Sari la conținut

Schimbare controale.


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Carcasa controalelor din partea dreapta era destul de avariata de cand am luat agregatul. Am polishat-o eu cat de cat, insa tot nu arata ca noua, cu toate ca avariile nu se mai vad.

Initial m-am gandit sa o vopsesc insa nu se vor mai vedea simbolurile de on/off. (pe care ce e drept le pot pune pe buton).

post-9511-0-65720300-1512975707_thumb.jpg

 

Insa a doua idee care mi-a venit a fost sa schimb controalele cu totul. Si sa profit de aceasta schimbare pentru a pune unele cu semnalizare stanga pe controlul stanga si dreapta pe controlul dreapta (cum este la Harley si BMW).

 

Intrebarea mea este daca a facut cineva chestia asta si de unde a cumparat controalele. Am emotii daca se potriveste pentru profilul cablurilor de acceleratie.

 

Rog de la cei care au mai facut chestia asta niste sfaturi, eventual recomandari de achizitie controale.

 

Multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti de regula piesa asta pe ebay sau aliexpress. 15 20 dolari. Ce te mai complici?

piesa de pe aliexpres e pt scutere/chineji etc si arata ca dracu.

 

exista solutii pt controale aftermarket foarte misto dar n-o sa-i placa pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ceva similar cu un CBF de 500. Mi se stricasera filetele de plastic pentru cablurile de acceleratie.
Am luat un bloc de control complet de la un Hornet, dar mi-a dat ceva batai de cap ca nu se potriveau chiar foarte bine, desi la prima vedere pareau identice.

Sfatul meu e sa nu te apuci sa il schimbi plasticul ala decat daca esti nevoit(Ex: filet pleznit care nu iti mai tine cablul de acceleratie).

Iar daca vrei sa il schimbi, cred ca ar fi bine sa cauti un bloc complet la dezmembrari de la acelasi model si sa vezi daca ti se potrivesc filetele cablurilor.
Daca esti nevoit sa schimbi si cablurile sa ai grija sa fie suficient de lungi.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe cineva care vinde unul SH si am sa il achizitionez. Diseara imi trimite poze. Daca nu arata bine il vopsesc pe al meu si aia e.

 

M-am uitat pe net si sunt foarte putine informatii legate de aceste detalii. Un bloc nou de la kawasaki are un pret cel putin nesimtit :))

 

superbec: ai la indemana niste link-uri? macar de curiozitate.

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dacă mergi mai pe stilul aruncat printre benzi și ai reflexul mecanic de a anunța fiecare schimbare de direcție, semnalizările stil BMW (mai nou aflu ca și Harley) vor fi cea mai ilogica soluție tehnică întâlnită în viata ta de motociclist.

Vorbesc din experienta proprie.

Semnalizare + accelerație = headscratching.

Tu știi mai bine. Eu nu am agreat deloc.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si cu aer cald si polish cu acetona. Este un plastic care nu se preteaza la nici una din cele doua solutii. Merge doar smirgheluit si polisat la rece, manual.

 

Pe dremer si roata de pasla, din cauza caldurii generate in urma frecarii se topeste plasticul si iese nasol. O spun in cazul in care vor mai aparea amatori care vor sa incerce a reconditiona.

 

adidas: interesant blocul acela. Nu dai si tu un link ca omul?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am facut asa ceva cu un procesor Arduino, uite o filmare:

 

https://web.facebook.com/alexandrudorin.pacurar/videos/vb.100000224419843/1302103576473777/?type=3

 

Se poate monta la orice motocicleta, noi am montat la doua (VN 800 si Rocket 3).

Daca esti interesat, PM.

 

post-13388-0-67800700-1513195816_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

post-9511-0-27472800-1514319770_thumb.jpg

Multumesc tuturor. Pana la urma am luat de la dezmembrari alt intrerupator si am schimbat. Cu ocazia aceasta am facut revizie si mentenanta la cablurile de acceleratie, manson si ce mai este pe acolo.

 

 

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...