Sari la conținut

Bucuresti - Balcic 6 si 7 aprilie


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

Ținând cont că s-a trecut la ora de vară, ora 9 înseamnă de fapt ora 8 dimineața. Și e aprilie, nu august, la ora aia e foarte rece. În plus, în wknd va fi destul de rece la Balcic și e posibil să și plouă. Bașca că nu îmi surâde să mă trezesc dis de dimineață, după ce toată săptămâna am fost ca un zombie. Organismul de reface după ce practic am pierdut o oră de somn. Perioada e nefericit aleasă, după opinia mea. Mult mai nimerit ar fi fost wknd-ul celălalt, dar și atunci vor fi 14-15 grade la Balcic.

Tură îmi surâde, dar ținând cont că fac cam o oră și jumătate să ajung la 1 Decembrie la benzinărie, pt mine e prea devreme. Îmi pare rău. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor

Eu sunt nou in povestea asta si nu cunosc obiceiul casei. Totusi, dupa o perioada lunguta de vreme rece cand am stat  la gura sobei cu gandul la 2 roti, ne plangem de 10-15 grade fara ploaie? (se pare din informatiile mele cel putin, ca din fericire, sansee de ploaie sunt extrem de mici pe toata perioada). Deci eu zic sa nu ratam ocazia, iar 10.30 cred ca e ok (eu fac in jur de o ora pana acolo dar, spaga mea! 👍)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anii trec si nu intinerim, din pacate, iar pentru mine motociclismul e placere, nu chin. Nu sunt masochist si nici nu trebuie sa demonstrez cuiva cat de smecher sunt eu ca ies la 2 grade pe vant si ploaie. Nu e o placcere sa mergi la 13 grade maxima, cu 17 km/h vant si risc de ploaie, crede-ma. Si sa ma mai si trezesc la cantatul cocosilor pentru asta, cu ceasul dat inainte, dupa o saptamana de lucru trezit dimneata, ca sa plec la 4 grade....si sa ma intorc duminica seara inghetat si a doua zi dimneata sa ma trezesc iar buimac s-o iau de la capat....  puah! Asta este poate pentru capitalistii exploatatori care n-au program si-i doare in basca😂.

Si, in plus, Luigi, aveai dreptate intr-un alt post. Prea multe motoare, cu stiluri de mers diferite, unde fiecare e cu a ma-sii, mai ales la intoarcere... iar legat de unul dintre participanti, nu pot spune ca am o amintire prea placuta, legat de drumul de intoarcere prin niste hartoape, acum 2 ani si ceva, tot la un drum la Balcic. Asa ca imi pot imagina cam ce-ar putea iesii😝

Apropo, se pare ca s-a ratat intrunirea Bike on Ice. Atunci au fost cam 2-3 grade😆

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu, insa nu raman in Baltchik peste noapte. Duminica am treaba de dimineata.

 

Asadar eu plec mai de dimineata ca sa am timp sa ma si intorc pe lumina si sa ma bucur si de ceva bucate alese.

 

Va doresc drum bun .

Editat de road_runner 1400
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bune si turele astea de 2 zile, ne mai scot putin din sevraj ,  desi nu putem ajunge prea departe ,

trebuie sa ne gandim si la alte locatii, desi sunt in pana de idei,,,

 

flipper,   scuze dar am plecat mai rapid din vama ca faceau unii nervosi semne in spatele nostru,,,n-am mers cu viteza , am mers mai incet in speranta ca ne ajungi din urma.  data viitoare vom fi mai organizati, cei care au statii radio (functionale) vor sta in fata / spatele grupului

atasez aici cateva poze, nu mai deschid topic dincolo

 

 

IMG_2392.JPG

IMG_2393.JPG

IMG_2403.JPG

IMG_2404.JPG

pozele sunt de la manastirea aladja, 

care de fapt nu prea este o manastire, sunt niste chilii sapate in calcar, probabil au trait niste   pustnici / calugari pe acolo.  5 leva / persoana. E interesant locul dar merita numai daca ai drum prin zona

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, magarusulmarius a spus:

bune si turele astea de 2 zile, ne mai scot putin din sevraj ,  desi nu putem ajunge prea departe ,

trebuie sa ne gandim si la alte locatii, desi sunt in pana de idei,,,

 

flipper,   scuze dar am plecat mai rapid din vama ca faceau unii nervosi semne in spatele nostru,,,n-am mers cu viteza , am mers mai incet in speranta ca ne ajungi din urma.  data viitoare vom fi mai organizati, cei care au statii radio (functionale) vor sta in fata / spatele grupului

atasez aici cateva poze, nu mai deschid topic dincolo

 

 

IMG_2392.JPG

IMG_2393.JPG

IMG_2403.JPG

IMG_2404.JPG

Marius, apreciez intotdeauna bunele intentii. Dupa vama am ajuns repede in spatele vostru, insa cauciucul care mi-a facut probleme ajunsese sa declanseze “sistemul de alarma” si “beculea”  tot bordul. Am vazut un OMV si am luat masuri..... imediate.

Eu cred in regulile de baza ale motociclismului, mai ales la mersul in grup (plecat impreuna, intors impreuna- numai asa se poate evita pierderea cuiva  pe drum si asta poate insemna orice pe doua roti, etc.). In mod firesc, credeam ca ma asteptati undeva (mai ales ca nu puteam comunica). Tocmai de aceea o lasam usor la fiecare benzinarie si probabil din acest motiv nu v-am putut ajunge (l-am ajuns pe Vlad la intrarea in Bucuresti). Dar nu-i bai, fiecare motocicleste procedeaza dupa cum simte. 

Sa ne revedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.04.2019 la 0:20, FlipperCo a spus:

....

Eu cred in regulile de baza ale motociclismului, mai ales la mersul in grup (plecat impreuna, intors impreuna- numai asa se poate evita pierderea cuiva  pe drum si asta poate insemna orice pe doua roti, etc.). In mod firesc, credeam ca ma asteptati undeva (mai ales ca nu puteam comunica). (...) Dar nu-i bai, fiecare motocicleste procedeaza dupa cum simte. 

....

 

👍

Stai linistit, de fiecare data e la fel. Q.E.D.

La 05.04.2019 la 13:33, MIHAI VARADERO a spus:

Ai mare dreptate liviu. Manuel-ktm e un om foarte rau. Si eu imi aduc aminte cum in mod intentionat ne-a dus pe drumul ala prost cala de 300 km !!!

....cale de 300 km !!!

Tocmai. De atunci imi e invatatura de minte.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lancelot,

 

sunt dator cu cateva lamuriri, sa nu creada oamenii ca noi suntem asa rai ( eu si mihai varadero)

 

turele pe vreme rece nu sunt un chin, daca ai motoreta potrivita,,,e chiar placere,,,una e sa te tufa vantul 600 km pe un naked sau chopper si alta e sa mergi pe un touring care are protectie la vant , zgomot etc. Sa nu se inteleaga ca am ceva cu posesorii de motoreta mentionate, fiecare se da cu ce-i place si cu ce are, numai ca eu consider ca nu e sunt tocmai combinatia potrivita pt drumuri lungi, vreme rece, confort  . Mai este si casca,,,nu poti sa mergi cu braincap ul si cu bandana cu cap de mort pe vreme rece si sa ai asteptari placute dupa o calatorie

 

Flipper a ramas in urma pt ca la vama au inceput oamenii din masini sa vocifereze ca ne-am strecurat in fata ( asa a fost si la dus)  si am cautat sa detensionam situatia plecand cat mai repede din vama . L-am vazut pe Flipper echipandu-se simultan cu mine si m-am asteptat sa ne ajunga imediat din urma. Ghinionul a fost ca nu-i mai mergea nici statia ,,,noi credeam ca ne prinde din urma, el credea ca-l asteptam la prima benzinarie si uite asa l-am pierdut. Mi-am cerut scuze fata de el, cat de suparat este pe noi, vom vedea, daca mai vine la ture viitoare :)

 

Nu-mi place atitudinea ta fiindca stai pe bara si comentezi negativ la ce incearca altii sa faca. Cand organizezi ceva se intampla sa nu mearga totul struna , daca nu-ti asumi responsabilitatea organizarii unei ture n-ai ce bobarnace sa-ti iei, asa-i ? Mai bine stai la atarnache, lasa-i pe altii s-o faca !  Tu iti anunti doar prezenta iar   la sfarsitul turei faci niste comentarii ca a fost cam naspa.   As vrea sa te ved cum faci tu un topic cu o calatorie mai lunga,  cu traseul afisat pe zile, nr de km impusi, obiective de vizitat pe traseu etc . 

Hai ca m-am suparat si merg la somnic, sa se refaca organismul , ora asta nenorocita de vara m-a dat peste cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, magarusulmarius a spus:

calatorie

 

Acum 6 minute, magarusulmarius a spus:

Lancelot,

 

sunt dator cu cateva lamuriri, sa nu creada oamenii ca noi suntem asa rai ( eu si mihai varadero)

 

turele pe vreme rece nu sunt un chin, daca ai motoreta potrivita,,,e chiar placere,,,una e sa te tufa vantul 600 km pe un naked sau chopper si alta e sa mergi pe un touring care are protectie la vant , zgomot etc. Sa nu se inteleaga ca am ceva cu posesorii de motoreta mentionate, fiecare se da cu ce-i place si cu ce are, numai ca eu consider ca nu e sunt tocmai combinatia potrivita pt drumuri lungi, vreme rece, confort  . Mai este si casca,,,nu poti sa mergi cu braincap ul si cu bandana cu cap de mort pe vreme rece si sa ai asteptari placute dupa o calatorie

 

Flipper a ramas in urma pt ca la vama au inceput oamenii din masini sa vocifereze ca ne-am strecurat in fata ( asa a fost si la dus)  si am cautat sa detensionam situatia plecand cat mai repede din vama . L-am vazut pe Flipper echipandu-se simultan cu mine si m-am asteptat sa ne ajunga imediat din urma. Ghinionul a fost ca nu-i mai mergea nici statia ,,,noi credeam ca ne prinde din urma, el credea ca-l asteptam la prima benzinarie si uite asa l-am pierdut. Mi-am cerut scuze fata de el, cat de suparat este pe noi, vom vedea, daca mai vine la ture viitoare :)

 

Nu-mi place atitudinea ta fiindca stai pe bara si comentezi negativ la ce incearca altii sa faca. Cand organizezi ceva se intampla sa nu mearga totul struna , daca nu-ti asumi responsabilitatea organizarii unei ture n-ai ce bobarnace sa-ti iei, asa-i ? Mai bine stai la atarnache, lasa-i pe altii s-o faca !  Tu iti anunti doar prezenta iar   la sfarsitul turei faci niste comentarii ca a fost cam naspa.   As vrea sa te ved cum faci tu un topic cu o calatorie mai lunga,  cu traseul afisat pe zile, nr de km impusi, obiective de vizitat pe traseu etc . 

Hai ca m-am suparat si merg la somnic, sa se refaca organismul , ora asta nenorocita de vara m-a dat peste cap

Marius, am scris anterior pentru corectitudinea faptelor (probabil n-ai citit), ca eu nu am ramas in urma in vama, v-am urmat dupa 30 secunde. Presiunea in pleul spate scazuse si am vazut un OMV pe langa care ati trecut voi fiind fix la 100m in fata mea, iar eu m-am oprit ca sa umflu cauciucul, trebuia. 

Si ca sa fiu bine inteles, va spun ca aici nu-i vorba de suparare. Deloc!

Ca si prima impresie si la modul general, pot spune ca 99,9% dintre sunteti tipi ok si chiar a fost o iesire reusita. 

Nu am sa fiu insa niciodata de acord cu a lasa pe cineva in urma, indiferent cine este. Odata ce se lanseaza invitatia tuturor, atunci fiecare e cu drepturi depline in cadrul grupului, altfel invitatia nu si-ar avea rostul. Si aici e vorba de principiu si nicidecum de mine.

Ma intreb totusi, daca asa ati fii procedat si daca era unul dintre voi in aceasta situatie (nu mai comunica cu voi si ramanea in urma). Fiindca e si mai grav daca ati fii procedat la fel.

Va invit amical sa faceti un exercitiu de imaginatie fiecare dintre voi, sa va ganditi ca ati patit ceva nasol, nu neaparat grav (o problema tehnica, etc) si sa constatati ca toti ceilalti si-au vazut de drum (si nu reusiti sa-i contactati, dar ati avea nevoie de ajutor). Acum incercati foarte sincer sa vedeti cam ce ati gandi despre ei, dar sincer. 

Sa fim seriosi, nu degeaba motociclisti mai vechi si mai adevarati decat noi, sustin aceste reguli (si nu sunt doar astea- regula celor 3 secunde, pozitia in grup, pe banda, etc), toate sunt menite sa ne tina in siguranta. 

Departe de mine sa judec pe cineva si nicidecum pe cei poate mai experimentati decat mine. Incerc insa sa va conving de utilitatea acestor reguli fiindca experienta nu-i suficienta cand dai de necaz si ai nevoie de o mana de ajutor. Tot ce am spus este pentru binele tuturor, eu cred in asta si e bine de stiut, mai ales daca mai mergem impreuna.

Daca insa voi nu credeti in aceste reguli si asa procedati in general, este decizia si dreptul vostru. 

Toate bune si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa va fie invatatura de minte si unora si altora.

Din cauza asta eu nu plec la drum cu necunoscuti - s-a intamplat o singura data si nu se va mai repeta. O tura ideala presupune mobre si stil de mers oarecum asemanatoare, indivizi construiti la fel etc. Un grup perfect ar fi compus din maxim 5-6 mobre, care sa intruneasca conditiile de mai sus. Acum vreo luna am fost 10 si tot drumul s-a mers perfect, m-am si mirat, dar probabil ca aia a fost o exceptie care intareste regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare, de departe, esenta neamului asta romanesc.

Flipper, sa fii pur si simplu abandonat, in conditiile in care pe moto se poate intampla orice, oricui, oricand, este jos de tot. Eu unul nu ca as fi suparat, da' nici n-as mai sta de vorba cu "tovarasii" care nu si-au gasit timp sa faca o oprire de 5 minute ca sa vada care-i treaba.

Da' probabil ca-s eu mai carcotas. In plus, m-am culcat pe la doua jumate si m-am trezit la sase.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,,,,,sunt dator cu cateva lamuriri, sa nu creada oamenii ca noi suntem asa rai ( eu si MIHAI  VARADERO  > Painea lui  Dumnezeu , alifie de pus pe rana )  🤣 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...