Sari la conținut

Accident aproape de Ramnicu Valcea


dantimofte
 Share

Postări Recomandate

Cum faci sa ce? Nu ai specificat unde vrei sa ajungi.

Dar, pe rand: unde e indicator de accesul interzis nu intri si gata. linia discontinua inseamna si altceva decat faptul ca ai avea voie sa faci stanga peste ea, daca asta te baga in ceata. Si oricum marcajul ala sters poate fi orice, de fapt. Ba e simplu, ba e dublu, ba e întrerupt.

Mai in fata nu faci stanga ca nu ai voie.

La giratoriu faci ce vrei tu, eventual mergi in cerc o perioada.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La iesirea din parcarea Bricostore Orhideea e obligatoriu la dreapta. In afara de linia dubla continua, au mai montat un fel de borduri de plastic si stalpisori.

 

Se face stanga in asemenea hal incat intre timp stalpisorii s-au rupt, bordura a disparut si s-a sters inclusiv marcajul continuu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Barcanesti e linie cvadrupla continua. Si stau cate 2-3 la coada sa intoarca, am traversat "metropola" de vreo 6 ori in ultima luna si n-a existat sa nu vad macar 2/trecere! Pasajul Pipera la capatul dinspre Herastra - s-au sters liniilr, dimineata e coada acolo la intors. Si muuuuulte altele. Daca ar mai pandi politia, ar mai umbla motopolitistii sa le bata berbecilor in geam cand o ard pe tel sau fac manevre d'astea s-ar mai civiliza. Fara bici o sa fie tot mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motiv de porcaiala e ca sunt marcaje si semne absolut neserioase in prea multe locuri, complet fara legatura cu ce este nevoie, de ex. pune primarul o linie continua prin tot satul, inclusiv pe linie dreapta pana in zare, cum drq sa o respecti pe aia? limitare de 30 sau chiar 50 pe DN? Trebuie 2 zile ca sa ajungi din Bucuresti in Oradea daca respecti idioteniile de semne si marcaje de pe sosea.

Pentru limitarea vitezei si disciplinare nu am vazut ceva mai aprig decat camerele fixe, drept pentru care le-au desfiintat. Daca ar pune camere pe drumuri, cu 10% din ele reale si 90% dummy si fara sa zica politia care ce e, s-ar potoli 99% din poporeni.

Dar bucurati-va ca nu avem un asemenea Big Brother, cred ca m-as lipsi de mers daca s-ar ajunge la asa disciplina combinata cu idiotenia de marcare din prezent.

in cazul asta au gresit grav toti, mobristii parca mai rau prin viteza prea mare pentru situatia data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motiv de porcaiala e ca sunt marcaje si semne absolut neserioase in prea multe locuri, complet fara legatura cu ce este nevoie, de ex. pune primarul o linie continua prin tot satul, inclusiv pe linie dreapta pana in zare, cum drq sa o respecti pe aia? limitare de 30 sau chiar 50 pe DN? Trebuie 2 zile ca sa ajungi din Bucuresti in Oradea daca respecti idioteniile de semne si marcaje de pe sosea.

Pentru limitarea vitezei si disciplinare nu am vazut ceva mai aprig decat camerele fixe, drept pentru care le-au desfiintat. Daca ar pune camere pe drumuri, cu 10% din ele reale si 90% dummy si fara sa zica politia care ce e, s-ar potoli 99% din poporeni.

Dar bucurati-va ca nu avem un asemenea Big Brother, cred ca m-as lipsi de mers daca s-ar ajunge la asa disciplina combinata cu idiotenia de marcare din prezent.

in cazul asta au gresit grav toti, mobristii parca mai rau prin viteza prea mare pentru situatia data.

Pe DN-uri nu primarul pune linia continua.

Si totusi daca exista niste limitari ti-ai pus intrebarea oare de ce sunt puse? Sunt multe motive care nu au nici o legatura cu oamenii rai de la CNAIR care vor sa te incurce pe tine (sau cum deaqu s-o mai numi acea insititutie).

Tu judeci treaba strict din punctul tau de vedere ca sa ajungi iute de colo pina colo.

 

Si daca ai o linie continua pina in zare cine te obliga sa nu o respecti?

 

De unde le scoateti pe astea cu 2 zile pana la Oradea circuland regulamentar?

Faceti drumul si apoi vorbiti.

Bucuresti - Oradea 9 ore si jumatate circuland normal si respectand idiotienile de semne si marcaje. Inclusiv o pauza pentru o ciorba de burta la Vestem :)

 

Cautati tot felul de justificari de ce trebuie sa circulati precum cei 3+1 prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum procedezi in stuatia de mai jos? ai voie sa virezi prima la stanga, dar este interzis ulterior prin indicator, dar 20 metri mai departe nu mai ai voie sa virezi stanga, iar inca 50 metri mai departe ai giratoriu....

 

 

Th1wLbW.jpg?1

Indicatorul ala nu interzice virajul la tanga INAINTE DE A AJUNGE LA EL!!! Ati invatat legislatie rutiera la scoala populara de arte...

Bucuresti - Oradea via Deva?!? Circ si panarama, drumul "european" intre Deva si Oradea e de poveste... Ultima oara am facut ~8h fara pauza si cu bucatile de autostrada parcurse cu 180-200 :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul ala nu interzice virajul la tanga INAINTE DE A AJUNGE LA EL!!! Ati invatat legislatie rutiera la scoala populara de arte...

Bucuresti - Oradea via Deva?!? Circ si panarama, drumul "european" intre Deva si Oradea e de poveste... Ultima oara am facut ~8h fara pauza si cu bucatile de autostrada parcurse cu 180-200 :rusinica:

Mai arunca o privire si reciteste...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti comentatorii de pe acest topic au facut de nenumarate ori aceasta manevra de depasire a coloanei pe linia continua care a dus la accident , ma includ si eu aici . Cand se intoarce lumea duminica seara de pe Transalpina , la intrarea in Pitesti (pe la Bascov ) e coada lunga de 5-7 kilometri poate cateodata si mai mare . Mobrele depasesc coloana aflata in miscare sau stationare , in grupuri si cu viteza destul de mare , 70-100km/h poate si mai mare ....care nu ai facut asa ridica piatra !

cand e sa judecam , suntem cei mai tari , si totusi ...diferenta o face atentia , anticiparea si viteza adaptata la conditiile de trafic .... si un pic de noroc sa zicem

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Alo!! Unde te crezi draga? Aici pe moterism.ro ai tu speranta ca recunosc specialii sa fi incalcat vreo lege? Eu zic sa-ti faci incalzirea ca o sa ai de fentat cateva pietre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti comentatorii de pe acest topic au facut de nenumarate ori aceasta manevra de depasire a coloanei pe linia continua care a dus la accident , ma includ si eu aici . Cand se intoarce lumea duminica seara de pe Transalpina , la intrarea in Pitesti (pe la Bascov ) e coada lunga de 5-7 kilometri poate cateodata si mai mare . Mobrele depasesc coloana aflata in miscare sau stationare , in grupuri si cu viteza destul de mare , 70-100km/h poate si mai mare ....care nu ai facut asa ridica piatra !

cand e sa judecam , suntem cei mai tari , si totusi ...diferenta o face atentia , anticiparea si viteza adaptata la conditiile de trafic .... si un pic de noroc sa zicem

Eu sunt unul dintre prostii care nu fac asta. Stiu , ma voi umple de ridicol si voi fi pus la colt. Goe75 abia asteapta - sa traiesti! chiar nu stiam pe unde esti la discutia asta :).

 

De atatea ori am auzit aceasta scuza de rahat: ce bah! tu nu niciodata nu ai ....?

 

Circulati fiecare cum vreti. Desi frate-miu Goe75 circula cum il taie capul, macar are sange in veioza sa recunoasca asta, si nu circula asa pentru ca nu stiu cati altii o fac si pentru ca asa vrea el.

 

Acuma ce sa fac? Sa ridic o piatra asa cum a anticipat frati-miu?

 

In schimb pot sa iti spun ca de cate ori stau intr-o coada, cel putin 90% dintre soferi ma vad si se dau pe drepta si pot trece usor pe langa ei.

E drept ca nu trec la fel de repede ca voi pe langa coloana, nu trec linia continua in zbor deci nu sunt cool dar cu siguranta ajung de fiecare data acasa - asta conteaza pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu sunt unul dintre prostii care nu fac asta. Stiu , ma voi umple de ridicol si voi fi pus la colt. Goe75 abia asteapta - sa traiesti! chiar nu stiam pe unde esti la discutia asta :).

 

 

Nu intru pe accidente decat dupa ce le umpleti voi de ridicol. Odata ce ati batut mortu ,lansat ipoteze demne de aia cu Ancient Aliens si scuturat cateva manifeste politice , ramane doar cu valoare de divertisment si not pot lipsi de la distractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ref la depasirea aia a coloanei, pe linie continua, din filmare mi s-a parut ca oamenii erau f dezinvolti si probabil era departe de ei gandul sa supravegheze eventuale manevre pe care le-ar putea face cineva. Nu stiu, e o parere personala, pur si simplu era cruising pe langa masinile oprite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu obligatia celor care intra pe un drum sa acorde prioritate tururor vehiculelor care circula pe acel drum indiferent de directia in care circula ce s-a intamplat in cazul asta? Nu exista culpa comuna, legislatia e simpla, fiecare este tras la raspundere pentru ce a incalcat. Vinovat de accident e soferul si motociclistii vor ramane fara permis pentru depasire neregulamentara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu ai inteles colegu.Acolo eram ironic fata de timpul scos de colegu Silver Arrow pana la Oradea, in mod legal.

» Post actualizat in 31 Jul 2018 06:14

Sa fiu sincer ,eu nu am mers niciodata legal ca sa stiu daca este posibil ...dar mergand ca turbatul am avut ocazii in care am facut si 16 h ,pentru ca nu depinde decat de aglomeratia si numarul de accidente intalnite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit cineva duminica Beius - Bucuresti (sect 6, deci nu a mers prea mult prin oras) in 12h...

Bine ca s-au mai deschis cativa metri de autostrada :finger:

» Post actualizat in 31 Jul 2018 06:36

On topic: culpa comuna CLAR!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

chiar vi se pare valabila scuza asta cu "nu am autostrada deci merg pe unde vreau si cat vreau ca ma grabesc si am 3 OO"?!?!:..

Cand merg pe drum nu am vazut ca sa fie careva cu afisaj electronic pentru motivativarea stilului de mers .Cand vad pe unu care merge tare eu il consider un rival de cursa si trebuie sa-l depasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles colegu.Acolo eram ironic fata de timpul scos de colegu Silver Arrow pana la Oradea, in mod legal.

» Post actualizat in 31 Jul 2018 06:14

Sa fiu sincer ,eu nu am mers niciodata legal ca sa stiu daca este posibil ...dar mergand ca turbatul am avut ocazii in care am facut si 16 h ,pentru ca nu depinde decat de aglomeratia si numarul de accidente intalnite.

 

noi putem merge mai mult de 8 ore pe zi, d-asta nu ne ia 2 zile

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

noi putem merge mai mult de 8 ore pe zi, d-asta nu ne ia 2 zile

Nu lucrez in Ro .In Ro am avut un singur job ,pt cateva luni , la Ambasador SA ,in 1996.

Vorbeam de mers cu masina mica.Cand este super liber fac 8h sau putin sub.De cele mai multe ori fac cca 10h pt ca sa-i fwwt pe tir-isti ca stau in coloane prea compacte si este periculos sa-i depasesti pe rand.

» Post actualizat in 31 Jul 2018 09:16

Drum super liber am prins doar de doua ori in 10 ani.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...