Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

salut. am gasit si eu o moto cu acte din italia, are certificato si cartea, ambele sunt cu stampila de radiere. problema e ca pe certificato de proprieta e trecut un cetatean roman. Intrebarea mea este: am nevoie de si fiscal din romania de la acest cetatean roman? motocicleta nu a avut numere rosii in romania. Va rog sa ma ajutati si pe mine, ca ar cam trebui sa ii dau un raspuns omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut. am gasit si eu o moto cu acte din italia, are certificato si cartea, ambele sunt cu stampila de radiere. problema e ca pe certificato de proprieta e trecut un cetatean roman. Intrebarea mea este: am nevoie de si fiscal din romania de la acest cetatean roman? motocicleta nu a avut numere rosii in romania. Va rog sa ma ajutati si pe mine, ca ar cam trebui sa ii dau un raspuns omului.

nu este nici o problema. o poti inmatricula linistit.

 

prietene vezi ca daca nu e radiata din Italia e belea...nu o lua...Tre sa scrie radiata pentru o alta tara din UE

se poate inmatricula fara probleme. radierea se face ulterior in italia de catre fostul proprietar predand numarul de inmatriculare insotit de o adeverinta tradusa si legalizata in italiana eliberata de politie in care sa fie specificat ca motocicleta a fost inmatriculata in romania, ca s-au oprit certificatul de proprietate si cartea de identitate iar numarul a fost distrus si inapoiat proprietarului.

 

ps: asta a fost cu patru ani in urma. acum daca nu ma insel, radierea in italia se face automat odata cu inmatricularea in romania. cel putin asa circula niste voci...

Editat de zar916
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am gasit si eu o moto cu acte din italia, are certificato si cartea, ambele sunt cu stampila de radiere. problema e ca pe certificato de proprieta e trecut un cetatean roman. Intrebarea mea este: am nevoie de si fiscal din romania de la acest cetatean roman? motocicleta nu a avut numere rosii in romania. Va rog sa ma ajutati si pe mine, ca ar cam trebui sa ii dau un raspuns omului.

 

 

revin cu aceeasi intrebare, cu completarea ca cel care imi vinde motorul imi spune ca imi da si certificat fiscal. va intreb din nou, este suficient, sau trebuie si viza pe fisa de inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted A minute ago

salut. am gasit si eu o moto cu acte din italia, are certificato si cartea, ambele sunt cu stampila de radiere. problema e ca pe certificato de proprieta e trecut un cetatean roman. Intrebarea mea este: am nevoie si de fiscal din romania de la acest cetatean roman? motocicleta nu a avut numere rosii in romania. Va rog sa ma ajutati si pe mine, ca ar cam trebui sa ii dau un raspuns omului.

 

 

revin cu aceeasi intrebare, cu completarea ca cel care imi vinde motorul imi spune ca imi da si certificat fiscal. va intreb din nou, este suficient, sau trebuie si viza pe fisa de inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motocicleta nu a avut numere rosii de romania nu-ti trebuie certificat fiscal de le cel care vinde motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la cel care ti-o vinde tie, iti trebuie certificat fiscal + stampila pe fisa de inmatriculare. de la cetateanu roman de pe carte nu-ti trebuie nici un certificat fiscal ca doar nu o are inregistrata in romania. important e sa fie un contract de vanzare/ cumparare intre cel de pe carte si cel care ti-o vinde tie



scuzele mele, acum am citit mai bine. daca nu a avut numere rosii nu-ti trebuie certificat. doar c v/c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are adresa acolo, o sa-ti ceara sa faci dovada in acest sens. Daca nu are domiciliu acolo, iti trebuie fiscal chiar daca nu a avut numere rosii scoase.

cetateanul respectiv are mobra inmatriculata in italia prin urmare este rezident in italia, 'platitor de taxe si impozite. nu trebuie sa dovedeasca cumparatorul acest lucru. procedura este aceiasi ca atunci cand cumperi mobra de la un italian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc, dar ca sa fiu absolut sigur am fost in pipera la serviciul de inmatriculari si am intrebat la informatii. omul de acolo mi-a spus ca trebuie luata macar o zi si scoasa de la fiscal. Intre timp, cel care mi-o vindea, baiatul femeii, care era in tara, a reusit sa scoata fiscal, mi-a pus si viza pe fisa de inmatriculare, iar eu, in paranoia mea, i-am cerut copie dupa actul din italia al femeii si dupa buletinul din romania. teoretic nu cred ca mai pot fi probleme, dar nu se stie niciodata... :-)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu cateva nelamuriri daca puteti va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la problema mea.

 

Am adus o motocicleta din Italia si cel care mi-a dato ( Italianul ) ca acte mi-a dat:

 

 

-certificato di proprieta cu holograma sus si scrie pe el "annotata cessazione della circulazione per exportazione in paese ue il.....data Am sa adaug opoza sa vedeti despre ce este vorba.

 

-carta di circolazione care la fel scrie pe ea pe spate "carta di circulazione originale annullata per definitiva exportazione in altro paese della eu..." si are o stampila pe ea scrie ANULATA

 

Acum ce vroiam sa stiu daca nu trebuia si un contrac de vanzare cumparare intre mine si el si ce mai pot face k de dus in Italia nu ma mai duc sa il caut pe respectivul.

 

Astept raspunsuri va Multumesc.

post-72726-0-54759600-1400976172_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie vei avea nevoie sigur de un contract de vanzare cumparare dar asta ti-l poti face tu , printand un astfel de contract dar tot in italiana . Iar acolo vei trece datele lui si ale tale .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles, il si semnezi atat la tine cat si la el...iar la el...sa fie una de italian si la nevoie, sa o mai poti repeta :)

ps: dar asa pentru tine, tu cum demonstrezi ca ai cumparat motocicleta? nu printr-un act? care a naibii...se numeste si "vanzare - cumparare" :)

 

Spor!

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat-o de la proprietar si nu ai facut act de vanzare cumparare ? :) AI grija sa nu o dea furata sau sa fie deja data furata ! Trebuia sa iei o copie dupa actul de identitate ! Daca ai luat-o de la altcineva decat proprietarul, ai grija !



PS Ai luat-o de pe undeva de pe langa Bucuresti (Pitesti) ?

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , pe carta de circolazione trebuia scris in momentul cind a fost radiata , de mina de tipa care a facut radierea din circulatie ca a fost instrainata de la propietar , tie, cu numele tau si prenumele apoi punea o stampila deasupra , asta reprezenta un fel de contract de vinzare cumparare al atelajului

Cartea de circolazione nu este anulata ea foloseste pentru a avea datele moto in momentul inmatricularii .

In momentul acesta daca nu ai asa ceva, scrii un contract de vinzare cumparare de mina , in italiana (asta ca sa simulezi ca ai cumparat-o de la macaroana)cu datele lui ar trebui sa ai datele pe carte .... niste senmaturi , diferite una de alta ... (ma refer la ortografie)iar apoi faci traducere si te duci la inmatriculare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Italia daca iti iei motor si il aduci in tara,italianu il radiaza si iti da foaia de radiere dar nu se face acolo CV ala il faci tu acasa,asa cum au zis colegii mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat-o de la proprietar si nu ai facut act de vanzare cumparare ? :) AI grija sa nu o dea furata sau sa fie deja data furata ! Trebuia sa iei o copie dupa actul de identitate ! Daca ai luat-o de la altcineva decat proprietarul, ai grija !

 

PS Ai luat-o de pe undeva de pe langa Bucuresti (Pitesti) ?

Furata nu o da, ce vezi in poza dovedeste ca a instrainat-o (motocicleta) catre o persoana din spatiul UE. Intr-adevar, aici ai nevoie de un contract (pe genunchi) de vanzare-cumparare si de dovada ca ai adus motorul cu o duba, camion etc - asta faci cu cei care redacteaza acte vizavi de politie (nici nu m-am uitat daca esti din Buc).

 

S-o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Motocicleta nu a dato furata ca ma prins politia o data:)))) ( acum sa nu ma mustrati de ce am scoso la plimbare ne inmatriculata eram si eu curios sa vad cum merge si hop Politia :) ) si au cautat sa vada daca este furata.. a fost totul in regula si in plus nici nu ar putea sa o dea disparuta in act scrie ca a instrainato unei persoane din spatiul UE. si ca gedeaza drepturile asupra moto dar nu scrie cui. Cam asta am inteles eu din acel act.

A si app motocicleta am luato de la ultimul propietar care este trecut in acte.. de adus am aduso cu o duba si aici am inteles ca imi trebuie o copie ceva dupa talonul masini cu care am aduso asta nu este o problema am un prieten care are duba si pot face o copie dupa acel act. Am mai auzit si de treaba cu o declaratie pe propia raspundere ca ai aduso cu nustiu ce masina.

Aici cer un pic de lamuiri daca pot face ceva din ce am scris mai sus.

 

Acum singura problema care mai ramane cred ca sa o rezolv este cu acel act de vanzare cumparare care trebuie sa il fac eu asa cum ati zis voi. Motocicleta acum eu vreau sa o vand unui prieten si vrea sa o inscrie acel act de vanzare cumparare nu il pot face inainte de a merge sa o inmatriculeze si sa se treaca direct el propetarul? Pentru ca nu este declarata la primarie adica sa platesc impozit pentru ea si au auzit ca primesti o amenda pentru ca trebuia ori sa o declar ori sa o inscriu in nustiu cate zile de cand am facut acel act de vanzare cumparare. Aici mai cer niste lamuriri cum trebuie sa procedez.

 

Va multumesc inca o data mi-ati fost de mare ajutor..



Salutare revin iarasi cu o intrebare... Am vorbit azi cu cineva si mia zis ca a avut aceiasi problema ca si mine cu contractul de vanzare cumparare zicea k nu este nevoie sa fie in Italiana poate sa fie si in romana ca sa nu mai dau alti bani la tradus.
Si am gasit un model pe internet o sa adaug poza ce ziceti este bun? dati clic pe lincu de mai jos k nu mai stiu sa adaug poza :))

 

 

https://www.google.ro/search?q=act+vanzare+cumparare&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=GkqCU6PjIcaM7QaRwYCQDg&ved=0CCYQsAQ&biw=1009&bih=639#facrc=_&imgrc=8FoQP-l1bdxlzM%253A%3BrC2kurytoLAViM%3Bhttp%253A%252F%252F3.bp.blogspot.com%252F-TMFutjLX3GM%252FT8Ctt-RqkEI%252FAAAAAAAAACQ%252FVAcBlHxbO3A%252Fs1600%252Fcontract%252Bde%252Bvanzare-cumparare%252Bpentru%252Bun%252Bvehicul%252Bfolosit-page-001.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Facte-inmatriculare-masina.blogspot.com%252F2012%252F05%252Fprocedura-acte-auto.html%3B1131%3B1600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...