Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Copchiii astia tigani in trafic sunt rodul vloggerilor gen Motorbike si gasca lui de bambilici. La cate zeci/sute de mii de subscriberi au ei pe canalele lor nu m-as mira ca tiganusul de mai sus sa fie chiar el unul dintre aplaudacii lui Motorbike inainte sa aiba carnet.
Si vor mai fi multi asa, ca au la cine sa vada sute de like-uri la "rupe-i oglinda" si plm. Daca asta-i educatia lor ce spanac sa le faci. Faptul ca o sa isi mai ia cate unu bataie din cand in cand nu inseamna ca radacina problemei <cautatul de scandal in trafic pentru view-uri> se schimba.

Ca nah, ai vazut, cand isi rupe vreunul mufa cica e de la ghinion :))


Imi place ca pe facebook incep deja sa o dea cotita cu "ne delimitam clar de acest comportament". Pai stai asa... cine facea fix rahaturile astea in trecut si mai si primea thumbs up pentru asta, coane?

Oricum o sa bat un copchil din asta pe strada cand il prind, ca vorba lui' @Endurache, ce motociclist esti tu daca nu stii sa tii nitel la tavaleala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu LimpTa. Sunt câțiva motovloggeri care se implică în educarea șoferilor/pietonilor. Le explică frumos de ce nu este bine să folosească telefonul, să schimbe banda fără semnal etc. Evident că au puține view-uri acei motovloggeri. Sunt de acord cu atragerea atenției șoferilor când greșesc, dar pe un ton calm. Dacă începe să urle înseamnă ca oricum nu avem cu cine discuta de la început și nu are rost să urlăm și noi. Am văzut atitudine calmă la unii, însă majoritatea sunt puși pe scandal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti lucrurilor pe nume..

 

Ce a facut gresit el..ce a facut gresit ea? Nu e mai simplu asa? Va spun sincer ca in acest caz eu tind sa iau apararea colegului!!!

 

Si va spun, si repet! Nu ati vazut sofer mai disciplinat si mai calm decat mine in trafic! Nu vorbesc aici de moto, vorbesc in general! Sincer nu prea va inteleg pe unii dintre voi..

 

Sa inteleg ca motociistul a gresit ca a depasit? Sau a gresit pentru cum a reactionat la claxon? Sau pentru ca s-a enervat cam repede si nu a lasat-o pe “doamna” sa treaca? Sunt unii care te vad si tot se baga in tine! Nu le pasa! Ieri de exemplu, veneam de la gradina botanica, se incadreaza un incapabil pe banda de stanga, doua erau pentru inainte, eu pe banda din mijloc! Daca retardatul era in fata, il lasam sa se bage! Dar pur si simplu venea in mine! Si ma vazuse! El era putin in spate, a accelerat de ce numai mintea lui stie, si m-a prins aproape intre el si masina din dreapta! Daca nu eram atent si stateam ca tuta pe mijlocul benzii eram jos! Si tot el era suparat. Ma scuzati ca i-am umplut frigiderul de carne dar nesimtirea asta e crunta! Eu cred ca sunt singurul care las masinile sa se bage, pe banda, cand semnalizeaza! Eu nu mai inteleg cum pot face sa procedez corect, si cum puteam proceda in situatia de fata! Repet! Noroc ca m-am uitat in stanga ca ma lua dobitocul cu totul! Eram si in curba! Nu merita totusi, dupa ce tot el era ofuscat, sa ma duc eu frumos sa-i zbor oglinda? Sau si mecla daca se dadea jos din masina? Daca isi cerea scuze..isi cerea scuze! Ce era sa fac? Dar cand ii vad si nesimtiti parca nu as mai fi atat de tolerant!

» Post actualizat in 30 Jun 2018 11:47

Spuneti lucrurilor pe nume..

Ce a facut gresit el..ce a facut gresit ea? Nu e mai simplu asa? Va spun sincer ca in acest caz eu tind sa iau apararea colegului!!!

Si va spun, si repet! Nu ati vazut sofer mai disciplinat si mai calm decat mine in trafic! Nu vorbesc aici de moto, vorbesc in general! Sincer nu prea va inteleg pe unii dintre voi..

Sa inteleg ca motociistul a gresit ca a depasit? Sau a gresit pentru cum a reactionat la claxon? Sau pentru ca s-a enervat cam repede si nu a lasat-o pe “doamna” sa treaca? Sunt unii care te vad si tot se baga in tine! Nu le pasa! Ieri de exemplu, veneam de la gradina botanica, se incadreaza un incapabil pe banda de stanga, doua erau pentru inainte, eu pe banda din mijloc! Daca retardatul era in fata, il lasam sa se bage! Dar pur si simplu venea in mine! Si ma vazuse! El era putin in spate, a accelerat de ce numai mintea lui stie, si m-a prins aproape intre el si masina din dreapta! Daca nu eram atent si stateam ca tuta pe mijlocul benzii eram jos! Si tot el era suparat. Ma scuzati ca i-am umplut frigiderul de carne dar nesimtirea asta e crunta! Eu cred ca sunt singurul care las masinile sa se bage, pe banda, cand semnalizeaza! Eu nu mai inteleg cum pot face sa procedez corect, si cum puteam proceda in situatia de fata! Repet! Noroc ca m-am uitat in stanga ca ma lua dobitocul cu totul! Eram si in curba! Nu merita totusi, dupa ce tot el era ofuscat, sa ma duc eu frumos sa-i zbor oglinda? Sau si mecla daca se dadea jos din masina? Daca isi cerea scuze..isi cerea scuze! Ce era sa fac? Dar cand ii vad si nesimtiti parca nu as mai fi atat de tolerant!

Acum sa imi fie cu iertare, dar cum sunt unii plini de prejudecati in ceea ce priveste soferii, sau cocalarii cu bemveu sau whatever, vad ca asa sunt si “batranii” forumului in ceea ce priveste motociclistii care probabil nu au ...motocicleta touring sau mai stiu eu ce! Ca repede au sarit unii sa ma catalogheze drept vreun street ninja, pe care-l alearga copacii pe strada! Povestesc si eu chestiile negative. Sunt si pozitive! Cateodata se da lumea la o parte ca sa trec de zici ca sunt marea Marea Rosie! Si nu pentru ca o turez, ci pentru ca la fel faceam si eu pt motociclisti, inainte sa am de gand sa dau pentru A.

» Post actualizat in 30 Jun 2018 11:56

Sunt de acord cu LimpTa. Sunt câțiva motovloggeri care se implică în educarea șoferilor/pietonilor. Le explică frumos de ce nu este bine să folosească telefonul, să schimbe banda fără semnal etc. Evident că au puține view-uri acei motovloggeri. Sunt de acord cu atragerea atenției șoferilor când greșesc, dar pe un ton calm. Dacă începe să urle înseamnă ca oricum nu avem cu cine discuta de la început și nu are rost să urlăm și noi. Am văzut atitudine calmă la unii, însă majoritatea sunt puși pe scandal...

“The Belgian consultancy Transport and Mobility in Leuven, Belgium, conducted a 2012 study that reported that if just 10 percent of all private automobiles were replaced by motorcycles or scooters that congestion would drop by a substantial and noticeable 40 percent. A 25 percent shift from four wheels to two would reportedly result in the elimination of congestion in its entirety.”

 

Asta nu pentru ca moto stau printre masini si ocupa locul pe care l-ar ocupa o masina!

 

Din cate am inteles, in SUA este interzis lane splittingul in majoritatea statelor, exceptand California.

 

Au si ei cateva studii legate de siguranta motociclistilor si decongestionarea traficului de cand este legal lane splitting-ul!

 

Deci nu e vorba de care se grabeste mai mult! Toata lumea castiga daca sunt IO primul la semafor! Sau tu, sau scuteristul!

» Post actualizat in 30 Jun 2018 11:56

Sunt de acord cu LimpTa. Sunt câțiva motovloggeri care se implică în educarea șoferilor/pietonilor. Le explică frumos de ce nu este bine să folosească telefonul, să schimbe banda fără semnal etc. Evident că au puține view-uri acei motovloggeri. Sunt de acord cu atragerea atenției șoferilor când greșesc, dar pe un ton calm. Dacă începe să urle înseamnă ca oricum nu avem cu cine discuta de la început și nu are rost să urlăm și noi. Am văzut atitudine calmă la unii, însă majoritatea sunt puși pe scandal...

“The Belgian consultancy Transport and Mobility in Leuven, Belgium, conducted a 2012 study that reported that if just 10 percent of all private automobiles were replaced by motorcycles or scooters that congestion would drop by a substantial and noticeable 40 percent. A 25 percent shift from four wheels to two would reportedly result in the elimination of congestion in its entirety.”

 

Asta nu pentru ca moto stau printre masini si ocupa locul pe care l-ar ocupa o masina!

 

Din cate am inteles, in SUA este interzis lane splittingul in majoritatea statelor, exceptand California.

 

Au si ei cateva studii legate de siguranta motociclistilor si decongestionarea traficului de cand este legal lane splitting-ul!

 

Deci nu e vorba de care se grabeste mai mult! Toata lumea castiga daca sunt IO primul la semafor! Sau tu, sau scuteristul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Motanulncaltat - man, punctual despre gigel de mai sus... nu ti se pare retardat sa te iei de cineva ca franeaza in fata ta cand tu esti atat de idiot incat nu pastrezi distanta? Ce vina avea aia cu mertanu' ca el merge in curu' ei, si pe ce ca merge in curu ei mai e si prost si nu se uita in fata. Nu numai in fata motoretei lui, ci si in fata masinii din fata, ca asa prevezi traficul. Adica daca esti idiot si mergi in curu' celui din fata ta, macar ai inspiratia sa belesti ochii ce se intampla in fata lui(in cazul de fata treceri de pietoni). Faptul ca alege el sa se tiganeasca pentru faptul ca in oras cel in fata lui franeaza... ia-ti fratioare elicopter daca te grabesti. Cine e de vina ca esti tu grabit si n-ai stare? Asta punctual. Nu e nicio diferenta intre gigel de mai sus, si cretinii care stau la 1m in spatele tau pe autostrada pe B2.

La modul general, gigel asta de mai sus cauta doar scandal prin toate videourile lui. Stai linistit ca se va gasi unu' sa se dea jos la el sa-i dea una la pateu :D Ca e Bucuresti nu Montreal :D

Dar chiar si asa, tot la modul general, avand in vedere chiar si atunci cand vorbim de Bucuresti care e cel mai haotic oras din tara, lumea iti face loc. Cred ca ratia e 20:1. Cam la 20 de soferi se gaseste unul sa nu iti faca loc, asa ca fiindca este FOARTE bine chiar si asa, e de preferat sa iti vezi de treaba ta si sa stai calm cand situatia nu iti permite sa fii slalomist.

Copiii astia idioti care n-au stare de parca e cineva de vina ca au ei motor si se grabesc, de parca ceilalti nu se grabesc.... nici macar nu stiu sa circule ca lumea pe strada, la modul ca daca strada are 3 benzi si eu merg printre coloana dintre banda 2 si 3, adica ma deplasez, nu stau, vine gigel in spate meu, nu-i convine viteza mea, o ambaleaza se se baga pe dreapta printre masini ca sa ajunga intre benzile 1 si 2... si-mi arunca mie toate masinile in fata pe sirul pe care ma deplasez eu. Adica.. Cat de prost sa fii? Am vazut foarte multi ca fac asta. Pur si simplu nu le pasa ca mai merge cineva printre coloane in paralel cu ei. De deranjat nu ma deranjeaza ca sunt la varsta la care trec cu vederea foarte multe, dar de ce sa fii tigan? Cam asta e "cultura" la noi.

Cum se zicea mai sus, poti sa te bagi, bine. Nu poti, stai calm, ca oricum iti vor face ceilalti 19 soferi loc in drumul tau. In trafic functioneaza legea compensatiei. Mai ales ca si maine si poimaine tot pe acolo treci, si daca lasi tu pe unul sa se bage azi, te va lasa si pe tine altul maine.

Cam asta ar fi treaba :)

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum esti incepator dar va veni o vreme cand nu vei mai fi si iti vei da seama singur ca nu e frumos sa turezi motoreta aiurea in trafic pentru ca este deranjant. Te poti strecura in siguranta si fara sa faci asta. Daca altii pot, poti si tu, doar ca nu stii cum inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut putin studiu si la fel ca si individul de mai sus, Motorbaic se injura cu femei, inca unul HoriaSan rupe tot oglinda unei femei. Oare atat de mica o au?

Si din greseala daca m as scapa sa injur o femeie nu as putea sa ma laud cu asta, ma gandesc ca se pot uita cunostintele sau chiar mama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut putin studiu si la fel ca si individul de mai sus, Motorbaic se injura cu femei, inca unul HoriaSan rupe tot oglinda unei femei. Oare atat de mica o au?

Si din greseala daca m as scapa sa injur o femeie nu as putea sa ma laud cu asta, ma gandesc ca se pot uita cunostintele sau chiar mama.

Viuurili sa iasa vere, restu-s hateri :))

 

 

 

 

post-13322-0-40779300-1530366198_thumb.png

post-13322-0-38323200-1530366207_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Motanulncaltat - man, punctual despre gigel de mai sus... nu ti se pare retardat sa te iei de cineva ca franeaza in fata ta cand tu esti atat de idiot incat nu pastrezi distanta? Ce vina avea aia cu mertanu' ca el merge in curu' ei, si pe ce ca merge in curu ei mai e si prost si nu se uita in fata. Nu numai in fata motoretei lui, ci si in fata masinii din fata, ca asa prevezi traficul. Adica daca esti idiot si mergi in curu' celui din fata ta, macar ai inspiratia sa belesti ochii ce se intampla in fata lui(in cazul de fata treceri de pietoni). Faptul ca alege el sa se tiganeasca pentru faptul ca in oras cel in fata lui franeaza... ia-ti fratioare elicopter daca te grabesti. Cine e de vina ca esti tu grabit si n-ai stare? Asta punctual. Nu e nicio diferenta intre gigel de mai sus, si cretinii care stau la 1m in spatele tau pe autostrada pe B2.

 

La modul general, gigel asta de mai sus cauta doar scandal prin toate videourile lui. Stai linistit ca se va gasi unu' sa se dea jos la el sa-i dea una la pateu :D Ca e Bucuresti nu Montreal :D

 

Dar chiar si asa, tot la modul general, avand in vedere chiar si atunci cand vorbim de Bucuresti care e cel mai haotic oras din tara, lumea iti face loc. Cred ca ratia e 20:1. Cam la 20 de soferi se gaseste unul sa nu iti faca loc, asa ca fiindca este FOARTE bine chiar si asa, e de preferat sa iti vezi de treaba ta si sa stai calm cand situatia nu iti permite sa fii slalomist.

 

Copiii astia idioti care n-au stare de parca e cineva de vina ca au ei motor si se grabesc, de parca ceilalti nu se grabesc.... nici macar nu stiu sa circule ca lumea pe strada, la modul ca daca strada are 3 benzi si eu merg printre coloana dintre banda 2 si 3, adica ma deplasez, nu stau, vine gigel in spate meu, nu-i convine viteza mea, o ambaleaza se se baga pe dreapta printre masini ca sa ajunga intre benzile 1 si 2... si-mi arunca mie toate masinile in fata pe sirul pe care ma deplasez eu. Adica.. Cat de prost sa fii? Am vazut foarte multi ca fac asta. Pur si simplu nu le pasa ca mai merge cineva printre coloane in paralel cu ei. De deranjat nu ma deranjeaza ca sunt la varsta la care trec cu vederea foarte multe, dar de ce sa fii tigan? Cam asta e "cultura" la noi.

 

Cum se zicea mai sus, poti sa te bagi, bine. Nu poti, stai calm, ca oricum iti vor face ceilalti 19 soferi loc in drumul tau. In trafic functioneaza legea compensatiei. Mai ales ca si maine si poimaine tot pe acolo treci, si daca lasi tu pe unul sa se bage azi, te va lasa si pe tine altul maine.

 

Cam asta ar fi treaba :)

 

 

 

Sa ne intelegem...el..nu stiu ce face in "timpul liber" dar in acest videoclip nu s-a luat de ea ca ii frana in fata.

 

Teoretic, ar trebui sa te feresti de astfel de soferi. Ii depasesti, ii lasi sa treaca, schimbi strada din punctul meu de vedere. Sunt un pericol.

 

Deci si eu as fi facut exact acelasi lucru! As fi depasit ca sa nu mai franeze brusc in fata. Eu in videoclip nu am vazut ca s-a luat de ea "pentru ca frana". Ci a ales sa depaseasca pentru ca frana brusc.

 

Am vazut pe youtube la McRider..daca zice cineva si de asta ca e cocalar sau ca nu spune bine ce spune..n-am nici un comment, si era vorba de exact aceeasi situatie.

 

Teoretic tu esti "sensibil" la stopurile celui din fata. Daca franeaza tot timpul, pe o perioada mai lunga, ajungi sa nu mai tii cont de stopurile lui si s-ar putea sa ti-o iei grav. Cum era sa se intample cu un alt motocicilist despre care era vorba in acel videoclip.

 

Mie mi se pare super folositor. Omul ia "close-call-uri" si le analizeaza. Ce putea sa faca motoristul..si ce nu putea sa faca. Ce a facut bine..ce a facut prost. Etc...

 

Deci din punctul meu de vedere...nu inseamna ca ii incurajez comportamentul..a facut ce trebuia facut. Sa depaseasca!

 

Dar na..voi sunteti cei cu multe mii de km pe motor. Eu sunt incepator. Nu conteaza ce cred eu.

 

Ce stiu este ca "strategia de strada a baiatului" m-a salvat de cateva ori :

 

Sa fiu atent mega atent, sa fiu responsabil pentru ce se intampla pe strada, sa ma consider invizibil pentru ceilalti, sa am grija la ulei, nisip, etc etc, sa fac "practice" in parcare, sa iau parte la cate cate cursuri de perfectionare pot...etc..

 

Dar repet..voi sunteti cei cu zeci si sute de mii de km fara incidente.

 

Eu daca am vreun accident..nu incident..sincer..imi bag p.. si ma las de chestia asta. Sper sa nu am parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neica, karma chiar exista.

O sa te obisnuiesti cu idiotenia asta cu turatul si-o sa fii extraordinar de surprins cand vine alt idi.. alt coleg intre alte doua siruri de masini, cu o toba mai zgomotoasa, si-ti da la o parte o masina drept pe tine. Treaba care e banala, nu extraordinara. Majoritatea soferilor nu se asigura cand fac loc in coloana, ca, pana la urma, practic stau pe loc, de unde sa se gandeasca c-ar mai putea fi un turator de motoare si in partea ailalta?

 

Bineinteles, mai e si placerea soferilor care stau cu un geam deschis sa le dai tu turatie in nas si-n urechi, si a locuitorilor de langa semafor.

 

Tot faci o treaba, pune bre un clacson de tir pe ea, si da-i, sa te auda si mortii. Nu mai spun ai cui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@puss-in-boots

Hai sa incerc io o explicatie:

- vloggerul are in fata o tanti care il deranjeaza prin franele dese. Nu pare sa incerce sa-i acorde circumstante atenuante: trafic, urmeaza o trecere, etc

- vloggerul se enerveaza si dcide sa depaseasca. Cand prinde momentul, o face. La fel ca tanti, nu pare capabil sa evaluaze ce se intampla la mai mult de 5 metri in fata si, fix in timpul depasirii, isi da seama ca trebuie sa franeze. Avea loc destul sa o lase sa curga, sa stea un pic pe exterior ca sa nu o sperie pe tanti. Prima lui reactie (identica cu a ei): ne urcam pe frane.

- tanti il vede pe unu‘ ca-i taie fata si franeaza. Prima reactie: sa claxonam si sa injuram

- vloggerul este capabil sa vada paiul din ochiul ei si sa fie deranjat de stopurile care se aprind in fata lui, insa nu este capabil sa vada barna din propriul ochi si sa-si dea seama ca deranjeaza. Isi gaseste rapid si explicatie: aveam deja 80 si la semafor era rosu. Cand s-a apucat sa depaseasca nu a fost in stare sa evalueze asta. Aude claxon. Cum raspunedm la asta? Pai sa injuram cat de mult putem. De ce sa ne gandim ca poate am speriat soferul prin frana imediat dupa repliere pe banda. Decat sa ridicam mana in semn de scuze, mai bine escaladam conflictul si facem concurs de injuraturi.

 

Acum te las pe tine sa speculezi care era reactia lui daca tanti il depasea si frana imediat si pe urma sa ne spui cum ai reactiona tu daca ai fi depasit asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motane, nici bine nu ai permis și te agiți de numa. 1-a tura motorul este o mare taraneala. In Romania nu exista conceptul de lane splitting. Conform legii, ce nu este scris ca fiind interzis, este permis. PERMIS! Adică, șoferii iti pot permite sa faci asta. Dar nu sunt obligati. Tu daca imi ambalezi mie motorul, eu in masina, acolo te tin. Pentru ca poluezi fonic inutil. In schimb, daca vii incent, mai faci si cate un semn, te vad, si iti fac loc. Uimitor, mi au facut loc in trafic inclusiv soferii de ratb, si eu eram tot pe ceva similar, ca mobra mea nu e tocmai ingusta:)) 2-ambalatul motorului este ilegal. Da da, ai citit bine, ilegal, poti fi pasibil de amenda.

Legat de vlogaru erou, iar nu esti atent. Pai ai auzit de păstrarea distantei? Trebuie sa tii mereu distanta fata de mașina din fata, astfel incat, la viteza pe care o ai, sa poti opri in siguranta. Apoi, daca vezi ca soferita e apucata, cu atât mai mult. Hmm, tu ai invatat legislatie? Ia, ai idee ce trebuie sa faci cand ajungi in dreptul unei treceri de pietoni? Cu ce viteza? Mai ales la noi, cand ai masini parcate inainte, dupa, si fix pe trecere??? Si ultima, facu depasire, dar, nici bine nu te repliezi, si pui frana? Eu zic sa revezi filmul. Motovlogeru nici nu a intrat complet inapoi in banda, razant cu masina, si franeaza. Adica pe romaneste, i a franat in fata, ca sa ii arate el. Vorbesti de Mcrider. Eu zic sa te uiti iar, ca imi lasi senzatia ca nu pricepi ce vrea sa zica, in principiu. Il vezi pe el mergand lipit de masina din fata, facand depășiri asa, a prost, ambaland motorul?

Si ultima, vezi ca e plin de eroi in trafic. Faci pe zmeul, scoate unul un cuțit, si pa!! Acum cateva saptamani a murit un sofer, înjunghiat de altul. Lasa eroismele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motane, nici bine nu ai permis și te agiți de numa. 1-a tura motorul este o mare taraneala. In Romania nu exista conceptul de lane splitting. Conform legii, ce nu este scris ca fiind interzis, este permis. PERMIS! Adică, șoferii iti pot permite sa faci asta. Dar nu sunt obligati. Tu daca imi ambalezi mie motorul, eu in masina, acolo te tin. Pentru ca poluezi fonic inutil. In schimb, daca vii incent, mai faci si cate un semn, te vad, si iti fac loc. Uimitor, mi au facut loc in trafic inclusiv soferii de ratb, si eu eram tot pe ceva similar, ca mobra mea nu e tocmai ingusta:)) 2-ambalatul motorului este ilegal. Da da, ai citit bine, ilegal, poti fi pasibil de amenda.

Legat de vlogaru erou, iar nu esti atent. Pai ai auzit de păstrarea distantei? Trebuie sa tii mereu distanta fata de mașina din fata, astfel incat, la viteza pe care o ai, sa poti opri in siguranta. Apoi, daca vezi ca soferita e apucata, cu atât mai mult. Hmm, tu ai invatat legislatie? Ia, ai idee ce trebuie sa faci cand ajungi in dreptul unei treceri de pietoni? Cu ce viteza? Mai ales la noi, cand ai masini parcate inainte, dupa, si fix pe trecere??? Si ultima, facu depasire, dar, nici bine nu te repliezi, si pui frana? Eu zic sa revezi filmul. Motovlogeru nici nu a intrat complet inapoi in banda, razant cu masina, si franeaza. Adica pe romaneste, i a franat in fata, ca sa ii arate el. Vorbesti de Mcrider. Eu zic sa te uiti iar, ca imi lasi senzatia ca nu pricepi ce vrea sa zica, in principiu. Il vezi pe el mergand lipit de masina din fata, facand depășiri asa, a prost, ambaland motorul?

Si ultima, vezi ca e plin de eroi in trafic. Faci pe zmeul, scoate unul un cuțit, si pa!! Acum cateva saptamani a murit un sofer, înjunghiat de altul. Lasa eroismele...

 

 

Nu turez motorul sa mi se faca loc! Turez putin motorul cand am loc..ca sa ma auda ca vin, pentru a nu-mi deschide usa in fata! Acum..daca cineva imi dechide usa in fata, teoretic e vina lor! Deoarece eu efectuez o depasire. Aparent chiar daca e coloana e legal, atata timp cat eu nu intru pe sensul opus de circulatie.

 

 

Mobra mea e mai silentioasa decat un scuter. Accent pe putin. La asta ma refer cu turat motorul. Nici eu nu sunt atent de fiecare data cand deschid usa, mai ales pe dreapta. Spre rusinea mea se intampla sa deschid usa si sa nu ma uit dupa biciclisti, scuteristi etc.

 

 

Cam cum ar fi sa am loc, sa ambalez motorul, sa ma vezi ca vin, si sa-mi faci staga sau dreapta in fata? Noroc ca de obicei ma gandesc si la asta...si momentan (sper sa nu fac altfel mai tarziu) merg destul de incet printre masinile stationate.

Editat de MotanuincaltatAZX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, cand faci lane splitting, o faci cu maxim 5 10 km peste ce face poporul. Daca poporul sta, nu faci asta la 50km/h,ca esti tampit daca da. Mergi f incet, si ori e ar fi, apuci sa opresti. Ce naiba. Lasa turatul aiurea. Nu vrei sa pricepi ca e deranjant? A porc? A coca? Si ca ai mai multe sanse sa atragi animozitati? Respectiv, sa turezi, unul din fata sa se simta lezat, si sa iti inchida brusc spatiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@puss-in-boots

 

 

Acum te las pe tine sa speculezi care era reactia lui daca tanti il depasea si frana imediat si pe urma sa ne spui cum ai reactiona tu daca ai fi depasit asa.

 

 

Tanti era foarte butt-hurt ca a fost depasita. Daca as fi fost eu as fi mirosit cretina de la o posta. La cum merge pe strada. Eu probabil ca as fi lasat t..a sa-si faca damblaua si nu as fi depasit in situatia data.

 

Daca totusi as fi depasit, treceam printre masinile parcate si cele oprite, macar cateva masini, doar sa nu o mai am spate. Nu stateam la injuraturi cu ea. Hey..dar trebuie si colegul sa-si faca views la video, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu turez motorul sa mi se faca loc! Turez putin motorul cand am loc..ca sa ma auda ca vin, pentru a nu-mi deschide usa in fata! Acum..daca cineva imi dechide usa in fata, teoretic e vina lor! Deoarece eu efectuez o depasire. Aparent chiar daca e coloana e legal, atata timp cat eu nu intru pe sensul opus de circulatie.

 

 

Mobra mea e mai silentioasa decat un scuter. Accent pe putin. La asta ma refer cu turat motorul. Nici eu nu sunt atent de fiecare data cand deschid usa, mai ales pe dreapta. Spre rusinea mea se intampla sa deschid usa si sa nu ma uit dupa biciclisti, scuteristi etc.

 

 

Cam cum ar fi sa am loc, sa ambalez motorul, sa ma vezi ca vin, si sa-mi faci staga sau dreapta in fata? Noroc ca de obicei ma gandesc si la asta...si momentan (sper sa nu fac altfel mai tarziu) merg destul de incet printre masinile stationate.

 

Mai toate mobrele sunt mai silentioase decat scuterele cele de 50. Cred ca si unele drujbe.

 

Daca-ti deschide careva usa in fata e vina ta. Si-un politai mort de doua saptamani iti baga sub nas cateva puncte din codul rutier: n-ai semnalizat depasirea, n-ai pastrat distanta suficienta, ai depasit prin dreapta, etc

 

Nu e corect, dar cam asta e. Trebuie sa mergi incet si cu ochii ciuliti, ca risti blana de pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, cand faci lane splitting, o faci cu maxim 5 10 km peste ce face poporul. Daca poporul sta, nu faci asta la 50km/h,ca esti tampit daca da. Mergi f incet, si ori e ar fi, apuci sa opresti. Ce naiba. Lasa turatul aiurea. Nu vrei sa pricepi ca e deranjant? A porc? A coca? Si ca ai mai multe sanse sa atragi animozitati? Respectiv, sa turezi, unul din fata sa se simta lezat, si sa iti inchida brusc spatiul?

 

Lane splitting nu fac!

 

Trec printre masinile parcate la semafor..cu 5-10 km la ora! Da..nu ca turbatul! Pas Pas..usurel..batraneste!

 

Si am grija sa nu lovesc oglinzile! Daca vad ca nu am loc stau. Ca sunt unii batuti in cap care nu s-ar da neam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai toate mobrele sunt mai silentioase decat scuterele cele de 50. Cred ca si unele drujbe.

 

Daca-ti deschide careva usa in fata e vina ta. Si-un politai mort de doua saptamani iti baga sub nas cateva puncte din codul rutier: n-ai semnalizat depasirea, n-ai pastrat distanta suficienta, ai depasit prin dreapta, etc

 

Nu e corect, dar cam asta e. Trebuie sa mergi incet si cu ochii ciuliti, ca risti blana de pe tine.

 

 

Posibil. Din cate stiu eu, daca ti-a deschis usa in fata, e de VINA! Oricare ar fi circumstanta! Masina..trotineta...pieton.

 

Eu spun cum prefer..prefer sa aud pe cineva decat sa stiu ca nu e acolo. (cand sunt cu masina). Probabil preferinta de-a mea.

» Post actualizat in 30 Jun 2018 18:45

Dragule, cand esti intre benzi, tot lane splitting faci. Fie ca masinile stau sau nu, ca sunt parcate sau nu. Sau faci depasiri de coloana? Ca aia e alta mancare de peste..

 

Absolut..tot lane splitting se numeste.

 

Voiam sa subliniez faptul ca nu o fac cu 50 km/h. Merg incet. Lane splitting per se, nu fac. Mi se pare mult prea periculos! Daca la semafor unu' nu te vede si-ti face stanga dreapta in fata, deschide usa etc dai jos mobra, la 10 km/h.

 

Lane splitting, la viteze mari, (50-60 km/h) daca faci, si-ti face unul stanga-dreapta (se mai intampla..se mai uita in telefon..mai un mesaj pe whatsup etc), ajungi sub rotile dubitei din spate.

 

Ma poti contrazice..

 

Depasire de coloana..am facut si asta. A fost un accident (tir rasturnat) intre Valcea si Pitesti. Spre rusinea mea, am cam depasit coloana kilometrica. Cu mare grija si foarte incet. Nu venea trafic din fata. Nu stiu daca cineva de aici ar fi procedat diferit..totusi.

Editat de MotanuincaltatAZX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, daca nu esti troll , mi-e teama ca te indrepti spre rubrica de accidente. Mergi cu abordarile gresite.

 

Baga aici la cap, majoritatea mobrelor cu tobe street legal nu se aud in fata intr-o masina cu geamuri inchise si la care merge muzica la un nivel rezonabil. Ii deranjezi majoritar pe aia din spate, de care ai trecut deja.

 

Stiam ca Trancanu face treaba mai buna la cursuri, in locul tau m-as gandi sa cer macar o parte din bani inapoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, daca nu esti troll , mi-e teama ca te indrepti spre rubrica de accidente. Mergi cu abordarile gresite.

 

Baga aici la cap, majoritatea mobrelor cu tobe street legal nu se aud in fata intr-o masina cu geamuri inchise si la care merge muzica la un nivel rezonabil. Ii deranjezi majoritar pe aia din spate, de care ai trecut deja.

 

Stiam ca Trancanu face treaba mai buna la cursuri, in locul tau m-as gandi sa cer macar o parte din bani inapoi...

 

Nici el nu e de acord cu turatul in trafic..

 

Poate fac gresit..ce sa zic..

 

Alta abordare mai non-deranjanta exista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici el nu e de acord cu turatul in trafic..

 

Poate fac gresit..ce sa zic..

 

Alta abordare mai non-deranjanta exista?

Da, sa te pliezi pe trafic si sa nu fii zmeu. Si la cine nu te vede si se da inspre tine, sa nu il injuri, ci sa te gandesti ca si tu ai facut o muiala de genul cuiva, poate chiar involuntar.

 

 

Motociclistii nu au 3 coae si nu sunt cu nimic mai presus decat altii. Faptu' ca e esti mai expus, da, dar aia e treaba ta, in curtea ta, pentru ca e alegerea ta. Nu vrei expunere iei metroul.

 

Mergand in Buc de multi ani, si prinzand toate fazele lui de aglomerare mai ales in ultimii 10 ani si pana in ziua azi cand efectiv toata lumea sta doar pe telefon, am ajuns la o singura concluzie: Sa fii tigan in trafic e o decizie care iti apartine excluisv.

Cam la asta se reduce oricum ai lua-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...