Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Ma bag si eu ca musca-n cooru' calului referitor la postul initial al lui OP.

Pana la urma ce face muzica metal sa fie grea sau usoara? Gen daca esti machiat cu negru la ochi sau daca ai lumanari mai multe in clip esti mai heavy?
Ca mai dau si eu click din cand in cand pe youtube la niste baieti din astia pletosi cu negru la ochi, si mi se pare ca la unii muzica lor e mai muzica usoara decat ar trebui sa insemne negrul de la ochi.
Mai mult de atat, pana cand se considera pragul de la ascultabil la bazaiala? Ca unii bazaie din instrumente de zici ca treci pe langa o centrala electrica.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni si nu trollez :)

Apropo, cum se numeste cand niste baieti in slapi sau mocasini canta uneori muzica mai "grea" auditiv decat alti baieti care se dau cu negru pe la ochi dar mai mult bazaie din chitare.

Exemplu aleator:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Wow, ce a evoluat topicul! Ma bucur! Chiar imi perdusem speranta ca motociclistii asculta si altceva in afara de Cargo si Trooper.

 

Ultimele mele achizitii in materie de muzica sunt Satyricon - Deep calleth upon Deep dublu vinil , Motorhead - 1916 si Iron Maiden - Iron Maiden.

 

Ultimul concert a fost a fost Gaahl's Wird (ex Gorgoroth). A fost explozie concertul ala! Culmea, Gaahl pare extrem de ok ca si om, foarte sociabil si la locul lui. Nici pe departe imaginea pe care o avea la mijlocul anilor 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Limpta- nu vreau sa supar pe nimeni sau sa jignesc. Daaar....daca intrebi lucrul asta e clar ca nu stii despre ce este vorba.

 

Am sa incerc o explicatie. Metalul are o gramada de stiluri, care la randul lor au substiluri. Ceea ce tu percepi drept 'bazaiala', poate ca este distorsul unei chitari sau nu stiu, in fine, cred ca ai inteles ideea. Daca nu ai urechea oarecum formata de exemplu nu vei deosebi o trupa de black norvegian clasic de ceva death cu influente black.

Nu stiu cat de clar am fost, dar sper ca ai inteles.

Cat despre felul in care arata respectivii...gandeste-te la Sepultura care poarta bermude si tenisi:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima achizitie: Peste Noire - "Ballade cuntre lo Anemi Francor" LP si Vouivre - "Au Gouffre" LP si tocmai am facut precomanda pentru ultimul Ad Hominem, "Napalm for All", vinil, evident si Nokturnal Mortum - "Orathania / Kolyada" EP, tot vinil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca-n cooru' calului referitor la postul initial al lui OP.

 

Pana la urma ce face muzica metal sa fie grea sau usoara? Gen daca esti machiat cu negru la ochi sau daca ai lumanari mai multe in clip esti mai heavy?

Ca mai dau si eu click din cand in cand pe youtube la niste baieti din astia pletosi cu negru la ochi, si mi se pare ca la unii muzica lor e mai muzica usoara decat ar trebui sa insemne negrul de la ochi.

Mai mult de atat, pana cand se considera pragul de la ascultabil la bazaiala? Ca unii bazaie din instrumente de zici ca treci pe langa o centrala electrica.

 

Nu vreau sa jignesc pe nimeni si nu trollez :)

 

Apropo, cum se numeste cand niste baieti in slapi sau mocasini canta uneori muzica mai "grea" auditiv decat alti baieti care se dau cu negru pe la ochi dar mai mult bazaie din chitare.

 

Exemplu aleator:

Nici mie nu-mi mai place metalul din ziua de azi.

 

Uite cum suna in ziua de azi:

 

Si cum era pe vremea mea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am acasa in dublu exemplar un pack cu Negura Bunget in format CD ce cuprinte trei discuri( Zarindu-sa, Maiastru Sfetnic si Sala Molksa). Nu sunt first press cred. Daca intereseaza pe cineva. Tot Negura mai am o caseta cu OM, Editie limitata, culoare verde , nr 62/100 cu certificat de autenticitate, never played!! Deasemenea mai am niscai trupe obscure de black si death. Ma gandesc sa fac niste curatenie in colectie. Accept tot muzica la schimb :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am acasa in dublu exemplar un pack cu Negura Bunget in format CD ce cuprinte trei discuri( Zarindu-sa, Maiastru Sfetnic si Sala Molksa). Nu sunt first press cred. Daca intereseaza pe cineva. Tot Negura mai am o caseta cu OM, Editie limitata, culoare verde , nr 62/100 cu certificat de autenticitate, never played!! Deasemenea mai am niscai trupe obscure de black si death. Ma gandesc sa fac niste curatenie in colectie. Accept tot muzica la schimb :D

 

Hai pe privat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Limpta- nu vreau sa supar pe nimeni sau sa jignesc. Daaar....daca intrebi lucrul asta e clar ca nu stii despre ce este vorba.

 

Am sa incerc o explicatie. Metalul are o gramada de stiluri, care la randul lor au substiluri. Ceea ce tu percepi drept 'bazaiala', poate ca este distorsul unei chitari sau nu stiu, in fine, cred ca ai inteles ideea. Daca nu ai urechea oarecum formata de exemplu nu vei deosebi o trupa de black norvegian clasic de ceva death cu influente black.

Nu stiu cat de clar am fost, dar sper ca ai inteles.

Cat despre felul in care arata respectivii...gandeste-te la Sepultura care poarta bermude si tenisi:)

Ba stiu despre ce e vorba, tocmai de-aia am pus intrebarea. Si functie de raspuns s-ar putea sa iti raspunzi la intrebarea ta cu "unde sunt roackerii"

 

Pai e posibil ca multi dintre acei copii sa fi trecut peste perioada de plete si negru la ochi si zgarda cu tepi. Ca pana la urma asta e intrebarea de-am pus-o eu prima oara? Ce face metalul sa fie greu: zgarda, pletele sau ce canti? Ca daca e efectiv dupa ce canti, foarte multi o freaca aiurea. Faptul ca faci ca aripile albinei pe tobele mari nu inseamna neaparat ca produci metal de calitate, nu?

 

Deci e posibil sa fi ramas si nostalgia si bataia intre generatii. Gen "pe vremea mea era muzica ma grea, astia de acum sunt hipsteri" .. si hipsterii vin si zic "pai nu va uitati la voi ca acum 30 de ani purtati iegari si aveati parul permanent?"

 

Intelegi ce zic?

 

 

@gn77b -- nu puteam s-o explic mai bine :))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi mai place metalul din ziua de azi.

 

 

\\

Si cine te obliga sa asculti?

» Post actualizat in 19 Feb 2018 15:34

LimpTa- Cu ce e mai agresiv black-ul de astazi in comparatie cu cel din anii 2000?

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 Feb 2018 15:34

LimpTa- Cu ce e mai agresiv black-ul de astazi in comparatie cu cel din anii 2000?

 

Blackul de azi e mai high fi, fata de low fi, cum era in anii '90, insa sunt trupe si trupe. In underground gasesti de toate felurile, depinde ce te intereseaza.

» Post actualizat in 19 Feb 2018 15:41

 

Apropo, cum se numeste cand niste baieti in slapi sau mocasini canta uneori muzica mai "grea" auditiv decat alti baieti care se dau cu negru pe la ochi dar mai mult bazaie din chitare.

 

Exemplu aleator:

 

:))))))))))))))) deci "chestia" asta care se incadreaza la ceva de genul "core" e mai "grea" auditiv decat "baietii care se dau cu negru pe la ochi dar mai mult bazaie din chitare" :))))))))))) ok, nu are rost sa dezbatem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca trupele care faceau parte din Black Circle (si nu numai) in anii '90 inregistrau voit low fi, este cu totul alta discutie. In plus, tehnologia a evoluat. Mult.

 

Iar tot ceea ce e core, dpmdv, e o mizerie sinistra.

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 Feb 2018 15:34

LimpTa- Cu ce e mai agresiv black-ul de astazi in comparatie cu cel din anii 2000?

pai nu la black exclusiv m-am referit, ca tu ai intrebat de "rockeri" si spectrul e larg. Dpmdv nu s-a prea schimbat ca si compusul muzicii, doar sunt clipurile 4k si in sfarsit sunt inresgistrati si ei ca sa nu mai sune din debara :)

 

Dar sunt si multe genuri aparute noi, ca nah, muzica evolueaza.. sau hai daca nu "evolueaza" macar se schimba.

Faptul ca unii metalisti mai batrani ii considera pe astia tineri hipsteri, gay, emo etc. Oh well si in '80 cand se purtau iegari erau gay comparand cu paltoane si gangsterii de mai devreme ca ei.

 

De-aia am si dat clipul exemplu. Daca discutia e exclusiv despre black, atunci ignora ce-am intrebat.

 

 

Intrebarea mea se referea la faptul ca daca te machezi la ochi mai mult decat canti, nu prea e treaba grea. Considerand ca am trecut de varsta de 13 ani cand rock insemna sa dai din cap chit ca tu nu diferentiai o chitara de un bass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele doua albume Samael chiar sunt destul de ok. La un moment dat o dadusera si ei in lalaiala... Mai repede as zice de In Flames ca au cam obosit.

 

Anathema... Parca nu ma incalzeste noua directie, desi au niste elemente de inspiratie Pink Floyd pe acolo, insa parca ceva nu se leaga. Mai degraba apreciez influentele Pink Floyd din ultimele doua albume Nokturnal Mortum, care sunt un fel de Pink Floyd ai black metal-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si Survolaj, din Romania, au facut istorie si azi lumea i-a uitat. Bine, nu chiar toata lumea ;)


» Post actualizat in 19 Feb 2018 16:48

Maiestrie:

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce repede si bine a evoluat topicul. Nu am vazut ca zica nimeni nimic despre Limbonic Art.

 

Nu i-am mai ascultat in ultimul timp si acum am vazut ca au album in 2017 - Spectre Abysm. Tin minte ca am cautat tricou cu ei vreo 2-3 ani fara succes pe la noi. Mai demult nu ma complicam cu comandat "din afara", luam doar de la Titus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...