Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Am si eu INCA o intrebare.RCA-ul pe 6 luni se face inainte sau dupa ce iti dau numerele?Ca am incercat sa fac RCA la un cunoscut,dar acesta ori din necunostinta de cauza ori pentru ca are dreptate,mi-a spus ca nu poate sa-mi faca RCA pentru ca nu are pe ce numar de inmatriculare sa faca RCA-ul.

Eu cand mi-am facut asigurare si aveam numere rosii, pe asigurare in locul numarului de inmatriculare mi-au trecut seria de sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai RCA-ul trebuie sa-l ai, altfel nu vezi numerele, chiar si pentru numere provizorii trebuie sa ai RCA

 

 

Ori iti trec serie de sasiu sau de motor sau la mine mi-au scris pe ea ca e pentru inmatriculare provizorie si cand am facut sa am si pe 6 luni pentru cea definitiva - ca-mi cam expira cealalta nu mi-au trecut numarul, au zis ca-l trec eu :)

 

Oricum militienii se uita mai mult la numele de pe asigurare si la data expirarii.

Editat de Kumuya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mi-am facut si eu Rar-ul la moto si cand ajung acasa si ma uit mai atent pe cartea de identitate...la culoare ii trecut gri...motocicleta avand carenele de culoare negru...doar rezervorul este gri...sa fie asta o problema?sau merge asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut si eu Rar-ul la moto si cand ajung acasa si ma uit mai atent pe cartea de identitate...la culoare ii trecut gri...motocicleta avand carenele de culoare negru...doar rezervorul este gri...sa fie asta o problema?sau merge asa?

Nu e nici o problema. Probabil ca rezervorul se considera culoarea de baza, carenele avand stickere colorate, la baza fiind gri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot inmatricula un motor adus din afara la care nu am actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)?. Nu le am deoarece am cumparat-o de la o firma care organiza licitatii iar motorul era radiat. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. foarte bine postat, dar ce-i drept eu nu m-am lamurit. se poate aduce o motocicleta din afara si ulterior inmatricula....obtinere itp...etc etc?

 

uite care sunt variantele intre care baleez, oricum acum sunt in studiu de caz, cel mai probabil intr-un an sa ma pun si pe treaba.

 

1. Kawasaki Kle model 1999 ori 2005

2. Honda XL650V Transalp model 2002

3. Yamaha XTZ 660 Tenere model 1997

4. BMW F650GS model 2001

 

*modelul scris la sfarsitul fiecarul model este din cate am inteles eu pe site-ul cu pricina data primei inregistrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge la Udriste si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare. Sus langa C.E.C. se pot face. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

7- mergeti la Udriste sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) 7,5 Lei si daca vreti numar preferential: 49 lei.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

Merci pt informatzii si eu (aveam nevoie ) :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o problema. Probabil ca rezervorul se considera culoarea de baza, carenele avand stickere colorate, la baza fiind gri.

 

 

Da...am fost a doua zi si l-am intrebat pe cel de la rar...si a zis ca nu-i nici o problema, sa stau linistit...am crezut ca poate a gresit! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. foarte bine postat, dar ce-i drept eu nu m-am lamurit. se poate aduce o motocicleta din afara si ulterior inmatricula....obtinere itp...etc etc?

 

Da! Citeste primul post din acest topic si vezi exact ce-ti trebuie pt inmatriculare!

 

uite care sunt variantele intre care baleez, oricum acum sunt in studiu de caz, cel mai probabil intr-un an sa ma pun si pe treaba.

 

1. Kawasaki Kle model 1999 ori 2005

2. Honda XL650V Transalp model 2002

3. Yamaha XTZ 660 Tenere model 1997

4. BMW F650GS model 2001

 

*modelul scris la sfarsitul fiecarul model este din cate am inteles eu pe site-ul cu pricina data primei inregistrari.

 

 

Orice ai alege ai sa fi multumit...daca este prima motocicleta! Toate sunt de firma :huh:

 

Intra la Coltul enduristilor si citeste despre ele si alege ce crezi ca-ti convine!

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Exista firme care se ocupa cu inmatricularea motocicletei? Adica sa umble ei pt mine cu actele, sa stea la cozi, etc. Daca da, va rog sa imi recomandati si mie una. Sunt din Cluj Napoca. Multumesc mult si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Exista firme care se ocupa cu inmatricularea motocicletei? Adica sa umble ei pt mine cu actele, sa stea la cozi, etc. Daca da, va rog sa imi recomandati si mie una. Sunt din Cluj Napoca. Multumesc mult si asfalt uscat.

Am cautat si eu o perioada, dar am gasit numai pentru masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sal.... nelamuriri pana peste cap... vreau sa cumpar o motocicleta de la un intermediar, mororul e adus din Anglia unde din cate am inteles nu exista Carte de Identitate la vehicule, doar actele de punere in circulatie (certificat de inregistrare)

astfel eu nu pot prezenta la RAR un CIV anulat! :D

 

omul mi-a trimis pozele cu actele existente ale motocicletei pe care am sa le atasez, el spune ca aceste acte sunt suficiente si se rezolva fara probleme...

 

ps. orice raspuns e binevenit, cu cat mai repede cu atat mai bine :D

 

 

post-47484-1240551202_thumb.jpgpost-47484-1240551186_thumb.jpgpost-47484-1240551174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu o perioada, dar am gasit numai pentru masini.

 

 

Exista, alfamotors are o firma cu care colaboreaza in privinta asta. Umbla in locul tau cu actele. Nu cunosc mai multe detalii, cand le voi afla o sa le impartasesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam fain, eu intentionez sa aduc motociclete din Italia la preturi care sa sfideze piata care eu consider ca sunt cam exagerate preturile actuale.

Daca doriti produse Louis, accesati www.svalvolatimoto.it, site care exista doar in limba italiana momentan, se lucreaza la site-ul in limba romana.

Apropos, astept comenzi la motociclete daca doriti, sunt aduse din Italia, dupa cum am spus, si sunt in stare tehnica si optica foarte buna.

Bineinteles, accept orice test posibil, info la mail: romeobrancu@yahoo.com, unde o sa va dau si informatii privind preturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar daca aduc eu personal motocicleta din Italia pe remorca mea, motocicleta in Italia este deja radiata si se fac niste acte cum ea in sine este adusa de mine in tara, deci este deja practic proprietatea mea, toate astea din cat am inteles eu, imi poate explica cineva in detaliu ce trebuie sa fac.

Adresa mea de mail: romeobrancu@yahoo.com

Cu multumirile de rigoare.

 

 

aduc la comanda aproape orice marca si model la preturi sub piata, de ex. Honda CBR 600, an 2000 la 2000 euro

In stare tehnica si optica ireprosabila, pentru orice comanda voi trimite inainte poza si datele tehnice pentru cei interesati, apoi vor decide daca merita drumul pana in Timisoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema suna cam asa:

Vreau sa aduc un motor din SUA. Din motive economice (este mai ieftin ) am ales ca motorul sa ajunga la Breamheaven (in Germania). acum urmeaza partea nasoala ... daca in romania nu se mai pot inmatricula motoare sun euro 3 atunci dupa cate am inteles trebe sa il inmatriculez in Germania pentru 1 zi si apoi sa il aduc in Romania. intrebarea mea este cum fac cu taxele vamale ... le platesc in Germania ? sau trebe sa il aduc in romania sa platesc taxele vamale si apoi sa il duc inapoi in Germania sa il inmatriculez? Stie cineva cam cat se plateste la vama sau macar de unde sa iau o lista sau ceva asemanator?

Nu vreau sa cumpar motorul si sa ma uit apoi la el fara sa am vreo sansa sa il inmatriculez.

 

Cine are ceva informatii va rog da-ti un pm sau un mail miclosoni@yahoo.com sau @gmail.com

 

Multumesc ... fac cinste :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
S-a amanat plecarea din motive independente de noi. Undeva in 3 saptamani o sa planuim sa plecam. Pana acum sunt 2 motoare. Va fi loc si de un al 3-lea. Tinem legatura!

cand mergeti? as avea si eu de adus din Chiavari..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am o motocicleta adusa di Germania anul trecut, pe care nu am inmatriculat-o inca. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa? Toate actele, bineinteles. Am auzit ca ar costa cam 1200 RON. Mi s-a parut mult, dar cineva mi-a spus ca motorul necesita mai multe acte si chestii de facut(omologare, identificare, civ etc.) si ca de aceea ar costa atat. Stie cineva daca asa este? Nu prea am vazut preturi pe forum, mai mult acte necesare. Daca ar putea cineva sa posteze aici toti pasii inmatricularii cu tot cu acte si preturi actualizate ar fi excelent si cred ca multi i-am ramane profund indatorati. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La grivita nu au RAR pentru motociclete.

Itpul se face la 2 ani.

Indiferent, atunci cand se schimba proprietaru motocicletei, trebuie facut RAR si ITP.

 

doi useri - arycy si cria_p - au facut deja rar-ul in grivitei ( de fapt certificatul de autenticitate ).

asa ca incercati ca sunt sanse mari !!

io am aflat la fix o zi dupa ce fusesem in voluntari....si lucrez langa chibrit ( la 5 minute de rarul din grivitei...le muma.... )

spor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am atasat modele de contracte vanzare-cumparare.

E mai usor sa completati un contract nou direct cu proprietarul din targa sau brief, sarind peste intermediari.

Nu trebuie sa platiti la o firma de intermedieri 30 ron pentru un contract de vanzare-cumparare auto-moto.

Acesta se poate completa si tipari in 3 (sau 100 exempare) si pe urma se semneaza toate ca original.

contract_vanzare_cumparare_RO.doc

contract_vanzare_cumparare_IT.doc

contract_vanzare_cumparare_DE.pdf

FISA_de_inmatriculare.doc

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, este posibil sa ma respinga la RAR daca ma duc cu motorul cu toba aftermarket pe el? Un kawasaki 636 cu yoshimura...

 

Multumesc anticipat!

 

 

Bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta date-le "tobei" pe net sau de unde ai cumparat-o si vezi daca scrie 100% road legal atunci este ok si eu zic sa printezi pagina acea sa le areti la aia de comenteaza, de obicei asa-i la noi nu cunosc si ti le baga pe gat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca as putea avea probleme la rar pt inmatriculare cu un motor adus din germania care are un sasiu custom facut de o firma din germania(fiedler) dar la care nu am acte si i-am schimbat seria cu una de la un sasiu de shadow la care am acte?motorul de pe sasiu este tot shadow!stie cineva ce verificari se fac sau daca se fac raze x la serie sa se descopere ca a fost schimbata? va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...