Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Care sant taxele de import (vama)pentru motocicletele provenite de pe alte teritorii in afara EU?Se pot inmatricula si modele care nu sant importate in EU?Conteaza vechimea?

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

Salut!

Am cumparat si eu de curand o motocicleta de la cineva adusa din italia si am o gramada de nelamuriri. Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Deci am primit toate actele de la punctele 1-4 insa nici o factura fiscala. Contractul de vanzare cumparare il am in italiana si este facut direct intre mine si italian cu ambele semnaturi. Deasemenea pe cartea de identitate si pe certificatul de propr este trecut italianul si sunt in regula. Acum urmeaza intrebarile:

1. Trebuia ca pe contractul V-C sa mai fie vreo stampila ceva, sa fie legalizat la un notar sau e ok asa doar cu semnaturile noastre?

2. Trebuie sa declar acum motocicleta la Administratia financiara? as vrea sa inmatriculez motocicleta definitiv in primavara, anul viitor si ma gandesc sa nu iau vreo amenda atunci :laugh:.

3. Ce trebuie sa fac sa inmatriculez moto provizoriu (o luna macar sa merg cu ea)? Este nevoie sa o duc la RAR sau sa traduc vreun act pt inmatriculare provizorie?

Va multumesc.

Editat de chloroform
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am cumparat si eu de curand o motocicleta de la cineva adusa din italia si am o gramada de nelamuriri. Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Deci am primit toate actele de la punctele 1-4 insa nici o factura fiscala. Contractul de vanzare cumparare il am in italiana si este facut direct intre mine si italian cu ambele semnaturi. Deasemenea pe cartea de identitate si pe certificatul de propr este trecut italianul si sunt in regula. Acum urmeaza intrebarile:

1. Trebuia ca pe contractul V-C sa mai fie vreo stampila ceva, sa fie legalizat la un notar sau e ok asa doar cu semnaturile noastre?

2. Trebuie sa declar acum motocicleta la Administratia financiara? as vrea sa inmatriculez motocicleta definitiv in primavara, anul viitor si ma gandesc sa nu iau vreo amenda atunci :laugh:.

3. Ce trebuie sa fac sa inmatriculez moto provizoriu (o luna macar sa merg cu ea)? Este nevoie sa o duc la RAR sau sa traduc vreun act pt inmatriculare provizorie?

Va multumesc.

 

 

1-Nu iti trebuie nici o factura fiscala, daca e vanzare intre persoana fizica-pers fizica . Pe contractul de vanz-cump nu treb nici o stampila, doar semnaturile, si iti treb teoretic doar traducere autorizata, nu si legalizare. Insa la unele Admin financiare se cere si legalizare, ceea ce e o tampenie, oricum e tradus autorizat de min justitiei, asa ca legalizarea ar fi o dubla autorizare...

2-Poti sa declari motoreta si peste 5 ani , insa platesti o amenda de 26Ron la Admin financiara.

3-Poti sa scoti nr rosii, provizorii, si nu iti treb decat copii dupa acte , RCA, si niste taxe, nu e nevoie de RAR sau traducere .

 

Vezi aici pt nr rosii :

1- Cerere ; 2-RCA + copie ; 3-C.I. a ta si copie ; 4-taxa autorizare provizorie 7lei + taxa Contravaloare autorizatie provizorie 13lei CEC sau Admin Financ, 5-Copie acte moto: Targa+Carte+Contract Vz-Cump + Doc transport ; 6- Numere 46lei la Politie parca ; Sa ai si actele originale la tine, ti le cere sa le vada si ti le da inapoi.

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi si am rezolvat cu inmatricularea provizorie :laugh:. Am facut exact cum ai scris tu, dar de documentul pt transport nu a fost nevoie.

Totusi o sa fac si rar-ul si sa o inmatriculez def pe durata nr rosii. Ms pt sfaturi si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ma gandesc sa imi iau o motoreta Ural din afara UE, neconforma standardelor Euro 1-2-3-4 si as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa fac pentru a o putea inmatricula. Unde se afla acele directive prin care iti este interzisa inmatricularea unui asemenea autovehicul ? RAR-ul nu da certificatul de autenticitate sau cartea de identitate daca nu este Euro 1-2-3-4 ? Vama e cea care pune bete in roate ?

 

Ma gandesc ca este aceeasi procedura ca si la cele din USA.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Am cumparat o moto de la un nenea care le aduce din Italia . Omul mi-a dat targa / certificatul de la circa financiara / act de vanzare cumparare intre mine si italian direct fara stampile timbre sau alte alea .

 

Dilemele mele :

 

1) Mi-a spus sa fac o declaratie pe proprie raspundere precum ca am adus moto cu masina personala si sa fac o copie dupa talonul masinii . Nu stiu cat de ok e treaba asta .

 

2) Vreau sa ii fac numere rosii ca sa pot merge la RAR cu ea . Are idee cineva unde si cat tre sa platesc taxele pentru asta ?

 

3) ITPul il fac aia la RAR sau il fac eu separat inainte sa ajung la RAR ?

 

4) Sunt din Bucuresti , trebuie sa ma duc la sediul politiei din Pipera nu ?

 

Multumesc anticipat

Editat de unqray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Am cumparat o moto de la un nenea care le aduce din Italia . Omul mi-a dat targa / certificatul de la circa financiara / act de vanzare cumparare intre mine si italian direct fara stampile timbre sau alte alea .

 

Dilemele mele :

 

1) Mi-a spus sa fac o declaratie pe proprie raspundere precum ca am adus moto cu masina personala si sa fac o copie dupa talonul masinii . Nu stiu cat de ok e treaba asta .

 

2) Vreau sa ii fac numere rosii ca sa pot merge la RAR cu ea . Are idee cineva unde si cat tre sa platesc taxele pentru asta ?

 

3) ITPul il fac aia la RAR sau il fac eu separat inainte sa ajung la RAR ?

 

4) Sunt din Bucuresti , trebuie sa ma duc la sediul politiei din Pipera nu ?

 

Multumesc anticipat

1 - E foarte ok ce ti-au cerut, se numeste dovada intrarii in tara. Eu la ambele motoare am declarat insa printr-o declaratie la notar ca motorul a intrat pe roti in tara si s-a pierdut placuta de inmatriculare. Ca sa nu mai caut masina si copie dupa talon.

2 - sincer nu stiu, dar da un search pe google la: taxe numar rosu

3 - ITP-ul ti-l vor face automat la RAR impreuna cu omologarea.

4 - Da, in Pipera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - E foarte ok ce ti-au cerut, se numeste dovada intrarii in tara. Eu la ambele motoare am declarat insa printr-o declaratie la notar ca motorul a intrat pe roti in tara si s-a pierdut placuta de inmatriculare. Ca sa nu mai caut masina si copie dupa talon.

2 - sincer nu stiu, dar da un search pe google la: taxe numar rosu

3 - ITP-ul ti-l vor face automat la RAR impreuna cu omologarea.

4 - Da, in Pipera

 

 

Mersi mult pentru informatii, o sa ma duc maine in pipera , dar o sa declar ca am adus motorul in masina personala . Sa vad daca merge :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

...

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei...

 

am cumparat de un francez un motor aici, in Romania ...

tipul mi-a dat asa zisa Carte Gris si cam atit (din cite stiu, asta e certificatul de inmatriculare) insa cica nu avea CIV in Franta ...

 

buuuun; asadar am : CV completat in romana cu semnaturile ambilor - -trebuie legalizat ?

carte gris tradusa - trebuie legalizata ?

fisa fiscala de la mine de la comuna ...

RCA valabil ...

 

Luni m-am programat la RAR ...

 

e suficient sau ma intorc tipii de acolo ?

merci !

Mesaj completat

m-am citit si se pare ca nu sunt tocmai inteligibil :agree: ...

 

CV= act de vinzare cumparare

motorul e cumparat de la un francez, aici, pe plaiuri mirotice

 

scuze pentru postare dubla, insa n-am apucat sa-l editez pe domnul mesaj anterior :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carte Gris este talonul francez, si teoretic este suficient pentru eliberarea CIV-ului la RAR.

La politie ai nevoie de el tradus si legalizat.

Daca francezul are rezidenta in Romania este OK completarea unui contract in lb. romana, altfel e necesar completarea unui formular (echivalentul contractului de v-c romanesc) ce trebiue tradus si legalizat.

Daca nu vrei bataie de cap si pierdere de timp poti sa mergi la un birou de intermedieri-inmatriculari si se ocupa ei de toate hatogariile contracost bineinteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze pentru imprecizie !

 

francezul a lucrat o perioada in Romania si a venit cu mobra inmatriculata in Franta ..

.job-ul n-a mai continuat si omul a plecat acasa...

pina sa o intinda, eu am discutat cu el si i-am cumparat mobra ( e vorba de un 500GS) ...

 

pe scurt: nu e inmatriculata in Romania si nici n-are CIV .. are doar acea Carte Gris frantuzeasca pe care scrie (cu pixul) ca-i vinduta pe data de ...

 

problema legalizarii actului de v-c este ca omul nu mai e aici si nici nu cred ca-l pot aduce la un notar pe aici ...

Mesaj completat

actul V-C in romana s fost perfect nul ...

a trebuit sa completez un act tip frantuzesc, sa-l traduc si sa-l legalizez ...

 

desi o facatura, a fost singurul mod in care am putut inmatricula mobra ...

 

m-a cam ars traducatoarea la bani dar asta e, dai un ban (sau warn) da' stii ca nu-l mai ai :cheers: !

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am cumparat o motocicleta de la un cetatean roman,tipul a lucrat in Irlanda si acolo a circulat cu moto iar apoi a venit cu ea in tara cu numerele valabile +asigurare de irlanda.Eu am cumparat-o de la el ,am facut CV,am primit certificatul de inregistrare in care este trecut numele lui.Mentionez ca asigurarea motocicletei este valabila pana pe 16 mai 2010.

Ce trebuie sa fac pt a o inscrie aici? Trebuie radiata de afara intai sau se radiaza automat de aici?

Sper ca m-ati inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Avem:

1) traducere legalizata (nus cat costa dar o simpla copie legalizata era vreo 60 RON anul trecut)

2) traducere certificata de un traducator autorizat (aprox. 15 - 25 RON / pagina)

 

Acum pe site http://www.impozitelocale1.ro/actePF.html , la partea unde zice de inscrierea in evidentele fiscare pune SAU intre cele 2 variante.

(in mod normal, o tara normala, nu ar trebui sa fie indentic peste tot in tara)

 

E cineva care a mers cu traducere autorizata si a fost ok?

 

 

PS : Primul post :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bun gasit!

 

Spuneti-mi va rog, ce e de facut, in cazul in care un cumparator de buna credinta nu reuseste sa obtina certificatul de neurmarire fiscala de la vanzator, motiv pentru care nu poate inmatricula motocicleta .... ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cartea de identitate a motorului este eliberata de cei de la rar cand mergi sa ii faci identificarea si omologarea???

rar-ul se poate face si in alta localitate decat cea de resedinta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CI a vehiculului se elibereaza de RAR si e valabila 60 de zile.

Daca moto e la prima inmatriculare in RO tot atunci face si ITP la RAR.

 

Eu credeam ca nu se poate face decat in loc. de resedinta, dar cineva scria p-aici ca se poate si parea sigur de asta :crack:

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartea de identitate a motorului este eliberata de cei de la rar cand mergi sa ii faci identificarea si omologarea???

rar-ul se poate face si in alta localitate decat cea de resedinta?

CI, certificatul de autenticitate si itp se poate face la orice RAR de pe teritoriu indiferent de domiciliul solicitantului, bineinteles cu programare in prealabil , programare care nici macar nu trebuie sa fie pe numele viitorului proprietar ci pe numele celui care prezinta motoreta la statia RAR, de retinut ca daca o prezinta la verificare altcineva va trebui sa aibe macar o copie xerox a CI-ului proprietarului.

 

Bafta, merge oricum repede treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna

 

am citit topicul dar tabelele ce leam vazut is cam vechi si multe legi sau scimbat...asa ca am si eu 2 intrebari scurte

daca cumpar din it un yamaha dragstar XVS650 din 98

sau un honda shadow de 600 din 98-2000

 

dau un pret yamaha 3000

 

honda 2000

zicetimi si mie la cat ajung cu motoarele fara transport alea alea

doar cu actele taxe inmatriculari

sincer nici cea mai mica idee nu am

 

ms anticipat

si scuze daca sa mai postat si nu am vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am si eu niste intrebari la care nu gasesc raspuns.vreau sa imi cumpar un motor care nu e dintr-o tara UE.Situatia e in felul urmator:

-motorul a fost adus in RO de catre persoana care l-a cumparat

-dupa aceea a fost vandut unui alt tip care zice ca i-a facut numere rosii si a circulat cu el pana au expirat numerele(zice ca nu a platit vama)

-acum vreau sa il cumpar eu

Aici intervin problemele.Am fost la vama si am intrebat ce si cum.Cei de acolo mi-au zis ca nu se poate ca el sa imi vanda motoru daca nu a achitat vama (asa este ?).In situatia in care ar putea sa imi vanda motorul,ce acte ar trebui sa primesc?Sunt in ceata complet.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salve,

am luat si eu un motor. e adus din italia. acu trebuie sa-i fac rost de niste numere rosii ca sa-l pot duce pana la rar pentru a-l inmatricula dupa aia. stie careva pe unde trebuie sa umblu prin bucurestiul asta si ce trebuie sa fac? vreun notar, traducator sau ce-o mai fi nevoie?

multumesc

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve,

am luat si eu un motor. e adus din italia. acu trebuie sa-i fac rost de niste numere rosii ca sa-l pot duce pana la rar pentru a-l inmatricula dupa aia. stie careva pe unde trebuie sa umblu prin bucurestiul asta si ce trebuie sa fac? vreun notar, traducator sau ce-o mai fi nevoie?

multumesc

:wacko:

Urmareste pasii din primul post al topicului cu mentiunile: Udriste s-a schimbat in Pipera, tarifele modificate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu o mica dilema.Am cumparat un motor adus din Italia(neinmatriculat) de la un intermediar roman.Mentionez ca in momentul cumpararii avea nr rosu (de Romania).Vanzatorul sustine ca motocicleta a fost luata in evidenta la administratia financiara, pe o perioada de 30 de zile(exact cat sunt valabile numerele rosii),urmand ca dupa expirarea numerelor, radierea sa se faca automat in sistemul celor de la administratia financiara.

Ce stiti de treaba asta?

 

Stima!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...