Sari la conținut

Accident Oradea soldat cu decesul motociclistului


XTY69
 Share

Postări Recomandate

Echipament full.

Jeansi, tricoul si "adidasii" fac parte din "echipament full"?! Sau m-au lasat pe mine ochii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea erau limitele legale sau atat puteau prinde saracutele mobre?

» Post actualizat in 31 May 2017 13:28

Omul era ironic, dar oricum, nici costumul de genist nu cred ca-l mai scapa pe individ.

Limita la moto era cu 10 Km/h mai putin decat limita auto: 40 Km/h in oras si 70 Km/h pe DN-uri. Ideea era ca moto trebuiesc depasite de masini.

Ba chiar exista si obligatia motociclistilor sa circule cat mai apropape de marginea din dreapta a drumului.

Mobra Hoinar prindea si 80-90 km/h (singur pe moto, cu un rucsac mic in carca) dar chiar depindea de unde bate vantul. Erau 4CP (daca or fi fost si aceea) pentru o motoreta de circa 75 Kg + calaret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alte tari se considere ca pe moto mai bine te misti un pic mai alert, daca te pui in situatie in care incep sa te depasesc masiniile esti in pericol mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot am o dilema mai nou..cu atat de multe accidente din cauza idiotior de la volan. Am ajuns sa conduc cu frica, daca ala din stanga schimba banda fara sa semnalizeze (ceea ce am si patit)? Dilema mea e, daca intr-o situatie gen cea de la Buzau sau altele similare, daca intram cu motorul in masina, dauna...totala la motor, dar eu prin minune puteam sa umblu. Si cand m-as fi ridicat constientizez ca puteam fi mort din cauza neacordarii de prioritate, merg la conducatorul auto si cu ultimele forte ii f*t o casca in cap si 2 pumni, pe buna dreptate, oare tot eu ajung la parnaie nu? Sau declar la politie ca "eu doar am fugit dupa el, s-a impiedicat si a cazut" ? Am patit cazuri de astea si din masina. Se dau permise gratis pe undeva in tara asta dar nu stiu pe unde...

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Uh ,ce bine era pe vremuri...

 

Comentarii cu lipsa de onestitate pana la nesimtire ,idem cu ipocrizia maicutelor care fac totul perfect legal.

 

Drumurile s-au schimbat enorm si tehnologia auto si mai mult.

Eu nu sunt asa de antic precum epavele revizioniste si nostalgice si tot imi aduc aminte de un Bucuresti cu zeci de km de drumuri cu piatra cubica.

Suprafetele de rulare de pe nationale si judetene sunt mai ciopartite in anumite zone (in special primavara ) dar calitatea este net superiora .

Bagati nostalgie pe paine ca vad ca va prinde bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Drumurile au fost proiectate (ca declivitati, raze de viraj, etc.) in corelatie cu acele viteze medii tehnice. Brusc (si doar pe hartie) au devenit dupa '90 drumuri "national-europene"

 

corect, avem drumurile din 1960 toamna cu traficul din ziua de azi.

 

sa ziceam ca totusi s-a mai asfaltat, pe Valea Oltului au latit 2% din drum, ceva km de autostrada au aparut, dar totusi...

90% din drumuri sunt inadecvate traficului si ritmului din ziua de azi.

avem rachete si nu avem unde sa le pilotam...

nu sariti, ca dau urgent exemple de "afara" incepand cu Authoban-ul si terminand cu km de autostrada aferenti tarilor respective.

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o treaba: sosele "vest" s-au dezvoltat o data cu tehnologia auto/moto si cu EDUCATIA RUTIERA. Romanii se comporta ca un caine scapat din lant. S-au trezit din Dacia 1300 / Mobra Hoinar adica din 54 CP / 4 CP in masini si motoare de 100-200 CP, dar pe drumurui asa cum s-a spus la nivel de 1920-1930 (ma gandesc ca atunci or fi fost pietruite).

 

Astazi in 2017, se uita strainul pe harta si vrea sa mearga de ex. pe DN7D (adica vede ca este Drum National) si da peste un drum din pamant cu piatra!! Mai sunt si alte exemple bune.

 

De asemenea cred eu ca drumurile sunt insuficiente pe anumite rute, in sensul ca nu ai prea multe optiuni pentru a ajungi dintr-un loc in altul.

Astazi se plange lumea ca pentru a ajunge la de ex. din Buc. la Sinaia dureaza 5 ore cu cozi interminabile din Comarnic incolo. Nici autostrada nu va rezolva problema, coada se va muta din Comarnic la iesirea de pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Hua strainu !! Ca vrea sa ne fure auru din Rosia Montana.

Hua nenorocitii care defriseaza !!

 

Hai sa acoperim toata tara in asfalt pentru ca la varsta a treia se mai ajunge la senilitatea si nu se mai poate urmarii o harta ,este nevoie sa se poata merge pe asfalt in orice directie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea cred eu ca drumurile sunt insuficiente pe anumite rute, in sensul ca nu ai prea multe optiuni pentru a ajungi dintr-un loc in altul.

Astazi se plange lumea ca pentru a ajunge la de ex. din Buc. la Sinaia dureaza 5 ore cu cozi interminabile din Comarnic incolo. Nici autostrada nu va rezolva problema, coada se va muta din Comarnic la iesirea de pe autostrada.

corect.

si asta este o problema mare peste tot in lume dar mai ales la noi.

acuma ce sa te plangi ca-i stau pe autostrada cu 3 benzi pe sens la nemti?

sau jale bara-n bara in state pe 5 sau mai multe benzi pe sens...

la noi jumate de tara daca nu mai mult este o banda pe sens... jale...

» Post actualizat in 03 Jun 2017 10:47

Hua strainu !! Ca vrea sa ne fure auru din Rosia Montana.

Hua nenorocitii care defriseaza !!

 

Hai sa acoperim toata tara in asfalt pentru ca la varsta a treia se mai ajunge la senilitatea si nu se mai poate urmarii o harta ,este nevoie sa se poata merge pe asfalt in orice directie.

fara infrastructura cucu economie.

fara economie cucu nivel de trai...

cat la suta din dezvoltarea germaniei o putem pune in seama sistemului gigantic de autostrazi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

De vaicareala este mai greu sa te saturi ca-i parte din natura umana ...

Desgustul este generat de ura fata de vest manifestata in aceeasi respiratie cu dorinta de a fi exact ca ei.

» Post actualizat in 03 Jun 2017 10:51

Nostalgia fata de trecut in timp ce visam nave spatiale

» Post actualizat in 03 Jun 2017 10:51

Ipocrizia este desgustatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un reflex la romani: imediat il iau in brate pe ''sunt nevinovat''. Intotdeauna altcineva este de vina.

Toti soferii, dar absolut toti cei care nu acorda prioritate spun ca s-au asigurat si ca nu venea nimeni. Desi realitatea ii contrazice 100% dar nu conteaza.

Daca cel accidentat este motociclist apare imediat si explicatia: ''avea viteza domne' , peste 200 la ora''.

Va aduceti aminte ce spunea baba de l-a omorat saptamana trecuta pe motociclst la Buzau : ''m-am oprit, m-am asigurat, am vazut ca nu vine nimeni si am intors''

 

Pai ei spuneau adevarul, s-au asigurat dar mai mult ca sigur ca ei nu vad, la propriu. Am vazut la TV o emisiune cu un medic care spunea ca avea pacienti care veneau la consultatii cu masina dar ei erau practic orbi, nu mai distingeau obiectele la distante mai mari de 20-30 metri. M-am ingrozit...

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...