Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

N-a acceptat si nici nu avea de ce sa accepte sincer din moment ce omu o arde cu f650gs si n-a intrat pe pista pana acum. Sa se bata la ce? Ca la timp singur nu...

Ziceam doar asa ca e caterinca asta cu dissing intre youtuberi. Mai spargeam si noi o samanta pe marginea drumului :D

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti? Eu as vrea sa accepte, este o propunere fair.

Nu, nu e deloc. Cineva si-o va lua grav. Si teama mi-e ca si-ar lua-o si pe forestiere chiar si in configuratia asta de motociclete (vitezana vs dualsport)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am avut dreptate. Cineva si-a luat-o grav. Prin neprezentare.

 

In cazul de fata intrebarea mea este: de ce ai nevoie de viziera fumurie cand casca are ochelari de soare integrati? Asta ca sa fiu pertinent si sa nu intreb de ce ai nevoie de casca cand stai pe un scaun de birou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am avut dreptate. Cineva si-a luat-o grav. Prin neprezentare.

 

In cazul de fata intrebarea mea este: de ce ai nevoie de viziera fumurie cand casca are ochelari de soare integrati? Asta ca sa fiu pertinent si sa nu intreb de ce ai nevoie de casca cand stai pe un scaun de birou?

Prin neprezentare la ce, bre? Ca nici macar nu a fost vreo baieteala comparabila ca sa zic asa. Eu daca te provoc pe tine sa-mi pilotezi un elicopter maine si raspunzi ca "nu ba bag, bro ca n-am mers cu elicopter, nu stiu care-i treaba" inseamna ca "ti-ai luat-o grav"? ... C'mon.

 

 

Faptul ca s-au impacat pana la urma e in detrimetul Nutline ca nu mai avem si noi ce sa spargem pe aici. Ar fi fost ceva sa mai dureze un pic teaser-ul :D Creasteau view-urile, crestea pateul.

 

 

» Post actualizat in 05 Jul 2018 07:45

L:E: m-am uitat mai bile la clipul de pe adancata si baiatul scoate cam 2:22-ish. Nu e chiar un timp cu care sa provoci lume, dar bravo ca merge la trackday-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca ies pe pista cu mobra ma cronometreaza astia cu calendarul... :D

» Post actualizat in 05 Jul 2018 07:45

Nu e chiar un timp cu care sa provoci lume, dar bravo ca merge la trackday-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, vorbești de continut. Părerea ta este gresita. Cum adica la 37 de grade, sa mergi fara echipament? Ai mers pe canicula? Ai studiat subiectul? Dar pe cei care fac ture prin desert, la 40 de grade? De la 30 si ceva in sus, din contra, este periculos sa expui pielea la soare/aer incins. Transpiratia este un fenomen normal, de reglare a organismului, a temperaturii. Asa se racoreste corpul. Sa iti faci griji, cand esti pe canicula, si nu mai transpiri. Ala e momentul cand al tau corp isi da shut down. La temperaturi caniculare se recomanda sa te inchizi,sa protejezi pielea de expunerea directaa soare/radiatie/aer fierbinte. Care aer fierbinte, cand da de piele, iti usuca pielea instant, in loc sa lase transpiratia sa isi faca efectul, si creste temperatura corpului. Nu mai vorbesc de arsuri cauzate de soare si radiatie solara. Dupa cum vorbesti, cred ca n ai mers pe canicula, mai mult de 1 ora. Ca sa te racoresti, mai poti apela la niste trucuri, iei o bandana, o uzi fleasca, si o opui in jurul gatului, si spre piept. Ai artere principale, apa plus sistem vascular,egal efect racorire. Opresti des, te hidratezi, uzi bandana. La fel si la incheieturile mainilor.

Spuneai de continut? Eu zic ca mai ai de lucrat... Dai lectii, cu informatii greșite, fara a studia subiectul anterior.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers ani pe canicula, vara cand ma duceam la servici. Acum prefer sa nu mai merg DELOC in oras decat in cazuri exceptionale.
Ideea este sa nu te increzi in echipament, ca esti invincibil daca ai un echipament scump.

Dupa cum am spus, cum creste viteza, cum creste si sansa s-o mierlesti cu tot cu echipamentul tau de x mii de euro.

Cei care fac ture prin desert pleaca oricum echipati ptr orice vreme. Nici eu n-as pleca ne-echipat la drumuri lungi pentru ca, oricat te-ai pazi tu, oricand se poate intampla ceva independent de vointa ta.

Insa, s-o arzi la noroc doar pe ideea ca ai combinezon de 4000 de euro, nu-i o idee buna.

Am vazut, in special pe facebook, ma repet, ca majoritatea cred ca echipamentul este singurul lucru care-ti salveaza viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deviezi. Nu despre aia am deschis subiectul. Sfatul tau a fost clar, ai spus de la 30 si x de grade, e mai bine fara echipament. Ori, fix asa nu e. Una e sa mergi bara la bara prin oras, la 35, stand, si alta la drum. Tu dai un sfat general, pe niste premise incomplete, si o concluzie gresita. Lasa discutia privind eficacitatea echipamentului, acolo deja e alta discutie.

» Post actualizat in 05 Jul 2018 16:05

Cand te apuci sa dai sfaturi, sau, in general, cand te apuci sa sustii un subiect, ai premise, subiect, concluzie. Tu ai dat o general. Ori, cine e la inceput, o ia de buna, se suie pe motor, sta 3 ore la drum lung prin canicula, si cand se da jos, este facut extra crispi. Nu mai zic de deshidratare, care este muuult accentuata, cand pielea e la vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai dat-o pe langa cu video-ul asta... greseli gramaticale, limita de viteza pe dn1 e 100, nu 90... iar la faza cu echipamentul... ce sa mai zic? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o problema. cred ca voi postati pe aici ceva video-uri dar eu efectiv nu le vad deloc:))) doar casute mai mari de mesaje cu albastru tot

edit: exact dupa ce am postat asta ,au inceput sa mi apara...super.

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca privitor m-am simtit certat si urecheat tot clipul, probabil din cauza intonatiei folosite.

 

Sper sa fie luata ca si o critica constructiva.

 

Este fara intentie.

Am observat ca ridic tonul si ma agravez cand vorbesc ruland cu viteza mai mare...

Este un lucru care trebuie eliminat.

Abia ce mi-am dat seama ce poate microfonul nou si, ma voi ajusta intocmai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh,

pana la urma Busa ta are sau nu cadrul stramb in urma accidentului?

Scoti tot ce poate motocicleta aia au ba? Rupi limitarea in doua sau tu doar mergi sa te bucuri de peisaje si te minti singuri ca e frumos sa ai Hayabusa?

 

Te intreb astea pentru ca daca raspunsul e NU la intrebari, nu vad de ce ai emite opinii cand tu nu stii cu ghidonul... Nu e nevoie sa imi demonstrezi cu filmulete, te cred daca imi spui ca tu spre Giurgiu nu rezisti sa nu-i dai capat motorului, ca pe Cheia polizezi scaritele si ca incet-incet ai prins gustul circuitului.

 

 

Legat de echipament vs nu echipament, eu sunt de parere ca musai trebuie echipament. Adaptat functie de vreme. Mers in tricou la un drum de 2-300 km pe canicula e jale. La fel daca ai geaca de vara pe tine. Iei totata caldura-n piept. E fix asa cum a zis Mathe - musai echipament care sa impiedice caludura sa intre. Tu cand la nivelul asfaltului ai 50 de grade, nu e deloc ok sa iei toata caldura aia-n piept!

 

Cat tu te fâțâi 5km prin oras fara echipament pe tine, zici ca ai descoperit roata, nu alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Busa nu are cadrul stramb in urma accidentului insa, are o pasagera care nu-mi permite sa scot untul din motocicleta. A prins frica vitezei si trebuie s-o iau incet cu ea.

Mi-a dat si doua palme in casca cand, odata pe autostrada, i-am dat in gura asa, din scurt.

Mai mult decat atat, mersul cu viteza pe strada este o prostie.

Mai devreme sau mai tarziu, multi vor ajunge la concluzia asta. Multi care vor mai avea sansa.

Vrei genunchiul pe jos, o poti face pe circuit, nu sa-mi iesi larg intr-o curba cu nisip si sa ma trezesc ca intrii in mine cum aproape s-a intamplat cand am fost pe Transfagarasan acu'' cateva saptamani si aproape ca m-a luat un "racer" in plin pe curba.

2. Pe mine nu ma intereseaza sa demonstrez nimic nimanui, asta inca din 2007 de cand am carnet.
Ce ma intereseaza este sa-mi fac treaba cu motoreta din dotare si sa nu se mai intample episodul Floresti.

Cum si pe unde-mi invart eu roata, ma priveste.

 

3. Am vorbit despre echipament si am si spus ca RECOMAND purtarea echipamentului cat mai complet. Am spus si la inceput si la sfarsit.

Ma repet: pe facebook umbla ideea ca daca ai echipament esti in God mode si gata, poti merge ca apucatul.

 

4. Am mers si eu in pantaloni scurti si mai merg, m-am ales cu bronz pe gambe ... am mers toata Bulgaria in pantaloni scurti.

Asta ma priveste.

Faptul ca ies in tricou intr-un oras mic pentru a testa un echipament, din nou ... nu inseamna ca la drum lung plec in tricou.

Eu nu merg cu ea in oras. Cand ajung in Buc o las in parcare si iau metroul.

7 ani de Bucuresti cu moto mi-au ajuns.

Ca sa nu mai zic ca, ieri in Buc n-am vazut un motociclist echipat. Toti la tricou, pantaloni scurti si adidasi.

Ieri a fost prima oara pe anul asta cu Busa in Bucuresti. De obicei, folosesc centura, intru si ies din Berceni fara stres si, in oras, merg cu taxi metrou.


5. Cat despre fatait cum zici tu, eu mai am 1000 de km si tre sa schimb uleiul a doua oara sezonul asta.

La busa, uleiul se schimba la 6000 de km.

 

Este ultima oara in care ma mai justific cuiva despre cum am eu chef sa merg cu motocicleta mea.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh,

 

chiar nu ma intereseaza cand iti faci tu reviziile. Faptul ca mergi mult, e fix pix. Ca la tine se face schimbul la 6000 si la mine la 15000 nu conteaza deloc. Dar faptul ca tu ai intre picioare o mocicleta pe care nu o stapanesti, nu-i stii limitele si ca bagi pastila cu "pasagera da palme-n casca" ridica niste semne de intrebare. Atentionari pe care si altii ti le-au ridicat la fileu mai demult, stii foarte bine, nu e cazul sa ti le aduc aminte.

 

Faptul ca asta a fost ultima oara cand te justifici cum mergi cu moto in fata cuiva nu face altceva decat sa te puna pe aceeasi linie cu copiii astia tembeli unde, daca esti hater, iti iei ignore si delete comment.

 

Pentru ca esti matur, sau ma rog, asa vrei sa pari, mi-ar fi placut sa vad de la tine fiimulete de genul "aveam ZX6R, franam in curbe, dar acum abordez altfel virajele", "cadeam ca berbecu' in parcarea subterana, uite care erau greselile" sau "sunt noob, dupa 10 ani de permis inca merg cu Busa cu frica si vreau sa progresez, acestia sunt pasii evolutiei mele". Dar hei, cine sunt eu? Daca zecile de mii de subscriberi te apreciaza si tu asta cauti, go for it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa bro... nu-mi mai purta mie de grija si cum "progresez eu"...

Daca tu crezi ca bag pastile, o sa-ti dau inregistrari sa vezi cum imi urla in casca (intercom) s-o las mai usor. Sper sa se auda, am o inregistrare de ieri chiar.

Acuma'nah .. ce-o sa zici si tu. Nu ma cunosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...