Sari la conținut

Presiune in Cauciuc


Postări Recomandate

Cine ma lamureste cum e cu aerul + azot? Care e treaba?

Conteaza unde este compresorul? (podis, munte?) Sau trebe sa fie unul "special" ?

nu e aerr +azot,

 

e azot +oxigen :) iar compresorul e normal, doar ca la munte e aerul mai rarefiat deci trebuie sa bagi mai mult in roti

» Post actualizat in 23 Jun 2017 08:32

e simplu , daca ai capacele verzi la ventil inseamna ca ai azot, daca ai capacele de alta culoare ai aer ordinar

capacele verzi sunt indiciu pentru amestec azot oxigen. sunt verzi din cauza de clorofila :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca se dau pe aici niste cifre ametitoare, variatiuni de 0.1bar pentru conditii diverse de mers. Cateva intrebari/observatii:

 

1. cum masori aia 0.1 bar de-a lungul sezonului in mai respectiv august sa zicem? sau faptul ca afara sunt 20 grade sau 35 grade nu conteaza?

2. cu ce dracu masurati cu precizie diferenta aia "critica" de 0.1bar? :)))

3. unii oameni isi fac prea multe probleme in loc sa bage benzina (si aer in gume) si sa mai si mearga cu mobrele alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata viata mi-a placut asta cu "ce recomanda producatorul cauciucurilor" -- sa-mi bag pla de parca producatorii de motociclete fac motociclete pentru cauciucuri si nu invers.

Honda si Suzuki si Yamaca si Ducati toti astia au vazut ca fac unii cauciucuri moto si au zis: baaai, hai sa fabricam si noi motociclete ca sa vanda astia cauciucuri!

 

CE ZICE MANUALUL utilajului e SFANT. Cauciucurile sunt fabricate PENTRU motociclete si nu invers, daca pe motoreta ta scrie 2,9 si 2,5 bari si vine cineva si-ti da un cauciuc pe care scrie "1.9" si "1.8 sau umflat cu gura" (prin absurd) atunci ar trebui sa te gandesti ca acel cauciuc NU ESTE POTRIVIT pentru motocicleta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai eu mi-am cumparat manometru hazet cu certificat de calibrare ? hmmm


» Post actualizat in 23 Jun 2017 10:33

wow belbody Himself a venit sa ne lumineze ... !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Toata viata mi-a placut asta cu "ce recomanda producatorul cauciucurilor" -- sa-mi bag pla de parca producatorii de motociclete fac motociclete pentru cauciucuri si nu invers.

Honda si Suzuki si Yamaca si Ducati toti astia au vazut ca fac unii cauciucuri moto si au zis: baaai, hai sa fabricam si noi motociclete ca sa vanda astia cauciucuri!

 

CE ZICE MANUALUL utilajului e SFANT. Cauciucurile sunt fabricate PENTRU motociclete si nu invers, daca pe motoreta ta scrie 2,9 si 2,5 bari si vine cineva si-ti da un cauciuc pe care scrie "1.9" si "1.8 sau umflat cu gura" (prin absurd) atunci ar trebui sa te gandesti ca acel cauciuc NU ESTE POTRIVIT pentru motocicleta ta.

Asta de la unu din Hristosii motogp-ului...

 

 

Ha ha ha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, asa o fi cu manualul dar nu poti sa pui 2.5/2.9 de pe o vaca de 250kg+ pe un SS sau naked mai sportiv de sub 200kg ca daca iei o curba mai hotarat te faci afis pe grila dubei de pe contrasens. Acum ceva ani m-am intalnit cu un tip cu R1 pe Cheia, acolo locuia el deci stia traseul ca in palma si mergea tare. Nu prea reuseam sa ma tin dupa el dar am stat suficient in spatele lui cat sa observ cum ii fuge usurel roata spate la inclinari mai marisoare. La primul pit stop am mers sa il intreb de vorba si am observat semne vizibile spre marginea anvelopei spate la el, un fel de scari cu distanta de 2 cm intre ele de-a lungul cauciucului. Omul nu stia ce presiune are, eu am banuit >2.5, si dupa ce i-am aratat cu degetul "scarile" a scos cheia din contact si a mai scos din presiune.

 

Fiecare merge cum stie in final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e aia manometru???

 

M-a sunat Ion Cristoiu si mi-a pus urmatoarea intrebare:

 

"De unde a facut rost superbec de manometru?"

» Post actualizat in 23 Jun 2017 11:05

Asta de la unu din Hristosii motogp-ului...

 

 

Ha ha ha.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e aia manometru???

este un utilaj care masoara barbatia (man -o-metru) cati metri de lungime ai etc...

 

acelasi lucru se poate observa si cu ochiul liber pe cauciucul spate

 

M-a sunat Ion Cristoiu si mi-a pus urmatoarea intrebare:

 

"De unde a facut rost superbec de manometru?"

» Post actualizat in 23 Jun 2017 11:05

:10:

sa nu-i spui , il las sa fiarba la fel ca pe CTP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un utilaj care masoara barbatia (man -o-metru) cati metri de lungime ai etc...

 

acelasi lucru se poate observa si cu ochiul liber pe cauciucul spate

 

sa nu-i spui , il las sa fiarba la fel ca pe CTP

C-asa e-n tenis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el zice ca de la hazet ....

 

 

in alta ordine de idei ... pentru presiune in cauciuc e buna nenorocirea asta. Ca masoara fie cat aer ai, adica valori cu plus ... pozitive cum ar veni ) dar si cat aer nu ai, respectiv daca ai stii cat ai... daca nu ai... masori si vezi cat nu ai... ca sa stii cat sa pui

 

post-12078-0-70529000-1498217256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el zice ca de la hazet ....

 

 

in alta ordine de idei ... pentru presiune in cauciuc e buna nenorocirea asta. Ca masoara fie cat aer ai, adica valori cu plus ... pozitive cum ar veni ) dar si cat aer nu ai, respectiv daca ai stii cat ai... daca nu ai... masori si vezi cat nu ai... ca sa stii cat sa pui

 

attachicon.gifmano.jpg

 

Pai faci cu regula de 3 simpla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un utilaj care masoara barbatia (man -o-metru) cati metri de lungime ai etc...

 

acelasi lucru se poate observa si cu ochiul liber pe cauciucul spate

 

 

numa am fost sa ma uit la cauciucul de pe spate..... se vad niste urme de balega, oleaca de iarba...si niste noroi .... o fi bine???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa am fost sa ma uit la cauciucul de pe spate..... se vad niste urme de balega, oleaca de iarba...si niste noroi .... o fi bine???

esti titus steel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa am fost sa ma uit la cauciucul de pe spate..... se vad niste urme de balega, oleaca de iarba...si niste noroi .... o fi bine???

da-i lu paulache sa guste el stie cand se recolteaza balega

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat Ion Cristoiu si mi-a pus urmatoarea intrebare:

 

"De unde a facut rost superbec de manometru?"

» Post actualizat in 23 Jun 2017 11:05

:10:

mai am o intrebare: UNDE ESTE DOMNUL IOHANIIIIS ACUM IN TARA ASTA

 

ontopic: am mers mult timp pe hornet cu 2.5 2.9 (cat scria in carte) si mi-a cam dansat spatele in cateva curbe.. momentan am 2.3 2.7 pt autostrada cu pasager si deobicei folosesc 2.2 2.2 (solo, serpentine etc)

Editat de iaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de la unu din Hristosii motogp-ului...

 

 

Ha ha ha.

Dl. Goe, nu stiam ca cel care a deschis topicul se duce la MotoGP/WSBK/curse :mellow: Ma scuzi. Io am crezut ca se da pe strada ca restul de muritori. :(

 

@paulynos, presiunea scazuta SCADE manevrabilitatea si abilitatea de a lua curbe usor in schimb creste usor aderenta prin faptul ca permite cauciucurilor sa se incalzeasca mai repede.

Io cred ca aberezi cu bordurile si cu ce mai avea ala pe cauciucuri pe cheia.

Fa tu o proba, fa-ti presiunea 1,8 la roti si du-te pe cheia, o sa tragi de motoreta ca Lorenzo de Ducati.. iar dupa 5km o sa simti si un miros urat de cauciuc ars si dupa tura o sa poti si sa le arunci. .

Cu cat ai presiune mai mare cu atat poti lua virajele/apleca mai usor, asta e valabil de la biciclete pana la cea mai smechera motoreta.

 

Motogepeul si cursele nu prea au treaba cu setarile standard pt motociclete de strada, acolo se folosesc alt tip de pneuri, etc etc etc.. Balamuc probabil i-a zis cum merge el la cursa, Balamuc ne-concurand pe strada.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...