Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

salutare! ma poate ajuta careva si pe mine?! momentan sunt in anglia detin un motor aici care este pe numele meu cu toata taxele la zi as vrea sal trec pe Romania.stie careva daca ar mai trebui radiat de aici?inteleg ca trebe contract vanzator-cumparator dar eu ce fac?? :D bafta si mersi :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca esti cetatean RO, normal ca tre' sa-l radiezi in GB si apoi cu Contr. de Cumpare si radierea, vii si-l inscrii in RO.

 

Bafta!

 

salutare! ma poate ajuta careva si pe mine?! momentan sunt in anglia detin un motor aici care este pe numele meu cu toata taxele la zi as vrea sal trec pe Romania.stie careva daca ar mai trebui radiat de aici?inteleg ca trebe contract vanzator-cumparator dar eu ce fac?? :D bafta si mersi :rusinica:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal....luni 22 octombrie plec sa-mi iau moto din italia. vreau sa o aduc pe roti, pt ca am gasit bilet de avion ff ieftin. am niste intrebari la care ii rog sa raspunda cei care sunt cu adevarat in cunostinta de cauza.

1. cat e de complicat sa obtin numarul provizoriu? Se poate rezolva intr-o singura zi?

2. ce se intampla daca nu mai fac asigurarea? e caz penal, sau doar primesc amenda?

3. am sanse sa ajung la granita ungaro-romana doar cu nr provizoriu si cu restul actelor, dar fara asigurare?

4. ma poate ajuta cineva marti cu transport spre Romania? eu plec in venezia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@todea,nu ai mare problema.

...se poate rezolva astfel...il radiezi in GB, vii cu el aici cu actele (chiar si pe numele tau), faci tot ce tre la rar , apoi te duci la politie si dai o declaratie ca e radiat in GB, k motorul e pe numele tau si ca vrei sa-l inscrii in Ro. Cu copii ale actelor te duci la financiar si il declari pe numele tau in RO(ca sa stie astia ca iti pot lua impozitul fara probleme pe el :laugh: ),apoi te duci din nou la politie cu toate actele si ii faci inscrierea fara probleme.

Spor!

Editat de clickerfux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@todea,nu ai mare problema.

...se poate rezolva astfel...il radiezi in GB, vii cu el aici cu actele (chiar si pe numele tau), faci tot ce tre la rar , apoi te duci la politie si dai o declaratie ca e radiat in GB, k motorul e pe numele tau si ca vrei sa-l inscrii in Ro. Cu copii ale actelor te duci la financiar si il declari pe numele tau in RO(ca sa stie astia ca iti pot lua impozitul fara probleme pe el :lool: ),apoi te duci din nou la politie cu toate actele si ii faci inscrierea fara probleme.

Spor!

 

 

mersiiiiiiiiiiiiii fff mult :nono: numai bine :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ! Am urmatoarele acte :

 

targa telaio..regione lazio..

controllo emissioni dei gas de 2006

navale contrassegno di assiguratione (pana in prima luna a anului 2008- deci e expirata)

automobile club d'italia certificato di proprieta

carta di cercolizatione

 

Si contractul de vanzare-cumparare dintre mine si intermediar. (bineinteles traducere legalizata la actele de mai sus)

 

Sunt toate? Pot sa inmatriculez motocicleta cu actele de mai sus?

 

P.S : Scuzati probabil ca am scris gresit, dar nu stiu italiana ! (si asa mi-a scris intermediarul)

 

Cine a mai inmatriculat si stie rog sa ma contacteze si pe mine.

 

Multumesc anticipat !

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva cum se radiaza un motor inmatriculat in anglia si ce acte vor cei de la inmatriculari ca sa ti l inscrie? Jumatate din cartea motorului e la mine, iar cealalta a ramas la fostul proprietar din anglia. Cum demonstrez ca motorul este radiat in anglia? Trebuie trecuta vreo mentiune in sensul asta pe partea din carte care mi a ramas mie?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legata de inmatriculari:

 

se poate inmatricula la noi un motor care a fost confiscat in vama albita, si scos la licitatie? motoreta este un suzuki intruder 125 din 1995, care a fost dezasamblat pentru a fi introdus in tara ilegal si acum, din cate am inteles este o licitatie sau ceva.

 

daca mai e nevoie de detalii care imi scapa acum incerc sa fac rost de ele.

 

astept un raspuns :drink: multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , super topicul ... m-a ajutat mult si prin martie (cand am inmatriculat prima motocicleta).

Bun .. toate bune si frumoase in martie ultima grija a fost dovada transportarii motocicletei din IT in RO , pe care am rezolvat-o in 2 minute cu o declaratie scrisa de mana (ca a venit intr-o duba etc) fara sa prezint copie talon nr. masina sau altceva . (precizez la ghiseu era un barbat , intelegator)

Astazi in Pipera .. stau la o coada super mega slow motion si cand ajung la ghiseu , surpriza ... o doamna imi respinge dosarul din cauza ca nu aveam copie talon (duba/remorca), aveam doar declaratia pe propria raspundere scrisa de mana (deh era gata facuta de acasa , eram pregatit doar mai trecusem prin asa ceva).

Dupa ce ma tot rog si ii explic ca a fost adusa de o firma si nu mai am cum sa iau legatura (ma dadeam lovit poate poate o intelege) imi zice sa astept ca isi cheama superiorul.Vine un nene se prezinta comisar `Tutigureanu (nu ii mai retin numele)care imi zice practic acelasi lucru NU SE POATE FARA COPIE TALON/CMR bla bla bla ca ce a fost in Udristei s-a schimbat , nu se mai procedeaza asa .. doar cu o simpla declaratie.

Daca printre noi se afla o persoana posesoare de remorca/duba si dornica sa ma ajute .. i-as ramane dator si ma revansez cu un cico/bere sau ce consuma :what: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

Am o mica nelamurire. Am fost la RAR pentru certificatul de autenticitate si pentru cartea de identificare. Au verificat motocicleta la seriile de motor, sasiu si au facut verificari la lumini frane si tot tacamul. Acum vreau sa o inmatriculez.

Intrebarea mea este...trebuie sa mai fac si ITP-ul acum?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am o mica nelamurire. Am fost la RAR pentru certificatul de autenticitate si pentru cartea de identificare. Au verificat motocicleta la seriile de motor, sasiu si au facut verificari la lumini frane si tot tacamul. Acum vreau sa o inmatriculez.

Intrebarea mea este...trebuie sa mai fac si ITP-ul acum?

Multumesc anticipat.

pai la RAR nu ti-au dat si o bulina mica? Stiu ca atunci cand faci RARul pt prima oara in Romania, iti face si ITP automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , super topicul ... m-a ajutat mult si prin martie (cand am inmatriculat prima motocicleta).

Bun .. toate bune si frumoase in martie ultima grija a fost dovada transportarii motocicletei din IT in RO , pe care am rezolvat-o in 2 minute cu o declaratie scrisa de mana (ca a venit intr-o duba etc) fara sa prezint copie talon nr. masina sau altceva . (precizez la ghiseu era un barbat , intelegator)

Astazi in Pipera .. stau la o coada super mega slow motion si cand ajung la ghiseu , surpriza ... o doamna imi respinge dosarul din cauza ca nu aveam copie talon (duba/remorca), aveam doar declaratia pe propria raspundere scrisa de mana (deh era gata facuta de acasa , eram pregatit doar mai trecusem prin asa ceva).

Dupa ce ma tot rog si ii explic ca a fost adusa de o firma si nu mai am cum sa iau legatura (ma dadeam lovit poate poate o intelege) imi zice sa astept ca isi cheama superiorul.Vine un nene se prezinta comisar `Tutigureanu (nu ii mai retin numele)care imi zice practic acelasi lucru NU SE POATE FARA COPIE TALON/CMR bla bla bla ca ce a fost in Udristei s-a schimbat , nu se mai procedeaza asa .. doar cu o simpla declaratie.

Daca printre noi se afla o persoana posesoare de remorca/duba si dornica sa ma ajute .. i-as ramane dator si ma revansez cu un cico/bere sau ce consuma :banana: :)

Despre asta am mai raspuns, probabil ca ti-ai rezolvat dar mai subliniez odata!

 

Cand nu aveti actul de intrare in tara/copie talon remorca, mergeti la un notar si faceti o declaratie pe propria raspundere in care mentionati ca motocicleta a intrat pe roti in Romania dar pe drum ati pierdut placutele cu numere! Dar obligatoriu sa fie la notar cu stampila, timbru etc...

 

Esti de treaba. Multumesc :D

Cu placere si succes mai departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta am mai raspuns, probabil ca ti-ai rezolvat dar mai subliniez odata!

 

Cand nu aveti actul de intrare in tara/copie talon remorca, mergeti la un notar si faceti o declaratie pe propria raspundere in care mentionati ca motocicleta a intrat pe roti in Romania dar pe drum ati pierdut placutele cu numere! Dar obligatoriu sa fie la notar cu stampila, timbru etc...

 

 

Cu placere si succes mai departe!

 

Nu prea merge pt ca mai mult ca sigur motocicleta a fost radiata in tara de unde provine si asta inseamna ca numerele au ramas acolo si ea nu mai poate intra nicaieri pe roti. Poti sa dai o declaratie insotita de copia talonului unei masini obisnuite cum ca ai introdus tu motocicleta in tara,ca ai demontat-o si ai indesat-o in masina....zilele astea o sa incerc yo chestia asta. Tipa de la dactilografiat mi-a zis ca trebuie sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea merge pt ca mai mult ca sigur motocicleta a fost radiata in tara de unde provine si asta inseamna ca numerele au ramas acolo si ea nu mai poate intra nicaieri pe roti. Poti sa dai o declaratie insotita de copia talonului unei masini obisnuite cum ca ai introdus tu motocicleta in tara,ca ai demontat-o si ai indesat-o in masina....zilele astea o sa incerc yo chestia asta. Tipa de la dactilografiat mi-a zis ca trebuie sa mearga.

Eu am putut...la ambele motociclete. Am spus ca am pierdut numerele provizorii si asta e... :) Nu a mai comentat aia nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e prima inmatriculare in Romania, atunci cand faci RAR iti fac ei ITP obligatoriu.

 

 

......si daca nu e prima inmatriculare; si trece prin rar pentru certificat de autenticitate - in urma unui contract de vanzare-cumparare si in vederea unei inmatriculari - nu e la fel ?....nu-ti dau bulina de itp ?

 

chiar; la cat timp se face itp la mobre ?

 

merci.

 

 

 

....inca ceva:

daca intri pe www.rarom.ro ai sa vezi ca rar-ul are un sediu si in grivita ( aproape de piata chibrit) - se poate face acolo certificarea de autenticitate ?

eu cred ca da dar nu am auzit pe nimeni care sa-mi confirme.

inca o data merci.

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......si daca nu e prima inmatriculare; si trece prin rar pentru certificat de autenticitate - in urma unui contract de vanzare-cumparare si in vederea unei inmatriculari - nu e la fel ?....nu-ti dau bulina de itp ?

 

chiar; la cat timp se face itp la mobre ?

 

merci.

 

 

 

....inca ceva:

daca intri pe www.rarom.ro ai sa vezi ca rar-ul are un sediu si in grivita ( aproape de piata chibrit) - se poate face acolo certificarea de autenticitate ?

eu cred ca da dar nu am auzit pe nimeni care sa-mi confirme.

inca o data merci.

La grivita nu au RAR pentru motociclete.

Itpul se face la 2 ani.

Indiferent, atunci cand se schimba proprietaru motocicletei, trebuie facut RAR si ITP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea merge pt ca mai mult ca sigur motocicleta a fost radiata in tara de unde provine si asta inseamna ca numerele au ramas acolo si ea nu mai poate intra nicaieri pe roti. Poti sa dai o declaratie insotita de copia talonului unei masini obisnuite cum ca ai introdus tu motocicleta in tara,ca ai demontat-o si ai indesat-o in masina....zilele astea o sa incerc yo chestia asta. Tipa de la dactilografiat mi-a zis ca trebuie sa mearga.

 

eu am dus copie dupa talonul dubei care a adus motorul in tara(nu era necesar fix talonul ala), iar la ghiseu m-au pus sa scriu pe spatele copiei ca motocicleta a intrat in tara transportata cu acea duba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...