Sari la conținut

Primul meu concediu cu motorul in Europa


heinrich08
 Share

Postări Recomandate

Mi-am planuit urmatorul traseu https://goo.gl/maps/MEGVhGcq76M2 pentru perioada de concediu 9 iunie - 28iunie

 

Daca aveti ceva sfaturi si credeti ca omit vreo locatie de oprit in drumul meu e binevenita. Traseul e destul de direct Arad-> Viena cateva zile -> Venetia (probabil o sa vreau sa ma duc o noapte si in firenze ca tot e langa) apoi o noapte in Pescara, iar ultima din italia fiind pe Ferry spre grecia. Pentru italia am calculat 13 iunie(plec din viena spre Venetia) - 17 iunie ( seara am biletele la ferry in Brindisi)

Inca nu am luat nicio cazare in Italia pentru ca inca nu m-am hotarat exact, oricum exclus cort/camping. In grecia mi-am luat cazare o sapt in Lefkada, apoi vin direct acasa.

 

O sa incerc sa postez chestii pe parcurs in caz ca e cineva interesat

 

 

Motorul e 1200 gs adv 2015.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am planuit urmatorul traseu https://goo.gl/maps/MEGVhGcq76M2 pentru perioada de concediu 9 iunie - 28iunie

 

De la Viena la Venetia asa, direct pe autostrada??

 

Si in zona Bologna-Pescara sa nu te bagi si pe cateva curbe prin muntii Apenini? Nu am fost inca dar am auzit ca este tare frumos pt moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face asa:

 

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99ti/Viena,+Austria/Vene%C8%9Bia,+Provincia+Vene%C8%9Bia,+Italia/Monza/Bellagio,+Province+of+Como,+Italy/Como,+Province+of+Como,+Italy/Brindisi,+Provincia+Brindisi,+Italia/Lefkada,+Grecia/Bucure%C8%99ti/@42.0089642,17.1460395,5.5z/data=!4m71!4m70!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x477eb1daf1d63d89:0x7ba3c6f0bd92102f!2m2!1d12.3155151!2d45.4408474!1m10!1m1!1s0x4786b9a136505b87:0x11cc7d58ca00449d!2m2!1d9.2744485!2d45.5845001!3m4!1m2!1d9.3585939!2d45.8704197!3s0x47841c56859f6045:0xbcc2100b96194a23!1m10!1m1!1s0x4784180769e9197d:0x457bc104cbf6372f!2m2!1d9.2461642!2d45.9641291!3m4!1m2!1d9.1509185!2d45.8633936!3s0x478420ebb8216be9:0x50ef6283428d8188!1m5!1m1!1s0x47869c481027ed63:0xb99b96af785ff524!2m2!1d9.0851765!2d45.8080597!1m5!1m1!1s0x13467a3bc980ec6d:0x110cef7cc03daf9!2m2!1d17.9417616!2d40.6327278!1m10!1m1!1s0x135db414da08c147:0x949e9819e6f840c6!2m2!1d20.64073!2d38.7066464!3m4!1m2!1d25.1105015!2d41.11624!3s0x14adc5522c2554d7:0x14b754d7dfd1abec!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0

 

 

Am adaugat Monza-Bellagio (e f frumos drumul si privelistea e superba) si m-as intoarce prin Komotini, Stara Zagora, Veliko Tarnono. Drumul din Sofia pana la Pleven nu e cel mai bun si e trist rau. Macar pe varianta de mai sus ai padure, curbe...

 

Si daca nu te duci glontz Viena - Venetia si ai timp de Grossglockner, ti-l recomand, e prin drumul tau. Uite link cu info: https://www.grossglockner.at/gg/en/index

Editat de AlbaCaZapada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multa autostrada, si parerea mea. Dar depinde ce drumuri preferi si pe unde vrei sa stai mai mult. Personal prefer pasurile montane si nu sunt fana plaje/Italia/Grecia. Ce pot sa-ti zic ca si bucle pe traseul tau:

 

- Prin Austria poti sa faci Grossglocknerul, sa vezi si ghetarul Dachstein sau Hallstatt in drum spre. Mai e si Nockhalmstrasse prin sud, e fain.

- In Slovenia poti sa te abati sa vezi pestera Postojna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa dai o fuga si pana la Roma si in drumul tau dinspre Viena spre Venetia te poti baga prin slovenie, si intrii pe la Trieste in italia ^_^

 

In plecarea ta spre vama din Nadlac, te pot sfatuii sa o iei pe la Alexandria-Craiova-Drobeta-Resita-Timisoara si Arad si tot pe national/european pana in vama ^_^ Cel putin de la craiova pana la arad ai un drum bun, mai intalnesti cate o masina de care sa razi si asa mai departe. O sa te plictisesti rau de autostrada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai un 1200 GS ADV si te dai pe Autobahn? Macar te duci in Germania sa dai +200 km/h legal :)

Tu mergi sa prizezi CO si NO calitate vest sau sa admiri natura? Dai la GPS: fara autostrazi.

 

Asa la o prima vedere: de la Viena o iei spre Mariazell (de ex prin DJ18 si DJ20), cu un mic ocol pe la Erlaufsee, si apoi cauti pe unde vrei tu un drum spre Wörtersee. Faci si o tura a lacului si pleci spre Sloveania prin Parcl National Triglavski.

In nordul Italiei nu am fost pe moto dar banuiesc ca trebuie sa fie minunat.

 

Acuma sa ne spui ce doresti: cati mai multi km sau de vizitat locuri naturale deosebite sau castele sau....

 

SI atunci poti primi si ceva sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nordul Italiei nu am fost pe moto dar banuiesc ca trebuie sa fie minunat.

 

Acuma sa ne spui ce doresti: cati mai multi km sau de vizitat locuri naturale deosebite sau castele sau....

 

SI atunci poti primi si ceva sfaturi.

 

Inflatie de pasuri montane prin Dolomiti, poate sa se dea pe acolo lejerescu, cu o viteza de aproximativ 3 pasuri/zi, culminand cu Stelvio. In atata perioada are timp sa serpuiasca pana bifeaza aproape tot. :)

 

Dar ce imi place mie sau tie poate nu ii place si lui, vad ca alege drum de coasta prin Italia/Grecia, probabil ideea e si cu ceva plaja/relaxare si poate vrea sa stea mai mult pe acolo, cred. Dar ne zice ce vrea sa faca si ne "conformam" cu sfaturile. :)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce imi place mie sau tie poate nu ii place si lui, vad ca alege drum de coasta prin Italia/Grecia, probabil ideea e si cu ceva plaja/relaxare si poate vrea sa stea mai mult pe acolo, cred. Dar ne zice ce vrea sa faca si ne "conformam" cu sfaturile. :)

Tocmai , sa ne spuna ce anume i-ar place sa faca in aceasta tura si cu siguranata va beneficia de suficiente sfaturi.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

daca tot ajungi pana spre sud, ca sa iei feribotul, eu as alege ca dupa San Marino sa merg prin vestul peninsulei, si sa ating zona Napoli cu Vezuviul, Pompeiul si Coasta Amalfitana.

Coasta Amalfitana este ceva rupt din rai, am stat acolo vreo 6 zile acum doi ani. Este un vis pentru mers cu motorul. Tasteaza Amalfi pe google images...si te vei imbolnavi fara speranta.

Apoi la placare nu ai decat sa faci 2 ore pe autostrada pana la Bari, de unde poti lua un feribot spre grecia...

In orice caz, coasta de vest spre Napoli este muuult mai interesanta decat cea de est.

 

De asemenea, daca ai timp sa intri prin Slovenia, mergi la Postojna si la castelul infipt in stanca aflat la 10 km de Postoina. Se gasesc la postoina bilete pt ambele obiective.

Personal, Postoina m-a impresionat, dar castelul Predjama m-a impresionat mult mai mult.

De la Postoina, poti cobora (la propriu, drumul coboara neincetat) spre Italia pe drumuri nationale super virajate, care se strecoara printre livezi si vii. Este demential si drumul ala.

 

La fel, daca nu te grabesti atat de tare, la o ora de mers pe autostrada de Venetia este Cetatea Sirmione, pe lacul Garda. Din nou o destinatie care pe mine m-a dat pe spate. Poate mai mult decat Venetia...

 

Felicitari pentru traseu, sper sa iasa un concediu de neuitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de aceeasi parere cu Tudor, Coasta Amalfitana, o minunatie, la fel si Cetatea Sermione de pe lacul Garda. Daca tot ajungi prin Italia este pacat sa nu stai mai mult si scurtezi Grecia.

Concediu placut indiferent pe unde o iei si sa va intoarceti sanatosi !

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am platit deja 4 nopti in Viena, ticketul de ferry de pe 17 iun cu plecare la ora 21 si o sapt in Grecia. M-am gandit mai mult sa ma duc prin orase sa vizitez, asa daca trec cate o zi prin fiecare tara nu inteleg nimic. Slovenia, Croatia, Muntenegru le-as face impreuna.

Din acest motiv dupa cum spuneam, imi raman zilele de 13iunie pana pe 17 sa fiu in Brindisi si nu prea as avea timp sa ma intind in nordul italie.

 

Cat despre drum, avand in vedere ca sunt singur si e prima iesire a mea(de genul asta) nu m-am aruncat pe trasee alpine. Stiu ca e ceva mai multa autostrada, pe Italia ma gandeam sa merg pe nationale in drumul meu spre Brindisi, sa fac coasta dreapta. As evita Napoli, Roma din motive...personale.

Editat de heinrich08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi pe langa Lago di Garda, vezi sa fie in timpul saptamanii pentru ca in weekend e super-aglomerat si o sa faci 30 km/h... la propriu. Si o sa te enervezi stand dupa toti melcii si in aglomeratie. Dar merita de condus de jur imprejur, are si multe tunele. :)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai calculezi cat consuma mobra, cati km faci, te gandesti daca vrei la cort, 5 stele sau o camera cu un pat si un scaun, calculezi cam cat mananci si dai pe mancare, daca vrei si cu betzivaneala, cumparaturi sau ce poti sa mai vrei pe drum... nu cred ca se poate da un cost. Depinde de fiecare. :stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cat costa o excursie de genul asta?

1. Stii cat consuma moto, ai Km de parcurs si aici ai pretul benzinei prin diverse tari:

https://www.cargopedia.ro/preturi-carburanti-europa

2. Apoi tu stii pe unde vrei sa dormi: cort, pensiuni, hotel etc. Bagi si tu nasul pe booking.com si vezi cam care sunt tarifele.

3. Iarasi tu sti cat si ce mananci

 

Daca socotesti cu un consum de 6,5 % si 1,2 €/litru iesi pe la vreo 300 € benzina si daca mai pui 80 € pe zi cazarea la pensiune/hotel si masa mai fac si astea vreo 1.500 €. Iti mai faci si o asigurare de sanatate, o mai fi si aia vreo 50 €. Mai pui si diverse cheltuieli si o sa ajungi pe la vreo 2.000 €. E bine sa mai ai pe card vreo 1.500 € la capitolul ''nepravazute''. Asadar sas ai disponibil 3.500 € sisa fi pregatit sa decartezi 2.000 €.

Asa si sa nu uit: vezi ca mai ai de platit vignete si / sau taxe de autostrada care adunate mai fac si astea cativa zeci de euro. Dai un search pe Goagal si afli costurile.

Si ai grija cu gazul ca cel putin in Austria s-a umplut de radare automate pe autostrazi si sosele express si te trezesti cu felicitarea acasa. Manevrele cu numarul idoit sau montat sub sa costa si astea :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca socotesti cu un consum de 6,5 % si 1,2 €/litru iesi pe la vreo 300 € benzina si daca mai pui 80 € pe zi cazarea la pensiune/hotel si masa mai fac si astea vreo 1.500 €. Iti mai faci si o asigurare de sanatate, o mai fi si aia vreo 50 €. Mai pui si diverse cheltuieli si o sa ajungi pe la vreo 2.000 €. E bine sa mai ai pe card vreo 1.500 € la capitolul ''nepravazute''. Asadar sas ai disponibil 3.500 € sisa fi pregatit sa decartezi 2.000 €.

Asa si sa nu uit: vezi ca mai ai de platit vignete si / sau taxe de autostrada care adunate mai fac si astea cativa zeci de euro. Dai un search pe Goagal si afli costurile.

Si ai grija cu gazul ca cel putin in Austria s-a umplut de radare automate pe autostrazi si sosele express si te trezesti cu felicitarea acasa. Manevrele cu numarul idoit sau montat sub sa costa si astea :).

 

Hai mai ca nu e atata... nu am dat mai mult de 1200 Euro/2 saptamani... cu cazari decente,, mancare ok, benzina si cu tot cu "neprevazute". Asigurarea de calatorie e pana in 60 lei. Vignetele is ieftine, 5-7 Euro. Taxe de autostrada... depinde pe unde te dai. Elvetia e 40 Euro, nu am mers pe autostrada ca era si pacat. Italia/Franta is cu taxe dar pana la urma autostrada numai daca ii musai.

 

Dar cum ziceam... depinde de standardele fiecaruia. Cred ca se poate si mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consum/ 100 km x nr de km parcursi x1,5 eur( o medie)/ litru+ taxe autostrada, vignete
ce si cat mananci, cum si unde dormi( cer liber, cort, gazda, hotel) se adauga la costuri
asigurare medicala- 0 sau cat vrei tu, vezi mai jos explicatia
asigurarea de sanatate la stat acopera asistenta medicala de urgenta in strainatate; cea privata este fix-pix ,cea clasica de sanatate, asigurand doar asistenta de urgenta si repatrierea carcasei in caz de deces; daca vrei sa stai linistit din punctul asta de vedere costa intre 20 si 50 lei/ 2 saptamani in functie de asigurator
daca practici sporturi extreme, motociclism si vrei asigurare privata de calatorie, alt pret, mai mare; in virtutea faptului ca asigurarea de sanatate la stat asigura asistenta de urgenta in afara tarii, nu mi am facut privata
bani pt situatii neprevazute. ce este ala neprevazut?? accident? vezi mai sus cu asigurarea. probleme tehnice? daca nu o poti repara tu singur acolo, un maxim de 3-400 eur( depinde in ce tara pica) pt transport moto in RO; daca mobra e veche, o " abandonezi" acolo, deci nu mai trebuie rezerva, ai deja banii de concediu pt a veni cu autocarul acasa:)
cat costa o excursie de genul asta? greu de estimat dar un minim de 2000 eur , cu referire la conditiile descrise de initiator

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca nu e atata... nu am dat mai mult de 1200 Euro/2 saptamani... cu cazari decente,, mancare ok, benzina si cu tot cu "neprevazute". Asigurarea de calatorie e pana in 60 lei. Vignetele is ieftine, 5-7 Euro. Taxe de autostrada... depinde pe unde te dai. Elvetia e 40 Euro, nu am mers pe autostrada ca era si pacat. Italia/Franta is cu taxe dar pana la urma autostrada numai daca ii musai.

 

Dar cum ziceam... depinde de standardele fiecaruia. Cred ca se poate si mai ieftin.

Pai atunci am estimat corect: omul nostru are 19 zile de calatorie la o medie 85 €/zi cat ai propus tu, face 1.615 €. Deci 300+1500=1.800 € cat am estimat nu a fost prea rau.

Normal ca la cei 20 de ani ai tai :hug: asigurarea de sanatate este 60 de lei.

Stii prea bine ca astia cu asigurarile sunt niste borfasi. Ar fi bine sa fie una facuta corespunzatoare genului de calatorie adica mers cu motocicleta. Sa nu ai surprize ca daca ai alunecat pe nisip cu moto nu se pune (spun si eu, din experienta cu asigurarile comerciale unde asigurarea AAR=Against All Risk nu este nici pe departe 100% cuprinzatoare asa cum i-ar spune numele). Nu este exclus daca te faci pilaf de te aduna astia cu penseta de pe jos, sa te coste reasamblatul peste un 30.000 € cat acopera uzual o asigurare.

 

Dar iata ca si @kappy666 (ptiu drace!) tot pe la 2.000 € a estimiat.

 

Pina la urma omul a vrut o idee cam cat costa. Cam 2.000 € (in operatiuniel comerciale ''about'' inseamna un +/- 10%).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o tura de 14 zile in total, din care 11 nopti in italia (cu Amalfi, Venetia, Cinque Terre), 1 noapte in sud tirol, 1 noapte la Liubliana am

platit cam 1800 de euro 2 persoane.

Mers cu masina proprie, in italia parcare contra cost peste tot, nu m-am jucat de-a amenzile.

Toate hotelurile de 3 stele cu mic dejun + 1 sau 2 mese la restaurant zilnic.

Vizitat pompeii, vezuviu, Hercolaneum, Postoina, Sirmione, turnul din Pisa, parc national Cinque Terre, toate cu bilet.

2 sau 3 plimbari cu salupa, una pe insula Capri, bilet de intrat la Vila San Michele, si la restul vilelor si palatelor de pe Amalfi.

 

Daca te uiti cu 2-3 luni in avans pe booking, gasesti si oferte foarte bune.

Spre exemplu, cazare in Minori (pe coasta Amalfitana), la 150 de metri de plaja, mic dejun si parcare incluse, vreo 45 de euro camera dubla (deci 45 de euro 2 persoane), conditii foarte bune (ei spuneau 2 stele, echivalent 3 stele la noi).

 

Spor la cautat !

Editat de tudor_tigau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati bani dau pe excursie, nu am facut un calcul :))

Ferry pentru 2 persoane cu tot cu motor a fost 94 euro, probabil e mai ieftin in timpul sapt.

Cazare o noapte in arad 115 ron + vigneta de ungaria 23lei si mancat in mall la kfc (noroc cu mallul in Arad ca nu ai ce sa faci)

 

Adevarul e ca m-am plictisit azi pe autostrazi cu cruise control on, iar pe valea oltului tipic bara la bara. Nimic notabil, maine plec spre viena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati bani dau pe excursie, nu am facut un calcul :))

Ferry pentru 2 persoane cu tot cu motor a fost 94 euro, probabil e mai ieftin in timpul sapt.

Cazare o noapte in arad 115 ron + vigneta de ungaria 23lei si mancat in mall la kfc (noroc cu mallul in Arad ca nu ai ce sa faci)

 

Adevarul e ca m-am plictisit azi pe autostrazi cu cruise control on, iar pe valea oltului tipic bara la bara. Nimic notabil, maine plec spre viena.

Asfalt uscat si distractie maxima!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca benzina pe autostrada e mai scumpa cam peste tot. Merita sa iesi 5km de pe autostrada pentru un plin. In Franta, de exemplu, pe autostrada e 1.50-1.55, si pe langa gasesti si cu 1.28.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...