Sari la conținut

Achizitie masina SH neinmatriculata in Ro


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

Salutare, eu m-am depasat personal la DRPCIV si am adresat intrebarea aceasta. Raspunsul este ca nu imi trebuie documentul de la ANAF, deoarece nu eu am achizitionat intracomunitar si nu eu as datora TVA.

Eu am cumparat-o de la o firma din RO, care a adus-o de afara si I-a scos numere provizorii.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.12.2018 la 18:47, kappy666 a spus:

frustrarea mea apare datorita faptului ca nu raspund, desi le am solicitat un raspuns( la care am dreptul)
2- sunt chiar incompetenti marea majoritate a functionarilor publici
3- la pct8 , nu ma incadrez( eu asa deduc) , pt ca nu eu am realizat achizitia intracomunitara, eu am achizitionat-o din Romania....de aici nelamurirea mea iar la asta ar putea raspunde cei care sunt platiti sa raspunda si carora le am scris, solicitandu-le ajutorul

"8) Dacă persoana care a realizat achiziția intracomunitară a mijlocului de transport și solicită înmatricularea acestuia nu este înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), aceasta trebuie să depună, după caz:

- formularul "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport...."

ps: eu chiar nu vreau sa pacalesc sistemul,contractul de v-c este pe bune, am achizitionat mobra din Oradea, eu fiind din Bucuresti

Fa o intrebare la Delta Inmatriculari in Bucuresti si te edifici.

Le mai dai si 200 Lei si alearga in locul tau cu toate hartiile. Asa am procedat eu si am fost multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.12.2018 la 21:40, Silver Arrow a spus:

Fa o intrebare la Delta Inmatriculari in Bucuresti si te edifici.

Le mai dai si 200 Lei si alearga in locul tau cu toate hartiile. Asa am procedat eu si am fost multumit.

este o solutie dar eu ma incapatanez sa i pun la treaba pe astia platiti din bani publici; pana la urma pt asta sunt platiti: sa raspunda la niste intrebari, sa te directioneze prin hatisurile birocratiei. normalitate!
le dau un replay la email cu rugamintea de a mi raspunde, in caz contrar le spun ca depun reclamatie...intotdeauna au raspuns dupa ce le am scris ca: "in situatia in care nu mi raspund, ma vad nevoit sa apelez la institutiile abilitate" :)
 

Este official, primit hartie semnata si stampilata cu raspunsul official:
- pt vehicul adus din UE  si achizitionat din Romania,luat in evidenta la financiar in Romania, neinmatriculat, cu sau fara numere rosii, daca persoana care a facut importul nu este aceeasi cu cea care il inmatriculeaza, NU TREBUIE CERTIFICAT CARE SA ATESTE PLATA TVA
Operatiunea de achizitie din Romania nu reprezinta achizitie intracomunitara

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut ! Am o nelamurire legat de obtinerea de numere rosii la urmatoarea speta: o firma din Ro cumpara si aduce in tara o masina din UE, de pe un site de licitatii .... imediat o vinde unei persoane fizice din Ro - o numesc persoana X - (pe baza de factura)  ... persoana X o vinde la persoana Y din Ro (pe baza de contract de vanzare-cumparare)...intrebare: persoana Y poate sa scoata numere rosii (persoana X nu a apucat) ?

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna.
Am si eu o intrebare mai random asa, stiti daca pentru o motoreta adusa din UK(sau din afara Ro) se cere dovada a cum a fost adusa in tara? Gen CMR, sau declaratie pe proprie raspundere ca ai adus-o pe roti...?

Hai merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, littlekriminal said:

Ziua buna.
Am si eu o intrebare mai random asa, stiti daca pentru o motoreta adusa din UK(sau din afara Ro) se cere dovada a cum a fost adusa in tara? Gen CMR, sau declaratie pe proprie raspundere ca ai adus-o pe roti...?

Hai merci!

Bro, am inmatriculat eu moto acum 2 luni si ceva moto adusa de Marcel cu duba. Nu mi-a cerut nimeni nimic. Nu dovada ca a fost adusa pe platforma, nu numere predate, nimic... Moto a fost adusa din Germania, radiata de acolo. Am luat pt inceput numere rosii si aia a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu scuterul am primit si declaraaia stampilata de firma cu copia talonului remorcii cu care a fost adusa. Si aia am depus. In fata mea ii punea sa scrie pe dosul copiei de buletin o declaratie pe propria raspundere despre cum a fost adusa daca nu aveau numerele straine (cerute dupa cum vezi aici https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81). 

Discutia a fost reluate de multiple ori in topicul de mai jos. 

 

P.S. pentru numere definitive iti cere toate actele, pentru rosii nu. 

 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci clar, ba iti trebuie, ba nu-ti trebuie :))))) ptiu, ce ma bucur ca nu sunt acolo :)) @Metal Heartfra'miu se ocupa, vorbeste tu te rog cu el cand si daca ai timp. Ma rog, daca e doar cum spune @einstein1984 atunci e simplu, ca doar scrie pe loc declaratia aia, dar sper sa nu-l trimita la notar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, littlekriminal a spus:

Deci clar, ba iti trebuie, ba nu-ti trebuie :))))) ptiu, ce ma bucur ca nu sunt acolo :)) @Metal Heartfra'miu se ocupa, vorbeste tu te rog cu el cand si daca ai timp. Ma rog, daca e doar cum spune @einstein1984 atunci e simplu, ca doar scrie pe loc declaratia aia, dar sper sa nu-l trimita la notar..

Declaratia data ''in fata organului'' are putere juridica. Adica daca mobra este ciordita te ia pe sus fara sa stea la discutii.

Furtul este motivul pentru care se cere document de transport/copie talon remorca/declaratie  in cazul in care nu a venit pe roti cu numere provizorii din tara de origine.

 

@Metal Heart numerele rosii ti le da doar pe baza CVC. Este dreptul tau ca pentru un autovehicul sa primesti numere provizorii pt. max. 90 de zile.

Daca nu ti-a cerut nici un document de transport si nici declartie pe propire raspundere e problema lui.

Daca se constata cu mobra este furata il ia si pe el sa dea cu subsemnatul la procuratura fiind  acuzat de complicitate.

 

DIferenta intre numele rosii si cele negre este ca nu poti parasi tara cu cele rosii. De aceea nu iti cere prea multe hartii.

 

Multi militieni prefera declartia pe propire raspundere, chiar daca ai document de transport,  intrucat li se pare ca sunt mai siguri asa ca nu pot fi luati de o aripa daca mobra este furata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, littlekriminal said:

Deci clar, ba iti trebuie, ba nu-ti trebuie :))))) ptiu, ce ma bucur ca nu sunt acolo :)) @Metal Heartfra'miu se ocupa, vorbeste tu te rog cu el cand si daca ai timp. Ma rog, daca e doar cum spune @einstein1984 atunci e simplu, ca doar scrie pe loc declaratia aia, dar sper sa nu-l trimita la notar..

Da, zi-i sa ma sune cand vrea sa o inmatriculeze ca sa ii spun ce are de facut. Am vb acum doua zile, dar despre alte cacaturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, iulisan1971 a spus:

 Revin cu speta aceasta. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?

Pentru numere rosii te prezinti cu CVC, buletin, si platesti la ghiseu taxele.

O masina neimatriculata poate obtine pina la inmatriculare numere provizorii pentru max.90 de zile. Apoi nu se mai poate.

Dupa ce a fost inmatriculata si apoi radiata iarasi mai poate obtine 90 de zile.

Te uiti pe site-ul DRPICV si vezi ce acte ai nevoie si ce taxe trebuie sa platesti. Nu e mare complicatie.

 

Treaba este ca cel care a adus masina in RO, adica a dobandit un bun conform unui Contract de Vanzare Cumparare cu firma de licitatii trebuia sa ii faca ROL, chiar si pentru o zi, la fel si cel care a cumparat-o si ti-a vandut-o tie.

Posibil daca firma este dealer auto sa fie altfel treaba, nu ma pricep,  desi ma indoiesc intrucat banuiesc ca nu este o masina noua.

Dar cu siguranta  persoana X trebuie sa iti dea un certificat fiscal, adica sa ii fi facut ROL. Cum sta treaba intre el si firma e treaba lor.

 

Acuma sper ca nu ai dat deja malaiul fara sa ai toata actele, mai ales la manevre de genul asta 🙈

Cum la fel sper ca ai verificat VIN-ul sa nu fie vreo epava declarata dauna totala si declarata nesigura pentru trafic, care a fost apoi carpita. Asta se intampla mai ales la cele aduse din USA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă firma are cod caen corespunzător comerțului cu autovehicule NU ARE NEVOIE de "fiscal", mașina fiind în acest caz o marfă. Firma dă clientului o copie după CUI care să ateste asta.

Cel care o cumpăra și o revinde apoi însă trebuie să o declare la impozit și să dea "fiscal". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, john17 a spus:

Dacă firma are cod caen corespunzător comerțului cu autovehicule NU ARE NEVOIE de "fiscal", mașina fiind în acest caz o marfă. Firma dă clientului o copie după CUI care să ateste asta.

Cel care o cumpăra și o revinde apoi însă trebuie să o declare la impozit și să dea "fiscal". 

Atunci probabil au adus-o pe firma ca sa nu se incurce cu fiscalul daca nu vind masina, iar apoi inainte de vanzare o muta mai intai pe persoana fizica impreuna cu profitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...