Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

motorul l-am adus acum 1an nu cred ca mai dau de italian,nu se poate face un contractde vanzare cumparare an romania?sau alta modalitatenu exista?

din experienta iti spun ca acel contract il faci tu si cu ..tine :crack:. in galati de exemplu e problema ca daca fostul proprietar e persoana juridica , mi-au cerut factura de la firma italiana. dar daca e persoana fizica nu ai nici o treaba, pentru ca nimeni nu iti poate verifica si nici n-o sa incerce sa verifica contractul V-C. in mures nu exista problema nici cu persoana juridica, si e ok contractul de mana . la fel si in alte judete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
motorul l-am adus acum 1an nu cred ca mai dau de italian,nu se poate face un contractde vanzare cumparare an romania?sau alta modalitatenu exista?

.............

Uite aici un contract de vanz - cump. si l completezi cu datele tale la cumarator si cu datele din carte ale ultimului detzinator al mobrei, apoi tradus si legalizat si gata ai C>V>C>.

...

Contract_Italia.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este un ktm 450 exc.In italia a fost inmatriculat.In tara i-am scos deja nr rosii.Motocicleta are far,stop spate cu iluminator de numar insa nu are semnalizari,stop pe frana,claxon si oglinzi.La RAR,care este procedura?Ma vor trimite sa montez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca nu inteleg, la motor nu iti da numarul si talonul in aceeasi zi? Eu am inmatriculat o masina anul trecut si in 2 ore cat am stat pe acolo mi s-au dat toate actele si numerele de masina, in aceeasi zi in care am si depus actele. La motocicleta nu e la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma duc la RAR, trebuie sa am actele traduse/legalizate?

 

 

Nu.Eu am fost ieri la RAR,cu urmatoarele acte:factura de la dealerul din Germania,de unde am luat motocicleta,brieful mare,brieful mic,buletin.Nu am avut niciun act tradus si legalizat,dar nu este nevoie.La RAR mi-au facut omologarea,cartea motociletei,certificatul de autenticitate,itp.Costat 246 lei,asteptat pe acolo vreo 3 ore,cu totul.Asta la RAR Grivitei;in Voluntari nu stiu cum e cu asteptatul.

 

Din ce am citit pe aici,actele trebuie traduse si legalizate pt dosarul la politie.Dar am citit prin posturi mai vechi.Daca a facut cineva mai de curand,poate ne lumineaza.

Editat de Geo G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu.Eu am fost ieri la RAR,cu urmatoarele acte:factura de la dealerul din Germania,de unde am luat motocicleta,brieful mare,brieful mic,buletin.Nu am avut niciun act tradus si legalizat,dar nu este nevoie.La RAR mi-au facut omologarea,cartea motociletei,certificatul de autenticitate,itp.Costat 246 lei,asteptat pe acolo vreo 3 ore,cu totul.Asta la RAR Grivitei;in Voluntari nu stiu cum e cu asteptatul.

 

Din ce am citit pe aici,actele trebuie traduse si legalizate pt dosarul la politie.Dar am citit prin posturi mai vechi.Daca a facut cineva mai de curand,poate ne lumineaza.

Asa e, la RAR nu trebuie traduse insa la financiar te obliga sa le traduci...dar asta era acum 1 an in experienta mea. Acum nu stiu, cred totusi ca e asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.Fisa de inmatriculare la acte auto

4.Administratia financiara-stampila pe fisa ca a luat motorul in evidenta,taxa de inmatriculare 26ron

5.Acte auto: cerere tip,RCA,declaratie de intrare in tara (facuta in prealabil de tine) insotita de copia talonului masinii/remorcii/dubei cu care a/ar fi intrat in tara,aranjat acte,daca mai e ceva iti spun cei de acolo

 

Fisa de inmatriculare de unde o obtin? Sau pur si simplu iau una de pe net, o printez, o completez si ma duc cu ea la administratia financiara?

E vreo limita de timp la care tre sa fac declaratia de intreare in tara? Ca eu nu am asa ceva si motorul l-am luat de la cineva de aici, dar nu a mai fost inmatriculat in romania. Trebuie sa-l sun pe el sa-mi trimita copie dupa talon sau pot sa zic ca am adus-o eu cu o duba? Verifica cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut contractul de v-c din germania,am inteles ca se poate face home made.De unde pot luat un tipizat de contract?E vreo problema daca acesta e direct in romana?

 

Am marti programare la RAR si nu vreau s-o dau in bara sa mai astept inca 3 luni.La RAR e obligatoriu sa fie si contractul de v-c pe langa toate actele motorului?

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fisa de inmatriculare de unde o obtin? Sau pur si simplu iau una de pe net, o printez, o completez si ma duc cu ea la administratia financiara?

E vreo limita de timp la care tre sa fac declaratia de intreare in tara? Ca eu nu am asa ceva si motorul l-am luat de la cineva de aici, dar nu a mai fost inmatriculat in romania. Trebuie sa-l sun pe el sa-mi trimita copie dupa talon sau pot sa zic ca am adus-o eu cu o duba? Verifica cineva?

Fisa la cotofancele alea de la Inmatriculari in Pipera. Unii zic ca merge si cu o fisa de pe net, n-as risca.

 

Daca te referi la talonul dubei, verifica doar sa fie un talon, exista cazuri (teoretice) de enduroaice aduse cu Opel Corsa. E doar o formalitate ceruta de Codul Fiscal. Pentru RAR ai nevoie de talonul si CIV-ul in original ale motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut contractul de v-c din germania,am inteles ca se poate face home made.De unde pot luat un tipizat de contract?E vreo problema daca acesta e direct in romana?

 

Am marti programare la RAR si nu vreau s-o dau in bara sa mai astept inca 3 luni.La RAR e obligatoriu sa fie si contractul de v-c pe langa toate actele motorului?

 

 

Eu am avut la mine factura din Germania,dar nu l-a interesat pe inginer.Mi-a luat doar briefurile si buletinul.Cred totusi ca iti trebuie pe la financiar sau pe la politie contractul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o ora de nervi,scarpinat in cap si fum de tigara,am REUSIT! Si pot ajuta pe altii care si-au mai adus motoare din Germania cu acest link :

http://www.msn.de/img/de/de-de/autoverkauf...hmer_Privat.pdf

 

E un formular de vanzare cumparare,care se completeaza direct pe pagina de web apoi se salveaza ca pdf.Numai ca trebuie totusi sa stii ce si unde sa scrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru numere rosii ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg? Stau in Bucuresti dar nu am mutatie. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca nu inteleg, la motor nu iti da numarul si talonul in aceeasi zi? Eu am inmatriculat o masina anul trecut si in 2 ore cat am stat pe acolo mi s-au dat toate actele si numerele de masina, in aceeasi zi in care am si depus actele. La motocicleta nu e la fel?

 

aia a fost la masina .... motocicleta este tratat separat...cica nu aduc numere pt motocicleta(fiind un format special) doar daca este cerere, la masina aduc la kg.

La fel am patit si eu: cu masina fratelui meu lam inmatriculat in 3h iar cu motocicleta am umblat cateva zile :cheers: desi am ales nr la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia a fost la masina .... motocicleta este tratat separat...cica nu aduc numere pt motocicleta(fiind un format special) doar daca este cerere, la masina aduc la kg.

La fel am patit si eu: cu masina fratelui meu lam inmatriculat in 3h iar cu motocicleta am umblat cateva zile :ok: desi am ales nr la rand.

Azi am fost la Pipera: înscris mobra > numărul în 4 ore. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce acte trebuie traduse pentru inscriere?contractul?talonul din germania?

 

Asta ma intereseaza si pe mine! Trebuie doar traduse sau si legalizate? Va multumesc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu INCA o intrebare.RCA-ul pe 6 luni se face inainte sau dupa ce iti dau numerele?Ca am incercat sa fac RCA la un cunoscut,dar acesta ori din necunostinta de cauza ori pentru ca are dreptate,mi-a spus ca nu poate sa-mi faca RCA pentru ca nu are pe ce numar de inmatriculare sa faca RCA-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...