Sari la conținut

Accident petrache poenaru 13 iunie 2018


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

Petrica tu singur te plasezi in postura de hat er. Ce polițe am de platit in cazul tau? Raspunde-ti singur la intrebare si o sa înțelegi de fapt cine este hat er.

 

În ceea ce privește intrebarea ta iarăși este irelevant , nu face obiectul discuției si daca observi asta este tiparul dialogului tau.

Legat de latura financiară e o chestiune strict personală și nu ma intereseaza sa fac niciun fel de afirmatii care pot fi speculate mai apoi de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 383
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Imi dau seama ca minti pt ca in Romania nimeni nu respecta vitzeza legala, asta e adevarul indiferent ca ne place sau nu. Cei care sustin contrariul sunt doar niste ipocriti, nu de putine ori posesori de motoare puternice. Iar spre deosebire de tine care recunosti ca ai incalcat o gramada de reguli de circulatie dar nu si viteza eu fac tocmai invers, adica nu incalc reguli de circulatie ci doar ocazional depasesc limita de viteza daca traficul si zona imi permit sa fac acest lucru.

 

Daca dormi mai bine noaptea crezand ca ai dreptate cand sustii ca eu mint legat de cum mergeam acum 10 ani prim Bucuresti, go ahead, crezi ce vrei(reciteste ce am scris legat de depasirea vitezei legale, si pune neuronul la munca). Oricum ai frustrari suficiente incat sa mearga o mana de medicamente cu prescriptie. Un mic sfat, invata sa citesti tot si sa si pricepi ce citesti. Te-ar ajuta macar pt inceput. Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neasigurare la schimbarea direcției de mers.

Simplu.

Asigurarea, înseamnă că ai loc și nu deranjezi pe nimeni prin schimbarea direcției.

Nu ai loc, stai pe banda ta mergând în coloană și aștepți să se facă loc.

Când se face, și numai atunci, accelerezi și schimbi direcția.

Nu contează viteza aici. Lucrurile sunt independente.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza nu prea poate fi probată.

Așa că rămâne neasigurarea.

 

Te uiti, evaluezi, vezi că vine mai repede, este normal banda din stanga este mai rapidă, dacă ai loc te înfigi în acceleratie, ca să nu deranjezi și schimbi banda.

Este ca la prioritate aici. Dacă ala care vine nu trebuie să franeze sau să evite, ai facut manevra corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Avem atat de multi perfecti si ultracinstiti ca tre sa faca pulizia hotline pentru autodenunturi.

» Post actualizat in 02 Jul 2018 07:50

De cand plm se te asiguri inseamna ca te asiguri ca nu da peste tine doar ala care merge la limita legala sau sub?Unde in ce legea curului zice sa ai voie sa sari in fata cuiva cum vrei tu pt ca nu merge legal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza nu prea poate fi probată.

 

daca mori intrand intr-o masina care iti iese in fata pe cedeaza o sa se faca masuratori

si daca se descopera ca aveai mult peste viteza legala o sa afle cu stupoare familia ta ca incaseaza despagubirile la jumatate

 

mos craciun nu exista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mori intrand intr-o masina care iti iese in fata pe cedeaza o sa se faca masuratori

si daca se descopera ca aveai mult peste viteza legala o sa afle cu stupoare familia ta ca incaseaza despagubirile la jumatate

 

mos craciun nu exista

Mai putin cazul in care intra in tine @goe75.

Pentru el trebuie sa ai un radar in koorul unde nu se afla legea si sa stai cuminte pana trece el, pe strada lui pe care circula cum vrea, ceea ce te face automat vinovat 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mai putin cazul in care intra in tine @goe75.

Pentru el trebuie sa ai un radar in koorul unde nu se afla legea si sa stai cuminte pana trece el, pe strada lui pe care circula cum vrea, ceea ce te face automat vinovat 100%.

Tu esti chiar atat de praf ca nu realizezi ca nu te-ai asigurat corespunzator pana nu ai ajuns sa apreciezi oarecum si vitea de deplasare a aluia care vine catre tine,nu numai traictoria. Tu sa stai cuminte doar la aia care merg legal si la restul sa le sari in fata sperand ca se fac masuratori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti chiar atat de praf ca nu realizezi ca nu te-ai asigurat corespunzator pana nu ai ajuns sa apreciezi oarecum si vitea de deplasare a aluia care vine catre tine,nu numai traictoria. Tu sa stai cuminte doar la aia care merg legal si la restul sa le sari in fata sperand ca se fac masuratori.

Stii foarte bine ca nu toti au experienta ta in a aprecia viteza unei masina/moto. Daca mai este si noapte treaba este si mai nasoala.

Nu poti avea pretentia sa mergi ca un bezmetec si ceilalti sa fie prevazatori pentru tine.

Cati soferi, mai ales in RO, se uita cu atentie sa faca o apreciere a vitezei celuilalt? Mai niciunul. Se uita in fuga, vad cam pe unde esti si spun ''am timp''. Si in mod normal au, doar ca uneori nu au din cauza ca tu dai blana, iar ei nu iau asta in calcul, dar nu poti sa ii faci 100% raspunzatori pentru accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

O dai la intors prietene ,acuma tu esti ok si te asiguri bine dar restul romanului nu o face.Greseala mea ca ti-am deschis un ochi si te-am salvat sa o tot dai in penibil cu radarul din fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic una noua de astazi, tot de la Miorita. Aveam in fata mea pe prima banda o Skoda Octavia I cu femeie si doi copii mici (4-5 ani), gps-ul imi indica 87 km/h, a luat un pic piciorul de pe acceleratie pe la fantana dar nu a franat si pe urma i-a dat inainte. Bai, mamicile cu copii mici nu merg cu 40km/h pe la Fanta Miorita :crack: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic una noua de astazi, tot de la Miorita. Aveam in fata mea pe prima banda o Skoda Octavia I cu femeie si doi copii mici (4-5 ani), gps-ul imi indica 87 km/h, a luat un pic piciorul de pe acceleratie pe la fantana dar nu a franat si pe urma i-a dat inainte. Bai, mamicile cu copii mici nu merg cu 40km/h pe la Fanta Miorita :crack: !

Nu cand esti tu in spatele lor :)

» Post actualizat in 02 Jul 2018 11:25

O dai la intors prietene ,acuma tu esti ok si te asiguri bine dar restul romanului nu o face.Greseala mea ca ti-am deschis un ochi si te-am salvat sa o tot dai in penibil cu radarul din fund.

Nici un intors. Nu poti sa circuli cum vrei , pe unde vrei si sa ai pretentia ca ceilalati sa aiba grija de tine.

Daca Petrica si ceilalti meseriasi o ard cu 90 km/h la Fantana Miorita si duduia intra cu 50 km/h de pe B1 pe B2 si se fac aia ghem in spatele ei este problema lor si a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Daca Petrica si ceilalti meseriasi o ard cu 90 km/h la Fantana Miorita si duduia intra cu 50 km/h de pe B1 pe B2 si se fac aia ghem in spatele ei este problema lor si a ta.

Imi pare rau dar eu nu am nici o problema nici cu Petrica nici cu duduia.Eu m-am referit la ce inseamna in general sa te asiguri cu adevarat si din moment ce o faci corect nu prea mai ai motive sa-ti faci griji ca da cineva peste tine ,indiferent cum merge .

Eu nu am nici o problema nici cu traficul din tara .Defapt imi face deosebita placere si ma face super fericit sa vad cat sufera astia ca tine.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Petrica si ceilalti meseriasi o ard cu 90 km/h la Fantana Miorita si duduia intra cu 50 km/h de pe B1 pe B2 si se fac aia ghem in spatele ei este problema lor si a ta.

 

Silver, nu mai denatura, duduia mergea cu mai putin de 40km/h si a schimbat benzile la japca. Si repet inca o data, nu a facut rondul ca sa se intoarca spre Bucuresti ci a mers inainte spre Ploiesti ca directie. Manevra ei a fost facuta in afara legii pt ca nu s-a asigurat, in afara de asta avea timp suficient sa faca schimbare de banda pana la Corbeanca fara sa incomodeze pe nimeni. Ea nici dupa ce a iesit din zona de restrictie de 40km/h nu a accelerat si o ocoleau aia prin dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

il mai stiti pe ala de la buzau care a intrat in autobuz cu S1000RR? guess what, autobuzul nu a apreciat corect viteza mobrei.

Bullshit! Presupui ca soferul autobuzului era calificat sau macar incerca sa fie atent ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

1 Colegu ,si soferii de taxi au un anumit atestat ...

 

2 Continuati cu povestile despre viteza ca sursa a problemelor noastre ,eu am satisfactia ca pana o sa fim toti morti de moarte naturala ,nu o sa se schimbe nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca de asta e vorba, e clar ca viteza riderului nu a contat in niciun fel in dinamica accidentului...

 

/index.php?/topic/749202-accident-bacau-1000rr-vs-autobuzpilot-decedat-22092017/

 

Riderul n-a avut nicio sansa, i-a sarit autobuzul in fata mai ceva decat un copac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da da ,tot ce i-a lipsit acelui coleg a fost sa citeasca scremetele catorva care incearca sa para intelijenti si nu mai mergea cu viteza in ziua aia.

Va cam scapa intelijenta pe jos cand tot insistati pe cazurile extreme si rare .In lumea reala sunt infinit mai multe sanse ca idiotul care ti-a sarit in fata fara sa se asigure sa nu aiba absolut nici o scuza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bullshit! Presupui ca soferul autobuzului era calificat sau macar incerca sa fie atent ...

 

 

 

2 Continuati cu povestile despre viteza ca sursa a problemelor noastre ,eu am satisfactia ca pana o sa fim toti morti de moarte naturala ,nu o sa se schimbe nimic.

 

 

 

Va cam scapa intelijenta pe jos cand tot insistati pe cazurile extreme si rare .

 

Vorbeam despre cazul concret, S1000RR vs autobuz. Ca si tine, dealtfel. Doar ca tu ai dat-o in generalitati in ultimul post, dupa ce ti-am reimprospatat memoria cu imaginile din link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu colegu ,vorbeam doar despre faptul ca fanteziile unora de a schimba comportamentul altora ...prin discutii de genul asta sunt penibil de copilaresti .

 

Am raspuns la ceva specific doar ca sa-i atrag atentia ca nu stie nimc ,doar presupune .Poti sa presupui ca o sa castigi la loto ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu colegu ,vorbeam doar despre faptul ca fanteziile unora de a schimba comportamentul altora ...prin discutii de genul asta sunt penibil de copilaresti .

 

Nu e deloc asa.

Spre exemplu, iti dai seama cat s-a schimbat comportamentul oamenilor fata de fumat, in ultimii 30 de ani? Back in time, profesorul tinea intr-o mana tigara in timp ce preda la tabla. Azi nu se mai fumeaza nici in crasma. Si tot prin discutii, pentru ca nimeni din "average Joe" nu a disecat morti sa se convinga el ca ala de era nefumator a murit mai sanatos decat cel fumator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca e o problema cu aprecierea vitezei, persoanele care nu pot sa aprecieze viteza unui vehicul sunt in majoritatea lor persoane care au probleme de vedere si care nu ar trebui sa aiba permis de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca e o problema cu aprecierea vitezei, persoanele care nu pot sa aprecieze viteza unui vehicul sunt in majoritatea lor persoane care au probleme de vedere si care nu ar trebui sa aiba permis de conducere.

E un studiu independent facut de tine? Vorbesti de parca detii o statistica. Pune-o si tu aici daca tot o ai, sa vedem si noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...