer inauntru :P Sau soc mai mic, poate pura intamplare...

Eu am dat cu ditai scufia XL de asfalt... mai degraba julitura usoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si acum in minte scrasnetul crash bar-ului pe asfalt.... pe 6 septembrie la 7.45 a.m. vor fi 7 ani.

La mine au trecut aproape 2 ani dar inca am imprimata in cap acea "bubuitura" si cum tipau fetele si baietii care erau pe marginea drumului.. Am cazut langa motor, si motorul pe mine si stiu ca l-am impins in partea cealalta a cazut jos, si am mai stat aproximativ 30 secunde in genunchi langa el apoi m-am ridicat injurand :)) Simteam o durere uriasa intr-un loc mai intim :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani la Adancata, un prieten a cazut si s-a lovit la cap. Omul ne-a bagat in sperieti la maxim. Initial a dormit 1-2 minute, s-a ridicat, a venit la boxe pe picioare, agitat. Problema era ca ce vorbeai cu el acum, uita in 1 minut, repeta intrebari la nesfirsit. Cam aproape o saptamina a avut probleme la mansarda, dupaia s-a regenerat miraculos in sensul ca reusea sa retina ce vorbea cu 5 minute in urma. Este 100% recuperat. Dar e horror cind vezi urmarile pe moment.

 

Arai.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a centrat asfaltul la un Shoei....n-am luat blue screen dar ma dureau creierii efectiv. Aveam o ameteala de mama mama, cred ca am vazut si stele verzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reactia difera de la individ la individ, la unii se taie filmul la ceilalti nu... este o reactie normala de protejare a organismului, de asemenea secretia de adrenalina este foarte puternica in momentul respectiv... iti poti rupe linistit oasele fara sa simti mare lucru. abia dupa ce efectul adrenalinei trece incep durerile. cunosc oameni cu luxatii severe ce si-au asezat degetul in pozitia fireasca singuri-singurei... cateva casti sparte la activ am si eu dar fac parte din categoria celor ce nu li se taie filmul. din cascadoria de la constanta de acum cativa ani imi amintesc fiecare filc-flac si impact cu teasta-n plaja ! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro, 2013, piciorul stang (orteza & cizma), rasucire tibie 90gr spre exterior fata de femur....

 

au au au... am simitit ca ceva nu este la locul lui (rotula era sarita spre stanga vreo 3-4 cm)...

 

ridicat pe piciorul drept si in momentul in care am calcat pe stangul, toata smecheria a sarit inapoi pe pozitie, moment in care am luat ecran galben (la propriu - ziceai ca am ochelari d'aia de condus noaptea).

 

m-am asezat si vreo 4-5 minute nu prea am habar de prea multe in jur.... revenit din stare si venit pe motor acasa (cca 15 km de offroad), in 4-5 ore eram la ortopedie (punctie & radiografii...)

 

recuperare vreo 6 luni + ligamente subrezite (sa nu repet incidentul ca ete de operat) + barometru moka

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani am avut si eu accident, Clasicul intors pe linie continua, fara asigurare. Impactul a fost pe la 40km/h, atat am reusit sa reduc...

Am lovit cu casca portiera (un Caberg am avut, care a ramas intacta, dar ulterior am schimbat-o din motive de siguranta)

Idea este ca am pierdut si eu 1-2 minute, inclusiv impactul, dar dupa putin timp mi-am amintit totul...

 

Insanatosire grabnica, coelgu', Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca dai cu capul mai tare de asfalt, pamint, le lasa cu putin sau mai mult somn, dupaia cind te trezesti, nu-ti aduci aminte mare lucru. Nu are importanta ca este Arai, Shoei, Nolan. Doar sa ramina pe cap casca, la multe se descuie prinderea rapida si sare casca de pe cap. Eu am reusit nedoritul record sa "dorm" peste 2 ore, oamenii deja credeau ca-s dus definitiv. Cind m-am trezit pe patul de spital, mi-am dat seama ca s-a intimplat ceva grav, stiam ce facusem in ziua respectiva, dar cauza cazaturii nu mi-o aminteam.Casca nu s-a spart, Shoei era.Am spart alta, acelasi model, la alt track day, dar nu s-a lasat cu pierderea cunostintei. Depinde unde iti iei upper-cut-ul. La cite evenimente track day am fost, am vazut zeci de cazaturi care s-au lasat cu "somn", niciunul nu-si mai amintea trecutul apropiat.Si toti aveau casti mult mai bune decit mediii calitativ.

Nici nu trebuie sa iti pierzi cunostinta. Eu am avut accident, m-am ridicat imediat, dar nu mi-am adus aminte de accident. Intrebam, imi explicau si se stergea din nou... Este un mecanism de protectie a creierului... Nu reusesc sa imi readuc aminte de cele intamplate, doar ce mi-a povestit cel ce a intrat in mine.

 

Cand s-a oprit creieruldin resetting mi se parea ca ii cunosc pe toti, doctor asistente :) Abia dupa ce am reusit sa retin informatia ce mi se tot dadea de prietenii inspaimantati, mi-am dat seama ca ii "cunosteam" fiindca avusesera grija de mine dupa accident :)

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a fost o reactie de aparare impotriva socului emotional, dar dupa cum arata casca ma indoiesc... mai degraba cred ca din cauza socului fizic nu-mi aduc aminte, nici macar acum la 4 saptamani de la accident.

post-4793-0-07867000-1498582253_thumb.jpg

post-4793-0-47115700-1498582264_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...