Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Este o intersectie nedirijata, nu exista drum principal/secundar. corect!

Se acorda prioritate de dreapta, cel care vine din dreapta are prioritate. corect!

1 da prioritate lui 2, 2 da prioritate lui 3. corect ...dar incomplet (completarea e in urmatorul rand)

3 trece, apoi trece 2, apoi 1. 3 nu trebuie sa dea prioritate de dreapta la 1 ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 438
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Boss, ce aveti? 1 vine din fata, nu din dreapta. 1 sta pentru 2, e clar din prima. 1 de fapt trece ultimul, chiar daca merge "inainte".

Dreapta e dreapta. 3 nu are nimic din dreapta, doar iarba albastra :))) sau apa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ilarion, mi-a placut "Toate panzele sus"", dar trebuie sa zic ca nu are legatura ce spui tu acolo.
E ca si cum ai zice pune un cedeaza pe oricare dintre artere si vezi cine are prioritate.

Strict in cazul unei intersectii nedirijate, in care nu reiese de nicaieri care drum este principal/prioritar/secundar etc., se aplica prioritatea de dreapta.

Evident ca orice alta schimbare la scena asta implica alt rezultat.

Vorbim strict de cazul de fata, fara sa taiem/adaugam. Doar in cazul in care se face pe baza unui argument solid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezenta sau absenta lui 2 nu schimba cu absolut nimic relatia dintre 1 si 3.

Motivul pentru care 3 trebuie sa dea prioritate este prevazut intr-un articol din cod iar explicatia "instructoreasca" si "politieneasca" este ca in momentul in care 3 schimba directia de mers si pozitia lui devine perpendiculara pe drumul pe care mergea il va avea pe 1 in dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)))) nu pot sa cred

Asta e explicatia? Nu rad de tine, rad de explicatie :))

Inseamna ca daca 1 il lasa pe 2 sa treaca (presupunem prin absurd), 2 vine din fata (pentru ca dupa ce face stanga sunt fata in fata)?

 

Sunt de accord cu ce spui mai sus, daca n-ar fi 2. Asta spuneam, 2 face toti banii, desi 3 are prioritatea cea mai mare. Si mai spuneam ca daca se vine cu ceva solid (scatofililor, nu va ganditi la prostii), pot sa inteleg si chiar sa invat.


» Post actualizat in 10 Oct 2017 15:12

P.S.

Sa inteleg ca daca 2 nu are nicio treaba, nu esti "de accord" cu prioritatea de dreapta intr-o intersectie nedirijata. Daca-l eliminam pe 3 din ecuatie, cine trece primul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt eu de acord sau nu e mai putin important. Ce conteaza e ca prioritatea de dreapta exista si se aplica conform legii.

Daca sunt luati doi cate doi, fiecare dintre ei are prioritate fata de cate unul si pierde prioritatea fata de cate unul. Frumusetea exemplului e ca sunt prezenti toti 3 in intersectie. In aceasta situatie, este vorba de o "egalitate perfecta" si ordinea de trecere e data de intelegerea dintre ei.

Am vrut sa-l elimini pe 2 (temporar) pentru ca pare ca te incurca in evaluarea relatiei dintre 1 si 3. Prezenta lui nu schimba cu absolut nimic datele dintre 1 si 3. Ultimul vireaza la stanga si trebuie sa acorde prioritate vehiculelor care circula din sens opus.

 

Explicatia amuzanta era folosita acum 20 ani, cand am luat B-ul si pentru mine are sens. Adica pentru mine explica de ce exista articolul ala care spune ca la viraj la stanga dai prioritate celor care vin din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat B-ul acum 14 ani si atunci era valabila aceeasi chestie, poate era altfel acum 20 de ani.

Din cunostintele mele, directia de mers cu directia de pe care vine masina sunt doua chestii diferite.

Daca eliminam pe 1 din ecuatie (ca in loc sa ramanem la cazul nostru, ne apucam de alte alea) si 2 vrea la stanga si 3 inainte, 3 are prioritate indifferent de directia in care vrea sa mearga (daca face stanga sau merge inainte). Dai prioritate la cine vine din dreapta, indifferent in ce parte se duce (daca se interesecteaza cu tine). Sper ca m-am facut inteles si ca nu m-am pierdut in detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat B-ul acum 14 ani si atunci era valabila aceeasi chestie, poate era altfel acum 20 de ani.

Din cunostintele mele, directia de mers cu directia de pe care vine masina sunt doua chestii diferite.

Daca eliminam pe 1 din ecuatie (ca in loc sa ramanem la cazul nostru, ne apucam de alte alea) si 2 vrea la stanga si 3 inainte, 3 are prioritate indifferent de directia in care vrea sa mearga (daca face stanga sau merge inainte). Dai prioritate la cine vine din dreapta, indifferent in ce parte se duce (daca se interesecteaza cu tine). Sper ca m-am facut inteles si ca nu m-am pierdut in detalii.

pe logica ta, 1 si 3 vin fiecare din fata celuilalt. cum stabilesti cine are prioritate intre cei doi?

vezi ca prioritatea nu e descrisa nicaieri in lege ca un exercitiu compus, cu mai multi participanti. se stabileste fix doi cate doi. deci, dintre 1 si 3, care are prioritate fata de celalat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu eliminam pe nimeni, le luam separat

- 1 si 2: pozitia 2 are proritate de trecere (vine din dreapta)

- 2 si 3: pozitia 3 are prioritate de trecere (vine din dreapta)

- 1 si 3: pozitia 1 are prioritate de trecere (3 acorda prioritatea celui din fata inainte sa vireze la stanga, articol de lege)

Acum pune-le pe toate 3 la un loc si stabileste ordinea de trecere

Editat de ilarionciobanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e, 1 nu trece pana nu trece 2. Este imposibil. Daca trece, inseamna ca nu accorda prioritate de dreapta.

3 trece pentru ca are prioritate fata de 2, iar 1 nu se misca pana nu pleaca 2.

Ar fi valabil ce spuneti voi, sa treaca 1, doar daca nu ar trebui sa dea prioritate de dreapta, ceea ce intr-o intersectie nedirijata nu se poate intampla (in teorie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e, 1 nu trece pana nu trece 2. Este imposibil. Daca trece, inseamna ca nu accorda prioritate de dreapta.

3 trece pentru ca are prioritate fata de 2, iar 1 nu se misca pana nu pleaca 2.

dupa ce formula sau algoritm ai hotarat tu ca se incepe numaratoarea acordarii prioritatii de la auto nr1

doar ca e numarul unu si incepem de la el?? de fapt si masinile sunt egale! nici unul nu are nimic in plus fata de celalalt!

puteau fi denumite eins, one, uno, si puteai incepe calcularea prioritatii frumos de la dreapta la stanga, sau fa permutarea numerelor masinilor :)

 

 

 

PS: ia frumos si incepe teoria prioritatii de la masina nr3!!

vezi atunci :)

toate trei au ajuns concomitent intr-o intersectie nedirijata!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@littlekriminal

Rationamentul tau este inceput corect, 1 nu se misca pana nu trece 2, insa nu-l duci pana la capat. Acelasi lucru il face si 2, nu se misca pana nu trece 3. Mai departe, 3 nu se misca pana nu trece 1.

Presupun ca pe tine te induce in eroare regula, gandesti ca daca e nedirijata se aplica (numai) prioritatea de dreapta iar (oricare) alte prevederi ale codului rutier se suspenda. Daca asta e problema, un caz dus la extrem ar spune ca nu este important ca 2 este rupt de beat, intersectia e nedirijata.

Mai spun o data, 3 acorda prioritate in virtutea unui articol din cod. Faptul ca are prioritate fata de 2 nu suspenda regula care spune ca trebuie sa-i dea prioritate lu‘ 1.

 

Explicatia pe care ai gasit-o amuzanta spune ca regula care-l obliga pe 3 sa acorde prioritate este un caz special al regulii generale a prioritatii de dreapta. Daca nu-ti place ca este caz special sau nu esti de acord cu asta, priveste-l doar ca un articol de cod si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am scris km, dar sunt pe telefon si s a sters tot.

@aprilia, din orice parte ai lua o, regulile sunt la fel. 3 trebuie sa i dea lu' 1, 1 lu' 2, 2 lu' 3. Pe 3 nu l "impiedica" nimic sa faca manevra, atat timp cat 1 asteapta pe 2, care l asteapta pe 3. Pe 1 il impiedica regula prioritatii de dreapta intr o intersectie nedirijata.

Cu alte cuvinte, textul care e mentionat de ilarion, chiar daca se aplica, nu merge aici, pentru ca 1 depinde de 3, prin prisma lui 2.

Numai noi ne razboim aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare clar. Cu B-ul luat in '99. 132, pentru ca: 1 tb sa cedeze trecerea lui 2, dar 2 opreste sa treaca 3. 3 nu poate insa trece ca trebuie sa-l lase pe 1 pentru ca schimba directia de mers si trebuie sa dea prioritate masinii cu care se intersecteaza. Deci 2 si 3 sunt obligati sa stea.

Restul e cancan si trolling.

 

Toate bune tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si 1 de ce brusc pleaca, daca trebuie sa-i cedeze lui 2?

1 are obligatia sa-l lase pe 2 sa treaca, corect? 2 are obligatia sa-l lase pe 3 sa treaca, correct?

3 are obligatia sa-l lase pe 1 sa treaca, correct?

Daca 1 nu se poate misca pentru are obligatia sa-l lase pe 2, care are obligatia sa-l lase pe 3, atunci nu e 3 indreptatit sa treaca?

Sa mor ca nu e troll, chiar nu fac din astea. Daca invatam cu totii ceva din asta macar e bine. Ca se pare ca suntem destui nestiutori (bine, nu ma mira nimic, chiar nici in cazul meu).

N-avem si noi un politist de la circulatie pe aici care sa ne spuna o parere argumentata?


» Post actualizat in 11 Oct 2017 07:12

P.S. Si eu am bmw, iar in situatii din astea inchid ochii si-i dau blana. A mers tot timpul pana acum :)))) (troll)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Fratilor ,dar dupa ce zeci de alte natiuni au rezolvat dilema prin codificarea dreptului celui care a ajuns primul sa-si vada de drum ,romanul de ce inca mai dezbate problema?Chiar avem nevoie de EU sa vina sa ne salveze si de la o leapsa de genul asta?

» Post actualizat in 11 Oct 2017 07:22

Asa cum am spus cu alta ocazie, pentru siguranta personala ,in cazuri de genul asta te pisi pe ea de lege si daca esti in pozitia doi tratezi situatia ca si cu ai avea indicator de cedeaza sau stop .Care nu face asta se incadreaza la categoria "prefer sa mor cu dreptatea in mana".In special in conditii de noapte ,cei de pe drumul care se continua este posibil sa nici nu sesizeze drumul si sa vada doar niste lumini in porumb.

» Post actualizat in 11 Oct 2017 07:28

Am incercat edit si nu a mers asa ca bag o completare aici:

 

Si ziua sunt greu de detectat drumuri laterale daca este vegetatie ,dar cand ti se termina tarlaua cam o vezi.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, sunt de accord cu tine, vorbeam pur teoretic. In practica, desi sunt foarte multe intersectii ca asta, se va intampla diferit in 90% din cazuri. Celelalte 10% daca se vor intampla ca in teorie, va fi noroc pur :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 36 minute, Flower-Power a spus:

Să reînviem topicul un pic 😁

Care-i ordinea de trecere...?

20190207_112539.jpg

 

Simplu, motociclistul primul! Alta intrebare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca ordinea e A, B, C.

C-ul are Stop, asa ca asteapta.

B-ul are prioritate dar numai la dreapta. Adica daca A-ul ar face stanga, ar trebui sa-i acorde prioritate B-ului, dar nu e cazul.

B-ul facand stanga trebuie sa acorde prioritate A-ului care merge drept in acelasi sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, AlexAB a spus:

Eu as zice ca ordinea e A, B, C.

C-ul are Stop, asa ca asteapta.

B-ul are prioritate dar numai la dreapta. Adica daca A-ul ar face stanga, ar trebui sa-i acorde prioritate B-ului, dar nu e cazul.

B-ul facand stanga trebuie sa acorde prioritate A-ului care merge drept in acelasi sens.

 

Cum sa fie asa, tinere, daca B-ul vine de pe drum cu prioritate?! Ia mai gandeste-te...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...