Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

In general, sunt cazuri si cazuri, in functie de omul de la ghiseu.

Eu prima oara am scris declaratia ca a intrat pe roti si am pierdut numarul, de mana de fata cu barbatul de la ghiseu, fara notar si alte prostii. A trecut cu vederea.

A doua oara, la urmatorul motor, dupa ce am stat la o coada infernala, tipa de la ghiseu m-a trimis la notar si mi-a zis sa fac declaratie notariala. Am facut-o si nu au mai fost probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La grivita nu au RAR pentru motociclete.

Itpul se face la 2 ani.

Indiferent, atunci cand se schimba proprietaru motocicletei, trebuie facut RAR si ITP.

 

Numai RAR (a se citi "autenficare"). Care se lasa cu Certificatul de autenticitate.

 

Perioada de valabilitate a ITP-ului se transcrie la politie in noul Certificat de inmatriculare ("talon").

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea merge pt ca mai mult ca sigur motocicleta a fost radiata in tara de unde provine si asta inseamna ca numerele au ramas acolo si ea nu mai poate intra nicaieri pe roti. Poti sa dai o declaratie insotita de copia talonului unei masini obisnuite cum ca ai introdus tu motocicleta in tara,ca ai demontat-o si ai indesat-o in masina....zilele astea o sa incerc yo chestia asta. Tipa de la dactilografiat mi-a zis ca trebuie sa mearga.

 

 

Eu am putut...la ambele motociclete. Am spus ca am pierdut numerele provizorii si asta e... :) Nu a mai comentat aia nimic.

 

A mea a venit pe remorca. La ghiseu la Pipera am zis ca a venit pe remorca si m-a pus sa scriu pe o foaie ca a venit pe remorca cu numarul cutare. Fara notar, talon and shit. Tehnic poti inventa un numar, nu mai controleaza nimeni acolo si nici dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta am mai raspuns, probabil ca ti-ai rezolvat dar mai subliniez odata!

 

Cand nu aveti actul de intrare in tara/copie talon remorca, mergeti la un notar si faceti o declaratie pe propria raspundere in care mentionati ca motocicleta a intrat pe roti in Romania dar pe drum ati pierdut placutele cu numere! Dar obligatoriu sa fie la notar cu stampila, timbru etc...

 

 

Cu placere si succes mai departe!

 

Am rezolvat , m-a ajutat cineva pana la urma cu un talon.

Conteaza peste ce persoana dai la ghiseu , exact cum s-a mai spus pe aici.

La prima motocicleta .. asta prin martie 2008 am lasat doar o declaratie scrisa de mana , ca am adus-o intr-o duba bla bla , nimic mai mult (nici numarul de inmatriculare nu-l trecusem).

A doua oara in noiembrie 2008 am dat peste o doamna mai dura care nu a vrut in nici un fel .. am vorbit si cu superiorul care mi-a spus clar ca "nu mai e cum era in Udristei".

Cand m-am prezentat a doua oara cu toate cele , am nimerit la un tip foarte de treaba mai tanar ... care nici nu s-a uitat , puteam foarte bine sa nu am copie talon.

Concluzia : daca te refuza la un ghiseu si ai timp de stat la cozi ... poti incerca la un alt rand si poate dai peste cineva mai putin exigent sa zicem.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou!

 

2. DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR PROVENITE DIN IMPORT

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox

• Chitanta sau declaratie vamala de import definitiv original sau copie xerox legalizata

• Document de provenienta

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului, copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

Am facut toate treburile astea mai putin "Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)".

Din cate stiu eu la motoare nu se plateste asa ceva. Ma insel?

Daca se plateste ..aveti idee cat costa??

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am depus actele si maine voi avea talonul & nr. asadar,da,se poate aduce un SV intr-un opel corsa,ca in declaratia mea :crack: asta pt ca nu prea l-a interesat pe agentul de la ghiseu.

Daca ti-a acceptat dosarul fii sigur ca nu o sa se mai uite aia cu ce ai adus tu motorul :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi poate spune si mie cineva cum trebuie sa sune mizeria aia de declaratie vamala?

Va rog frumos, daca se poate :lol:

 

uite asa am facut-o eu,dar oricum nu i-a dat importanta,iar pe spate am pus copia xerox a talonului masinii

Declaratie_vam.doc

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la italian am "Carta di circolazione" cu stampila "Carta di circolazione annullata per definitiva esportazione in un paese U.E. originale restuito da: alla parte" "PRA ROMA" si "Certificato di proprieta" cu mentiunea "Annotata cessazione della circolazione per esportazione il data. Certificazione sostitutiva del certificato de proprieta Art... Prima prezentazione del data Non utilizzabile come nota di richiesta" si contract de mana (dar scris cu picioarele, sigur fac nazuri aia de la Inmatriculari). E ok ce am primit sau lipseste ceva?

 

Unde gasesc un model de contract de vanzare cumparare in italiana? Eventual si traducerea ca ultima data aia de la traduceri legalizate au aberat total. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la italian am "Carta di circolazione" cu stampila "Carta di circolazione annullata per definitiva esportazione in un paese U.E. originale restuito da: alla parte" "PRA ROMA" si "Certificato di proprieta" cu mentiunea "Annotata cessazione della circolazione per esportazione il data. Certificazione sostitutiva del certificato de proprieta Art... Prima prezentazione del data Non utilizzabile come nota di richiesta" si contract de mana (dar scris cu picioarele, sigur fac nazuri aia de la Inmatriculari). E ok ce am primit sau lipseste ceva?

 

Unde gasesc un model de contract de vanzare cumparare in italiana? Eventual si traducerea ca ultima data aia de la traduceri legalizate au aberat total. :yikes:

 

Poti face contractul de vanzare-cumparare direct in romana,intre tine si italian,cu locul semnarii in Romania (iei datele lui dintr-unul din actele alea). Asa am facut eu,desi motorul mi-a fost adus de cineva pe platforma. La ghiseul politiei poti motiva ca a venit italianul in tara,ati semnat actele,apoi ai adus motorul si ii prezinti o declaratie de mana conform careia l-ai introdus in tara cu masina Z plus o copie de talon. Nu sta nimeni sa citeasca chiar tot in dosar la inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o sa apara intrebarea "cum l-a radiat italianul daca l-a adus in Romania si contractul e in romana?". :yikes:

 

Nu ma complic, vreau doar un model standard sa poata citi si Veta de la Financiar si Vasile de la Inmatriculari ca daca le duc ce e scris de mana ma trimit la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu apare nici o intrebare. Si daca totusi apare,vine si raspunsul: "am semnat intai contractul,dup-aia l-a radiat,sau invers",nu e o legatura stricta intre data contractului si cea a radierii si nici nu e neaparat nevoie sa fie si motorul in tara cand ai facut contractul.Te pot sfatui si tipele de la acte auto,vis-a-vis de politie, daca esti din Buc. Asa imi faceam si yo probleme si a mers surprinzator de usor.Daca tii totusi neaparat la contract in italiana,uite un model...Bafta!

 

mai e un topic asemanator /index.php?showtopic=175443

PS: de mana (sau printat) scrii doar DECLARATIA de intrare in tara, CONTRACTUL il iei de la acte auto. :yikes:

DICHIARAZIONE_DI_VENDITA.doc

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La acte auto obligatoriu faci fisa de inmatriculare,care va fi apoi stampilata de Admin. Financiara din zona ta,contractul de vanzare-cumparare (cel tricolor cum spui) -daca vrei sa faci ca mine,cererea de inmatriculare,RCA. Daca mergi pe contractul in italiana,trebuie sa-l duci la traduceri-legalizari. Recapituland etapele inmatricularii:

 

1.RAR (autentificare+omologare),ti se dau cartea de identitate in romana,certif de autenticitate,dovada verificarii tehnice (ITP)

2.Contract vanzare-cumparare intre tine si italian (direct in romana sau tradus+legalizat)

3.Fisa de inmatriculare la acte auto

4.Admin financiara-stampila pe fisa ca a luat motorul in evidenta,taxa de inmatriculare 26ron

5.Acte auto: cerere tip,RCA,declaratie de intrare in tara (facuta in prealabil de tine) insotita de copia talonului masinii/remorcii/dubei cu care a/ar fi intrat in tara,aranjat acte,daca mai e ceva iti spun cei de acolo

6.Platesti la CEC taxa de talon

7.Depunere dosar,plata numerelor 17 lei liber,62 lei preferential

8.Bafta de agent intelegator la ghiseu! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut mi-am luat un dr 600 :laugh: de la un nene si nu am decat aceste acte(in pozele de mai jos), ma poti ajuta spunandu-mi ce mai am nevoie pt inmatriciulare, sau daca macar sunt bune si o pot inmatricula??? mersi anticipat :laugh:

ps. respect pt semnatura :wink:

post-29356-1233318188_thumb.jpg

post-29356-1233318206_thumb.jpg

post-29356-1233318220_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ai toate actele necesare. Eu spre exemplu nu am avut contractul de vanzare-cumparare,dar l-am facut in romana cu datele italianului din talonul vechi :laugh:

Iata cam ce ai de facut:

1.Programare RAR (autentificare+omologare),ti se dau cartea de identitate in romana,certif de autenticitate,dovada verificarii tehnice (ITP)

2.Contract vanzare-cumparare intre tine si italian (direct in romana sau tradus+legalizat)

3.Fisa de inmatriculare la acte auto

4.Administratia financiara-stampila pe fisa ca a luat motorul in evidenta,taxa de inmatriculare 26ron

5.Acte auto: cerere tip,RCA,declaratie de intrare in tara (facuta in prealabil de tine) insotita de copia talonului masinii/remorcii/dubei cu care a/ar fi intrat in tara,aranjat acte,daca mai e ceva iti spun cei de acolo

6.Platesti la CEC taxa de talon

7.Depunere dosar,plata numerelor 17 lei liber,62 lei preferential

8.Bafta de agent intelegator la ghiseu! beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ai toate actele necesare. Eu spre exemplu nu am avut contractul de vanzare-cumparare,dar l-am facut in romana cu datele italianului din talonul vechi :laugh:

Iata cam ce ai de facut:

1.Programare RAR (autentificare+omologare),ti se dau cartea de identitate in romana,certif de autenticitate,dovada verificarii tehnice (ITP)

2.Contract vanzare-cumparare intre tine si italian (direct in romana sau tradus+legalizat)

3.Fisa de inmatriculare la acte auto

4.Administratia financiara-stampila pe fisa ca a luat motorul in evidenta,taxa de inmatriculare 26ron

5.Acte auto: cerere tip,RCA,declaratie de intrare in tara (facuta in prealabil de tine) insotita de copia talonului masinii/remorcii/dubei cu care a/ar fi intrat in tara,aranjat acte,daca mai e ceva iti spun cei de acolo

6.Platesti la CEC taxa de talon

7.Depunere dosar,plata numerelor 17 lei liber,62 lei preferential

8.Bafta de agent intelegator la ghiseu! beer.gif

Mersi mult , mai am o intrebare.........cam cat o sa ma duca tot pelegrinajul :laugh: asta???

Editat de roby_nitr0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult , mai am o intrebare.........cam cat o sa ma duca tot pelegrinajul :laugh: asta???

 

Depinde in principal de durata RCA-ului (1,6 sau 12luni)....mai mult de 5oo ron nu te duce cu totul (RAR-ul e parca 230,iar restul maruntisuri de cateva zeci de lei,ti-am zis numai RCA mai e o cheltuiala mare). Bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O rugaminte:

Avind in vedere ca legile se schimba asa des, v-as ruga sa ma traduceti si mpe mine cu un lucru.

Exemplu: Iau un Harley din USA... si de la ridicare in vama etc pina sa ajung sa o inscriu de ce acte, citi bani am nevoie, cu tva cu tot si ce model, adica Ero 1 - 2 - 3 ???. Cred ca ma intelegeti, inainte de a face vreo boacana.

Mersi mult sz_andrei1968@yahoo.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...